Egzersizler kısa aralarla tekrarlanmalı

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve gymnast tarafından 8 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. gymnast

gymnast Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    0
    http://www.ntvmsnbc.com/news/415886.asp#storyContinues

Japonyalı araştırmacıların yaptığı bir çalışmada, 20’şer dakikalık aralarla yapılan 30’ar dakikalık egzersizlerin, hiç ara vermeden yapılan egzersizlere göre yağların daha fazla yakılmasını sağladığı belirlendi.

Yapılan çalışmada, yaş ortalamaları 25 olan yedi erkek katılımcının egzersiz bisikletinde yaptıkları çalışmalar sırasında ve sonrasında kan testleri yapıldı. Yapılan aktiviteler üç kategoriden oluşuyordu. Birinci egzersiz, bir saat çalışma ve bir saat mola, ikinci egzersiz 30 dakika çalışma ve 20 dakika mola, üçüncü egzersiz ise 30 dakika çalışma ve bir saat ara verilerek yapıldı.

Yağların en fazla yandığı egsersiz türünün, 30 dakika egzersiz ve 20 dakikalık aralardan oluşan çalışma olduğu belirtildi. Yapılan bu egzersizin, ayrıca adrenalin seviyesinin yükselmesini, ve düşük plazma glikozunun bir sonucu olarak insülin düzeyinin düşmesini sağladığı açıklandı. Araştırmacılar, bu kimyasal olayların yağ yıkımını gerçekleştirdiğini düşünüyorlar.

Amerikan Spor Tıp Koleji, 45-60 dakikalık orta düzeyde egzersizle yağların yakılabildiğini belirtiyor, ancak yapılan bu çalışmayla egzesizlere belirli aralıklarla devam etmenin en iyi sonucu sağladığı belirlendi.

Tokyo Üniversitesi’nde araştırmacı Kazushige Goto açıklıyor: “Egzersizlerden en fazla yararın uzun süreli çalışmayla elde edileceği inancı oldukça yaygındır, ancak kısa aralarla tekrarlanan egzersizler sırasında ve sonrasında, yağların yakılması artıyor. Elde edilen bu veriler, gelecekte hazırlanacak egzersiz programları için aydınlatıcı olacaktır.”

Journal of Applied Physiology’nin Haziran sayısında bu çalışmaya yer verilmiştir.

2. onimusha

onimusha Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ladasamara haklıdırlardır da.Bizim insanımız hem çalış hem spor zor oluyor..O dediğini yapmak zor.Güzel bilgi..Ama doktorlar 45 dakika kosmanın gün icinde yeterli oldugunu soyluyorlar.Zararı oldugunuda zannetmiyorum.Kas yıkımı olur v.s falan da demiyorlar.

3. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce
    Spor yapmayan kişiler bizi pek ilgilendirmiyor forumda . Neden böyle bir mesaj yazdığını anlayamadım açıkçası

4. ozzy

ozzy Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Kocaeli/İzmit
    20 dk soğumak için yeterli bir süre, bu kadar ara verdikten sonra çalışmaya tekrar başlamak işkence gibi gelebilir. adamlar ispatlamışlar, bilimsel olarak söylenecek bir şey yok(zaten bana kalmaz) ama iş pratiğe gelince uygulaması zor gibi. 3 tekrarlı bir antrenman bütünü olarak düşünürsek 30+20+30+20+30=130 dk çok ciddi bir süre. bu arada vücudu 3 kere ısıtıp soğutmamız da gerekecek, bilmiyorum siz ne düşünüyorsunuz, uygulanabilir mi?

5. ofis

ofis Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    muhasebe
    Yer:
    istanbul
    madem öyle
    bizde de vakit yok 30+20+30 yeterli olacaktır diye düşünüyorum
    daha fazlası bıkkınlık verebilir

hem kardiyo çalışmasında uygulanacağı için alet değiştirmek ikinci 30 dakikayı daha yapılabilir hale getirebilir

6. gymnast

gymnast Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    0
    arada soğumak zorunda değilsiniz
    ağırlık idmanınızı yapabilirsiniz mesela
    öte yandan hergün birbiri ile çelişen bilimsel deney haberleri çıkıyor
    ben böyle yeni şeylere hep şüpheyle yaklaşırım
    ama bu ilk mesajımı doğru da yanlış da yapmaz
    bnim bildiğim
    cardio çalışmasının sürekli ve yağ yakım temposunda yapılması
    en az 35 dakika olarak tutulmasıdır
    ama bilime tam olarak güvenemiyoruz
    çünkü kullandıkları deneklerin ne durumda olduklarını bilmiyoruz
    sedanter yani egzersiz yapmayan birinin kas kaybetmesi zordur
    çünkü kasları hormonel durumlarının doğal bir sonucudur
    ağırlık çalışması yapan biri ise vücudunu zorlayarak daha kaslı olur
    ve kas kaybı daha kolay hale gelir
    bu olayda daha çok yağ yakımı görülmüş ama kas kaybından söz edilmemiş
    bu şekilde birçok bağımsız değişken var iken kişilerin içgüdüsel çalışması ve daha iyi vücutlu olanın dediğini dinlemesi, bilimi biraz gözardı etmesi çok normal
    kişi daha iyi olmak istiyorsa her kaynağın tadına bakmalı ve kendi kafasında bir sentez oluşturmalı
    bu yazıyı da sadece bunun için kopyaladım

7. ozzy

ozzy Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Kocaeli/İzmit
    dediklerine tamamen katılıyorum ladasamara. senin de dediğin gibi sen sadece yazıyı kopyalayıp yeni bir alternatifi buraya taşıdın, dolayısıyla sana ait olmayan bir önermeyi kesin doğru ya da kesin yanlış olarak değerlendirmediğinin farkındayım. doğal olarak bu durumda benim bu önermeyi sorgulamam senin şahsi görüşüne değil, direk önermenin kendisine yönelik. benim merak ettiğim şey uygulamayı en verimli şekilde nasıl yapabileceğimizdi, yine senin dediğin gibi bu durumda da kişiden kişiye değişen çok geniş bir yöntem çeşitliliği var ve herkes için kesin bir şey söylemek imkansız. burada yeterince insan denerse sağlıklı bir genelleme için gereken deney veya denek sayısına ulaşırız belki kendi açımızdan :) arada soğumak zorunda değilsiniz ağırlık idmanınızı yapabilirsiniz mesela demişsin. ben de definisyon dönemi ve ciddi bir yağ yakımı için şöyle bir şey düşündüm 30dk mide ve bel + 20 dk hafif ağırlık idmanı + 30 dk interval koşu + 20 dk hafif ağırlık idmanı. ağırlık idmanı iki ayrı bölge için yapılabilir mesela ilk 20 dk omuz ikinci 20dk bacak gibi. bu durumda ilk akla gelen bunun kütleye yönelik bir program olamayacağı, özellikle foruma manken,model fotoğrafları koyup böyle bir fiziğe nasıl sahip olabilirim diyen arkadaşlar dener belki. :)

Sayfayı Paylaş