Eklem sakatlığı

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve NEFELIS tarafından 4 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. NEFELIS

NEFELIS Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    Arkadaşlar bu bi sakatlıkmı deilmi tam eminde deilim sizinde fikrini alma geregi hissettim

önceki antreman çapraz ön omuz çalışırken (kablolu makinada yapıyordum) sağ omzuma keskin bi ağrı girdi ve daha hareketin başında seti bırakmak zorunda kaldım sonra tekrar denedim yine aynı şey oldu bende bırakdım

dünkü antremanda aynı hareket aynı yerde tekrarladı yine biritemedim hocayla konuşdum hoca kolunu çevirdiğinde kütür kütür ses geliyomu diye sordu (geliyo) bi çeşit eklem problemi var sende dedi ağrı oyuzden oluyormuş zamanla ağrı eşiği yükselicekmiş ve daha ağır kilolara ağrı izinverdiği sürece cıkabilicekmişim ozaman kadar hafif ağırlıklarla çalışmaya dewam edebilirmişim

bu aşamada doktorluk bi sakatlık diel ama ağrıtmamaya özen göster çivi çiviyi sökmez dedi

forumlardan okuduğum kadarıyla omuz en çok sakatlanan bölge acaba omzumu mu sakatladım yoksa genetik bi problem mi anlayamadım hissettiğim kadarıyla bi kas ağrısı değil (oladabilir ama emin deilim anlık bi ağrı bırakınca dewam etmiyor) kas zedelenmesi lif yırtılması olduğunu sanmıyorum.

eminim başından geçmiş yada konuyla ilgili bilgisi olan profesyonel arkadaşlar vardır
    tawsiyelerinizi bekliyorum nasıl çalışmalaıyım dewam etmelimiyim omuz programım nasıl olmalı?
    yardımcı olabilriseniz çok sevinirim

2. NEFELIS

NEFELIS Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    yazmayı unutmuşum ağırlıkları azaltınca hareketi yapabildim setleride nizami olarak tamamlayabildim

3. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    bu tip sakatlıklarda duyulan ağrı ve acı vücudun geliştirmiş olduğu bir savunma mekanızmasıdır..çalışılan bölgede acı hissediliyorsa vücudun senin o bölgeyi çalıştırmanı istemıyordur..eğer sakatlığın senınde düşündüğün gibi ciddi bir boyutta değilse dinlenerek bu dönemi atlatabilirsin..eğer diğer hareketlerde ağrı ve acı olmuyorsada çalışmalarına devam et.omuz çalışmalrında da çok hafifi kilolarla ,ağrı ve acı duymadmadığın takdirde çaışabilirsin..bu çaılşma şekli iyileşme sürecinide hızlandıracaktır..ama eğer acı duyarak çaılıştığın zamanda ise bu süreç uzayacaktır..son olarak hislerine göre sakatlığının eklemlerdemi,bağlardamı,kaslardamı olduğunu tespit etmen çok zor..bunun için röngten ve mr cihazları kullanılıyor..eğer bu sakatlık seni psikolojik açıdanda rahtsız ediyorsa bir fizik tedavi veya ortopediste görünmelisin..

4. NEFELIS

NEFELIS Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    forumda okumuşdum rotator cuff diye bi hareket var omuzları güçlendirmek için sanırım

sakatlanmaları ve ağrıları azaltmak için yapılabiliyormuş

benim için bi faydası olurmu acaba?

5. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    rot.cuff egsersizleri hem sakatlık öncesi hem sakatlık sonrası uygulanabilir..dediğim gibi ağrı ve acı duymadığın takdirde o bölgeyi çalıştırabilirsin...faydasıda olur..hem o bölgeyi güçlendirmiş olursun,hemde o bölgeye kanı pompalayarak daha fazla beslenmesini sağlarsın..bu da daha kısa sürede onarım demektir..rot.cuff egsersizlerini omuz çalışmana ekleyebilirsin..yada haftalık antreman düzeni içine de herhangi bir şekildede ekleyebilirsin..tedavi süresi boyuncada her antreman günündede çalışabilirsin..antremanının başında veya sonunda bu çalışmaya yer verebilirsin..hafifi ağırlıklarla uygulayacağın için ,seni çok fazla yormayacaktır..

6. gurseshalil

gurseshalil Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    öğretmen
    Yer:
    osmaniye
    merhaba kardeş,
    öncelikle buna benzer bir olay başıma geldi. fakat aynı tip mi bilmiyorum. sadece paylaşmak istiyorum. multipress aletinde enseye press yapıyordum .
    fazla ısınmamıştım. daha ilk sette birden sağ omuzumda eklem içinde bir yanma hissettim. sanki kaynar suyu aynı noktaya sürekli damlatıyorlar gibi yandı. hemen antrenmanı bıraktım.birkaç gün ara verdim. sağ kolumu hafifçe yukarı kaldırsam yine yanıyordu. tabi moral alt üst durumda. omuz çalışmasını çok hafif kilolarla devam ettiriyorum. şimdi ağrımıyor arada bir sinyal veriyor ama ağır girince ağrıyacak diye korkuyorum. beden eğitimi öğretmenlerine sordum. eğer omzundaki acı iğne batıyormuş gibi ağrıyorsa bağlar zedelenmiştir. yanma oluyorsa sinir sinir üstüne binmiştir dediler. umarım öyle olmuştur. aksi halde çok kötü günler bizleri bekliyor..

