Doğru Yolda mı İlerliyorsunuz?

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve AtlasAkın tarafından 29 Ekim 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. AtlasAkın

AtlasAkın Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Doğru Yolda mı İlerliyorsunuz?

Giriş

Ağırlık çalışmasına devam ediyorsunuz. Hiç bir antremanı kaçırmıyorsunuz. Kardiyo egzersizlerinizi titizlikle yapıyorsunuz ve CIA belgesi gibi her şeyin kaydını tutuyorsunuz.

Yeni bir görüntü farketmiyorsunuz, kıyafetler halen aynı hissettiriyor, hedeflerinize geçen haftadan daha yakın değilsiniz. Havlu atmayı, üyeliğinizi iptal etmeyi, destek ürünlerinizi bir köşeye atmayı ve pes etmeyi düşünüyorsunuz. "Zaten niye başladımki?" diye düşünmeye başladınız.

Şimdi; pişman olacağınız şeyler yapmadan önce, kendinize mantıklı düşünmek için zaman verin. Gerçekten başaramadığınızı mı düşünüyorsunuz?

Gün geçtikçe aynada aynı görüntüye bakmanın yorucu olduğunun farkındayım.Haftalar geçtikçe o büyük çalışmayı kaçırmak gerçekten çok sinir bozucu. Gene de; başarılı olmadığınızave ilerleme kaydetmediğinize gerçekten emin misiniz?

Belki de sebep başarılarınızı gerektiği şekilde ölçmüyordunuz. Sadece büyük resme bakıyorsunuz. Yapıların bu şekilde mi inşa edildiğini düşünüyorsunuz? Adım adım inşa ediliyor. Bir adım, sonra öbürü, sonra öbür ondan sonra başkası ve öyle devam eder. Bir yapının inşa edilmesini sağlayan budur.

Büyük kasları, numaraları, az miktarda yağ oranlarını ve küçük beden kıyafetleri istiyorsunuz. Farketmediğiniz şey; o büyük hedeflere henüz ulaşmasanızda, her gün, salondaki en seksi hatuna veya salondaki en iyi ağırlık çalışanına veya bir süre önce çok paraya kiraladığınız kişisel antrenörünüze gözükmese de, küçük başarılara ulaşıyorsunuz.

Geliştiğimi Nasıl Söyleyebilirim?

1.Su İçerek:

İçtiğiniz her yudum suda gelişiyorsunuz. O su sizi suyla dolu tutuyor ve vücut mekanizmanızın verimli çalıştığını gösterir. Su belki dünyadaki en tatlı şey değil fakat vücudunuz diğer şeylere ihtiyaç duyduğu kadar suya da ihti
    yaç duyar.

Vücut geliştirme ve fitness maceranıza başlamadan önce su içiyor muydunuz? Tamam o halde. Bence; eğer buna bağlı kaldıysanız bunla gurur duyun. Çünkü bu; diyet programınızda hile yapmamak gibi bir şeydir.

2.Sağlıklı Beslenerek:

Yediğiniz her sağlıklı kaloride gelişiyorsunuz. Sadece antremanınıza gerekli besinlerle yardımcı olmadınız, ayrıca düzensiz beslenmemeye karşı bir savaşı da kazandınız.

İşten eve dönerken bir sürü aburcubur gördünüz. Sipariş vermek için sizi durduracak hiçbir şey yoktu ama siz sipariş vermediniz değil mi? Devam ettiniz ve protein karışımını içtiniz veya tonbalığını yediniz. Bunla gurur
    duyun.

Yukarıdakilere göre; yemediğiniz her kötü yemekte gelişiyorsunuz.

3.Kardiyo Yaparak:

Eliptik bisikletteki her pedalda veya koşu bandında attığınız her adımda gelişiyorsunuz. Yaktığınız her kaloride, alnınızdan düşen her damla terde, ve hareket ettiğiniz her metrede. Kendinize bir söz verdiniz ve zevkli olsun
    olmasın, kardiyo yapıyorsunuz. Kendinize söylediğiniz her şeyi yapıyorsunuz. Bu sözüne sadık kalan biri olduğunuzun kanıtıdır.

4.Ağırlık Çalışarak:

O ağırlığı, son tekrarda hareket ettirdiğiniz en küçük mesafede bile gelişiyorsunuz. Sonuçta o son tekrarı yapacaksınız ve sonra sıradakine çalışacaksınız. Partneriniz geçen haftaya nazaran daha az yardımcı oldu. Neredeyse oldu. Gelecek hafta başaracaksınız.

5.Spor Salonuna Giderek:

Salondan içeri her girişinizde gelişiyorsunuz. Evde kolayca kalabilirdiniz. Trafik vardı, salon meşguldü,yarın evde yapabilirdiniz veya haftaya. Hiç bir bahane sporu kaçırmanızdan önemli değildi. İçeri girdiniz, kemeri sıktınız, İpod'unuzu açtınız. Bu başınız dik yürüyebilmeniz için bir nedendir. Bir kere daha kendinize bir söz verdiniz.

Acımasız antreman seanslarından sonra, o kapıdan her çıkışınızda gelişiyorsunuz. Antreman günü "Boşver!" diyebilirdiniz ama yapmanız gereken şeyi yaptınız. Bu çoğu insanın yapmak isteyip yapamadığı şeydir. Hatta sürantreman yapabilirdiniz ama zekice davrandınız ve durmanınz gereken zamanı biliyordunuz. Bu gelişmenizde akıllıca bir harekettir.

