Egzersizde, vitaminden suya, baldan tuza doğru bilinen yanlı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve akçakaya tarafından 14 Ocak 2007 başlatılmıştır.

 1. akçakaya
  Offline

  akçakaya Üye

  Katılım:
  28 Eylül 2006
  Mesajlar:
  484
  Beğenileri:
  26
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  İstanbul
  Egzersizde, vitaminden suya, baldan tuza doğru bilinen yanlışlar...


  Spor ve bedensel egzersiz yoluyla istenilen amaca kısa sürede ve zahmetsizce ulaşmak her insanın aklından geçen bir hayaldir. Başarı ise devamlılıkla sağlanabilir. Dönemlik egzersizlerle sonuç almak çok zordur. Doğru beslenme ile yoğunluğu bireye uygun hazırlanmış programlarla mümkündür.

  Daha fazla protein ve protein içeren gıda tüketilirse kas kitleniz daha kuvvetli ve görsel olarak daha güzel kaslara sahip olursunuz.
  Yanlış: Kas kitlenizin kuvvetlenmesi şekil olarak güzel görünmesi karbonhidrat, protein, yağın tüketilmesi ve amaca uygun çalışılırsa sonuç verir. Fazla protein alarak vücut yağınızı artırmayın.

  Kaslarınızın çabuk gelişmesi ve büyümesi için steroid kullanımı şarttır.
  Yanlış: Steroid veya steroid bulunan ilaçlar çok tehlikelidir. Yan etkileri vardır. Steroid kullanımı Olimpiyat Komitesi tarafından da yasaklanmıştır. Steroid türü ilaçlar kas hastalığına yakalanmış kişiler için hazırlanmıştır.

  Kas krampları sadece tuz eksikliğinden olur.
  Yanlış: Kas kramplarının büyük bir çoğunluğu sıvı eksikliğinden meydana gelmektedir. Kas krampları ayrıca magnezyum, potasyum eksikliğinde egzersizlerle görülür.

  Bal yemek, şekerli içecekler içmek, şeker yemek enerjinizi yükseltir.
  Yanlış: Basit şekerli yani kana 15 dakikada karışarak kandaki şeker seviyesini yükselten bu yiyecekler enerjinizin düşmesine sebep olur. Egzersizde enerji verenler kompleks karbonhidrat içeren gıda maddeleridir. Vitamin ve suplementler enerji vermezler sadece metabolizmanın çalışması için gerekli kimyasal oluşumların meydana gelmesinde tamamlayıcı bir rol üstlenirler. A, D, E ve K vitaminleri vücutta birikme yapan ve fazla alındığı durumlarda toksik etki gösterecek vitaminlerdir. Kullanımlarına dikkat edilmelidir.

  Egzersiz öncesinde su içmek performansın düşmesine neden olur.
  Yanlış: Aksine egzersiz öncesinde su içmek metabolizmanın daha iyi çalışarak hem vücut ısısının düşmesinde kullanılır hem de vücut performansının sahip olduğu değerler ölçüsünde kullanılmasını sağlar. Egzersiz sırasında her 10 - 15 dakikada yarım bardak, sonrasında ise mutlaka bir bardak su içilmelidir.

  kaynak:milliyet
   

Sayfayı Paylaş