7. NEFELIS

NEFELIS Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    aynı şekilde kolumu biraz kaldırıyim sanki bi nokta var eklem içinde oraya geldiği zaman tık diye yanma başlıyor.hafif kilolarda bişey yok biraz ağırlaşsın başlıyor(kız ağırlıklarıyla omuz çalışıyorum yaa çok utanç verici)

8. MT

MT Üye

Beğenileri:
    1.054
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba bu forumda ilk mesajım.Yaklaşık 2 aydır bu sporla ilgileniyorum ve 3 aydır body building hakkında bilgi ediniyorum yani elimden geldiğince bilinçli şekilde bu sporu yapmaya çalışıyorum. Diğer arkadaşların izah ettiği gibi bir sorun var sağ omzumda. Bir gün yürürken sağ omzumun hareket ettikçe kıt diye ses çıkardığını farkettim yoksa antremanda herhangi bir sorunla ya da ağrıyla karşılaşmamıştım. Bu sorun ortaya çıkmadan önce 1-2 hafta boyunca omuzlara baya yüklenmiştim sanırım sorunun kaynağı bu olsa gerek ama dediğim gibi hiç bir şekilde ağrı hissetmedim. Ramazanda spora ara verdim hem bu sorunun düzeleceği umuduyla hemde ramazandaki beslenme düzeni ile spora devam etmenin zor olacağını düşündüğümden. Dolayısıyla 1 haftadır spora gitmiyorum ama omuzumdan hala ses geliyor ve bu beni baya sinir ediyor. Bu sorun dinlenme ile yavaş yavaş ortadan kalkarmı yoksa herhangi bir tedavimi görmem gerekiyor? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Bu arada yaş 21.

9. sehzadecelik

sehzadecelik Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Heryer
    ben barla üst göğüs çalışırken oluyordu.daha sonra ellerimi çok açık tuttuğumu farkettim ve mesafefi biraz daha dar tuttum o zaman bahsettiğiniz kütür kütür ses olmadı ve her hangi bir acı duymadım.sizde mesafeyi ve açınızı değiştirip bi deneyin isterseniz.

10. MT

MT Üye

Beğenileri:
    1.054
    Ödül Puanları:
    0
    @4-MANCINIK zaten bu seslerin gelmeye başladığında bench press yapmaya başlayalı 1-2 hafta olmuştu. O zaman dediğiniz gibi barı daha kısa tutup bench press çalışayım artık. Umarım şu seslerde bir süre sonra kesilir kendimi oyuncak bebek gibi hissetmeme sebep oluyor da biraz :]. Unutmadan cevap için teşekkürler.

11. sehzadecelik

sehzadecelik Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Heryer
    yaptığın hareketin doğru çıkması için tutuş şekline çok dikkat et tutuş şeklini değiştircem diye hareketi yanlış yapma

12. luciano

luciano Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    Herkese selam arkadaşlar. Ayrıca bir başlık açmadan bu konudan devam etmeyi uygun gördüm. Benim sol kolumda bir sakatlığım var. Biceps çalışmalarında yapılan kaldırışlarda sancıyor. Hareketi yapamıyorum. Tam olarak sol kolumun iç eklem kısmında hafif bir kütleme ve kaldırış yapma hareketinde sancı var. Yaklaşık olarak 4 ay oldu. Ama hala iyileşmedi. Zaman zaman etol fort, muscoril ve dolgit merhem kullandım. Sadece ağrıda hafifleme oldu, ancak iyileşmedi.

Sadece biceps kaldırışlarında değil, sırt için yapılan çekişlerde ve yatarak bench dumbell fly da da etkileniyor. Sanırım brachialis de bir sorun, yırtılma veya tendonda bir sorun var. Ne yapmalıyım. Aynı problemi yaşayan ve bana yardımcı olabilecek arkadaşlar varmıdır?? Şimdiden çok çok teşekkürler.

Son düzenleme: 20 Ocak 2009
  13. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    kas yırtılmalarında bildiğim kadarı ile yaralanan bölge büyük oranda şişer ve morarır..yine de tedavisi için cerrahi müdahale gerekmez..ilaçla zamanla düzeliyor..

tendon yırtılmaları ki yine bildiğim kadarı ile ağrılıdır ve ameliyat gerektiyor..

sizinki ara vermeyi ve ilaç kullanımını ciddi ve disiplinli yapmayı gerektiyor..

birkaç hafta bahsettiğiniz antienflamatuvar krem ve tabletleri kullanırken ara verin ve ilaçları aksatmayın..

luciano bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş