doğru nabız sayısı nedir ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve victorystar tarafından 20 Ekim 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. victorystar

victorystar Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar belki burayı okuyup da açıldı bu konu diyebilir. ben evet doğru nabız nedir öğrendim :) her bulduğum sayfada % 60 70 doğru nabızdır diyor da % 60 70 ne ? neyin % 60 70 i onu çözemedim. yardımcı olursanız sevinirim...

2. safeo

safeo Üye

Beğenileri:
    211
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Kocaeli
    Her yaşın belli bir maximum nabzı vardır mesela 20 yaş 200 nabız maxdır.
    %70 nabız : 200/100*70 :140
    %80 nabız : 200/100*80 :160

140 ile 160 nabız aralığı yağ yakım aralığıdır. %85 yada %65 li değerler almak istersen bu şekilde hesaplayabilirsin kosu bantlarının üstünde ztn max heart rate diye yazar hemen ve nettende ulasabilirsin ;)

3. Malefice

Malefice Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    38
    220 - Yas = maksimum kalp atisi

ornek 220 - 30 = 190 yani 30 yasinda birinin maksimum kalp atisi.

190 * 0.70 = 133 buda maximum etkili yag yakma ve cardio kalp atis hizi.

Maksimum derken sakin abartmayin, 190 unun maksimum oldugunu dusunurseniz 165 den baslar maksimum skalasi yani 165-190 arasi kalbin maximum alanidir. 190 ustu hayati tehlike gibi dusunursek 190 i gormemek lazim 30 yasinda biri icin uzun sure.

Son düzenleme: 20 Ekim 2009
  4. victorystar

victorystar Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    verdiğiniz bilgiler tamamen sorumun cevabı niteliğinde çok sağolun. 220 - yaş güzel formul ;)

5. safeo

safeo Üye

Beğenileri:
    211
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Kocaeli
    aynen max rate olarak 80 i geçmemeye calıs ve nefesine cok dikkat et burundan derin nefes al agzından ver bu hem kondisyonunu artırır hemde vücuduna daha fazla oksijen pompalayarak daha gec yorulmanı ve cabuk yenilenmeni saglar. 8.5 - 9 km/h da 45 dk fln hiç durmadan kosabilir hale gelmiştim ben zayıflama döneminde bu calısma ile simdiden başarılar;)

6. victorystar

victorystar Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben kondisyon bisikleti almayı düşünüyorum. akşamları bir iki saat binsem faydası olacaktır diye düşünüyorum. abartılı olmayan bir diyet ve bisiklet işimi görür diye düşünüyorum. 87 kilodan 1 ayda 85 e düştüm. 76 ya ulaşana dek azimliyim. bu arada boy 180 cm...

7. safeo

safeo Üye

Beğenileri:
    211
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Kocaeli
    İnterval kardiyo şekinde calıs 5 dk normal ısın ondan sonra pedala aban bantta oldugu gibi 3 dk hızlı cevir 1 dk dinlen bunu 3-4 kez tekrarla daha fazlada olabilir sonra 2-1 yap sonra 1-1 yap zamanını kendin ayarlarsın. Mesela
    Tempolu 3dk - 1 dk yavas 5 set
    Orta tepo2dk - 1 dk yavas 5 set
    Yüksek tempo 1dk - yavas 1 dk 5 sey
    Soguma 3-4 dk
    Bu şekilde bi uygulama yapabilirsin. paylasmıs oldugum bi karısım var onu da deniyebilirsin faydasını görürsün ( ter atma acısından, yağ yakımı açısından ve tokluk hissi acısından ) https://www.bodyforumtr.com/vbforum/ya-yak-m-ve-sa-t22313.html şimdiden başarılar ve asıl amacın kilo vermek değil yağ yakmak olsun protein alımına dikkat et kaslarını kaybetmemek için ;)

8. victorystar

victorystar Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkür ederim safeo. bisikleti bugün yarın alıcam. nabız sayısına önem vericem ve tarif ettiğin gibi yapmaya çalışıcam...

9. safeo

safeo Üye

Beğenileri:
    211
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Kocaeli
    O şekilde calısırsan hem nabzı korumus olursun hemde dayanıklılıgnda artar. Nefeslerini de iyi ayarla burundan derin nefes al agzından ver bu şekilde vücuduna daha fazla oksijen pompalar ve daha iyi kondüsyon saglar ve yenilenmeyi hızlandırır ;)

Sayfayı Paylaş