Doping Kullanan Sporcular Ilk Kez Konustu

Konusu '***Duyurular***' forumundadır ve saydam tarafından 3 Ekim 2005 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
 1. saydam
  Offline

  saydam Özel Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2004
  Mesajlar:
  7.092
  Beğenileri:
  1.922
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  serbest
  Yer:
  Academic Sport Center
  Doping kullanan sporcular ilk kez konuştu !
  Türkiye gündemine doping kriziyle damgalarını vuran sporcular ilk kez konuştular.


  Dopingle ilgili olarak birçok sporcuyla konuştuk. Hepsinin ayrı bir hikayesi var. Kimi bilmeden bu işe bulaştığını, kimi cahilliğinin, kimi doktorun, kimi de komplo kurbanı olduğunu söyledi

  Türkiye gündemine doping kriziyle damgalarını vuran sporcular, konuyla ilgili yaşadıklarını büyük bir yüreklikle Milliyet'e anlattılar. İşte bir dönemler çok tartışılan sporcular ve görüşleri;

  Hasan Şaş: "O ilacı doping yapmak için almadım. Sakaryaspor ile oynayacaktık. Hastalandım. Soğukalgınlığı geçiriyordum. Doktorumuz Serhan Kurtulmuş'a gittim. O da bana aferin verdi. Bir futbolcunun bunu takip etmesi zor. Ben nereden bileceğim ilacın doping maddesi içerdiğini. Altı ay ceza aldım. Şimdi o madde doping sayılmıyormuş. Bu da işin garip yönü."

  Deniz Kolgu: "Orduspor'da oynuyordum. O zaman futbolcular maça çıkmadan aspirin ile C vitamini içerdi. Kanın sulanması için iyi derlerdi. O zamanki masörümüze 'Ağabey aspirin veriyor musun?' diye sordum. O da bana aspirin ile aynı diye başka ilaç verdi. Sudafedmiş ve doping sayılıyormuş. Bilinçsizce böyle bir şey yaşadım. Ceza aldım. O madde şu an doping değil."

  Aslı Çakır: "Bu maddeyi bilerek almadım. Rahatsızdım. Bizim orada bir eczacı vardı onun tavsiyesiyle iğneyi vuruldum. Hatta sordum bir şey olur mu diye. 'Olmaz' dedi. Doktordan reçete istedim. Başım belaya girer diye vermedi. Dünya Gençler Şampiyonası'nda seçmelerde birinci, finalde altıncı oldum. Türkiye rekoru kırdım. Kontrole gireceğimi bile bile niye kendimi tehlikeye atayım. Dopingli olduğumu bilsem sakatım diye finalde koşmazdım. Primobolonun rahatsızlığımla hiç ilgisi olmadığını öğrendim. Kas yapıcı bir ilaçmış. Bazı sporcular bakkaldan alır gibi alıyor bu ilacı."

  Serpil Koçak: "Aşil tendonumda sakatlık vardı. Çok doktora gittim, ilaçlar aldım geçmedi. Bir doktor arkadaşım bu ilacı tavsiye etti. Doping içerdiğini bilmiyordum. Tamamen cahillik ve benim suçum. Antrenörümün haberi bile yok. Primobolon hakkında hiç bilgim yoktu. Yarışmadan 4 - 5 ay önce tek kutu iğne vuruldum. Yanında ağrı kesiciler aldım. Meğer bu ilaç vücutta uzun süre kalıyormuş. Temizim diye kontrole rahat girdim. Ama çıktı. Çok pişman oldum."

  Ahmet Gülhan: "Dünya Şampiyonası'nda yapılan kontrolde bende "Efedrin" bulunduğu açıklandı. İki yıl ceza aldım. Daha sonra WADA bu maddeyi doping olmaktan çıkardı. 2001 yılında bu maddenin idrarda yüzde 13'e kadar bulunması normal sayılırken, 2002'de bu yüzde 11'e düşürüldü. Bende çıkan oran yüzde 11.3. Şimdi de yüzde 10'un altı doping sayılmıyor. Yazık değil mi ben ve benim gibi birçok sporcunun uçup giden yıllarına."

  Kullanmıyorum diyen gelsin!

  Çeşitli dönemlerde Güreş Milli Takımı Teknik Direktörlüğü yapan Ali Tokuş, Türkiye'de farklı doping yöntemlerinin kullanıldığını söyledi. İşte Tokuş'un açıklamaları: "Bu sporu ilaç kullanmadan yapıyorum diyen varsa gelsin. Demir perde ülkeleri dağıldıktan sonra ilaçlar piyasaya yayıldı. Herkes kullandı."

