Ektomorflar light ürün kullanmalılar mı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve OROCHI69 tarafından 23 Ekim 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. OROCHI69

OROCHI69 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Yer:
    Ankara Özveren sokak Maltepe
    Arkadaşlar 4 eylülde başladım spora beslenme düzenini yeni yeni oturttum daha çok omuz genişletmeye yönelik hareketler yapıyorum sixpacklerin ve adonislerinde çıkmasını istiyorum ektemorf olduğumdan zaten bek yağ yok göbek bölgesinde ama genede light ürün kullanmalı mıyım , bilek ölçüm 16.7 cm kilo almaya çalışıyorum ektemorflar yağlanmayı sorun etmemeliler biliyorum ama light ürün kullansak daha iyi olur mu

2. Akhaten

Akhaten Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    8
    light derken hangi ürünler yani bazı ürünler var içindeki yağ oranı azaltılmış ama karbonhıdrat yukarda o zaman pekde bize göre değil , bize uygun ürünler genelde yoğurt ve peynir v.b

3. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Ektomorflar da mezomorflar da endomorflar da canları neyi istiyorsa onu kullanmalı. Vücut kompozisyonu gelen ürünün light mı, tam yağlı mı olduğuna bakmaz, günlük kalori ihtiyacının ne olduğuna, bundan az mı çok mu alındığına, protein miktarının ne olduğuna bakar. Tam yağlı süt içtin diye yağ depolamazsın, az yağlı süt içtin diye yağ yakmazsın.

günlük kalori ihtiyacı = alınan kalori --->Kilo sabit kalır
    günlük kalori ihtiyacı > alınan kalori --->Kilo kaybı
    günlük kalori ihtiyacı < alınan kalori ---> Kilo artışı

4. ajn16

ajn16 Üye

Beğenileri:
    228
    Ödül Puanları:
    53
    Ben alman gereken tüm kaloriyi yağlardan alsam yine problem çıkmıycaktır doğru mu anladım ? Saçma geldi bana biraz açıklarsanız sevinirim

5. Akhaten

Akhaten Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    8
    olay o kadar basit değil insülin olayı var öğün emilimleri var

arkadaşın dediği klasik beslenmede geçerli bir durum mesela ketojenik diyette karbonhıdrat çok az alınır ama yağ çok alınır proteinde gerektıgı kadar alınır ama kişi yağ yakar hemde genelde kalori saymadan

ama mesela sen gunde 2000kcal alıcaksan 200 gr proteın aldın bunun gerısını yagdan alırsan sorun olmaz , yıne yulaftan alırsan pek sorun olmaz ama sekerden alırsan yaglandırabılır cunku ınsulın olayı var dedıgım gıbı

6. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Hayır yanlış anladın. Alman gereken tüm kaloriyi yağlardan alırsan sağlığına kaybedersin, orta vadede ölürsün. Bir soruya cevap verirken bütün beslenme bilgilerini dökmeye gerek kalmaması gerekir.

Şunu anlatmaya çalışıyorum, önemli olan bütün gün ne yediğindir, tek defada yediğinin yağlı mı az yağlı mı olması hiçbir anlam ifade etmez. Daha açık nasıl anlatabilirim bilmiyorum. Şöyle anlatayım, rakamları kafamdan atıyorum tamamen.

Ahmet, tam yağlı x ürünü kullanıyor. x, 100 gr'da 1 gr yağ,4 gr protein,20 gr karbonhidrat içeriyor olsun. Ahmet'in x ürününün yanında yediği yemekte de 5 gr yağ,50 gr karbonhidrat,25 gr protein olsun. Ahmet toplamda 6 gr yağ, 70 gr karbonhdirat, 29 gr protein almış olur.

Mehmet aynı ürünün az yağlısını kullanıyor. az yağlı x 0.5 gr yağ 5 gr protein, 25 gr karbonhidrat içeriyor olsun. Mehmet az yağlı x'in yanında yediği yemek 5.5 gr yağ, 24 gr protein, 45 gr karbonhidrat içersin. Toplamda Mehmet de 6 gr yağ, 70 gr karbonhidrat, 29 gr protein almış olur.

Ahmet de Mehmet de 450 kalori almış oldular, bu şekilde günde 4 öğün yerlerse 450*4=1800 kalori almış ve bunları aynı makro besinlerden almış olacaklar. Aynı antrenmanı yapıyorlarsa, aynı cüsse ve genetiğe sahipseler vücut kompozisyonları aynı olacaktır.

Yeterince açıklayıcı oldu umarım.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 00:13 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 00:08 ----------

Bu kısım hatalı, kalori miktarının gene günlük ihtiyaçtan düşük olması lazım. Daha yüksek olursa da bulka girmiş olursun. Yalnız ketojenik diyetlerin şu avantajı var ki yüksek karbonhidrat ve protein sayesinde kişi açlık hissetmez veya daha az hisseder, o yüzden düşük kalori almak ve yağ yakımı kolay olur.

7. Akhaten

Akhaten Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    8

hatalı bır durum yok genelde ketojenik hiçbir diyette kalori sayılmaz , kalori sayanlar genelde bayanlar yani klasik kilo vermek isteyenler , insülin etkilerini ve ketojen diyeti derinlemesine araştırırsan özellikle sıfır karbonhidrat durumlarında zaten yüksek kaloriye çıkmak mümkün değil

ketojenik diyet yapanlar zaten sağlıklı yağlardan beslenirler ve genelde etlerini yağda peynirleri falanda tam yağlı yerler bu şekilde kalori saymanın mantığı yok

kalori saymak zaten diyetlerdeki bu forumda da gördüğüm en büyük hata

diyet tiplerini araştırırken bizim sporumuzdaki uygulanış biçimlerine de bakmak da fayda var

8. guest007

guest007 Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    benim bildiğim ketojenik diyetlerde kh yüksek olmaz yağ yüksek olur duxux yanlış yazmış heralde. Adı ifyymdiydi galiba bu diyetlerde dondurma pasta abur cubur filan herşey yiyolar galiba büyük forumlardan birinde okumuştum. başka diyetisyende pasta gibi çok yağlı ve çok şekerli yemekler birarada yenirse yağlanma yapar diyordu. bu diyeti ondan yapıp yapmama konusunda kararsızım. insüline gelincede oda muamma kalori neyden gelirse gelsin mi demeliyiz yoksa gelecek kalorinin niteliğide önemlimi ?

9. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Tabi, yüksek yağ ve protein demek istedim :)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 06:37 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 04:53 ----------

Akhaten, bu forumda çok az kişi kalori sayıyor ve kalori saymak eğer kaç kalori aldığını hissedebilecek seviyede değilsen işleri kolaylaştıran bir şey. Ketojenik diyette neden yüksek kaloriye çıkmak mümkün olmasın?

Biji_Berxwedan, IIFYM doğrusu ve pasta,dondurma, abur-cubur yemek zorunda değilsin. Gene tamamen sağlıklı beslenebilirsin. Bu pasta dondurma örnekleri sadece vücut kompozisyonunu giren kalori-çıkan kalori eşitliğinin ve protein miktarının belirlediğini ispatlamak için yapılan deneyler. Tabi arada canın çekerse baklava veya patates kızartması yemende sakınca yok.

Muamma olan bir şey yok, konu şu, alman gereken protein miktarını tuttur, çoğunluğu hayvansal gıdalardan gelsin, ihtiyacın olan yağ miktarını da tuttur (özellikle kısıtlama yapmıyorsan tutacaktır), geri kalan kalori ihtiyacını da istediğin şekilde doldur. Özetle konu bu. Diğer işe yarayan beslenme şekillerinin hepsi de bu temel kurala uyduğu için işe yarıyor. Vücut kompozisyonu açısından değişen bir şey olmayacaktır, sağlık açısından tabi ki abur cuburu abartmamak lazım, ama öcü gibi kaçmak da şart değil. Ilımlı olmak lazım yani, IIFYM git bütün gün pasta börek ye demez :)

Neden herşey muammaya dönüyor, çünkü temel beslenme bilgileri es geçilerek ayrıntılara çok dalınıyor. Forumda temel kurallar hakkında pek bilgi yok, ingilizcesi olan arkadaşların dalacağı iki linkim var, buyrun:

Nutrition Fundamentals | BodyRecomposition - The Home of Lyle McDonald
    Fat Loss Fundamentals | BodyRecomposition - The Home of Lyle McDonald

Türkçe bilgi kaynağı bulmak ne yazık ki çok zor, ben bulamıyorum.

10. ajn16

ajn16 Üye

Beğenileri:
    228
    Ödül Puanları:
    53
    İnsanları bilgilendirmek için çok çabaladığınızın farkındayım . Gerek bu konuda gerek başka konularda . Samimiyetinize de inanıyorum . Ama söyledikleriniz genel geçer bilgilerle tezatlık oluşturuyor . Sizden sürekli açıklama istememin sebebi de bu . Yoksa sizi yalanlamak ya da güç duruma sokmak falan değil . Teşekkürler tekrar :) sizin açıklamalarınızı takip etmeye devam edeceğim .

11. guest007

guest007 Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    şimdiki diyetimden mutluyum ama pasta dondurma yiyerek vücut yapma şansım varsa neden olmasın denemek isterim. paylaştığın yazıları okuyamadım tabi ingilizcem çok kötüdür yinede sağol.

12. Akhaten

Akhaten Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    8
    @ doxux iştahı olan çıkarda genelde yazıyorum farkındaysan her mesajımda , genelde çıkılmaz çünkü yine genelde yüksek yağlı öğünlerden sonra acıkma normal öğünlere göre daha yavaş olur

ben kendi salonumda bir çok üyeme farklı diyet şekilleri beslenme rutinleri uyguluyorum kişisel yaşamlarına göre , durum genelde böyle yoksa arada olanları saymıyorum bile

adama salata serbest dersin adam gider günde 2kg domates yer başıma geldi çünkü ...

bu arada proteini ve yağı tutturduktan sonra asıl olay başlar zaten mesela pirinç yemekle yulaf yemek aynı şey değil kalori aynıdır ama gi farklıdır ...

linklerini de hemen okuyorum :)

bu arada forumda yeiyim genel geçer bilgilere ters neden yazamıyoruz açıklayabilir misiniz

13. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    forum kurallarında genel bilgilere ters yazamassınız demiyor arada fark var
    15- Genel Geçer Bilgilerin Aksini Kabul Ettirmeye Çalışmayın!

Doktorların ya da bilim adamlarının sağlıklı beslenme ile ilgili genel geçer bilgileri çürüten araştırma sonuçları öncelikle sporla ilgilenmeyen sıradan insanlar içindir ve vg.gibi ağır sporlar yapmayan insanlar üzerinde denenerek sonuçlandırılmış çalışmalardır.
    Özellikle ağır sporlar yapan sporcular üzerinde yapılmamış bilimsel araştırmalar bir vücut geliştirme forumu olan bodyforumtr.com'da paylaşılması özellikle yeni başlayan vg.cileri ikilemde bırakmakta ve forumun genelinde de bilim dünyasının bile hala tartıştığı konular çözülmeye çalışılarak kaos yaşanmaktadır.

Yönetimin aldığı kesin karar nedeni ile özellikle v.g.ciler için yapılmamış araştırmaların forumun geneline genel geçer bilgi şeklinde sunulması ve bunda da ısrar edilmesi yasaktır.
    Yönetim bu tür başlıkları açan üyelerden gerek görürse detaylı açıklama isteme ve yeterli görmediğinde kilitleme hakkına sahiptir.

14. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Akhaten, ok aynı şeyi söylüyoruz. Tabi ki ketojenik diyette yüksek kalorilere çıkmak zor, yağ yakımı veya yağ depolamasını engellemek içinse yüksek karbonhidratlı diyetten daha uygun. Yani kendini özellikle zorlamadığın zaman yüksek kalorilere çıkamazsın, bu sayede kalori sayma derdinden kurtulunabilir. Gene de düşük yağ oranlarına düştükçe kas kaybetme riski artacağından kalori saymanın faydalı olacağını düşünüyorum. Belki %18-20 yağ oranında değil ama %12'lerin altına düşerken...Şahsen ben de insan yapısına şu anki beslenmemizden daha uygun olduğunu düşünüyorum. Kısa dönem de uygulamıştım ve enerji patlaması yaşadığımı hatırlıyorum. GI konusunda ise farklı düşünüyoruz. Gıdaların GI değerleri boş mideye ölçülen değerler olduğundan ve protein ve yağlar mide boşalmasını geciktireceğinden aralarında büyük fark olmayan gıdalar tek başlarına ve boş mideye yenmedikleri zaman birbirlerinden çok farklı insülin dalgalanmaları yaratmıyorlar. Onun için bulgur, pirinç makarna farklı GI değerlerine sahip olsalar da bulgur yerine pirinç tüketen bir VGcide hesaba kattığına değmeyecek kadar küçük fark yaratıyorlar. Profesyonel olmayan, %1'lik yağ oranı farkı hayati ve mesleki değer taşımayan amatörler için genel olarak bileşik karbonhidratlarla beslendiği sürece uzun vadede önemli fark olmayacaktır. Yoksa tabi ki karbonhidrat ihtiyacını kolayla karşılayan adamla yulafla karşılayan arasında fark olur, ama yulaf yerine makarna yiyen kişi için problem yok. Hangisini daha çok seviyorsa onu yemesi diyetin devamlılığı, bıkmamak açısından daha önemli. Bunları şeker hastalarını veya insülin direnci yüksek olan kişileri hariç tutarak yazıyorum, onların durumu farklı.

ajn16, yazdıklarım genel geçer bilgiler :) 80'lerin,90'ların genel geçer bilgileri değişiyor sadece, durum bundan ibaret.

Akhaten bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş