en uçuk hayalleriniz

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve star_gate tarafından 13 Mart 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. star_gate

star_gate Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    izmir
    arkadaşlar büyük bilim adamları ve mucitler en büyük hayalperestlerden çıkımıştır her zaman....sizin hayalleriniz nelerdir acaba...benim en uçuk hayalim zamanda yolculuk hep aklımı kurcalayıp durmuştur...şöyle bi örnek vermek istiyorum biliyorsunuzki görme olayı ışıkla ilgilidir gözlerimiz sadece bi kameradan ibarettir,gözlerimizden gelen ışık beynimizin görme merkezinde tanımlanır yani beynimizi için de görürüz...

şimdi konuya geliyorum nesnelere çarpıp dönen ışık gözlermizle algılandıktan sonra sinirlerinmiz vasıtası ile beynimize ulaşıp görüntü haline gelir,ışık nesnelerden yansıyıp beynimize ulaşana kadar çok küçük bile olsa bir zaman geçer yani biz aslında gördüğümüzü sandığımız şeyin mikro saniyelerle bile ifade edilse geçmişteki halini görmüş olruruz..... benimki çok acayip bi hayal ama bi gün zaman yolculuğunun yapılabileceğine inanıyorum....

gaddarkemal bunu beğendi.
  2. josef_1531

josef_1531 Üye

Beğenileri:
    145
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    ADANA
    Genelde geceleri yatağa girdikten sonra,kafamda canlandırdığım olay: Emniyet konusunda güçsüz olan devletlere haksız yere savaş açan ve sömürmeye çalışan Ülkeleri,Yerlebir etmek istiyorum aynen(Rambo misali)genelde uyumadan önce bu senaryo geliyor aklıma bende hayal gücümü kullanarak devam ettiriyorum...

3. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    star_gate herkes zamanda yolculuk hayali kurar ama bunu dayandıracak bir veri ortaya koyamazlar..senin fikrin neden olmasın dedirtiyor..
    bilim adamlarının itirafı " insanoğlu hayal edebildiği herşeyi yapabilir" ..

4. star_gate

star_gate Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    izmir
    diez beni cesaretlendirdin :))) yani bana çok saçmalıyomuşum gibi geliyodu makul karşılamana sevindim...

birde şu takılıyo kafama diyelimki insan ışık hızı ile giden bi aracın içinde bu bi otomobil diyelim gece gidiyosun ve farların açık fakat ışık hızı ile gittiğimiz için hiç ışık göremeyiz(ışığın bizden önce gitmesi gerekir görebilmemiz için) yani yolumuzu aydınlatamaz daha doğrusu hiç birşey görünmez sanırım

5. Enigma

Enigma Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    38
    ışık hızına yallaştıkça zaman daha yavaş akıyomuş,ışık hızına ulaştımızda ise zamanın durması gerekirmiş lakin hızlanırken kinetik enerjileri kütleye dönüştüğü için ivmelenmesi daha zor oluyormuş yani ışık hızına ulaşmak imkansız :D

6. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    ışık hızına sahip olunduğunda bende zaman mevhumu olmadığını duymuştum..bu hıza sahip olunduğunda dünya zamanına göre aynı anda birden fazla olabiliyorsunuz..meleklerin vs..buna haiz olduklarını duymuştum..

7. Excursion

Excursion Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Aynen katılıyorum, E=mC2(kare olucaktı o :eek:)

Mesela benim düşündüğüm başka bir şey daha var, mutlak sıcaklıktaki (-273 derecede) bir cismin sıcaklığını sabit tutarak güneşe bile gidilebilir. Tabii ki teorik olarak (=

8. umuty17

umuty17 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bu zmanı yavaşlatmayı veya güneşe gidebilmeyi türkler yapsa ne güsel olurdu

9. kimodedim

kimodedim Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    donnie darko ve jacob^s ladder...bunları izledkten sonra bende takıldım bu zaman olayına...:shock:

10. B.B. King

B.B. King Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Avustralya/Melbourne
    gerçekleştiremeyeceğim şeylerin hayalini kurmam.çocukken çok kurardım.zamanla asla gerçekleşmeyecek bu hayallerin tutsağı haline geldiğimi farkettim.ve bıraktım.

benim en büyük hayalim dünya turu.hayalten öte,hedef.

her sene başka bir ülkeye gideyim.60 sene yaşasam (ALLAH bilir,belki 1 gün) 60 ülke demek.

grönland ve izlanda'yı çok merak ediyorum.moğolistan'ı..latin amerika ülkelerini.

