EFEDRİN HİDROKLÖRÜR PROSPEKTÜS BİLGİLERİ

Konusu 'Anabolik Androjenik Steroidler' forumundadır ve trundirs tarafından 23 Şubat 2005 başlatılmıştır.

 1. trundirs
  Offline

  trundirs Üye

  Katılım:
  17 Şubat 2005
  Mesajlar:
  91
  Beğenileri:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  24,5
  Yer:
  istanbul
  FORMÜLÜ
  Her bir ampulde: Efedrin hidroklorür 0.050 g, Sodyum klorür 0.009 g, İnjeksiyonluk su k.m 1 ml

  ENDİKASYONLARI

  - Bronkospazm : Hafif bronşiyal astım, kronik bronşit, amfizem ve diğer obstrüktif pulmoner hastalıklarla ilgili olarak ortaya çıkan reversible bronkospazmda bronkodilatör olarak kullanılır. Ağır vakalarda ve anafilaktik reaksiyonlarda subkütan epinefrin tercih edilmelidir. - Hipotansiyon ve şok : Yeterli sıvı hacmi oluştuktan sonra ortaya çıkan şokun tedavisinde hemodinamik dengesizlikleri düzeltmek amacıyla kardiyak stimülasyon ve vazodilatasyon oluşturmak için kullanılır. - Anestezide görülen hipotansiyon : Spinal anestezi esnasında görülen hipotansiyonun önlenmesinde ve tedavisinde kullanılır. Efedrinin spinal anestezide kullanımı esnasında hipotansiyon çok sık oluşmadığından ve böyle bir durumda acil tedavi uygulanma olasılığı yüksek olduğundan, spinal anestezide ortaya çıkan hipotansiyon profilaksisinde efedrin kullanımı değerlendirilmektedir. . Genel anestezide görülen hipotansiyonun tedavisinde efedrin kullanılabilir; ancak kardiyak aritmi oluşma olasılığı gözönünde bulundurulmalıdır. - Aritmiler : Efedrin atrioventriküler nod blokajının neden olduğu senkopal episodların ve bradikardinin tedavisinde geçici ventriküler hız desteği sağlamak amacıyla kullanılır. İlaç, Adams-Stokes hastalığında ve karotid sinüs sendromunda da etkilidir; ancak isoproterenolün etkinliği daha yüksektir.


  Kontrendikasyonları
  Hipertansiyon, tireotoksikoz, feokromsitoma, dar açılı glokom, prostat hipertrofisi, kalp hastalığı ve serebrovasküler yetmezlikte kontrendikedir. Efedrin ayrıca geriatik hastalarda, diabette, prostat hiperrofisinde, organik kalp hastalıkları ve aritmilerde akut ve kronik böbrek yetmezliğinde son derece dikkatle kullanılmalıdır.

  Uyarılar/Önlemler
  MAO inhibitörleri ile birlikte kullanılmamalıdır. Gebelerde, yaşlılarda, uyku zorluğu çekenlerde ve laktasyonda kullanılmamalıdır. Alko, ergo alkaloidleri, oksitosin, dijital ve halotanla birlikte kullanılmamalıdır.

  Yan etkiler
  Hipertansiyon, zonklayıcı baş ağrısı, prekardial ağrı, anpreksi, anksiyete, ajitasyon, insomni, tremor, hiperrefleksi, çarpıntı, taşikardi, ekstrasistoller, aritmiler, üriner retansiyon.

  İLAÇ ETKİLEŞİMİ
  Diğer sempatomimetik ajanlar efedrinin tesirini kuvvetlendirir. Fentolamin alfa adrenoseptörleri ve efedrinin pressör etkisini bloke eder. Propranolol beta reseptörlerin blokajı dolayısıyla efedrinin kardiak ve bronkodilatatör etkilerini kaldırır. Atropin refleks bradikardisine engel olduğundan efedrin pressör etkisini arttırır. Efedrin MAO inhibitörlerinden sonra verilmemelidir. Hipertansif krizlere yol açabilir.

  Dozu ve Kullanım Şekli
  Tablet: erişkinlerde her 4 saatte bir 1/2-1 tablet, Çocuklarda 4-6 eşit kısımda uygulanan 3mg/kg dozda kullanılır. Akut astım nöbetlerinde tek doz halinde 1-2 tablet kullanılır. Ampul: Erişkinlerde s.c. yolla 20mg/gün dozda kullanılır. Max. günlük doz 120mg'dır.

  KARŞILIK GELEN İLAÇLAR
  Efedrin Arsan, Efedra
   

Sayfayı Paylaş