Eşcinsel olmak, Zorluklar, Spor, Motivasyon Kaybı

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve Heroism tarafından 26 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 36 üye.
 1. Heroism
  Offline

  Heroism Üye

  Katılım:
  26 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  8
  Ödül Puanları:
  0
  Merhabalar öncelikle. Forumda yaklaşık 2 yıl önce açılmış benzer bir konuyu okuduktan sonra, kendi konumu açma isteği hissettim. Nacizane yardım da talep ediyorum diyebilirim.
  Konuya değinecek olursam; eşcinsel olmak zor. Okulda zor, çevrede zor, sokakta zor ve spor salonunda da zor. En azından spor salonunda kısmı benim için zor şu aralar. 1 yıllık bir üyelik kapsamında spor salonuna yazılmıştım kasım ayında. Kilo verme ve vücut geliştirme amaçlarım doğrultusunda üyeliğimi yaptırdım. 7 ay geçti ve sadece 5 kilo verebildim(Diet ve yeterli anlamda spor yapmadığım için).
  Diet yapamamın, paralelinde spora ağırlık vermeyişimin büyük etkeni eşcinselliğim. 21 yaşındayım. Kendime 2 yıldır açığım. Bu kavramlara yabancı olanlar için ufak bir açıklama yapayım; kurulmuş düzenler, örf ve adetler vb. değerler gereği eşcinsel olan kişiler 10-18 yaşları arası kendini reddetme süreci yaşıyorlar(Yaş sınırı kimi zaman 30-40 lara dayanabiliyor. Tamamen istatistiki değildir.) Kimileri toplum ve din baskısına tamamen boyun eğip kendini reddediyor ve bu durum çoğu zaman intiharlara yol açıyor. Kimileri de şanslıysa; araştırıyor, psikiatrlara gidiyor, ediyor. Sonucunda bunun hastalık olmadığı öğrenildiğinde kendini kabul ediyor ve yaşamına devam ediyor. Kendine açık olmak durumu bu şekilde ilerliyor.
  Kavramların yanı sıra bilimde eşcinsellik; 1970'li yıllarda gerek Dünya Sağlık Örgütü(WHO), gerekse Amerikan Psikiyatri Derneği(APA) tarafından hastalık kategorisinden çıkarılmıştır. Eşcinsellik; "tıpkı heteroseksüellik gibi bir cinsel yönelimdir. Kesinlikle değiştirilemez" ifadelerine yer verilmiştir.
  E tabi ki, ortaokul, lise gibi sancılı dönemleri yaşayıp (Okulda herkesin dalga geçmesi, hemcinsinizden hoşlandığınız hâlde sırf arkadaşlarınız tarafından dışlanmamak için kız arkadaşı edinme çabaları), bir anda normalsin, hayatına devam et dendiğinde pat diye olmuyor. Çünkü yıllar yılı bilinçaltınıza işlenmiş olan "öteki olmak, hasta olmak, yanlış-günahkar olmak" kavramlarını yıkmak için biraz zaman gerekiyor. Çoğu kişi bunun hormonlardan, yetiştirilmeden, baba figürü eksikliğinden kaynaklandığını savundu. Fakat hormonların; kişi erkekse,testosteron hormonu; sesinin kalınlığı, kılların yoğunluğu(bıyık-sakal), cinsel organın gelişmesi gibi işlevlere etki etmektedir. Kişi kadın ise östrojen hormonu; göğüslerin büyümesi, sesin ince olması, tüy ve kılların zayıflığı, cinsel organ gelişimi gibi fonksiyonları etkiler. Eşcinseller üzeri yapılan çoğu araştırmada herhangi bir hormon düşüklüğü saptanmamıştır. Özel bilgi olarak, eşcinselliğini ailesine açıklayan bir arkadaşıma, ailesinin zorlaması ile hormon tedavisi uygulandı. Değişen tek şey, sesi kalınlaştı ve kılları arttı. Varılacak sonuç; kişilerin hangi cinse ilgi duyduklarına hormonları sebep olmuyor. Ki eşcinselliğin hormondan kaynaklandığını ileri süren kişiler; vücudunda östrojen hormon fazlalığı dolayısıyla, göğüsleri büyüyen bir erkeğin, heteroseksüel(karşı cinsten hoşlanan) olmasını açıklayamamaktadır. Aynı zamanda vücudunda testosteron hormonu yüksek olan ve bu sebeple yüzünde ciddi anlamda sakallanma olan kadınların, eşcinselliği hormon bozukluğu olarak niteleyen kişilere göre, lezbiyen olması gerekirdi.
  Yine eşcinselliğin; yetiştirilme ve baba figürü eksikliğinden kaynaklandığını ileri sürenler, aynı duyarlı anne ve baba deneyime sahip iki erkek ikizin, neden sadece bir tanesinin eşcinsel olurken, diğerinin heteroseksüel olduğunu açıklayamamaktadır. Eşcinselliği tedavi ettiğini ileri sürenler, özellikle erkek eşcinselliğini ele almaktadır. Çünkü toplumumuz erkek egemen bir toplum ve paranın çoğu buradan kazanılabilir.
  Bu bilgileri neden veriyorum; benzer açılan konuda arkadaşımız derdini söylediğinde, altına yapılan yorumlarda bilgi eksikliğine tanık oldum. Evet her konuda bilgimiz olmayabilir. Herşeyi bilmek zorunda değiliz. Fakat, bilmediğimiz birşey hakkında da bu hormondan kaynaklanmaktadır, psikolojik bir sorundur, hastalıktır demek peşin hükümlülüktür.
  Konunun başına dönecek olursam, geçmişte yaşadığım travmalardan kaynaklı olarak motivasyonumu spor salonunda bir türlü yüksek tutamıyorum. Evet zayıflamak istiyorum çünkü kıyafet-beden bulma derdim var diğer herkes gibi. Sizden isteğim, motivasyonunuzu nasıl yüksek tutabiliyorsunuz? Yani spor yaparken tabiri caizse transa filan mı geçmeliyim? Özellikle spor konusunda 'kendince uzmanlaşmış' kişilerin yorumlarını bekliyor olacağım.
  İyi Sporlar![
   