  At iğnesi yapılıyordu

  "Bugüne kadar sporcuma aspirin bile vermedim. 70'li yılların ortalarında bir milli takım antrenörü, sporcularına atlara vurulan iğneden yapıyordu. Kırkpınar'da başpehlivan seçilen bir sporcuda "Klenbuterol" çıktı. Bu ilaç hayvan kaslarını geliştirir. Harun Doğan ile Ahmet Gülhan yeşil çay yüzünden "Efedrin" maddesi çıktı diye yasaklı kaldı. Bunlar bilgisizlikten kaynaklanıyor."

  İfşa etmedik

  "2002 yılında federasyonda asbaşkandım. Türkiye Şampiyonası'nda ilk üçe girenlere doping kontrolü yaptırmayı kararlaştırdık. Ama acemilik yapıp, müsabaka sırasında bunu anonsla duyurduk. Bir de baktık ki, 3 sıklette final yapacak güreşçiler anons sonrası salonu terk ediyor. Final müsabakasına bile çıkmadılar. 1993 yılında kamplara habersiz baskınlar yaptık. Analiz ettirdik. Dopingli çıkanları kimseye söylemedik. Onları ceza vermeden ıslah etme, eğitme yolunu seçtik ve çoğunda başarı sağladık."

  Kirli madalyalara tören

  Atletizm Federasyonu'nda yıllarca yöneticilik ve antrenörlük yapan Musa Kalemoğlu, Türkiye'nin doping konusunda korkunç bir tabloyla karşı karşıya kaldığını söyledi.
  Dopingin Türk sporuna Doğu blokundan gelen sporcu ve antrenörlerle bulaştığını belirten Kalemoğlu, "Başarıya açlık vardı. Naim Süleymanoğlu'nun gelmesiyle başladı bu süreç. Onun başarılarına ulaşmak isteyenler yoldan çıktı. Bazıları el altından ilaç, iğne vererek bu topluma anabolic steroidi, testesteronu, silicileri öğretti. İlaçlar leblebi gibi kullanılmaya başladı. Hâlâ da devam ediyor. Beden eğitimi bölümü sınavlarına giren çocuklar bile artık testesteron kullanıyor. Tablo acı, çirkin, vahim. Bir gün atletizm sahasında bulduğum bir ilacı incelettim, uyarıcı çıktı. Türkiye dopingin faturasını çok acı ödedi" dedi. Her türlü ilacı rahatlıkla bulduğunu kaydeden Kalemoğlu, "EPO ilacının kanser hastalarının kullandığı türleri mevcut. Bu ilacı kanser hastasına aldırarak kullanan var. Türkiye'ye kirli madalyalar geliyor, reklamlar yapılıyor" şeklinde konuştu.

  Uzman görüşü

  Doç. Dr. Rüştü güner: futbol dopingle mücadele komisyonu üyesi, wada bağımsız gözlemciler grubu üyesi: Futbolda doping amacıyla alınan uyarıcılar, anabolizanlar performansa zarar veriyor. Anabolic steroidler hız ve kuvvet sporlarında etkili olabilir. Futbolcu bu maddeyi kullandığında vücutta sıvı toplanması ve kilo artışı gözlenir. Uyarıcılar beyin ve kalbin çalışmasını bozar. Aşırı sıcak, soğuk, nemli ortamlarda yapılan sporlarda ölüme kadar gider. Futbolcularda sık görünen narkotikler performansı artırmaz. Bir sporcu dengeli beslenmeyle, iyi antrenman ve iyi dinlenmeyle vitamin bile almaya ihtiyaç duymaz."

  Futbolda doping listesi

  1995 - 96: Tayfun Yuncal
  1996 - 97: Ayhan Akman, İdris Gümüşdere
  1997 - 98: Yasin Mandıralı
  1998 - 99: Harun Biçer, Murat Erdoğan, Çağlar Bağcı, İlker Öymez, Hasan Şaş
  1999 - 00: Serhat Güler, Onur Karcı, Habip Aydın
  2000 - 01: Cem Karaca, Timur Yanyalı, A.Vahit Karacabey
  2001 - 02: İlyas Kahraman, Yalçın Çiçek, Metin Arvas, Hasan Zengin
  2002 - 03: Ragıp Başdağ
  2003 - 04: Levent Memişoğlu, Adem Şentürk, Aydın Akarsu
  2004 - 05: Richard Kingston

  Milliyet
   
 2. saydam
  Offline

  saydam Özel Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2004
  Mesajlar:
  7.092
  Beğenileri:
  1.922
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  serbest
  Yer:
  Academic Sport Center
  Hasan Şaş: "O ilacı doping yapmak için almadım. Sakaryaspor ile oynayacaktık. Hastalandım. Soğukalgınlığı geçiriyordum. Doktorumuz Serhan Kurtulmuş'a gittim. O da bana aferin verdi. Bir futbolcunun bunu takip etmesi zor. Ben nereden bileceğim ilacın doping maddesi içerdiğini. Altı ay ceza aldım. Şimdi o madde doping sayılmıyormuş. Bu da işin garip yönü."

  Deniz Kolgu: "Orduspor'da oynuyordum. O zaman futbolcular maça çıkmadan aspirin ile C vitamini içerdi. Kanın sulanması için iyi derlerdi. O zamanki masörümüze 'Ağabey aspirin veriyor musun?' diye sordum. O da bana aspirin ile aynı diye başka ilaç verdi. Sudafedmiş ve doping sayılıyormuş. Bilinçsizce böyle bir şey yaşadım. Ceza aldım. O madde şu an doping değil."

  ya arkadaşlar bu aferin ve sudafed için söyledikleri dogrumu sporcularin?bunlar doping maddesi mi sayiliyordu yoksa sıkıyorlar mi :?:
   
 3. Despo
  Offline

  Despo ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  30 Mart 2004
  Mesajlar:
  7.966
  Beğenileri:
  6.095
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Danimarka
  3 siniflama vardir

  Sınıflama

  1-YASAKLI MADDELER

  A- Uyarıcılar
  B- Narkotik analjezikler
  C- Anabolik ajanlar
  D- İdrar söktürücüler
  E- Maskeleyici ajanlar
  F- Peptid hormon ve analogları
  2- YASAKLI YÖNTEMLER
  A- Kan dopingi
  B- Yapay oksijen taşıyıcıları ve plazma genişleticileri kullanımı
  B- Farmakolojik, kimyasal ve fiziksel işlemler
  3- KULLANIMI KISITLI MADDELER
  A- Alkol
  B- Kannabinoidler
  C- Lokal anestetikler
  D- Kortikosteroidler
  E- Beta bloke ediciler

  Ayrica Uluslararası Olimpiyat Komitesi her yılın ilk aylarında hangi maddelerin ve yöntemlerin yasaklı kapsamına girdiğini bildiren bir doping listesi yayınlamaktadır. Genellikle bir önceki yılın listesine eklemeler veya çıkarmalar yapılan bu listeler ilgili Federasyonlara gönderilir.  WADA tarafınca yayınlanan ve Avrupa Konseyince de kabul edilen
  Sporcular Tarafından Kullanımı Yasak Olan Maddeler ve Yöntemler Listesi
  1 Ocak 2005

  I. YARIŞMA VE YARIŞMA DIŞINDA KULLANIMI YASAK OLAN MADDE SINIFLARI

  S1. ANABOLİK MADDELER

  Anabolik maddeler yasaklanmıştır.

  1. Anabolik androjenik steroidler (AAS)

  a. Eksojen* AAS’ler, aşağıdakileri içerir:

  18-homo-17-hidroksiestr-4-en-3-on; bolasteron; boldenon; boldion; kalusteron; klostebol; danazol; dihidroklormetiltestosteron; delta-1androst-3,17-dion; delta1-androstenediol; delta-1-dihidro-testosteron; drostanolon; etilestrenol; fluoksimesteron; formebolon; furazabol; gestrinon; 4-hidroksitestosteron; 4-hidroksi-19-nortestosteron; mestenolon; mesterolon; metenolon; metandienon; metandriol; metildienolon; metiltrienolon; metiltestosteron; miboleron; nandrolon; 19-norandrostendiol; 19-norandrostendion; norboleton; norklostebol; noretandrolon; oksabolon; oksandrolon; oksimesteron; oksimetolon; kuinbolon; stanozolol; stenbolon; tetrahidrogestrinon; trenbolon ve diğer benzer kimyasal ve biyolojik etkili maddeler.

  b. Endojen** AAS’ler ;

  Androstenediol (androst-5-en-3,17-diol); androstenedion (androst-4-en-3,17 dion); dehidroepiandrosteron (DHEA); dihidrotestosteron; testosteron

  ve aşağıdaki metobolitler ve izomerler :

  5-androston-3,17-diol; 5-androston-3,17-diol; 5-androston-3,17-diol; 5-androston-3,17-diol; androst-4-en-3,17-diol; androst-4-en-3,17-diol; androst-4-en-3,17-diol; androst-5-en-3,17-diol; androst-5-en-3,17-diol; androst-5-en-3,17-diol; 4-androstenediol (androst-4-en-3,17-diol); 5-androstenedion (androst-5-en-3,17 dion); epi-dihidrotestosteron; 3-hidroksi-5-androston-17-on; 3-hidroksi-5-androston-17-on; 19-norandrosteron; 19-noretiokolanolon.

  Yukarıda belirtilen yasaklı maddeler vücutta doğal olarak üretilmektedir.Ancak, numunenin yasaklı maddeyi içerdiği sonucuna varılabilmesi için yasaklı maddenin, metabolitinin veya herhangi bir şekilde belirleyici bir maddenin ve/veya oranın sporcunun numunesinde normal endojen üretimi sınırlarında olmadığının gösterilmesiyle geçerlik kazanır. Sporcunun numunesinde yasaklı maddenin, metabolitinin veya herhangi bir şekilde belirleyici bir maddenin ve/veya oranının bulunmasının patalojik ve fizyolojik nedenlerle oluşumunu kanıtlaması durumunda yasaklı maddeyi içermesine rağmen sonuç pozitif olarak değerlendirilmeyecektir. Tüm durumlarda ve herhangi bir derişimde laboratuar, pozitif sonuç vermek için geçerli bir analitik yöntem ile maddenin eksojen kaynaklı olduğunu göstermelidir.

  Yukarıda paragraflarda belirtilen derişimlerde ve yeterli kanıt laboratuar tarafınca sunulmadığında ilgili Dopingle Mücadele Organizasyonu, olası yasaklı maddenin kullanımı ile ilgili ciddi belirtiler olduğunda referans steroid profil ile karşılaştırma gibi ileri araştırmalar isteyebilir.

  Laboratuarın testosteron’un (T) epitestosteron’a (E) oranını (T/E) idrarda dört (4)’den büyük olduğunu rapor ettiği durumlarda bu oranın fizyolojik ve patolojik nedenlerden dolayı olup olmadığı konusunda ileri araştırmalar yapılmalıdır.

  T/E’ nin 4’ten büyük olduğu durumlarda sporcunun daha önce ve sonraki yapılan test sonuçları bulunabilir. Önceki testlerin olmaması durumunda üç ay boyunca en az üç kez habersiz numune alımı gerçekleştirilmelidir.

  Bu tip araştırma yapmak için herhangi bir işbirliği yapılamaması sonucunda sporcunun doping yapmış olduğu kabul edilir.

  2. Diğer anabolik maddeler

  Klenbuterol, zeranol, zilpaterol.  kalan bolumleri buradan bulabilirsiniz.

  http://www.tdkm.hacettepe.edu.tr/doping/wada2005.doc
   
 4. Despo
  Offline

  Despo ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  30 Mart 2004
  Mesajlar:
  7.966
  Beğenileri:
  6.095
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Danimarka
  Ben ayrica hic birine inanmiyorum, belki hasan sasa inanirim cunku gsliyim :D

  kim gider eczaneden primobolan vurar ve bilmiyordum der, kulahima anlatin :)
   
 5. zülküf turan
  Offline

  zülküf turan Özel Üye

  Katılım:
  9 Nisan 2006
  Mesajlar:
  122
  Beğenileri:
  126
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  vücut geliştirme kitap yazarı.
  Yer:
  mersin
  doping üzerine

  genç arkadaşlarım bu sporua yeni başlayanlar eskiler ve müsabıklar.
  yıllarca yarışmalarda doping kontrolü yaptık uyardık söyledik ve yine söyledik ama sonunda federasyonu el birliği ile 3 kez askıya aldık.
  bu doping iletinden kurtulamayaçağız anlaşıldı. geçen yıl tuyapta kitap imza gününde değerli hoçam özer abi ile birlikte idik bu konuyu konuştuk ama nafile! bize gelen meillerin % 60 bunun üzerine.

  Şimdi 2003 yılında izmirde Rafel santonya.Toni bilnn Vve mısır federasyon başkanı bu konuda konuştular kurs verdiler ve özellikle santonya "ALTERNATİF DOPİNG " Üzerine satlerce konuştu avrupalı artık her şeyin doğalı peşinde. inanın ordaki her kes türkiyenin doğal doping ceneti olduğunu söylediler biz ise hala iğnenin habın peşindeyiz.her salonda antrenman proğramından fazla ellerinde doping kürleri ile dolaşan bir çok sporcumuz var.
  Bu konuda fazla bir şey söylemek istemiyorum alternatif dopingle ilgili bilgi isterseniz ise beni arayın yaklaşık 25 sayfelik bir döküman var yardımcı olurum.

  Zülküf TURAN
   
 6. kerem
  Offline

  kerem Yeni Üye

  Katılım:
  28 Ocak 2006
  Mesajlar:
  249
  Beğenileri:
  10
  Ödül Puanları:
  28
  Mrb hocam

  Selam Zülküf hocam. verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Hocam bahsettiğiniz Alternatif doping adlı dokümanı telif hakkı yok ise, paylaşımdan almamız mümkün olur mu?? Teşekkür ederim..
   
 7. CYBER_COUNTER
  Offline

  CYBER_COUNTER Yeni Üye

  Katılım:
  13 Kasım 2005
  Mesajlar:
  115
  Beğenileri:
  21
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Ogrenci
  Yer:
  Istanbul
  Re: doping üzerine

  Hocam bu dökümanı paylaşım programları ile sitede yayınlamanız mümkün mü?
  Moderatör arkadaşlar da uygun bir başlıkta yayınlarlar herkes faydalanır. Harika olur!!!!

  İnanın cok sevaba girersiniz :D
   
 8. DEXTER JACKSON
  Offline

  DEXTER JACKSON Özel Üye

  Katılım:
  12 Kasım 2006
  Mesajlar:
  590
  Beğenileri:
  115
  Ödül Puanları:
  0
  Eh be arkadasim. Bula bula primobolan mi buldun. Madem steroid alacaksin git sana uygun Metiltestosteron al(AFRO). kosan adama hizli etki eden enerjik bir ilac sart. Hangi akli havada adam tavsiye ettiyse artik iste :lol: Efedrin kürlerinide sezon sezon alacaksin tam ciddi sezon döneminde alamazsin testlerde 1 hafta kalici oluyor ne yapacaksin? aha iste SAPLANDIN. Ha bu arada hasan sas ilac niyetine doktorum verdi felan yahu sen o yillarda en süper formundaydin bunu benim ufak amcaogluna anlat o inanir :D Sporcular ilaclari didim didim bilmeli neden dersen onlarin klübünde ve her klüpde yasak ilaclar listei yer alir. Bunu okumayan görmeyen futbolcu yoktur bence. Soguk alginligi olupda halsiz olan bir futbolcu zaten maca cikmaz. Ben öyle biliyorum. Yanlisim varsa düzeltin. Ille doping alacam dersenizde simdi EPO lar moda. Dikkatli sekilde bari onu alin. Hatta kondüsyon sporunda dopinmgede gerek yok. Teknigini calistir futbolda ve supplementlerle iyi kürler yap. Adamlar zaten parali pullu supplement derdi olmaz ya :)
   
 9. mudkicker
  Offline

  mudkicker Üye

  Katılım:
  8 Ocak 2006
  Mesajlar:
  478
  Beğenileri:
  57
  Ödül Puanları:
  38
  Clenbuterol at ilacı mı yoksa bu Klenbuterol farklı bi ilaçmı :D :D :D :D
   
 10. akçakaya
  Offline

  akçakaya Üye

  Katılım:
  28 Eylül 2006
  Mesajlar:
  484
  Beğenileri:
  28
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  İstanbul
  afrerini küçüklğümden beri hep ne zaman hasta olsam içerim.Geçenlerde reçetesini okudum içinde oral steroidler bilmem ne yazıyor anlamadım pek.Fiyatı pahalı değil aslında biri alıp incelese iyi olur.Birde 2 hafta dan faz la kullanmayın diyor
   
 11. JöNTürK
  Offline

  JöNTürK Üye

  Katılım:
  26 Şubat 2006
  Mesajlar:
  622
  Beğenileri:
  22
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  Tekirdağ
  Denildiği gibi beden bölümü sınawlarında bile doping yapılıyor kendimden biliyorum :D Banada o zaman bi hocam demişti sınawdan önce efedrin alın die bizde içmiştik hatta o hocayla alakası olup sınawa giren herkes içmişti..
   
 12. CENTAUR
  Online

  CENTAUR Guest

  Madem testlerde çıkıyor doping niye salağa yatıyorlar ki söyle kardeşim kullandım diye kamuoyunun gözünden düşmemek adına birazda belkide ne biliym

  İlginç ama primabolonun doping sınıfına girmediğini bilmemesi, reçetede yazıyor eşşek gibi sporcular tarafından fiziksel performansı artırmak için kullanılmamalıdır falan diye :idea:
   
 13. akçakaya
  Offline

  akçakaya Üye

  Katılım:
  28 Eylül 2006
  Mesajlar:
  484
  Beğenileri:
  28
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  İstanbul
  *aferin de eferdrin varmış.O yüzden doping sayılıyormuş ;)
   
 14. DEXTER JACKSON
  Offline

  DEXTER JACKSON Özel Üye

  Katılım:
  12 Kasım 2006
  Mesajlar:
  590
  Beğenileri:
  115
  Ödül Puanları:
  0
  Arkadaslar efedrin kafa calistirmiyor. Dozunu fazla alirsan unutkanlik yapiyor. Cünkü beyine oksijen gitmesini engelliyormus. Ben doktorlarin yalancisiyim :)
  genelde avrupada sabah imtihana girecek olanlara ac karnina kahve icmelerini tavsiye ederler. Hatta ögle vakti gireceksen bile kahve icin derler. Kahve cok iyi bir uyarici ve beyine iyi kan götürüyor. Faydasi var. Yafa eski türk usulune göre ac karnina bir avuc dolusu kuru üzüm yiyeceksin. :D
   
 15. [Zafer]
  Offline

  [Zafer] Üye

  Katılım:
  18 Aralık 2006
  Mesajlar:
  1.272
  Beğenileri:
  244
  Ödül Puanları:
  73
  Meslek:
  Üniversite öğrencisi
  Yer:
  İstanbul
  Şu malum grip ve soğuk algınlığı ilacı TYLOL HOT ta da efedrin varmış yeni öğrendim.Gerçekten de bu ilaç alınca adamı hamama girmiş gibi ısındırıyor,kalp atışlarını falan hissedebiliyosun meğer bunları yapan efedrinmiş.
   
 16. akçakaya
  Offline

  akçakaya Üye

  Katılım:
  28 Eylül 2006
  Mesajlar:
  484
  Beğenileri:
  28
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  İstanbul
  O ilaçtaki yanılmıyorsam psdöefedrin di
   
 17. [Zafer]
  Offline

  [Zafer] Üye

  Katılım:
  18 Aralık 2006
  Mesajlar:
  1.272
  Beğenileri:
  244
  Ödül Puanları:
  73
  Meslek:
  Üniversite öğrencisi
  Yer:
  İstanbul
  Hmm,yanlışım olmuş olabilir ama bu psdöefedrinle efedrinin farkı ne?Yani sonuçta yine efedrin değil mi?
   
 18. hoterme
  Offline

  hoterme Üye

  Katılım:
  15 Ocak 2007
  Mesajlar:
  219
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  hepside bilmiyorum ayağına yatarlar zaten ilaç satışı hakkında bilgiler var alayı kullanıyor futbolcuların profesyonel takımda oynuyo onu gşdşpde kafasına gre vurduramaz herkesin haberi olur. bende sporcuyum ben bile hastalanınca dıktor diyo şunlar var ama bunlar yasaklı aferimi mesala vermedi bana hikaye hepsi inanmayın lafa gelincede bilmiş kesilirier
   
 19. akçakaya
  Offline

  akçakaya Üye

  Katılım:
  28 Eylül 2006
  Mesajlar:
  484
  Beğenileri:
  28
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  İstanbul
  psdöefedrin normal efedrinin iyi huylusu denebilir...Ama etki bakımından normal efedrinden daha düşüktür...
   
 20. [Zafer]
  Offline

  [Zafer] Üye

  Katılım:
  18 Aralık 2006
  Mesajlar:
  1.272
  Beğenileri:
  244
  Ödül Puanları:
  73
  Meslek:
  Üniversite öğrencisi
  Yer:
  İstanbul
  Teşekkürler akçakaya.Ama psödefedrin de sanırım kanda çıksa doping muamelesi görür heralde?
   

Sayfayı Paylaş