ALLAH sağlık,sıhhat ve talih verirse gerçekleştireceğim en büyük hayalim bu.

edit:acun'u çok kıskanıyorum.

11. born2win

born2win Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    inşaat muh.
    Yer:
    istanbul
    yıllardır asla gerçekleşmeyecek bir hayalim vardı,bununla ilgili bir başlık bulacağımdan emindim.asla gerçekleşmeyecek uçuk bir hayal!
    bir alet olacak.mesela kolumuza takılı olacak.alette dijital gösterge olacak.yemek yediğiniz her öğünde aldığınız protein -yag- karbonhidrat vitamin vs gösterecek.mesela yag fazla mı uyarı verecek.yani günlük almamız gereken toplam besinleri (sizin vucudunuzu 1e 1 bilecek bu alet) eksiğiyle fazlasıyla gösterecek.mesela karb.ı fazla mı kaçırdık uyaracak ve biz gerektiği kadar cardio yapacaz.sonra kırmızı ışık sönecek ve kardioyu bırakıp normal antremana gececeğiz.vitamin mi eksik..vucudun suya mı ihtiyacı var ötecek,yazacak neyden nekadar eksik.antremandan sonra kaç gram aa lazım söylecek,sadece aa değil,başka ne lazımsa.gece uyurken vucudumuza bişey lazımsa uyandırcak.su mu lazım protein tozu mu her neyse.belki vitamin lazımdır.
    bu alet vucudun ihtiyacı olan besinleri almamızı sağlayacak fazla almamamız için uyarıda buluncak,buna ragmen fazla alırsak da antremanlarda fazla kalori yaktırıp vucud yagını bulk veya define sezonumuza göre ayar verecek.
    aslında biraz daha ileri de gidebilirim.mesela pilavlı taze fasulyeli etli bolca bir tabak yemek var.ona tutup kaç gr ne olduğunu söylecek.
    zaman makinası icat etmekten daha imkansız sanırım.ama allahtan beslenme okadar da komlike bişey değil.yine de böyle bir aletle nasıl bir vucud inşa edilmez ki:)

12. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Bu zamanda yolculuk olayı herkes gibi benim de ilgimi çekmiştir.

Işık aslında foton denen parçacıklardır. Durgun kütlesi sıfırdır ve yüksüzdür. Gerçekten çok ilginç.

Eğer ışık hızına ulaşıp camdan geçerseniz, kırmazsınız.

Yanlız ışık hızına ulaşıp zaman yolculuğu yapmak şöyle mantıksız oluyor. Işık hızına ulaştıktan sonra madde oluyorsun. Bir şekil kalmıyor yani bir cisim.

Zamanın yavaşlayıp hızlanmasına gelirsek bu konuda Einstein' ın özel görecelik teorisi çok ilginçtir.

İkiz kardeşlerden biri dünya' da kalır, diğeri ise bir rokete binip sabit bir hızla uzaklaşmaya başlar. Sonra durur ve sabit bir hızla geri döner.

Tekrar buluştuklarında roketteki kardeş daha az yaşlanmıştır.

Zaman olarak ne kadar oynadığını hatırlamıyorum şu an. Bununla ilgili bir belgesel izlemiştim.

Bunlarla pek ilgisi olmamasına rağmen bir video buldum.

Uzay benim her zaman tüylerimi diken diken etmiştir. Çok severim ve çok da tırsarım niye bilmiyorum:lol:

Buyrun izleyin arkadaşlar...

http://www.metacafe.com/watch/yt-BUgYlKrWJIw/nasa_hammer_and_feather/

13. oceans166_

oceans166_ Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    görunmez olmabılmeyı dusunmek buyuk keyıf verıyo bana... super keyıflı olurdu...:)

14. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0

Bu bağlamda büyük sayılmasa da çok önemli birşey yaptı japonlar. Sanırım geçen seneydi.

Bir pelerin yaptılar ve pelerin düz tutulduğunda arka tarafında ne olduğunu gösteriyordu. Üstüne giysen de arkasını gösteriyordu.
    Yani üstüne giyiyorsun ve sanki sen orda değilmişsin gibi pelerine bakan kişi seni ve pelerini farketmeyip normal bir görüntü görüyordu.
    Nedir ne şekilde çalışır bilmiyorum, ama bu görünmezlik olayına adım attıkları kesin.

Daha iyi anlaşılması için:

http://gundenkalan.blogspot.com/2006/02/grnmezlik-pelerini-patenti-alnd.html

Son düzenleme: 22 Kasım 2008
  15. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    10 senedir görünmezlik etkisi yaratma konusunda ciddi araştırmalar ve başarılı sıçramalar varmış. Bu araştırmaları tetikleyen esas güç bilimadamlarının hayalperestliğinden çok askeri silah sanayiinin talebi.

Ben 3-4 sene önce savunma sanayiiyle ilgili bir dergide görünmezlik etkisi sağlayan bir askeri kamuflaj elbisesinin fotoğraflarını görmüştüm.

Bugün bu tip elbiseler yapılabiliyor ancak maliyetini dikkate almasanız bile eminim pratik kullanımda çok büyük eksiklikleri ve sorunları olduğu için orduların kullanımına musait değil. Ancak sanırım 10 yıl içerisinde büyük orduların özel birliklerinin envanterine %100 olmasa da, belki %50 ve fazlası görünmezlik etkisi sağlayan kıyafetler girecektir.

Uçuk hayalleri olan arkadaşlarla paylaşmak istiyorum ki bugün dünyada uygulamaya konmamış acayip buluşlar var, insanı heyecanlandırıyor gerçekten. Geçen sene bu konu hakkında ikinci ağızdan biraz bilgi edindim. 500'e yakın bu "süper" buluşun kaynağı Rusya... İcatların hepsi değil ama büyük kısmı nanoteknolojinin insanlığa hediyesi...

Sanırım tüm internet aleminde ilk kez ben paylaşıyorum bu az bilinen gerçekleri, işte bir kaçı:

- Erkekler için kan üretilmiş, mavi renkte yapay kan. Kadınlarınkinin rengini unuttum. Bu sayede bütün kan hastalıklarının kökü kazınmış oluyor. Kan değiştirilebiliyor.

- 1.000.000 km kullanım garantili otomobil lastiği.

- İstenilen bölgeye yağmur yağmasını sağlayan direkler. Bu sayede orman yangınları sorun olmaktan çıkıyor. Maliyeti de Türkiyenin yıllık orman yangınlarıyla mücadeleye hazırladığı bütçeyi aşmıyor, ve bu sistem bir kere kuruluyor sonra olsa olsa bakım masrafı oluyor. Mantığını paylaşmak istemiyorum, ama onu da anlattılar, çok basit aslında ve denenmiş, gayet başarılıymış.

Bunun gibi 490 küsur çok faydalı ve kullanışlı yeni buluş varmış ben 20 tane kadarını dinledim. Bu konu hakkında bir gizem yaratmak istemiyorum ama daha fazla bilgi paylaşımını gereksiz ve de tehlikeli buluyorum. Bundan bahsetmekti maksadım bilimin gösterilenden daha ilerde olduğunu ancak uluslararası dengeler ve planlar gereği sunumunun farklı yapıldığıdır.

Gizli olmayan bilimde ise son dönemde özellikle nanoteknolojik bilgilerin yardımıyla ne muhteşem icatlar yapıldığını akademik arkadaşlar söylerlerse, buluş hayal etme gücümüz bilenecektir.

Son düzenleme: 22 Kasım 2008
    Morphling bunu beğendi.
  16. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Star gate arkadaşı böyle bir başlık açtığı için tebrik ediyorum. Ben bütün insanların hayal gücüne daima olası bir hazine gözüyle bakıyorum. Büyük buluşların, küçük-büyük hayallerden çıktığı çok olmuş. Elbette güümüzde muazzam buluşlar yapabilmek için "bilimin ve çalışmanın kölesi" olmak şart ancak irili ufaklı yapılan buluşlar pekala sıradan insanlar tarafından yapılabiliyor. Ülkemizde de çok güzel örnekler var.

Tamamen uçuk hayallere de saygım var ancak ayakları yere basan tüm hayalperestlere teşekkürlerimi yollamak istiyorum.

Herşey düşünmekle başlar ve düşünmek düşlemektir.

17. foranimati10

foranimati10 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    0
    bende aynen gerçekleşmiycek mantık dışı hiç birşeyi hayal edemem :) en uçuk hayalim ise ; kamyon kamyon para ve deli gibi bir tripleks villa ve tabiki çılgın kızlarr ingiliz japon ve rus güzeller ve bitmek bilmeyen partyler :) gerisi hikaye :)

not: denize sıfır bir villa ( bora bora adalarında ) :D

18. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar Anadolu Ajansı bu haberi her yere geçmiş, çoğunuz görmüşsünüzdür, görmeyenler için buraya alıntılıyorum.