 2. Dexter_Morgan
  Offline

  Dexter_Morgan Üye

  Katılım:
  30 Ocak 2012
  Mesajlar:
  1.224
  Beğenileri:
  664
  Ödül Puanları:
  123
  Ben insanların dinine, cinsel yaşamına saygı duyan biriyim ama sen bunu diğerlerinden aynı saygıyı pek bekleme bence. Çünkü burası Türkiye. Eğer sen bu kararında ciddi isen yurtdışına çıkmanı öneririm seni orda linç etmezler özgürce yaşarsın, isveçte norveçte eşcinselim dersen normal karşılarlar. ;)
   
  Heroism bunu beğendi.
 3. Heroism
  Offline

  Heroism Üye

  Katılım:
  26 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  8
  Ödül Puanları:
  0
  Malesef Türkiye'de eşcinselliğin durumu ile ilgili haklısın. Yurt dışına çıkıp gitmek benimde aklımdan geçiyor çoğu zaman. Fakat bu daha çok vazgeçmek gibi görünüyor. Kalıp savaşmalı. Toplum yaygın olanı normal olarak kabul etme eğiliminde. Eşcinselliğe olan yabancılık; bilgisizlikten ve yıllar yılı edinilmiş homofobiden kaynaklanıyor. Savaşmalı ki gelecek nesiller için bir kapı, aralık olsun. Kim bilir ben bunları yazarken bile, Türkiye'nin çeşitli yerinde çeşitli baskılara maruz kalanlar vardır. Savaşmalıyım ki benim gibiler daha fazla sorunlar yaşamamalı.

  Duyarlılığın için teşekkürler...
   
