Ebay'in gittigidiyor'u alması ve yurtdışı alışverişin yasaklanması

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve MARCELLO tarafından 23 Nisan 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
 1. MARCELLO
  Offline

  MARCELLO Üye

  Katılım:
  6 Nisan 2011
  Mesajlar:
  62
  Beğenileri:
  88
  Ödül Puanları:
  0
  Değerli arkadaşlar;

  Bildiğiniz gibi Amerikan Ebay sitesi, daha önceden hissedarı olduğu gittigidiyor isimli siteyi astronomik bir meblağ ödeyerek satın aldı..Herkes farklı bir rakam söylüyor..Bazı uzmanlar 50 milyon dolara satın aldığını, bazıları ise 100 milyon dolar civarı bir meblağ ödediğini söylüyorlar Ebay'in..

  Yani Ebay, niçin gittigidiyor gibi '' kötü bir dönem geçiren'' bir Türk sitesine bu kadar büyük bir meblağ ödesin ? Çünkü gittigidiyor, Türk kullanıcılarının gözünde güven veren bir profile ve deneyime sahip..Türkiye'deki çalışma metotu hakkında tecrübesi olan bir kurum ve site..Aynı zamanda Türkiye'de faaliyet gösteren bankalar ile özel anlaşmaları ve imtiyazları var taksitlendirme,vade farkı almama vb konular hakkında..Bu durumun kesinlikle bu hafta çıkan ''yurtdışından alışveriş yasağı'' ile bir alakası olabilir..Bu konuda çok ciddi şüphelerim var..Devlet kurumlarımız; hem yurtdışından yapılan tüm alışverişleri kontrol altına almak, hem vergilendirme işlemini pratik bir şekilde yapmak hemde ebay'i türkiye'de tekel haline getirmek için böyle bir yasa çıkarmış olabilirler..Çünkü ebay, gittigidiyor için epey bir meblağ ödemiş....Gittigiyor'un işlerinin kötü olduğu bir dönemde ebay bu parayı neden ödesinki; bir hesabı ve planı olmasa ?

  Çünkü aylardır ''e-ticarette vergilendirme ve e-ticareti takip altına alma sistemleri üzerinde çalışıyoruz'' diyorlar..Dünyada ticaret konusu olan ürünlerin neredeyse tamamı ebay'de satıldığı için, devlet kurumlarımız ile ebay arasında böyle bir anlaşma yapılmış ve akabinde bu yasak patlamış olabilir. Zaten 2009'dan beri hem ebay, hemde devlet kurumlarımız bir hazırlık içerisindeydiler..O yüzden bu olasılık bana hiç de az gelmiyor..
   
  dogrucudavut bunu beğendi.
 2. Despo
  Offline

  Despo ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  30 Mart 2004
  Mesajlar:
  7.961
  Beğenileri:
  6.075
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Danimarka
  Gittigidiyor kötü bir dönem mi geçiriyor ? Paylaşırsanız sevinirim.

  Türkiye'de ki eticaret pazarı her geçen gün büyüdüğü bir gerçek.

  Kaynak: http://www.platinmarket.com/eticaret39in_payi_hizla_artacak-pkh238.html

  Kaynak:http://www.platinmarket.com/eticaret_2011_e_hizli_basladi-pkh229.html


  http://www.platinmarket.com/eticarette_patlama_yasanacak-pkh232.html

  Türkiye hiçte küçümsenecek bir pazar değil, özellikle gelecek yıllarda herşey çok daha farklı olacağını gösteriyor.

  http://www.slideshare.net/webrazzi/turkey-internet-sector-2008

  http://www.slideshare.net/excitingcommerce/turkey-internet-sector-june-2009-short
   
 3. estetik fenomen
  Offline

  estetik fenomen Üye

  Katılım:
  15 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.122
  Beğenileri:
  614
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  istanbul
  Kötü değil de zorlu bir dönemden geçtiklerini söylesek daha doğru olur. Nihayeti bu sitelerden vergi toplama konusunda belli sıkıntılar var. Ebay'a satılması ise Ebay'ın piyasaya girmeyi kafasını koyduktan sonra gittigidiyor kabul etmese başka bir yapı üzerinden açılıp girecekti ve gittigidiyor da onun gibi bir dünya devi karşısında epey bir kan kaybedecekti. Belli hukuki zorluklar da karşısında ve ekonomik gelecek riski de göz önüne alındığında kafamız ağrımadan sağlam para ederken satalım demiş olsalar gerek...
   
  Son düzenleme: 24 Nisan 2011
  MARCELLO bunu beğendi.
 4. theturx
  Offline

  theturx Üye

  Katılım:
  16 Mart 2010
  Mesajlar:
  19
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  gg kötü bir dönemde, bir süre önce bugünlere gelmelerini sağlayan açık arttırma sistemini kaldırdılar, ayrıca birçok kullanıcı vergi denetimine takıldı, ceza aldı ve satışı bıraktı, pazardaki rakipleriyle yarışacak durumda değil bu şartlar altında.
   
  MARCELLO bunu beğendi.
 5. MARCELLO
  Offline

  MARCELLO Üye

  Katılım:
  6 Nisan 2011
  Mesajlar:
  62
  Beğenileri:
  88
  Ödül Puanları:
  0
  Böyle diyorlar ama e-ticaret kimler için büyüyor ? Aydın Doğan, Doğuş gurubu,Koç Ailesi gibi dev oyuncuların, firmaları için büyüyor..Nasıl büyüyor ? Dışarıda satılandan daha avantajlı fiyatlara satıldığı için büyüyor..

  Şimdi e-ticaret olayına ek vergiler gelince, dışarıda satılandan daha pahalıya gelecek bir çok ürün.Yani küçük oyuncuları silip atacaklar sektörden..Ebay'in pazara girmesi daha çok bunun için..

  Şunu da belirteyim..Türkiye'de insanlar, satın alacakları ürünü gidip yerinde görmeyi ve elinle dokunmayı seviyorlar..Ürünleri satın aldıktan sonra bir keyif çayı içmeyi, kahve içmeyi,yemek yemeyi ve o sırada hafif bir gezinti yapmayı seviyorlar..

  E-ticareti cazip kılan fiyat farkıydı..Konan ek vergilerle bu olay küçük ve orta ölçekli oyuncular için kalkacak..Büyük oyuncular ise stok güçleri,trend stratejileri,reklam gücü vb faktörler sayesinde pazarda var olmaya devam edecekler..Yani e-ticaret bu tarz oyuncular için büyüyecek.. O da cazip fiyat yada özel kampanyalar sunabildikleri için büyüyecek..
   
  spudd webb, major24 ve frustrated bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş