Dumbbell Curls Hammer Curls

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve surakings2 tarafından 9 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. surakings2

surakings2 Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    VG
    Yer:
    Sivas
    Arkadaşlar,Dumbbell Curls ve Hammer Curls hareketi,Ayakta yapılırken Omuz bölgesinide etkiliyormu?

2. brhmcr

brhmcr Guest

Cheating yapmazsan etkilemez.Zaten bu iki hareket izole yapilmalidir. Dikkatli yavas, yedirerek. Tavsiyem vucudun sabit tutulmasi icin ve bele yuk binmemesi icin incline sehpada yapilmasidir. Boylece omuzlar sabit kalacaktir.

Ps. Cheating belirli bir seviyeye gelmis sporcularda, son setin son tekrarlarinda yapilmalidir.

3. surakings2

surakings2 Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    VG
    Yer:
    Sivas
    Hareketleri Dikkatli yapıyorum.İndirip kaldırma işlemi 2-3saniye sürüyor.Beldende güç almıyorum ve ayakta yapıyorum.Ve bu hareketleri yaptıktan sonra kollarla beraber omuzlarda ağrıyor.Ve Cheating nedir?:D

Bide sadece o hareketlerle kolların etkilenmesimi daha iyi yoksa kol+omuzlarınmı?

4. brhmcr

brhmcr Guest

Bu hareketler kol icin oldugu icin tabi ki kollari hedeflemeli. Agridan kasit hafif bir agriysa sikinti yok. Calisirken belden guc almak, sallanmak, omuzlari devreye sokma vs cheatingdir Cheating=aldatma -hile.

Hareketi yaparken hangi kasi hedefliyorsa bunu bilip psikolojik olarakda o kasa beyni yonlendirmekte yarar var.

5. surakings2

surakings2 Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    VG
    Yer:
    Sivas
    Tamam.Peki Omuzlarımı hareket ettirmemek için,Ne gibi şeyler yapmalıyım?Bide omuzlardaki ağrı,Omuzlarımı geriye iter gibi yaptığımda o ağrı oluşuyor.Yani Sırt pozu verir gibi yapıldığını düşünün,Sırt arasında Göğüs arası gibi çizgi olana kadar kolları geri ittiğimizde o omuzlardaki ağrıyı hissediyorum.

Böyle bir ağrı kolları pek fazla etkilemez bence?

Son düzenleme: 9 Ağustos 2012
  6. brhmcr

brhmcr Guest

Uygun agirliklar secmelisin.Dirseklerin vucuduna yakin olmali.Baslangic ve bitis konsantre olmali. Gerilim bicepste hissedilmeli, kesinlikle omuzda degil. Omuz agrin dinlenirsen gececektir.

7. münzevi

münzevi forum Kurdu

Beğenileri:
    707
    Ödül Puanları:
    103
    Hammer curl yaparken biceps'den daha çok önkol'a vurduğunu hissediyorum. Hammer curl biceps mi yoksa forearm egzersizi midir?

8. brhmcr

brhmcr Guest

kol (biceps) ve forearm (Brachioradialis)(onkol) desek daha dogru olur.Ancak haklisin forearm (Brachioradialis) de yogunluk daha fazla. Biceps ikincil kas bu egzersizde.

9. surakings2

surakings2 Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    VG
    Yer:
    Sivas

Ağırlık:4 Kg
    Dirsekler bel bölgesine yakın
    Baslangıç bitiş noktaları o dediğini anlayamadım::D
    Gerilimi hissettiğim yer biceps.Kol çalışırken omuzda hiçbir şekilde ağrı hissetmiyorum.Kol çalışırken kollarda ağrı oluşuyor ve gariptirki çalışırken omuzda ağrı olmadığı halde 1 gün sonra omuzlarım ağrıyor.Ama dediğim gibi çalışırken bütün ağrı ve gerilimi kollarımda hissediyorum.

10. brhmcr

brhmcr Guest

O zaman sikinti yok.Omuz agrin omuz idmaninda yaptigin hareketler yuzunden olabilir.Hem VG bu ya tabi agri sizi olacak.

Konsantre derken hareketi basladigin ve bitirdigin eksen surekli korunmali, nerede basliyorsan orda bitirmelisin boylece omuzlardan faydalanmazsin.

11. surakings2

surakings2 Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    VG
    Yer:
    Sivas
    İşte sorun orda:D

Bütün gerilimi ve kaldırırken oluşan ağrı kollarda.

