Ektomorf Antrenman Programı bkz.

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve bravehearts tarafından 10 Kasım 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. bravehearts

bravehearts Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Merhaba arkadaşlar,
    Yaz olduğundan dolayı 3 ay ara verdiğim sporuma geri döndüm.
    Geçen yıl 6 ay kadar orta düzeyde çalışıp , üstümdeki zayıflığı birazda olsa atmayı başardım.
    Vücut tipi olarak oldukça geniş omuzlu ektomorf'um.
    1.92 boyunda 75 kilo ağırlığındayım.
    Geçen yıl normal herkesin çalıştığı klasik antrenman programlarıyla çalıştım.
    Pek doğru dürüst kilo aldığım söylenemez.
    Diğer ektomorflardan farkım yemek yemeye bayılırım.
    Günde yarım kilo tavuk ve 1 tencere pilav mutlaka bitiririm.
    Bu kadar yememe rağmen niye kilo alamıyorsun ? sorunuzun cevabını bende bilmiyorum.
    Gerçi kendimi ektomorf olarak mı görmeliyim onu da bilmiyorum.
    Normal bir ektomorftan omuzlarım bir hayli geniş.
    Bende şöyle bir şey düşündüm.
    Bodybuilding.com'daki best ectomorph exercises antrenman programını denemeye karar verdim.

http://www.bodybuilding.com/fun/best_ectomorph_workout.htm

Birde muscleandstrength'in bir programı mevcut

http://www.muscleandstrength.com/workouts/dougs-mass-building-routine-for-ectomorphs.html

Pazartesi bu programa başlamayı düşünüyorum.
    2 ay deneme sürecine gireceğim.
    Tabi yemek ve uykum düzenli olacak.
    Hedefim Kış boyunca kilo alarak 85 kiloya çıkmak.

Bu programlar hakkında ki görüşleriniz neler ?
    Hangi programı yapmam benim için daha iyi olur ve iyi hacim alırım.
    Programda büyüme hormonunu tetikleyen hareketler fazlasıyla mevcut.(squat gibi bele yüklenen hareketler)
    Bu tarz hareketler için kemer almam gerekir mi ?
    Normalde antrenman sürelerim 1.5 - 2 saat arasında sizce bu normal mi ? ( 40 dakikanın üstüne çıkılmaması gerektiğini okumuştum )

Yukarıda verdiğim programın alt kısımlarında

Optional Superset Day:

Bench Press - 3x12, with Bent over barbell rows - 3x12
    Lat pulldowns - 3x12, with Dumbbell shoulder press - 3x12
    Skull Crushers - 3x12, with Standing barbell curls - 3x12

Bu superset olayı hakkında hiçbir fikrim yok
    Bu yazılan superset day'ı kullanmak zorundamıyım ?

Bilgili arkadaşlarımın mesajlarını acilen beklemekteyim.
    Pazartesiye kadar kesin bir sonuç elde edip programa başlamak istiyorum.
    Şimdiden her şey için teşekkür ederim.

2. bravehearts

bravehearts Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Arkadaşlar , program hakkında düşüncesi olan yok mu ?

3. mrkaya

mrkaya Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Personal Trainer
    Yer:
    İstanbul
    Bu iki programn hangisini denedin ve sonuç aldın paylasırmısın merak ettim? sonuç alamadıysan sna kendi programımı vermek isterim.

4. eren37600

eren37600 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    1
    Zahmet olmassa programinizi bizimle paylasirmisiniz bizim gibi ektomorflarin cok isine yarayacaktir eminim

TycoLoN bunu beğendi.
  5. tatanqaa

tatanqaa Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    3
    kardeşim şu best programın türkçesini paylaşırmısın

6. TycoLoN

TycoLoN Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    Ben de merak ettim, takipteyim

7. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    böyle bir şey söylenip sonuç beklenirse anca kendimizi kandırmış oluruz.ektomorfuz diye farklı bir çalışma stiline-programa ihtiyacımız mı var?hayır.eğer biri çıkıp da ektomorflar için en iyi program diyorsa benim gözümde bu bir "reklam kokan hareket" ötesi yok.ha belki ektomorfsanız büyük kas gruplarına daha çok yönelin görüşüne zannımca katılabilirim fakat böyle spesifik bi program?saçma geliyor.yapmamız gereken tek şey beslenmenin doğrularını keşfetmek.ektomorfta bu çok önemli,beslenme çok önemli.ayrıca buraya dikkat;sporu bıraktığınız dönemlerde bile hakkıyla beslenmeyi bırakmayın.emin olun kısa yol yok,basit yol yok,mucizevi bir program yok.beslenmeni oturt,idmanına git "weight lifting yap ego lifting değil." yeterince dinlen ve sabret.işte çözümü bu ektomorf arkadaşlar :)

Supperrmen ve doxux bunu beğendi.
  8. oguzhan0725

oguzhan0725 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Gaziantep
    S.a arkadaşlar 18 yaşındayım . 1.78 boyundayim ve 62 kiloyum şuan vgyi evde kendi capimda bir şeyler yapıyorum su an da is saatlerime uyan bir spor salonu arıyorum ama bulana kadar da temeli hazirlamak istiyorum bana bir beslenme programi ve antrenman programı onerirseniz sevinirim Şimdiden tskrler Bu arada ektomorfum ve natural vücut için öneriler bekliyorum

9. mrkaya

mrkaya Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Personal Trainer
    Yer:
    İstanbul
    Sizin Pro' biri olduğunuzu zannediyorum , zannettiğim için de yorumunuzu şaşkınlıkla okudum :) ektomorflara özel program olmadığını savunmanız beni şaşırttı doğrusu. Ektomorf zayıf yapılı insandır , mezomorf biraz yapılı geniş omuz vs. endomorf iri yapılı kalın kol ve bacaklı vs. Sen şimdi bu 3 vücut tipine aynı program mı tavsiye edeceksin?? personal trainer olsan senı 2.gün kapı dışarı ederler :) her vücut tipine farklı , alışıla gelmeyen antrenman programları sunulmayacaksa personal trainer'ın ne onemi var? ektomorf bir insana vereceğin proğramla endomorf a vereceğin program aynı olamaz. Aynısını yaparsa gelişemez demiyorum? gelişebilir , ama vücut tipine göre program verrisen sarhoş gibi yolda yürümek yerine ayık kafa ile yürürsün :) beslenme konusuna diyeceğim yok , yine vücut tipine göre beslenilir , ama gramı gramına sunu sunu almaya karsıyım. Onlar boş palavra şeyler, bir gün eksik protein alırsın ertesi gün eksik karbo. hiç bir tık olmaz. Gelişime Devam ;)

Saygılarımla,

SametKuzey bunu beğendi.
  10. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    pro falan değilim önce bunu düzelteyim.

2.si de her insan farklı bir bireydir,personel trainer olsaydım bireye göre program yazardım,o bireyi doğruluğu tartışılır bir gruba dahil edip o gruba göre değil.kişi ekto-endo-mezo her neyse çalıştığı kas grupları farklı mı olacak?ektomorfların omzu dar diye omuza önem vermeyecek miyiz?ya da siz hangi profesyonel başarısı kanıtlanmış programda ekto mezo endo diye ayrım yapıldıgını gördünüz?ektosu da endosu da mezosu da paşa gibi gider 5x5 ini yapar,fullbodysini yapar yemeğini yer gelişir,bu kadar basit.

11. mrkaya

mrkaya Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Personal Trainer
    Yer:
    İstanbul
    Pro olmadığınızı şu msjınızla anlatmış oldunuz zaten.Hepsi gitsin 5x5 yapsın öyleyse :) ektomorf omzu dar diye omuz calısmaması ne demektir? öyle bir omuz çalışcak ki omzu genişletecek öyle bir kol calıscak ki kolu taş gibi yapacak. Ektomorf biri düşük tekrar yüksek ağırlık calısıp set aralarında 1.5 2dk dinlenebilirken endomorf biri set arasında (bazı calısma programları haricinde) 1.5 - 2dk dinlenmesi sana normal geliyor mu ? neyse daha fazla yazamıcam çünkü pro değilsin , sen bildiğini söyler ben bildiğimi söyler dururum bu da uzar gider.

12. Katarina

Katarina Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    53
    Dunyada ki bu kadar insani 3 gruba ayirmak sence mantikli mi? Biraz mantikli dusun neden beginner olsun inderm. olsun bb rutinleri ekto endo diye ayrilmiyor? Zeo nun antrenman gunlugune bak adam baslangicta tam bir ekto ydu simdi girdigi agirliklara antrenmanlarinin yogunluguna bir bak istersen...

zeo64 bunu beğendi.
  13. TURKI

TURKI Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Disiplinli ve düzenli spor yapıyorsan vücut tipi diye birşey yoktur...

ASTRAL YOCU bunu beğendi.
  14. ayyıldız1071

ayyıldız1071 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    kenzo karagöz'ün bi videosu vardı arnold'un söylediği lafı söylüyodu : ektomorf vücut tipli biri mesela mezo gibi çalışırsa overtraining olur diyo bu nası olacak kardeşim ?

Sayfayı Paylaş