Dumbell Row Çalışması püf noktası

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve FleXoR tarafından 16 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 32 üye.
  1. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    P.m ler
    Sn flexor d.row hareketi çalışmaktayım etki alamıyorum''

''flexor hocam d.row nasıl yapmalıyız belimde sorun var''

''hocam bel fıtğım nedeniyle bu harekette ağrı oluyor''

''D.row hareketinde omuz ve kolumu hissediyorum ''

''D.row hareketi ne işe yarar yapmalımıyım''

''D.row hareketinde bileğim çıkacak gibi olmakta'

''D.row Hangi hareketten sonra yapmalı'

Arkadaşlar ara ara hareketlerin etki, nasıl yapılmalı,fiziksel sakatlı durumlarında ne yapmalı diye püf nok talar vereceğim. şimdi d.row hareketini seçme sebebim. bu hareketin önemli bir hareket olması ve p.m lerde kişilerin bu hareketle ilgili sıkıntısının çok olması..

hareketi tanıyalım

D.row Sırtın ortasından bağlanıp koltukaltına kadar ulaşıp orada biten sırtın en büyük kası latisimusdorsi için vazgeçilmez bir harekettir. aynı hareket teresler ve skapula etrafındaki kas gruplarınıda iyi derecede etkiler. Çekici kuvette büyük katkısı olduğu gibi omuz düşüklüğü ve omuz hacminede büyük katkıları vardır.

Duruşun önemi

Resimde gördüğünüz üzere 1,2,3 diye belirttim bu 3 yerin ara mesafesi kesinlikle aynı olmalı ortalama solel ile diz arası 25 cm sol dizle sağ diz arası 25 cm bu mesafe sağlam bir duruşun mesafesidir. sol ayakla desteklenen 3 noktayla ileri geri duruş sağlamlığı tamamlanmıştır. sağ ayak hafif kırık ve gövdeden sağa doğru yine 25 cmlik bir uzaklıkta olduğunda elimizdeki ağırlığın katkısıyla sağ sol dengede sağlanmış oldu. sağlam bir duruşta hareketi kasa yedirmek daha rahat olduğu gibi sakatlık risk sıfıra iner.

Resimde 3. nokta daima başın hizasında olmalı bu size dambılı hagi açıya götüreceğinizi söyleyecektir. dumbell 3. noktanın hizasına uzatılıp 2. noktanın hizasına çekilerek hareket en iyi derecede tamamlanır.

Rahatsızlık.

Bu hareketi önemi büyük fakat sizin belinizden sorun varsa ona da çare var resimde flex-point hocamızın gösterdiği (NOT:Flexor'un yazıyı ve resimleri hazırlaması üzerinden uzun zaman geçmesi nedeniyle orijinal resimler silinmiştir.Şu an gördüğünüz resim sonradan eklenmiştir) gibi incline sehpasında bele hiç yük vermeden yapabilirsiniz. hatta ben belinden sorun olmayanlara bile tavsiye ederim kaçış noktası sıfır çünkü.

Sırası ve Ne zaman yapılmalı

Özellikle barfiks ve latlardan sonra yapılmasını tavsiye ediyorum taze kuveti zorlayıcı egzersizlerde harcarız ayrıca genel uyarıdan sonra yapıldığında kas etkileşmi daha yuksek olmakta. Acemi programlarda tavsiye edilmez sebebi duruş pozisyonu ve ağırlık nedeniyle bileklere zarar vermesi, alt yapı programlarında pushdown,barbelcurl gibi hareketlerde yetenek kazanan bilekle bu harekette sıkıntı olmayacaktır.

Püf noktası
    Gelen ö.mlerdende anlaşıldığı gibi bu eşsiz hareketten hiç etki almayanlar ve yediremeyenler var. sebebi hafif girilmesi. bu harekette hareketi bozmadığınız sürece iyi ağırlıklara girmelisiniz . iyi ağırlıklara girdiğinizde küçük gruplar etkilenmeyip direk latismus hedef alınır. eğer hafif girerseniz bu latismus için küçük lokma olup daha çok omuz (küçük parçalardan oluşan bir kas) ve kol etkilenecektir.

Umarım verdiğim bilgiler size yardımcı olmuştur.

Ekli Dosyalar:

Son düzenleyen: Moderatör: 30 Ekim 2013
    Agent47, afka9, Erdalflz1995 ve diğer 82 kişi bunu beğendi.
  2. AmericanHistoryX

AmericanHistoryX Üye

Beğenileri:
    112
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci.
  3. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    ierlemiş kişiler için geçerli olabilir ama ağır kilolarda desteksiz yapmak hem zor hem riskli olacaktır.

4. bruce123

bruce123 Yeni Üye

Beğenileri:
    169
    Ödül Puanları:
    0
    arnoldun kitabındada yazdıgı gibi

rowing hareketlerini yapmayanlar asla yarısmada 1.olcak bir sırtı olusturamazlar

TorettoEA, Azi ve FleXoR bunu beğendi.
  5. netugur

netugur Üye

Beğenileri:
    101
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    gsm - bilişim
    Yer:
    istanbul
    resim çok yararlı olmuş , Flexor eğer mümkünse başlangıç pozisyonundan final noktasına bir doğru çizilirse tam olarak bir tekrarın nasıl yapıldığıda görülebilir.

FleXoR bunu beğendi.
  6. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    2. resimde final noktası verilmiş.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 20:44 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 20:42 ----------

Arnold kesinlikle doğru söylemiş.

netugur bunu beğendi.
  7. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    flexor hocam tamda bunu detaylı biçimde çğrenmek ıstıyordum bu konu bana ve benım gıbı arkadaslara cok yararlı olucaktır.Bu konu ıcın size teşekkür ederım.
    Bu hareketi ılkes yaptıgımda hem sırtıma guc bınmedı hemde koltugumun altı tarafda kas agrı olustu ılkes sırt hareketınden sonra agrı hıssettım daha once dızlerı kırıp one egılıp dambılları kasıklarıma cekıyordum ama buda belımı agrıtıyordu ayaklarımı tıtretıyordu.

Falcon5 ve FleXoR bunu beğendi.
  8. Savaşcı

Savaşcı Üye

Beğenileri:
    255
    Ödül Puanları:
    0
    hocam teşekkürler bu programıma ilk eklendiğinde canıma okuyordu.
    hocamda sizin anlattığınız gibi anlatmıştı

çalıştığım ağırlıktan değilde elimi sephaya tuttuğum elimde bicepse acayip acılar giriyordu(tricepse değil) o yüzden bilinçli olarak çok hafif giriyordum.1-2 ayda geçti. sonra ağırlık arttıra bildim.

9. omrbrk

omrbrk Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Flexor hocam ben sırt programımda bu seated cable row yapıyorum; acaba bu hareketin yerine kullanılamaz mıdır? Teşekkürler..

10. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Ben kendi kendime şansıma bu hareketi öğrenenlerdenim. Biceps konsantrasyonda 10 kg 8-10 tekrarla çalışan biri olarak bu hareketi başlarda 7.5kg ile yapıyordum fakat belirtildiği gibi iyi verim alamıyordum. Ardından ağırlığı arttırmaya karar verdim ve 2-3 gün sonra 15 kg ile 10 tekrar yapabiliyordum. Burada bahsetmek istediğim gelişim değil gerçekten bu hareketin ağır yapılması gerektiğidir.

Ayrıca şunu da belirtmek isterim. Hareketin verimliliği için dumbellı kaldırırken omzu kaldırmamak gerekiyor. Mümkün olduğu kadar sırt ve biceps kasılmalı.

Body06 ve mc_burax bunu beğendi.
  11. mc_burax

mc_burax Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    buna daha çok dikkat edeceğim artık. Çünkü gerçekten önemli bir hareket.

12. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Farklı hareketler. bu hareket için temelinizin oluşması gerekir.

omrbrk bunu beğendi.
  13. diego7

diego7 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    selam flexor hocam:
    sınavlardan dolayı çok iyi beslenemiyorum ve bu 1 ay daha sürecek,bunun yanında antrenmanlara da pek fazla zaman ayıramyacağım 1 ay. ben de bu süre içerisinde hacim alamayacağım için şu anki formumu korumak istiyorum.
    sorum şu:sırt günümde tek bir hareket yapmak istiyorum.alman hacim çalışmasındaki gibi komple bir hareket olmasını istiyorum çalışacağım hareketin.d.row sırt için komple bir hareket mi?
    eğer d.row komple bir hareketse dediğim gibi sadece formumu korumak için kaç set yapayım ve tekrar arlığı kaç olmalı?

14. AmericanHistoryX

AmericanHistoryX Üye

Beğenileri:
    112
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci.

Sırt için benim bildiğim, Bu d.row ile barfiks ikiside gerekli. hangisi hangisi hatırlamıyorum, ama birisi sırtı kalınlaştırmaya, birisi genişletmeye yarıyordu. Sanırım ikisini ayırmamak gerekir diye düşünüyorum. Flexor hocam daha detaylı bilgi wericektir..

15. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    İleri düzey ve yarışmacılarda aynı gün hem sırt hem göğüs çalışarak iyi bir kütle hedeflenirdi.

barfiks çeşitli bir harekettir eğer geniş tutup enseye çekerse evet gövdenin açılması gibi çatı omuz genişliğinede etkide bulunur.

D.row gödenin kalınlaşmasına katkıda bulunur. sizinde dediğiniz gibi ayrılmaz ikiliyi oynar.

HergeleSefa, sahin_2781, ahmetakca67 ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  16. AmericanHistoryX

AmericanHistoryX Üye

Beğenileri:
    112
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci.

"Hangi 2 bölgeyi aynı gün çalışmalı" başlığında [ Link: https://www.bodyforumtr.com/vbforum/hangi-2-b-lgeyi-ayn-p296551.html#post296551 ] Alttaki yorum vardı. Aslında çok kafama takılmıştı ama kimse bu konuyla ilgili bir şey söylemediği için yorum biraz havada kaldı. Sanırım siz bu tür çalışmanın doğru olduğunu, ama ileri düzey ve yarışmacılar için uygun olduğunu söylüyorsun??

17. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    evet ilerlemişler yani acemilerin yapmaması gerekir . çünkü baştada bahsettiğim gibi hareketin diğer bölgeleri atlayarak kanata vurması için iyi bir ağırlık girmek gerekli.

Azi bunu beğendi.
  18. Y.Mert

Y.Mert Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Zonguldak
    En sevdiğim hareketlerden bir tanesi

3 set 20-15-10 tekrar yapıyorum

31kg-36kg-40kg

piramit sisteminden vazgeçmem

19. Fit

Fit Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    38
    bu hareketi çekinerek yapıyorum açıkçası işin içinde trapezlerde olduğu için düşük ağırlıkta yapıyorum trapezlerin çıkmasını pek istemiyorum.Bu harekette yük ağırlıklı olarak trapezleri binmiyorsa ağırlığı arttırayım.

20. doqukaaN

doqukaaN Üye

Beğenileri:
    101
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Istanbul
    Düşük ağırlıklarla yaparsanız pek fayda göremeyeceğiniz Flexor hoca tarafından belirtilmiş.

Sayfayı Paylaş