 4. khephnes
  Offline

  khephnes Üye

  Katılım:
  24 Şubat 2012
  Mesajlar:
  2.323
  Beğenileri:
  2.629
  Ödül Puanları:
  123
  siyah pembe üçgen ve kaosgl, lgbtt dahilindeki çalışmalarını türkiye genelinde sürdürüyor, belki bu oluşumlara katılıp aktivist bir rol üstlenmen en genel anlamda, yaşama dair motivasyonun için daha iyi olur heroism. :)

  geçen sene üniversitede sosyal sorumluluk projeleri dersi kapsamında sekiz kişilik bir arkadaş grubu olarak homofobi ve toplumsal cinsiyet üzerine çalışmıştık. oradan bilgim oldu benim de. :)
   
  ambroso ve Heroism bunu beğendi.
 5. Cattleya
  Offline

  Cattleya Yeni Üye

  Katılım:
  21 Ekim 2011
  Mesajlar:
  274
  Beğenileri:
  233
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Aydın
  Vay arkadaş,yazacağım ama kelimeler kifayetsiz şuan.
   
 6. Heroism
  Offline

  Heroism Üye

  Katılım:
  26 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  8
  Ödül Puanları:
  0
  Kesinlikle haklısın. Bu dernekler en azından lgbtt bireylerin; bir nebze nefes alabildiği, öteki olmadığı anları yaşayabildiği yapılanmalar.
  Hergün değişik bakış açıları enjekte ediyorum kendime motivasyonumu yüksek tutmak için. Fakat sürdürülebilir bir motivasyonu yakalayamadım henüz :) Özellikle spor konusunda istikrar ve motivasyon şart olduğu için, hayatımın sıkıntı yaşadığım bir diğer bölümü olmaya hak kazandı :)

  Teşekkürler Yorumun için.
   
 7. Furko2424
  Offline

  Furko2424 Üye

  Katılım:
  28 Aralık 2011
  Mesajlar:
  229
  Beğenileri:
  152
  Ödül Puanları:
  53
  şimdi sen eskiden erkekmiydin? yoksa bayanmıydın? ALLAH nasıl yarattıysa öyle kal
   
  kalkan333 ve Prometheus676 bunu beğendi.
 8. deist190
  Offline

  deist190 Yeni Üye

  Katılım:
  28 Aralık 2011
  Mesajlar:
  150
  Beğenileri:
  81
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Havalimanı
  Yer:
  Ankara

  sana mı soracak nasıl kalacağını?! Allah kimine göre var, kimine göre yok. Ayrıca eşcinsellik artmazsa dünyanın sonu hiç de iyi değil..! Nüfusu göz önüne alın ne dediğimi anlarsınız.
   
 9. Predatel
  Offline

  Predatel Üye

  Katılım:
  15 Şubat 2009
  Mesajlar:
  486
  Beğenileri:
  742
  Ödül Puanları:
  103
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  oVeR The HiLLs and FaR awaY
  Escinsellik demek cinsiyet degistirmek anlamini tasmiyor. Yasin daha 14, yasadigin yer Turkiye ve toplumun escinsellere bakisini goz onune alirsak su anda anlayamayacagin konular hakkinda yorum yapma , soru sorma
   
  Lady.V.Vivien, demircan256, onbir ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
 10. Heroism
  Offline

  Heroism Üye

  Katılım:
  26 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  8
  Ödül Puanları:
  0
  Yorumunuzdan eşcinsellik konusunda verdiğim bilgileri dikkatli okumadığınız çok açık ve net görülüyor. Eşcinsellik doğuştan gelen bir durumdur, sonradan olunmaz. Ben erkeğim ve hemcinsimden hoşlanıyorum. Bunun adı da eşcinselliktir. Transeksüalite durumları da, bireylerin kız veya erkek, biyolojik cinsiyetleri(kişinin sahip olduğu cinsel organlar) ile cinsel kimliklerini (asıl hissettiği cins(olmak istediği) ) örtüştürmek istemesidir. Bülent ersoy buna bir örnek olabilir. Fakat eşcinsellik ayrı bir olgudur. Karıştırmamak lazım. Lütfen biraz araştırma ve bilgi edinme güdüsüne sahip olalım. Birazcıkta empati serpiştirirsek, toplum her kesim için daha fazla yaşanılası bir yer olacaktır.
   
