Doktorların Spora Yaklaşımı (Omuz problemi)

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Leviathan tarafından 5 Haziran 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Leviathan

Leviathan Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar, bilime inanan, insanların uzmanlığına saygı duyan ve gerçekten ciddi olmayan rahatsızlıklarında bile her ihtimale karşı doktora başvuran biriyim.

Fakat, doktorlarımızın benim hayat tarzımla örtüşecek alternatifli çözüm yolları üretmek yerine, "20 gün ağırlık yapma" tarzında kestirip attıkları çözümleri doğru ve profesyonel bulmuyorum.

Geçen hafta, omuz çalışırken omzumda bir kütürdeme oldu ve hafif bir hassasiyet oluştu, ortepediste başvurdum ve mr çektirdim, sonuçları alana kadar (2 günde) zaten ağrım geçmişti. Bugün sonuçları ilettiğimde bana 20 gün civarı ağırlık kaldırmamamı tavisye etti.

Evet uzmanlıklarına sonsuz saygı duyuyorum, ama açıkçası bunun doğru çözüm olduğuna inanmıyorum, baştan savmak amaçlı kestirme çözüm olabilir ama benim hayatımla örtüşen bir çözüm değil. X hareketi yapma olabilir, omzunu şu şekilde açma diyebilir, hafif kilo tavsiyesi verebilir, hatta göğüs çalış, kol çalış ama omuzu çalışma olabilir ama bence bir ay ağrlık kaldırma hastanın isteklerine çözüm getiren bir öneri değil.

Biraz sinirlendiğimden buraya yazdım hemen, evet doktorun önerisi bu, sizce nasıl bir yol izlesem. Bilmem anlayanınız varmıdır bu da MR sonuçları;

SOL OMUZ (TEK EKLEM MR) MR TETKİKİ

Teknik:
    T2 FSE T2 sagital, T1 SE koronal, T2 Fat-Sat koronal, T2 GRE aksiyal sekanslarda gerçekleştirilen MR inceleme,

Akromioklaviküler ve glenohumeral eklemi oluşturan kemiklerin kortikal-medüller sinyal dağılımı tabiidir.

Glenohumeral eklem aralığında minimal effüzyon seçilmektedir.

Anterior ve posterior glenoid labrumlar bütünlüğünce doğal form ve sinyal intansitesinde doğaldır.

Koronal ve oblik sagital plan kesitlerinde supraspinatus tendonu tüberkülum majus insersiyosu düzeyinden itibaren artiküler ve bursal konturları boyunca bütünlüğünce izlenmekte, doğal iç sinyal intansitesini korumaktadır. Muskuler komponenti doğal form ve sinyal intansitesinde izlenmiştir. Atrofi saptanmamıştır.

Subakromial-subdeldoid bursal effüzyon mevcuttur (bursitis).

Korakohumeral mesafe fizyolojik limitlerdedir. Korakoid impingement lehine bulgu saptanmamıştır.

Aksiyal plan kesitlerinde infraspinatus ve supskapularis tendonları bütünlüğünce doğal form ve sinyal intansitesinde izlenmiştir.

Biseps tendonu bisipital sulkus boyunca doğal form ve sinyal intansitesinde izlenmiştir. Sinovial kılıfı boyunca patolojik anlamlı effüzyon saptanmamıştır.

Aksiller reses düzeyinde kapsül kalınlaşması saptanmamıştır. Aksiller fossa yağ planları serbesttir. Vasküler yapılarda doğal akım fenomeni mevcuttur. Patolojik boyutta lenf nodu saptanmamıştır.

İntermuskuler ve cilt altı yağ planları serbesttir.

SONUÇ:
    *Glenohumeral eklem aralığında minimal effüzyon seçilmektedir.
    *Subakromial-subdeldoid bursal effüzyon mevcuttur (bursitis).
    *Rotator kılıfı oluşturan muskulotendinöz yapılar bütünlüğünü korumaktadır.

2. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Mr sonucunu anlamıyorum. Sadece senin kendi yazdığın yoruma cevap vereceğim. Sana şu kadar spor yapma demesi senin belki de yaza hazırlanma planlarını bozmuş olabilir ama bildiği bir şey var onu da unutmamak gerek. Ben kendimden örnek vereceğim yanlış kroşe attığım için bileğimden sakatlandım. Ama 2-3 hafta devam ettim boksa da spora da. Sonra doktora gittim. Ve bana 1 ay spor yapmamamı bileklik takmamı söyledi. Nedenlerini de anlattı. Aslında 2 hafta bile yapmayabilirsin dedi ama biz kesin olsun diye 1 ay önermiyoruz dedi. Ve geçti.

Aynı şey arkadaşımın omzunda oldu. Senin dediğin gibi bir ses ve ağrı çekmeye başladı. Ağrıyı da sadece o antremanda hissediyordu. Biraz devam etti ve sonra o da senin gibi MR a gitti. Zamanında gözükmediği için 3 ay spor yapamadı. Ve başladığında da zorlanmaya başladı.

Evet belki bize çelişkiye düşüyorlar ama sonuçta onlar bu işin okulunu okuyan kişiler. Burada sana ya git biceps çalış diyebilecek kişiler çıkar. Ama sonuçta sağlık bu. 1 ay da sen cardio yap. Böyle sakatlıklarda doktoru dinlemeni öneririm. Çünkü ileride daha da kötü bir şey olabiliyor

3. Leviathan

Leviathan Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Fakat vücudun her eklemi omuza vurmuyorki, evet bir kısmı vuruyor, hafif ağırlıklarla denemeler yaptım bazı hareketlerimde çok az vuruyor ama bazılarında uzaktan yakında bir ağrı, acı, en ufacık bir şey hissetmiyorum. Fakat bunların ayrıntısını ben bilemem, benim tam nereme ne olmuş onu bile bilmiyorum, arızalı yerimle hangi diğer eklemlerin alakası var bilemem, uzman değilim, ben bilemediğim için doktora gittim zaten, o bana tavsiye etsin şunu yapma, şunu yapabilirsin diye.
    Sonuçta bir bedel ödeyip, bir hizmet alıyorsunuz, bunun tam olmasını istersiniz, hiç ağırlık yok demek, hastayı (ısrarla sormama rağmen) rahatsızlığı ve sonraki aktiviteleri ile ilgil yeterli bilgilendirmemek, bence görevini layıkıyla yapmamaktır. Bir ortopedistin bence vücut egzersizleri ile ilgili çok donanımlı olması gerekir, hangi egzersizin hangi tendona, ekleme etki ettiğini bilmesi gerekir. Bench press yapabilirmiyim diye sordum bana öyle baktı, yapma öyle şeyler dedi, büyük ihtimalle bilmiyordu, belki doğru belki yanlış cevap verdi, ben bilmiyorum cevabını ama onun bilmesi gerekirdi, o biliyordur diye gittik ona sorduk zaten :)

4. novizenj

novizenj Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    73
    ekmeğini spordan kazanan birisi bile olsan doktorun tavsiyesi yine aynı şey olacaktır. dinlenmek. omzunda bursit oluşmuş. bu durumda yapılabilecek tek şey dinlenmek ve vücudun kendisini onarmasını beklemek. omzunu hareket ettirirsen iyileşme süren uzar. omuzunu zorlarsan bursit ilerler ve omuz eklemini kullanamaz hale gelirsin. ağırlık antrenmanında üst vücut için yapılan çoğu egzersizde omuz eklemi dinamik olarak, hemen hemen tüm egzersizlerde dinamik ve statik olarak çalışır. bu da demek oluyor ki iyileşmek istiyorsan bir süreliğine üst vücut için ağırlık çalışmayı bırakman gerek. dinlenme süresince alt vücut egzersizleri yaparak, koşarak ve bisiklete binerek formda kalmaya çalışabilirsin. geçmiş olsun.

5. NoPainNoGain!

NoPainNoGain! Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    43
    Yer:
    istanbul
    Doktorlara saygı duymak lazım ama dediginiz gibi bende bazen kestirip attıkları taraftarıyım. Çogu doktor hangi hareketin nasıl yapıldıgını bilmez sadece hangi bölgenin kas ve ya kemigin her neyse ne durumda oldugu ve tedavısını bılır. Bu eksik bilgidn dolayı tabiri caizse sporun içinde olunmadıgı için basma kalıp cözümler üretikleri oluyor.

Örn : Sol omzumda sizinkine benzer bişey olmustu ancak bu omuz calısmamı etkılemıyor fakat triceps calısırken (one arm extension) sadece bu harekette yapamıyorum zorlanıyorum. Bende başka bir triceps hareketıyle yapıyorum agrı ya da sızı hiç birşey olmuyor.

Bu örnegi vermemdeki sebep eger doktor hareketlerın nasıl yapıldıgını bilse ve sporun içinde olmuş olsa 20 günün ve bu zamana kadar yapmış oldukların boşa gitmez. Baştan savma degil de yapıcı cözümler bulunabilir.

not : Kimse yanlış anlamasın doktorlardan daha mı iyi bileceksin diyenler olabilir. Bu sadece benim düşüncem saygılarımla.

6. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    İyi de unuttuğunuz nokta doktorun body hareketlerini bilmesine gerek olmadığı. Bir sürü hareket var doktor bench press'i bilmiyorsa gayet normal bir şey. Sonuçta adama tıp okurken hareketleri öğretmiyorlar. Ama dallara göre misal fizik tedavi olsun onlar gerekli hareketleri biliyor. Sonuçta adamlar spor doktorları değil. Spor doktoruna gitseniz belki o bilmese tamam dediğiniz de haklı olabilirsiniz. Fakat gidilen doktor başka bir doktor.

NoPainNoGain! bunu beğendi.
  7. NoPainNoGain!

NoPainNoGain! Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    43
    Yer:
    istanbul
    Branş hocalarından bahsedıyorum bende tabiki çok haklısınız. Gidipte kulak burun bogazcıya ayagım kırıldgı dememız cok sacma olur. İlgili daldaki doktordan bahsedıyorum yanlış anlaşılmasın.

8. Leviathan

Leviathan Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Gittim denedim, sadece deneme amaçlı iki kiloluk ağırlıklarla, programımı sadece bir tekrar olarak her hareketimi denedim, sadece bir hareketim şikayetle doktora başvurduğum konu için çok hafif bir baskı yapıyor (kendimi çok dinlemesem belki onu bile hissetmezdim).

Ama temkinli bir insanım, spora zaten yeni başlamıştım, ama napalım her ihtimale karşı bir süre sadece cardio ve mekik çekeceğim,

9. Predatel

Predatel Üye

Beğenileri:
    742
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    oVeR The HiLLs and FaR awaY
    O mr sonucundan ben de bir sey anlamadim :) Doktor anlamis ki size bir tavsiyede bulunmus. @Kauss un dedigi gibi ortopedist nereden bilsin v.g hareketlrini de size bu konuda tavsiyede bulunsun. Press hareketleri yapma yada acislarda hafif kilo gir gibisinden falan....

10. Leviathan

Leviathan Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Ortopedist nerden mi bilsin ? Ortopedi bir tıp dalı olarak, kas, tendon, eklem ve kemik kaynaklı rahatsızlıklarla ilgileniyor. 6 yıl standart tıp eğitimi, 2 yıl uzmanlık eğitimi alınıyor, yaklaşık bir 10 yıllık tecrübeside olduğunu varsayarsak, bu kadar çok insanın ilgi duyduğu, temel amacı kas geliştirmek (ortepedinin alanına giren vücut bölümü) ve bir o kadarda sakatlık yaşanan bir sporun temel hareketini 18 yıllık meslek hayatı boyunca hiç duymamışsa, bence bu ciddi bir eksikliktir.

Hangi hareketin, hangi tıbbi probleme neden olacağını bir ortepedist bilmeyecekse sizce kim bilecek ?

