Dumbell Crossover : ) Üst Göğüs

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Metafor tarafından 13 Nisan 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Metafor

Metafor Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    İstanbul
    Öncelikle hareketi üstteki başlıkla aratmayın google da filan bulamazsınız ,isim benden :)
    Çoğumuzun eksik olduğunu düşündüğümüz Üst Göğüs için en önemli hareketlerden Cable Crossover hareketini biliyorsunuzdur.Fakat bir süredir evde çalıştığım için Cable Crossover yerine alternatif bir hareket arayışındaydım.İncline Press i zaten yapıyoruz....fakat cable crossover ın tamamlayıcı etkisi başka diye düşünüyorum..onun için biraz araştırdığımda Alex Diaz ın bu hareketini gördüm :

(videoda 11.30 dan başlayan hareket)
    youtube problemi olanlar için hareketi kısaca anlatayım; incline dumbell fly yaptığın hareket yerine(yani 30 derece açıyla dumbell fly) , eller vücuda ''paralel'' dumbelları yukarı doğru kaldırıyorsun. Yani ayakta cable crossoverın aynı hareketi yatarak diyebliriz.

Şimdi hareket bu ama fikir almak adına soruyorum; ben 1 2 antrenman bu hareketi yaptım.Sanki omuzlara ve bicepse biraz daha fazla yük bindirdi ve üst göğüse istediğim kadar vurmadı gibi hissettim ? Benim üst göğsüm zaten yeterince olmadığından hissetmemişte olabilirim,ya da dirseği kırdığınızda bicepse daha çok yük biniyor bundan filan da olabilir.Hareketin mekaniği itibarı ile cable crossover gibi üst göğsü izole edermi ? Yoksa boşu boşuna ön omuz mu çalıştırıyoruz istemeden....Eğer ederse cable makinası yerine gayet iyi bir alternatifimiz olmuş olur ?

2. Stygia

Stygia Üye

Beğenileri:
    189
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Hamburg
    Bu hareket Reverse grip db press, barbell ile de yapiliyor.
    Bilekler icin pek saglikli degil diye duydum, ben de denedim ve pek hissedemedim acikcasi. Dedigin gibi gripten dolayi biceps isin icine giriyor ayni chin up pull up farki gibi.

3. Metafor

Metafor Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    İstanbul
    Styga önce cevabın için teşekkürler ama bu press hareketi değil ...reverse grip db press; dar ve ters bilek tutuşuyla press olması lazım.ama bu hareket te kollar dumbell fly gibi aşağıdan yukarı sabit olarak kalkıyor..farkı kollar yana açık değilde vucuda bitişik paralel yani....işte kollar sabit kalkarken dirseği kırdığında o zaman biceps devreye giriyor... yani cable crossoverin yatarak yapılanı diyebiliriz o yüzden ama senin de değiğin gibi üst göğüste tam hissedemedim sanıyorum hareketi. eğer cable crossover gibi vuruyorsa süper olur....heryer de cable bulamıyorsun ya da sıra bulamıyorsun : )

Stygia bunu beğendi.
  4. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
  5. Metafor

Metafor Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    İstanbul
    Evet benziyor...ama bu göğüse yarıyor tabi , reca ederim : ) bu arada incline dumbell curl demişken dirsekleri kırma sakın hareketi yaparken.... ev bu ara duş alma zamanı ve mesafe olarak gidip gelme olmadığı için benimde işime geliyor : )

6. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Ingilizcem olmadigi icin adamin dediklerini anlamadim . Ama dirsekleri kirmazsan eklemlere biner yük bi deniyim bu hafta

7. Stygia

Stygia Üye

Beğenileri:
    189
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Hamburg
    Adam yaparken asagida mavi pencere cikiyor dirsekleri hafif kirin diyor. Kirmadan hareketi yapamazsiniz zaten. Bugun denicem

8. Metafor

Metafor Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    İstanbul
    Evet doğru have a slight bend in your elbow during this movement diyor mavi yazıda ,dirsekleri hafifçe bükebilirsiniz demiş, sonrasında yaptırdığı çocuğun dirseklerini düzeltiyor oradan karıştı sanırım,hafif ağırlıkla yapıyorum bir de dirsekleri bükerek deniyeyim ...

9. NEBUKADNEZAR

NEBUKADNEZAR Üye

Beğenileri:
    245
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Sakarya
    hareketi telefonda olduğum için göremiyorum ama yazdılarına göre kolları vücuda yakın tutuyorsan o lazarin da omuz antremanında incline sehpada dumbell ile değil de barbell ile yaptığı bir ön omuz hareketi.+hareket önden yukarı doğru avuç içleri yukarı doğru baktığından ve dirsekler hafif kırık olduğundan bicepse de vuruyor.hareketin amacı ise ön deltoid i bicepsten ayıran çizgiyi oluşturmak.