Ancak Omuz idmanı kol idmanı yapmadan 2gün önceydi.

Hareketide doğru yapıyorum ve kaldırıp indirirken bel,omuz vb.yerlerden güç almadan sadece kollardan alıyorum ama omuz ağrıyor.

O 2 gün önce omuz idmanının ağrısımı bu?

12. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    İncline sehpada yapılırsa hareketlerin etkiledikleri bölgeler değişir. Örneğin incline dumbel curl daha çok bicepsin dış başına etki eder. Ama dumbel curl genele- iç başı etkiler.

Hummer curl brhmcr nin de yazdığı gibi brachioradialis le birlikte brachialisi çalıştırır. Brachialis biceps-triceps arasında bulunur. Ve geliştiğinde bicepsi öne iterek tepe oluşumunda katkı sağlar.

Hareketi nizami yapmak için brhmcr nin de belirttiği gibi gövdeyi sallamadan yapılmalı ve üst kolların kesinlikle hareket etmediğinden, kıpırdamadığından emin olmalısın. Sadece ön kolun aşağı-yukarı hareket etmeli.

Omuz ağrısı hissediyorsan omuzu bir şekilde harekete dahil ediyorsun demektir. Bu hareketler doğru yapıldığında omuz çalışmaz.

surakings2 bunu beğendi.
  13. brhmcr

brhmcr Guest

2 gun oncesinin agrisi, proteinli yemek yemeyi unutma :) bir kasin recoverisinin 48 saat surmesi gayet normal. Geciken kas agrisi diye de bir konu var. Forumda bak muhakkak bulursun. Recovery nasil olur bence o konuda bilgilerini guncelle.

14. surakings2

surakings2 Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    VG
    Yer:
    Sivas
    Dumbbell Curl hareketini yaparken:

Dumbbell aşağıda iken,Ön ucu öne,arka ucu arkaya bakıyor.Kaldırırken Arka ucu sola,Ön ucu sağa bakıyor bunuda yazayım ne olur ne olmaz.

Ve Hammer Curl hareketinde,Dumbbell i Kafa bölgeme kadar kaldırıyorum.

Beslenmemdede sorun var gözden geçirmem lazım.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 12:08 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 12:04 ----------

Arkadaşlar tamam sorunu buldum:D

Sorun:
    Dumbbell aşağıda iken,Ön ucu öne,arka ucu arkaya bakıyor.Kaldırırken Arka ucu sola,Ön ucu sağa bakacak şekilde yapıyorum.

Bu:D

Dumbbell aşağıda iken,Ön ucu öne,arka ucu arkaya bakıyor.Kaldırırken Arka ucu sola,Ön ucu sağa bakacak şekilde kaldırıyorum.böyle denediğimde omuzlarda çalışıyor.Sabit yaptığımda ise çalışmıyor omuz.

Sabit derken Yani Dumbbell'in ucları kaldırırkende indirirkende sağa ve sola bakıyor.Sabit yapışımda omuzlar etkilenmiyor.

Ancak Dumbbell aşağıda iken,Ön ucu öne,arka ucu arkaya bakıyor.Kaldırırken Arka ucu sola,Ön ucu sağa bakıyor.Böyle yaptığımda omuz çalışıyor:D

Ve Biceps programımda 3 hareket olması yeterlimi sizce?

15. brhmcr

brhmcr Guest

Biceps zaten kucuk kas grubu 2-3 hareket, 8-12 set yeterli olacaktir.

16. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    olması gerekenden ağır kaldırıyorsan omuzlarında işin içine girecektir.
    belinde öyle

17. surakings2

surakings2 Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    VG
    Yer:
    Sivas
    Olması gerekenden fazla kaldırmıyorum benim görüşüme göre.

4 kg bile hafif geliyor.

7 kg kaldırayım diyorum,size sormadan iş yapmıyorum VG hakkında.O yüzden size danışayım dedim.

18. pendragon

pendragon Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    kardeşim senin yaşın bence çok küçük senin daha boyun uzayacak, kilo alıcaksın yani hevesini kırmak gibi olmasın ama bu yaşta yaptığın spor pek bir işe yaramaz bence çünkü daha gelişiminin büyük bir kısmı tamamlanmadı bu yaşta yediğine, içtiğine dikkat et bir de fiziksel antremanlar yap yeter koşu,barfix,yüzme,futbol filan ama yinede sen bilirsin hayat senin =)

Sayfayı Paylaş