NoPainNoGain! bunu beğendi.
  11. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    doktorun doğru karar vermiş sorun yok adam işini biliyor

sende bursitis tespit etmiş o kütürdemenın nedenıde zaten bu

yanı basit olarak eklemının amartisoru bozulmus :D

dinlendırmen en doğrusu olur ılerlerse dandık bır vucut yapcan dıye omuzundan olcaksın ve amelyata kadar gıdıcek . tenıscı dırsegı hastalıgını duymayan yoktur onun omuz tıpı bu ıste

bu arada omuz calısma yanı bu da su demek oluyor bıceps-omuz-gogus-trıceps-sırt calısmaman gerek

doktor uzun uzun saymak yerıne ara ver demıs ıste basıt olarak

o bolgenın ıyıce dınlenmesı sart

12. Predatel

Predatel Üye

Beğenileri:
    742
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    oVeR The HiLLs and FaR awaY
    Ortopedi sporda sakatlanmalri da kapsiyor diye biliyorum. O zaman bu mantikla bir ortopedist dunya uzerinde bulunan butun spor dallarindaki hangi hareketin neye sepep olacagini dogal olarak butun hareketleri de bilmeli?

Kas gucu gerektirmeyen bir spor dali var mi?

rockybalboa7 ve Danny Boy bunu beğendi.
  13. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123

Ortepedist teşhisi koymuş dinlen demiş. Sana gidip şuranda sakatlık var ama bacak çalışmaya devam edebilirsin demesini bekliyorsun. Yada şu hareket yerine omuzda şu hareketi yapabilirsin demesini bekliyorsun. Adam spor antrenörü değil ki. Teşhisi koymuş mu ? Koymuş. Tedavi yöntemini söylemiş mi ? Söylemiş.

Eee daha ne istiyorsunuz. O adamın bench pressi bilmesi yada bilmemesi gerekmiyor. O adamın görevi teşhis koymak ve tedaviyi söylemek. Alternatif hareketler sunmak değil ki.

Predatel ve Danny Boy bunu beğendi.
  14. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    ki bu teşhiste alternatif bir egzersiz yok a tabıkıde eğer omuz eklemını hiç oynatmadan yapılan bır egzersiz varsa ben bilmiyorum :)

ve evet doktor asla her spor dalındakı egzerıszlerı bılmek zorunda degıl kı lazımda degıl

rockybalboa7, Predatel ve Kauss bunu beğendi.
  15. Leviathan

Leviathan Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Bence bir insanın günlük hayatta yapmak istedikleri ile rahatsızlığı arasındaki en optimum çözümü önermesi gerekiyor. Zaten herşeyden öte, hastasının sorularına, ihtiyaçlarına ilgi göstermesi gerekiyor bence.
    Bende mesleğimle ilgili %100 her konuya hakim değilim elbette, ama benden hizmet alan biri bir soru sorduğunda, ilgi gösteriyorum, araştırıyorum.
    Birde özel Dr'dan bahsediyorum. Ortopedist olsam ve bir hastam ısrarla ihtiyaçlarını dile getirse göster derim antreman programını, şunu yapabilirsin, şunu yapmayabilirsin, bunun yerine şunu yapabilirsin derdim gerçekten.

16. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    @Leviathan sanırım okumadın yazdıklarımı

omzu eklemının bır sure mın harket etmesı gerek nasıl alternatıf bır egzersız programı olustursun adam sana bıls ebıle mumkun degıl kı

hayır neden ısrarcısın kı anlamıorum omuzundan daha mı önemli kıytırık yaz hayallerin

benimde omuzum ciddi olarak sakat belimde öle aylardır adam gibi antrenmanda yapamıyorum kardioda ama gidipte omuza yada bele yuklenmıyorum

mesela omuzumun arkası cok gerı kaldı goğus kasların en ıyı bolgemdı su an en kotu bolgem bacak bıle calısamıyorum

17. Leviathan

Leviathan Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Hayır okudum yazdıklarını ve gerçekten teşekkür ederim.
    Bir forumda tanımadığım bir insansın ve herhangi bir karşılık beklemeden bilgin olan bir konuda zaman ayırıp yardım ediyorsun.
    Fakat, bu foruma bunu yazmadan önce ve sen cevap yazmadan önce inan ben her hareketin omuzla bağlantılı olduğunu bilmiyordum.
    Bunu bugün bir dolu para bayıldığım ve bana toplamda 3 dakka ayıran bir doktordan öğrenemedim, tamamen başıma ne geldiğini bile anlamadan odasından çıktım.
    Hatalğın adını bile sizden öğrendim,

Danny Boy bunu beğendi.
  18. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Öncelikle başlığı açan kişiye geçmiş olsun demek isterim. Sakatlığınız süresince dinlenmeniz sizin için en hayırlısı olacaktır. Tabi ki bir çok spor otoritesi tarafından kabul edildiği gibi, su, rekreasyonel anlamda etkilere sahip. Yaz da yaklaşmışken arada havuza gidip, kendinizi zorlamadan biraz su içinde vakit geçirerek belki pozitif anlamda biraz daha fayda sağlamanız mümkün olabilir. Kaplıca için de belli pozitif etkilerden bahsedilmekte.

Sakatlıktan sonra belki birşey demek pek mümkün olmuyor. Çünkü bu, ortopedi ve fizyoterapi anlamında daha ciddi seviyede bilgiler gerektiren bir alan. Fakat kendim de uyguladığım bir yöntemden bahsetmek isterim.

Özellikle Bench Press öncesi, "Rotator Cuff" denen, omuzda stabilizör özelliği bulunan bu 4'lü kas ve tendon yapısını alıştırmanın önemine inanıyorum. Bunu bir videoda Dorian Yates'in de çalıştırdığı sporculara yaptırdığını gözledim. Bir çok ünlü antrenör de aynı şekilde tavsiye etmekte. Kablo istasyonunda bu bölgeyi ısıtmak için dıştan-içe ve içten-dışa olarak iki hareket, sonra da scott sehpasında dumbell ile bir hareket yaparak omuz bölgemi bench press hareketine, hatta daha doğrusu göğüs ve omuz çalışmalarına hazırlıyorum. Google'da arama yaparak bu bölge için hareketler bulmak mümkün.

Leviathan bunu beğendi.
  19. Leviathan

Leviathan Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Peki madem Doktor'dan öğrenemedim, ki bence hala öğrenmiş olmam gerektiğini düşünüyorum ama, sizlere sorayım.
    20 gün civarı dinlendikten sonra, ne şekilde tekrar başlayayım, front raise nedeniyle olduğunu tahmin ediyorum, sadece onda kütürdeme oluyor, tekrarlamaması için nelere dikkat etmem gerekir acaba, bişeyi hatalı yaptım ki demekki bu oldu.

Bacaklarım omuz genişliğinde açık, kollarımı hiç kırmadan, omuzun çok hafif üstüne çıkacak (90 derecenin biraz üstü) 3x10-10 Kg ile çalışıyorum.

Front raise son omuz hareketim, ilki seated lateral raise, sonra makinayla sholder press ve en sonda bu hareket.
    Antremandan önce, eliptik bisikletle 7 dk ısınıyorum, 1 kg lık dumbellar ile omuzumu esnetmeye çalışıyorum, kulaç atar gibi hareketler yaparak.

20. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Belki eklemlerdeki zayıflıklardan kaynaklanan bir durum da olabilir. Bu durumda doktorunuza da danışarak Glucosamine takviyesi ile biraz desteklemek mümkün olabilir. Dönem dönem sert idmanlar sonucu eklem ağrısı çekip, kullanan ve oldukça iyi yorumlar yapan arkadaşlarım mevcut.

Egzersizler hakkında ise, yine doktorunuz ve antrenörünüz ile bilgi paylaşmanız faydalı olacaktır. Hareketlere mümkün olduğunca hafiften başlayıp, her hafta eklemler alıştıkça kademe kademe stres yüklemek daha doğru bir yöntem. Zaten genelde ağırlık çalışmasında böyle yapıyoruz ama sizin daha da kontrollü olmanız gerekebilir. Bence doktorunuzun geri dönüşlerini dikkate alınız.

Leviathan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş