Dumbell Fly'ı Nasıl Yapıyorsunuz?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve altaylar tarafından 1 Şubat 2010 başlatılmıştır.

Dumbell Fly'ı Nasıl Yapıyorsunuz?

1. Dumbeller Yarım Daire çizecek şekilde

66,1%
  2. Dumbeller Üçgene benzer bir şekil çizecek şekilde

33,9%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 48 üye.
  1. altaylar

altaylar Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar internette gezerken baktım kimileri dumbell fly hareketini yarım daire çizerek yapıyor kimileriyse daha üçgene benzer bir hareket çizerek yapıyor siz hangisini yapıyorsunuz, hangisi doğrudur, farkı nedir?

errgin bunu beğendi.
  2. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Sanırım yarım daıre dedıgınde kollar kırılmıyor, ucgen dedıgınde de kollar dırseklerden kırılıyor.. Ben 2. sıkka verdım oyumu.. ;)

3. Savaşcı

Savaşcı Üye

Beğenileri:
    255
    Ödül Puanları:
    0
    asırlık kocaman bir ağaca sarılıyormuş gibi yapılması gerekiyormuş öyle duydum. bende fazla kırmadan yarım daire olacak şekilde yapıyorum.

ineedpower, Ocensers, zrb20 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  4. altaylar

altaylar Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    evet
    yarım daire olan da hemen hemen butterfly daki gibi bir sistem oluyor, üçgen gibi dediğimde ise hareketin negatifinde kollar çok kırılıyor, pozitifinde ise neredeyse değene akdar bitiştiriliyor
    incelediğim birkaç site var böyle hareketleri gösteren iki şekidle görünce şaşırdım sorayım dedim

demircan256 ve errgin bunu beğendi.
  5. H-u-n-t-e-r

H-u-n-t-e-r Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    dirsekleri kırmadan yapmak daha zorlayıcı diye düşünüyorum.

demircan256 bunu beğendi.
  6. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Bence kırılmalı.. En ıyısı bır kırarak bır de duzgun tutarak deneyın.. Ama kırarak gogusu daha ıyı gerebıldıgımı ve daha agır calısabıldıgımı soyleyebılırım kendı adıma..

7. altaylar

altaylar Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    evet kırarak daha yüksek ağırlık olduğu gerçek
    ben kırmadan yaptığımda göğsümün arasının gerçekten zorlandığını hissediyorum ve bu şekilde yapmak istiyorum ancak gel gelelim böyle yapınca bicepslerimi zorluyorum, yani 3. tekrardan sonra biceps falan kalmıyor

demircan256 ve errgin bunu beğendi.
  8. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Çalışmamda olmayan bir hareket... Yapmış olsaydım butter fly yapar gibi yapardım, yani ilk şıktaki gibi... Hatta kimi makinelerde yarım daireden fazlası... Dik oturuş ve kırılmayan kollarla çalışmak doğrusu olsa gerek...

errgin bunu beğendi.
  9. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Kırarak yapınca hareketın zırve noktasında kendın bılınclı olarak kasacaksın gogusu o zaman ortaya cok ıyı vurdugunu soyleyebılırım.. Nette ve salonda hep dogrusunun dırseklerden hafıf kırık olarak yapıldıgını gordum, duydum..

Yapmadıgın bıraz bellı oluyor estetıkfenomen.. Zıra oturarak degıl yatılarak yapılıyor dumbell fly.. :)

10. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Dumbell'ı sadece kol çalışırken yapıyorum sanırım. Dumbell fly için dediğim ve anladığın üzere bilmiyorum : )
    Esasında butter fly makinaları da yatış pozisyonunda olsa çok daha faydalı olabilirdi. Neticede sırt üstü yatınca daha da iyi bir gerilme olacağı şüphesiz... Tabii öylesi bir makinayı yapmak da baştan bir tasarım gerektirebilir. Belki de öylesi de vardır da ondan da haberimiz yoktur. Yoksa da icat edilip yapılırsa süper olur. : )
    Butter fly seçenler için güzel bir taraf var esasen... Yarım daireden fazlasını yapabilmeye olanak sağlıyor. Bu da daha fazla gerilim. Çalışmamda olmayan dumbell fly ise sırt üstü yatış sayesinde bir gerilim sağlamakta... Acaba hangisi daha faydalı bunu da bir tartışma konusu yapmak lazım...

errgin bunu beğendi.
  11. Savaşcı

Savaşcı Üye

Beğenileri:
    255
    Ödül Puanları:
    0
    Dumbel Fly yada Polaris?

bende polaris ilk iki programda vardı şimdi yok bir dahakindede olmayacak da
    -------------------------

şimdi bir bakalım resimde siyah olan oklar ağırlıkların gittiği yönü göstersin;
    bu dumbeller zirvedeykende bunların yönü kırmızımtırak oklardaki gibi olmaz yine aşağı doğru olur. Yani gögüslerdeki gerilim ilk andaki gibi olmaz

polariste ise son ana kadar gerilim olur

şimdi Sorum gerilim son ana kadar gerilim mi olması iyi yoksa bir yerden sonra bitmesimi.

ineedpower, GencGrafiker, acempusat ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
  12. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Evet.. Farkettıysenız burada da ılk resımde dırseklerden hafıf kırıklık var.. Dumbell flyda zırvede gerılımı maksımumda tutmak ıcın bıraz bızım caba harcamamız gerekıyor..

errgin bunu beğendi.
  13. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    kırmadan yaparsanız omuz için çok riskli hele göğsü hissetmek için birazda geriye atarsanız telafisi olmayan bi sakatlıkla karşılaşabilirsiniz kırılarak yapılmalı bencede

Body06, Pulbiber072, GencGrafiker ve diğer 12 kişi bunu beğendi.
  14. JaM

JaM Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Bursa
    cadox'a katılıyorum
    aman ha omuza dikkat arkadaşlar

Hareketin Talimi:
    Bir çift dambıl alın ve dizlerinizin üstüne koyarak düz bir tablanın ucuna oturun.Tablaya yatın ve kollarınızı uzatarak dambılları doğal tutun(avuç içleri birbirine baksın).Dambıllar birbirine değmemeli.Ayaklarınızı dengenizi sağlamak için yere basın.Kollarınızı hafifçe bükün.Bu antrenman için başlangıç pozisyonudur.Bedeninizin iki yanına dambılları yarım daire çizecek şekilde yavaşça indirin.Sadece omuzlarınızı oynatın, kollarınızı hafifçe bükülü tutun.Dambıllar bir kere göğüs seviyesine indiklerinde göğüs kaslarınızı sıkın ve daha önce yarım daire çizerek indirdiğiniz şekilde dambılları kaldırın.Dambılların birbirlerine değmelerine izin vermeyin sonra yavaşça sırtınızı salın.Dilediğiniz tekrar sayısını yapın

İpuçları:
    Bu hareket yavaşça, gerginliğe odaklanarak ve pectoral kaslarınıza odaklanarak yapılmalı.Hareketin tepesinde dambılları birbirine değdirmeyin veya durdurmayın.Dambılları indirdiğinizde mümkün olabildiğiniz rahatlıkta tam bir hareket alanı uygulayın.Bu hareketi yaparken her zaman geniş yarım daire hareketi uygulayın, dambılları vücudunuza çok yakın tutmayın.

http://www.muscleandstrength.com/exercises/dumbbell-flys.html

Son düzenleme: 3 Şubat 2010
    errgin ve NWO bunu beğendi.
  15. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    kolları kırmadan ya da düze yakın yaptığınızda omuzunuz üzerindeki gerilim çok artıyor ve sakatlanma riski de artıyor..

arkadaşlarımın dediği gibi omuza dikkat..

ön kol , humerusa 90derece açıdan daha fazla açıda olmalı..130-145 derece gibi..tabi kendi konfor açısını bulmalı insan çok abartmadan..

ayrıca tepede kollardaki kırıklık sona erdirilmeli ,kollar düz olmalı ve serçe parmakları birbirine değecek kadar yaklaştırılmalı..bu iç göğüste daha iyi sıkışma sağlıyor diye düşnüyorum..tabi göğsü sıkmayı unutmayın tam tepede..

fly hareketinde belirlediğiniz sayıda bitirmeyin..birkaç tekrar daha çıkarsa diye deneyin..nizamiyet bozulana kadar eklenen 2-3 tekrarın çok daha faydası oluyor..

Son düzenleme: 8 Şubat 2010
    Body06, ineedpower, errgin ve diğer 14 kişi bunu beğendi.
  16. IGO

IGO Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Zamanında fly hareketinden sakatlanmış, uzun bi süre kollukla dolaşmış biri olarak bence dirseklerden biraz kırık şekilde olmalı. Biz kırmadık da ne oldu? Sakatlandık :)

Dikkat edin spor severler, sakatlığı bi hayli ağrı verici...

17. alialiali75

alialiali75 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    kamu
    Yer:
    trabzon
    Dumbbell Flys sehpasız yerde yatarak olurmu arkadaşlar????

18. The Answer

The Answer Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    bence olmaz çünkü bu harekette kollarını biraz fazla açman gerekiyor iyi bir yakım için.. yerde bu imkansız

19. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya

Olmaz dirsek kırık bir şekilde olacağı için sırttan daha aşağıda bir yerde bitirmek gerektiği için zeminden dolayı olmayacaktır fakat ben evde bu hareketi yaparken iki tane tabureyi koyup üzerine yatıyordum. Taburenin plastik bildiğimiz taburelerden olmaması önemli çünkü kırılabilirler. Bizde sağlam ayaklı bir tabure olduğu için güvenerek yatıyordum.

Bir tabure bir sandalye de iş görür bel kısmı sandalyeye tabure kısmı göğse gelirse olacaktır.Tabi aynı yükseklikte tabure ve sandalye bulursanız :)

Gelelim harekete. Kesinlikle dirsek 160 derece olacak şekilde hafif kırık olmalı ben kırmadığımda göğsüm yerine omzumda ciddi bir yük hissediyorum. Hareketin alt kısmında indirmeyi çok abartmamak lazım. Ağırlıkları kaldırırken biceps yerine göğsü hissetmeye çalışıyorum.

Tepede göğsü sıkmayı hiç denemedim mutlaka denicem.Arnoldun fly videosunda da dumbelllar birbirine değmiyordu.

alialiali75 bunu beğendi.
  20. altaylar

altaylar Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    evet sehpahasız yapmak bir sorun, vaktinde bende sehpasız yapıyordum ama daire çizdirerek yaparsanız sehpasız da çok zorluya biliyor

Sayfayı Paylaş