Blonde bunu beğendi.
  10. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Dün denedim 8 kg lik dumbellerle. Kalkmiyo dumbell. Dirsekleti kirmadigin icin herhalde. Kirirsam da inclinr biceps curl olur. Sen verim aldinmi bundan

11. NEBUKADNEZAR

NEBUKADNEZAR Üye

Beğenileri:
    245
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Sakarya
    Evet tahmin ettiğim hareketmiş,su anda bilgisayardayım.Ama lazar biraz daha üst gögüsten cok omuza vurması açısından incline sehpasının derecesini biraz düşük tutmuş.Dike yakın tutmuş yani.+Barla yapıyor o hareketi Lazar.Hareket 11:41de başlıyor.

12. Metafor

Metafor Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    İstanbul
    Nabukadnezar ;
    evet senin verdiğin videodaki hareket omuz hareketi , Lazar oldukça dik açıyla omuzu tam hedeflemiş...Zaten omuzla göğüse vurmasındaki fark tamamen açı farkıdır.Dik açıya yakın açılarla omuz çalışırız ,yataya yakın açılarla göğüsü çalışırız ,yani benim verdğim video yataya yakın 30 derecede filan, daha aşağıda olduğu için göğüsün flyı gibi oluyor hareket , Alex inkinde fly dan farkı kollar acık değilde vucuda paralel gibi....Alex Diaz da videolar,vücut v.s yani deneyim olarak çok fazla bilmeden video da iddialı olacağını sanmıyorum ama sen de aynı çekinceyi paylaşmışsın benimle...ben de yaparken omuzu çok vurduğunu gördüm... (Not : bütün göğüs press ve fly hareketlerinde omuz da zaten çalışır ,önemli olan çok az omuz , fazla üst göğüsü vurması)

Blonde ;
    8 kg dumbellar bu hareket için çok çok fazla geldi bana (tabiiki kişiye göre değişir ama).. bu eğer ''olabilirse'' üst göğüsü izole çalıştıracak gibi bir hareket

Bir haftadır bilekte zorlamadan dolayı dinleniyorum ,o yüzden deniyemiyorum tekrar ama benim çözümüm , oldukça hafif ağırlıkla omuz etkisini azaltmak ama hala yeterli miktarda üst göğüse vuruyor mu emin değilim...

13. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Valla o an yerde 8 kg lik dumbeller vardi bi deniyim dedim yapamadim kalkmadi :D videoda üst gogus hareketi mi diyor bu harekete tam anlamadim ingilizcem yok

14. deniz10

deniz10 Üye

Beğenileri:
    80
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    gayet göğüse vuruyor gibi geldi bana mantıksal olarak ama denemeden bilemem tabiki konuyu takipteyim güzel bir alternatif olabilir

Blonde bunu beğendi.
  15. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Ben bir sonraki antremana birdaha deniyim bir. Üst gogus icin ayaklar yukarda şinav cok iyi bir hareket incline fly ile supersetlenebilir.

16. Stygia

Stygia Üye

Beğenileri:
    189
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Hamburg
    Bugun yaptim. 7,5 kg idi sanirim. Cok guzel hssettirdi gogsu,around the world ile supersetledim hatta,oluyordum 3.set sonunda.
    Ilk 7,5kg denedim,sonra 5kg denedim ve 7,5lar daha iyiydi

Metafor bunu beğendi.
  17. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Around the world hareketini bi ara duymuştum verim aldinmi acaba o hareketten ? Dumbelleri asagidan dolandirinca alt gogusu falan mi hissettiriyor amacı ne anlamadim ?

18. Stygia

Stygia Üye

Beğenileri:
    189
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Hamburg
    Biraz modifiye ettiim. Nasil anlatacagimi bilmiyorum. 2 db I once neutral grip ile kafamin arrasina pullover gibi indiriyorum,sonra vucudumun etrafinda bacagima dogru hareketi devam ettiriyorum. Dirsekler kirik oluyor. Hareket yani eller bacagimin yakinina geldiginde reverse grip oluyor zaten,o sekilde db crossover yani yukarda gordugun videodaki gibi yukari kaldiriyorum. Bu 1 tekrarin yarisi oluyor. Yukari kaldirdiktan sonra yaptigim hareketin tam tersini yani herseyi ters yonde yavasca birdaha yapiyorum. Boylece bir tekrar bitiyor :D bence gayet guzel hareket

Blonde bunu beğendi.
  19. requ.

requ. Üye

Beğenileri:
    1.367
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    HomeGym
    videoyu izlemedim ama bodybuilding.com da hammer grip incline dumbell press diye bi hareket var o hareket mi ?

20. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara

Sayfayı Paylaş