  demircan256 bunu beğendi.
 11. Kauss
  Offline

  Kauss Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  1.624
  Beğenileri:
  1.405
  Ödül Puanları:
  123
  Malesef ülkemiz bu konuda oldukça katı. İnsan istediği gibi yaşamalı, bize uysa da uymasada. Eşcinsel bir arkadaşım vardı. Aynı zorlukları dediğiniz gibi o da çekiyordu. Hatta bazen aynı mekanda otururken yeni tanıştığım kişiler sende mi eşcinselsin dediği oluyordu. Ama o arkadaşımdan şunu öğrendim hayat görüşü oldukça farklıydı. Ve normal bilgisiyle de bana artı şeyler katıyordu. Şuan kendisi yurtdışında ve sevgilisiyle rahat rahat yaşıyor. Bu arada dipnot olarak şunu da söyleyim bana ilk açıldığında ben de bir şok geçirmiştim. Çünkü senin dediğin gibi çocuğu tamamen kendim gibi sanıyordum. Daha bir kaç hafta önce kızlar hakkında konuşurken bir gün bana itiraf edince ''şaka mı yapıyor'' diye aklımdan geçirmedim değil. Ama sonra bu çocuğun bana artılarını ve eksilerini düşündüm ve arkadaşlığıma devam etti. Hiç bir şekilde kaba tabirle bir sarkması filan de olmadı ki zaten benim tamamen bayanlardan hoşlandığımı da biliyordu. Çok güzel bir arkadaşlığımız oldu. Sende etrafında senin bilgin, kişiliğin için arkadaş olacak kişiler bul bence.

  Spor salonu olayına gelince ise kendine kısa hedefler koy. Ve onları başarınca daha da motive olduğunu görürsün. Normalde bu forumda motive olmak için çoğu kişinin diyeceği şey şudur '' motivasyon videoları izle (hardcore bodyciler), metal müzik dinle ve antremana git ) tarzında. Ama sende işe yarar mı bilmiyorum yani yanlış anlama bu cümlemi. Sonuçta uzak olduğumuz bir konusun. Sana önerebileceğim en iyi şey bir amaç koy kendine. Ama bu amaçın ayda 10 kg vereceğim filan değil.

  Sana hayatında başarılar diliyorum. Bunun yanında şunu da yazmak istiyorum. Lütfen bu konuya saçma sapan yorumlar yazılmasın. Kişisel tercihtir saygı duymak gerekir :)
   
  ambroso, demircan256, Heroism ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
 12. F@T!H
  Offline

  F@T!H Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  62
  Beğenileri:
  36
  Ödül Puanları:
  0
  Allah nasıl yarattıysa öyle kalmalıyız.
  Eş cinsellik tabi katı karşılanır müslüman bir ülkede.
  Dövme yaptırmak
  Küpe pirsing ... takmak
  Eş cinsellik ve dahası dinimizde böyle bir şey yok zaten.
  Öbür dünyayı'da düşünün biraz.
   
 13. Kauss
  Offline

  Kauss Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  1.624
  Beğenileri:
  1.405
  Ödül Puanları:
  123
  Yazmayayım diyorum da ne yani erkek küpe yada piercing takıyor diye günah mı işliyor oluyor ?
   
  ambroso, onbir, ---RamSes--- ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
 14. SCHWARZXXL
  Offline

  SCHWARZXXL Özel Üye

  Katılım:
  15 Mart 2006
  Mesajlar:
  3.598
  Beğenileri:
  4.651
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Konu amacından sapıp, inanışları ya da yönelimleri yerme ya da övme mecrasına dönüşmesin lütfen arkadaşlar. Din tartışmasına ise hiç girmeyelim.

  Bu tür başlıkları hep kilitlemek zorunda kalıyoruz, yine öyle olmasın. Yorumlarımıza dikkat edelim.
   
  ambroso, demircan256, hasanateş ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
 15. Predatel
  Offline

  Predatel Üye

  Katılım:
  15 Şubat 2009
  Mesajlar:
  486
  Beğenileri:
  742
  Ödül Puanları:
  103
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  oVeR The HiLLs and FaR awaY
  Ben de yazmayayim diyorum da biraz sonra bu ve butarz (dovme, piercing vs) olaylari dini boyuta indirgeyenler ve aslinda gorunurde toplumsal orf , adet ve dine bagli fakat ic dunyalarinda veya ellerine firsat gectiklerinde hemen bu vasiflari bir kenara iten SUPER KULTURLU arkadaslarimiz icin ben de bir kac kelam edebilirim.

  Yazacaklarim bu tur BAGNAZLARIN hic hosuna gitmeyecek...

  Madem objektif bakamiyorsunuz olaya o kit , sinirli ve kulaktan dolma bilgilerinizle yorum yapmayin bari konuya....
   
  ambroso, Prometheus676, AngryHun ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
 16. khephnes
  Offline

  khephnes Üye

  Katılım:
  24 Şubat 2012
  Mesajlar:
  2.323
  Beğenileri:
  2.629
  Ödül Puanları:
  123
  allah nasıl yarattıysa öyle kalın mantığıyla don da giymeyin o zaman. allah çıplak yaratmıştır sizi değil mi?

  nasıl bir mantık bu ya, insanı çileden çıkartıyorsunuz.
   
  Zerk, Heroism, deist190 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 17. boksbody
  Offline

  boksbody Özel Üye

  Katılım:
  9 Şubat 2012
  Mesajlar:
  4.411
  Beğenileri:
  2.843
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  bikere arzusu olmayan insan yoktur
  kimi paraya kimi kadına kimi erkeğe dayanamaz
  ama günah olduğunu bilip kendini engelemeye çalışmalısın
  ben bu konuya sadece dini boyuttan bakabiliyorum
  kimse kusura bakmasın
  herkesin günahı vardır ben melek gibiyim demiyorum ama günah günahtır
  eşcinsellikte büyük günahtır
  hangi tıp otoritesi ne derse desin ben kesinlikle bu konunun pisikolojik olduğu kanatindeyim
  bana tepki vermeden önce kendine faydalı olabilecek yerleri oku ve düşün
  geçmiş olsun en kısa sürede düzelmen dileğiyle...
   
  jkdo ve Cattleya bunu beğendi.
 18. deathlifter
  Offline

  deathlifter Üye

  Katılım:
  9 Haziran 2008
  Mesajlar:
  2.416
  Beğenileri:
  2.745
  Ödül Puanları:
  123
  Meslek:
  bilgisayar muhendisi
  Yer:
  istanbul
  Daha önce de bu tip bir konu açılmıştı forum bu konuda aslında duyarlı ve saygı gösteriyor. Yaşadığın zorlukları vs burada paylaşabilirsin ve dayanışma ortamı olabilir.
  Ama illa birileri dini sokuşturacak tabi araya.
   
  ambroso, Heroism, Rpac ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
 19. boksbody
  Offline

  boksbody Özel Üye

  Katılım:
  9 Şubat 2012
  Mesajlar:
  4.411
  Beğenileri:
  2.843
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  üstad oki konu açılmış bende tamamen saf ve iyi niyetlerimle yazıyorum
  eminim herkes öle yazıyordur
  ben zaten kimseyi kınayamam
  herkesin görüşü kendinedir.
  dini araya sokuşturmak değildi yaptığım
  din aslında gerçeğin ta kendisidir
  buda benim hayat görüşüm
  benim görüşümede saygı gösterilmeli diye düşünmekteyim
   
  Son düzenleme: 26 Mayıs 2012
  Cattleya bunu beğendi.
 20. speedtouch
  Offline

  speedtouch Üye

  Katılım:
  25 Şubat 2010
  Mesajlar:
  1.161
  Beğenileri:
  1.527
  Ödül Puanları:
  123
  Yer:
  Angara

  eee burası türkiye din'i illa ki birşeylere alet etmek zorundayız...
   
  onbir, Zerk, ravenss34 ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş