Eliptik Bisiklet: Neden tercih edilir?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Fly tarafından 10 Ocak 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
 1. Fly
  Offline

  Fly Üye

  Katılım:
  28 Eylül 2007
  Mesajlar:
  54
  Beğenileri:
  21
  Ödül Puanları:
  18
  Meslek:
  Muhasebe
  Yer:
  İstanbul-Bahçelievler
  [​IMG]

  Gittiğiniz spor salonunda kaç tane eliptik egzersiz aleti olduğunu fark ettiniz mi? Eliptik makinelerin popülerliği giderek artıyor. Dünya genelindeki satış rakamları artık eliptik egzersiz aletlerinin koşu bantlarından daha fazla tercih edildiğini gösteriyor. Eliptik egzersiz aletleri üst ve alt vücut kaslarını aynı anda çalışırken vücudunuzun maruz kaldığı direnci en aza indiriyor. Bu özelliğiyle özellikle orta yaş ve üzerine ve eklem rahatsızlıkları çekenlerin başlıca tercihi oluyor.

  Eliptik egzersiz aletleriyle daha az direnç

  Eliptik egzersiz aletleri bacaklara uygulanan baskıyı azaltmak üzere tasarlanmıştır. Yapılan eliptik hareketlerin doğası gereği bacaklara doğrudan bir baskı uygulanmaz ve direnç dağıtılır. Ayaklarınız pedallardan hiç ayrılmaz. Havada yürümek gibidir. Eliptik hareket ayak bilekleri, diz ve kalçanın doğal hareket sınırları içinde gerçekleşir. Karşılaştırmak gerekirse yürürken veya koşarken attığınız her adım vücudunuza bir darbe almanıza neden olur. Normal bir koşucunun ağırlığının 2.5 katı kadar darbeye maruz kaldığı tahmin ediliyor. Bu darbe yalnızca eklemlerinizi değil sırtınızı da doğrudan etkiliyor.

  Pedallar

  Egzersiz yaparken maruz kaldığınız direnci en aza indirmek için eliptik egzersiz aletlerinde birbirinden ayrı 2 pedal bulunur. Bu pedallar sizin büyük adımlarınıza göre ayarlanabilir ve hareketlerinize rahatlıkla uyum sağlarlar. Böylece siz hareketlerinizi yaparken ayaklarınızı pedallardan ayırmaya gerek duymazsınız.

  Çift taraflı egzersiz

  Eliptik egzersiz aletlerini eşsiz kılan özellik üst ve alt vücudu aynı anda çalıştırmasıdır. Aslında bu kadar çok kas grubunu aynı anda çalıştıran başka bir alet daha yoktur. Bu yüzden eliptik aletler çoğu insanın ilk tercihi oluyor.

  Eliptik egzersiz aletiyle kuadriseps, kiriş, kalça, göğüs, sırt, trisep ve bisep kaslarını aynı anda çalıştırırsınız. Aynı anda bu kadar çok kas grubunu çalıştırmanın yararı vücudunuzu çok hızlı şekle sokabilmektir. Dahası bunu yaparken vücudunuzu zorlayıp idaresiz enerji harcamazsınız ve böylece daha fazla kalori yakabilirsiniz.

  Çift taraflı egzersizden en yüksek verimi almak için harcadığınız enerjiyi üst ve alt vücut arasında dengelemelisiniz. Yani sadece bacaklarınıza yüklenerek çalışırsanız eliptik aletlerin size sunduğu bu büyük fırsattan yararlanamazsınız. Bu aletleri kullanırken yapılan en büyük hata üstteki barlara güç uygulamak yerine bunları merdiven korkuluğu gibi kullanmaktır.

  Programlar

  Koşu bantlarında olduğu gibi eliptik aletlerinde de egzersiz programları vardır. Bu programlar tepe tırmanışları gibi zorlayıcı egzersizleri içerirler. Bir çok eliptik alette kablosuz nabız göstergesi mevcuttur. Bu özellik sayesinde egzersizleriniz yakından takip edip bir günlük tutabilirsiniz.

  Bakım derdine son

  Eliptik egzersiz aletlerinin bir diğer avantajı da en az seviyede bakım gereksinimi duymalarıdır. Eliptik hareket sistemi vücuda ve alete çok az baskı uyguladığı için makine fazla darbeye maruz kalmaz. Hareketli parçaların sayısı azdır. Kemerler, motorlar, tekerlekler ve kürekler gibi sürekli bakım gerektirecek parçaları dert etmenize gerek yok.

  Eliptik aletlerin dezavantajları

  Eliptik aletlerin tüm artılarını anlatmaya çalıştık. Peki bu aletlerin bir dezavantajı var mı? Evet, var. Bazılarımız eliptik aletleri kullanmayı tercih etmiyor çünkü yapılan eliptik hareketi garip ve alışması zor buluyorlar. Bunun yerine koşu bandında koşmayı tercih ediyorlar. Elbette bu tamamen kişisel bir tercih.

  Siz yine de kararınızı vermeden önce eliptik egzersiz aletinin üzerine çıkın ve eliptik hareketi deneyin. Muhtemelen koşu bandında olduğundan daha çok eğleneceksiniz ve karar vermeniz uzun sürmeyecek.

  Kaynak: Sportifhareketler.com
   
 2. galois91
  Offline

  galois91 Üye

  Katılım:
  9 Şubat 2007
  Mesajlar:
  300
  Beğenileri:
  187
  Ödül Puanları:
  53
  Meslek:
  Akademisyen
  Yer:
  Eskişehir
  Evde eliptik bisikletim var, kardio amaçlı olarak kullanıyorum. Eklemlere daha az baskı yaptığı doğru ancak bi sıralama istenirse koşu bandını yine birinci sıraya eliptik bisikleti ikinci sıraya koyarım.
   
 3. wedo
  Offline

  wedo Üye

  Katılım:
  4 Ocak 2010
  Mesajlar:
  25
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  eliptik bisiklet alırken nelere dikkat etmemiz gerekir arkadaşlar.alış-satış bölümündede buna benzer bi bölüm var fakat henüz bir cevap alabilmiş değilim.500 TL bütçem var .Hangi markayı seçmeliyim , manyetik mi almalıyım kayışlımı almalıyım , manyetik olanının kayışlı olanından farkı nedir ? fikirlerinizi bekliyorum arkadaşlar...
   
 4. galois91
  Offline

  galois91 Üye

  Katılım:
  9 Şubat 2007
  Mesajlar:
  300
  Beğenileri:
  187
  Ödül Puanları:
  53
  Meslek:
  Akademisyen
  Yer:
  Eskişehir
  Ben voit kullanıyorum. İşin doğrusu alırken teknik özelliklerinden çok fiyatı uygun olduğu için almıştım. Ama kullanrken gerçekten kaliteli olduğunu anladım. Konstrüksiyonu oldukça sağlam. Bazı alışveriş merkezlerinde gördüğüm eliptik bisikletler üflesen devrilecekmiş gibi duruyor. Benim kullandığım bisiklet ise oldukça sağlam ve kalıplı...
  Manyetik mi, kayışlı mı sorusuna gelince bence manyetik.. Çünkü bu tür ürünlerde sürtünme ne kadar azsa problem çıkma ihtimali de o kadar azalır. Ayrıca alırken kullanım kapasitesini de kontrol etmeyi unutma.. Kaç kişi, hangi sıklıkta kullanacak ve kullanacak kişilerin kilosu nedir? Bunu belirledikten sonra karar vermek daha mantıklı...
   

Sayfayı Paylaş