Dünyayı değiştirecek buluş A.A
    Türk ve ABD'li bilim insanlarının ortak çalışmasıyla, vücut hareketi, ısı ve titreşimi enerjiye çevirmede kullanılan malzemeler, saç telinden 5 bin kat incelikte üretildi. Böylelikle kendi enerjisini üreten malzemelerin yolu açıldı
    Nanoteknolojiyle geliştirilen “piezoelektrik malzeme”lerle gelecekte hayal gibi gösterilen kendi enerjisini üreten otomobiller ve güdümlü ilaç sistemlerinde yeni çözümler geliştirilmesinin de yolu açıldı.
    Nanoteknoloji üzerine özgün araştırmaları nedeniyle 1999'da dünyanın en prestijli ödüllerinden Feynman Nanoteknoloji ödülünü alan ve alternatif yakıt teknolojileri üzerinde 20 yıldır ABD ve Türkiye'den pek çok araştırma grubuyla çalışan Teksas Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahir Çağın, piezoelektrik malzemelerin bazı kristal ve seramik materyallerde bulunduğunu ve bu malzemelerin yıllardır elektronik ve mekatronik aygıtlarda yaygın biçimde kullanıldığını anlattı.
    Bu malzemelere baskı uygulanması ya da esnetilmesi sonucu oluşan kutuplaşma ile kendi enerjilerini üretebileceğini anlatan Çağın, "bu malzemelerin ayrıca ayak ve vücut hareketlerinden elektriğin üretebileceğini ve böylece kendini ısıtan kıyafetlerin yolu açılacak.Yada ısı ve titreşim olarak kaybedilen enerjinin bir bölümünü dönüştürerek kendi enerjisini üreten otomobiller yapılabileceğini, güdümlü nano ilaç taşıyıcı sistemleri ile kendi enerjisini üreten küçük ilaç kapsüllerini ürettikleri enerjiyi kullanarak vucutta istedikleri yere yollayabileceklerini" söyledi.
    HAYAL TEKNOLOJİLER 15 YIL SONRA GERÇEKLEŞECEK
    Çağın, mekanik enerjiyi kullanılabilir elektrik enerjisine çeviren piezomalzemelerin üretildiği materyallerin kimyasını, alaşımlarını ve nano yapılarını optimize etmeyi hedeflediklerini belirterek şöyle konuştu:
    “Özellikle fosil yakıtlara dayanan teknolojilerin yerine koyacağımız yeni enerjileri araştırıyoruz. Çalışmalarımızla zaten kullanılan bu piezoelektrik malzemeleri maksimum verim alacak seviyeye getirdik. Fosil yakıtların yerine sürdürebilir üretim ve yaşam bağlamında kayıp ısıyı kullanılabilir enerjiye dönüştüren termoelektrik sistemler, hidrojen ekonomisinde önemli rol oynayacak yakıt pilleri için hidrojen depolama ve taşıyıcı sistemler, yüksek verimli katalizörler ve membranlar ışık enerjisinin dönüştürülmesinde önemli kazanım sağlayacak nano sistemler yürüttüğümüz araştırmaların odağını oluşturuyor. Bu nano yapılı malzemeler, örneğin bir ilacı taşıyan kapsülün vücudun belirli bir yerine gönderilmesi için etraftaki mekanik enerjiyi kullanmasında nano yapılı jenerator olarak kapsülün yapısında kullanılabilir. Bu nano yapılı piezomalzeme ilaç taşıyıcı kapsülleri güdümleme için gerekli küçücük enerjileri taşıma ortamında var olan salınımlardan kendileri üretebilecek.
    Bu salt mekanik enerjinin dönüştürülmesiyle sınırlı değil, benzer şekilde atık ısı, güneş enerjisinin dönüştürülmesinde de verimin uygun teknolojik cihazlarla en yükseğe çıkartılması mümkün."
    Çağın, tüm dönüştürücülerin yüksek teknoloji cihazlarında hali hazırda kullanıldığını, verimin optimize edilmesiyle bunların yakın gelecekte tüketicilerin de kullandığı gündelik aygıtlarda yer bulacağını da kaydederek, “Bunlar şu an hayal gibi, ancak 5-10 sene sonra insanlar bunları sıklıkla kullanabilecekler” diye konuştu.
    Prof. Dr. Çağın, çalışmalarının uluslararası bilim dergileri Physical Review, Applied Physics Letters, Chemical Physics de yayınlandığını, benzer konularla ilgili patent başvurularının olduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynak: Bir sürü internet haber sitesi :)
    Milliyetteki

Sayfayı Paylaş