6.Başkalarını Cesaretlendirerek:

Birine her "Aferin!" diyişinizde gelişiyorsunuz. Onları cesaretlendiriyorsunuz ve zorluyorsunuz. Teşvik etmek ihtiyacı olan bir başkası için birçok anlam ifade edebilir. Başkalarını zorlamak ve başarmaları için ilham vermek sizin başarınıza eşittir.

7.Kendine Güveni Geliştirerek:

Aynaya her bakışınızda ve kendinize "Bunu yapacağım" demeniz. Bu gelişmedir. Aynaya başardıktan sonra atacağınız her bakış gelişmedir çünkü bir dahakine "Daha iyi yapacağım" diyeceksiniz. Bunu gözünüzün içindeki kendine güven duygusuyla söyleyeceksiniz. Eskiden o kadar göze batmıyordunuz. Buna rağmen şimdi sonuç karşınızda.

8.Poz Vererek ve Kaslarınızı Sıkarak:

Verdiğiniz her poz, kas sıkışınız ve streçler sizi öncekinden daha iyi yapar. Bu küçük kas daralmaları 40 cm'le 43 cm arasındaki farkı oluşturan şeylerdir. İnsanlar narsist olduğunuzu düşünebilir ama siz bunu neden yaptığınızı biliyorsanız, önemli olan budur.

9.Uykunuzu Alarak:

İzlemediğiniz her gece şovu ve yatağa gidişiniz, doğru yola giden bir adımdır ve bir başarı sayılmalıdır. Gece şovlarının tekrarlarını veriyorlar. Jay Leno'nun vidyolarını internetten izleyebilirsiniz. Uyku özellikle bu sporda başarıya ulaşmak için çok önemlidir. Siz bunu anladınız ve hedeflerinize ulaşmak için bir şeyi daha feda ettiniz. Bununla gurur duyun.

Sonuç

Görüyorsunuz, hepimiz define vücutlar, hacimli kaslar, daha çok güç, baskülde daha küçük sayılar ve direnç konusunda kaygılıyız. Bu yüzden hergün çevremizde olan küçük gelişmeleri takdir etmeye zaman ayıramıyoruz.

Hedefinize her yaklaşımınızda bir şeyler başarıyorsunuz. Küçük adımlar veya büyük adımlar, vücut geliştirmeye başlamadan önce bu kadarını yapmadınız değil mi? Biliyorsunuzki bazıları sizinle aynı zorlukta çalışıyorlar ve eğer onlarla aynı başarıyı elde etmek istiyorsanız, küçük şeylerle başlamalısınız.

Günlük yaşantınızda küçük gelişnmelerin neler olduğunu gördünüz, yeniden motive oldunuz. Kendinizi yatıştırın. Çünkü yarın; vücut geliştirme maceranızda gelişmek için yeni bir gün. Başarma sırası sizde. Parlama zamanınız geldi.

Bunu hiç kimse sizin için yapmayacak yapsalarda, başaramazlar. Kendinize gelin ve gidip ilk başta yapacağınızı söylediğiniz şeyleri yapın. Sadece günlük ve hatta saatlik küçük gelişmeleri takdir etmeyi unutmayın. Böylece elde etmek istediğiniz büyük gelişmeler çok uzakta olmayacaktır.

Orjinal Makalenin Başlığı: Are You Moving In The Right Direction
    Kaynak: http://www.bodybuilding.com/fun/appreciate_small_improvements.htm
    Çeviriyi Yapan:
    Atlas Akın

violence, mma-, altaylar ve diğer 14 kişi bunu beğendi.
  2. Kan Mevsimi

Kan Mevsimi Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Isparta
    Ben daha çok somut şeyler beklemiştim başlığa bakarak ama bunlarda cok onemlı gercekten. Bırde şöyle bir yazı olsa kasınızda sunu gozlemlıyorsanız gelısıyordur şunu yapuyorsanız gelişiyordur falan dıe :)

3. AtlasAkın

AtlasAkın Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Biraz daha açıklarsan, araştırayım. Çevirisini yaparım elbet.

Kan Mevsimi ve Despo bunu beğendi.
  4. Kan Mevsimi

Kan Mevsimi Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Isparta
    Mesela kaslarda şu tür ağrı gözlenirse gelişiyor demektir, günde şu kadar protein şu kadar kalori yiyorsanız doğru antremanda yapıyorsanız mutlaka gelişiyorsunuz demektir yanı boyle acıklamalar olan bır şey olsa. Ben bunların hepsını bu forumdan okudum bılıyorum ama adamlar öyle bir yazıyor ki iyice inandırıyorlar ve insana ılham gelıyor Hanı hastalık hastası ınsanlar vardır hasta olmadıkları halde psikolojik olarak kendılerını hasta zannederler ve doktor hap gorunumlu seker yazar ve ıyı geldıgını dusunerek ıyılesırler.Bende böyle birşey arıyorum aslında bana ıyı gıdıyorsun mutlaka gelişirsin tıpı yazılar olsa :D (beni kandırada bılırsın :D:D )

5. AtlasAkın

AtlasAkın Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara

Aramaya başladım, bulduğum zaman çevireceğim.

Kan Mevsimi bunu beğendi.
  6. hido_che

hido_che Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Kan Mevsimi ve AtlasAkın bunu beğendi.
  7. AtlasAkın

AtlasAkın Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
  8. hido_che

hido_che Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    o siteden yararlan bence,çok güzel makaleler var ayrıca uzun ve sıkıcı da değiller,ben hepsini okudum bir-iki günde..

Sayfayı Paylaş