Doğru beslenıyormuyum

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve mavzer95 tarafından 9 Ekim 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. mavzer95

mavzer95 Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar beslenmemı yazmadan önce bi kaç şey söyleyeyim 1 yıldır sporla ilgilenırım ilk başladıgımda 110kiloydum 10 ayda 92 93 kiloya indim kışın beslenmeme dikkat etmememden dolayı 3 4 kilo aldım 96 97 e çıktım anlıcanız sonra yazın body buildingle ilgilendım öncede yapardım ama bu kdr degil 2 3 aydır body yapıyorum beslenmem protein agırlıklı son yaz başından berı aldıklarımı geri verdim yanı 92 kilo felanım belim 105cm di 100 cm e düştü sizce kaybettim kilolar sadece yağ mı yani doğrumu gıdıyorum yoksa kas calısmam yanlısmı ayrıca kaslarımdada gelişme var omuzlarım kaslandı gögüsüm toplandı karnım toplandı sırtımdada kaslar belirginleşmeye başladı ha gelelim beslenmeye

sabahları sıradan kahvaltı ekmeği az yerim 8 9 gibi kahvaltı süt vs

kalktıgımda 2 bardak su içerim ha bide balık yağı var omega3 onla birlikte

kahvaltıdan 1 saat sonra meyve veyatta ne bulursam hafif birşey öğün arası tabi

öğlen karbonhidrat agırlıklı makarna yoksa bulgur pilavı çok yağlı olmaz yanındada yoğurt olur mutlaka yarım yağlı ama dolu dolu yerım 1 2 tabak tahminimce 500 600 kalori alırım

1 saat sonra tekrar meyve yerim tabi ne blursam meyvede işte

son 2 saat kala pek birşey yemem et felan varsa

sonra antreman yapabıldım kdr yaparım aşırıya kaçmam

antreman bittiği an 1 çay kaşıgı bal atarım agzına basit şeker kas yıkımını durduruyormuş

30 dk banyoda zamanım geçer sonra en az yarım kutu süt içerim süt yarım yağlı ondan 10 dk sonra et ne varsa yoğurt felan protein açıgını kapatırım

ondan sonra sıradan yine bulgur pilavı yada makarna veyatta annem ne yemek yapmışşa :D

e işte okudunuz bu kadar bayağı uzun yazdım galiba bu arada boyum 180 yaşımda 16

ha şunu eklemedım bazı öğün aralarında 4 5 tane fındık atarım ağzıma

Son düzenleme: 9 Ekim 2011
  2. SkeP

SkeP Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Balıkesir
    Yanlış blgi vermek istemem uzman arkadaşlar açıklamayı yapacaktır ama fkrmi söyleyeyim.Spordan 2 saat önceye karbonhidrat alımı yaparsan spor için enerjini sağlaman açısından daha verimli olur.Makarnayı haşlayıp yağsız tuzsuz yemen daha iyi olur bence ne de olsa mümkün olduğunca yağdan ve kaçınmaya bak.Özellikle spordan önce yağlı ve lifli besinlerden uzak dur derim hazmı yavaşlatıyormuş.Planın protein ağırlıklı olduğıunı düşünmüyorum.Protein alımını akşam değil de spordan hemen sonra ve erken vakitler almanı öneririm.Özellikle yumurtayı eksik etmemeni öneririm.Kahvaltı önemli.Akşam vakti karbonhidrat alımını azaltman yararına olur.Ve günlük kalori ihtiyacını geçme derim.Protein için ucuz besinler mevcut 500 gr paketler halnde lor peynirleri satılıyor öğününe katabilrsin 100 gr ında 19 gr protein vardır.Yumurta misal tamında 6 gr beyazında 3gr protein vardır.Bunları menüne eklemeye çekinme derim.Beyazını yiyemem dersen çeşitli şekillerde yenilir hale getirmem mümkün tarifler mevcut.

mavzer95 bunu beğendi.
  3. mavzer95

mavzer95 Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    verdiğin bilgiler için teşekkürler ha diyeceklerim yumurtanın sarısını yıyemem ben şöyle yaparım kahvaltıda ara sıra 4 5 tane yumurtayı omlet yaparım içine varsa sebze koyarım tad yapar ha yağ felanda koymam gerçi ben yapıyorum derken annem yapar :D

ha bide bizimkiler bir lor peyniri almış benim için ama üstünde değer felan yazmıyo şüpheliym yağlımı yağsız mı şöyle tarif edeyim tadı çok hoş yencek kıvamda suyu felanda yok kup kuru galiba yağsız ama genede sorayım dedim

benim asıl demek istediğim kasları pek eritmeden yağları yakabilir miyim doğrumuyum bi kaç şey hariç

edit:şöyle bir şey düşünüyorum aslında öğlenciyim ben sabah 7 8 gibi kalkıp 30 dk koşşsam zıplasam yürüsem vs (aç karnına ) hafta içi 2 gün bunu hafta sonlarıda vücut calıssam hem kas yapıp hemde vücuttakı yağı azaltabilir miyim ?

Son düzenleme: 9 Ekim 2011
  4. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    409
    Ödül Puanları:
    0
    beslenmen çok zayıf protein karbonhidrat artırmalısın ve bal sabah yenmeli mesela tavuk göğsü eklersen antrenmandan sonra daha iyi olur örnek beslenme programlarına bakmalısın ayrıca antrenmandan sonra bal yerine jelibon ayıcık şeker yersen daha iyi olur

mavzer95 bunu beğendi.
  5. SkeP

SkeP Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Balıkesir
    Rica ederim.Lor peyniri çok farklılık gösteriyor okuduğum kadarıyla proteini az olup yağı fazla olabiliyor değerlerini bildiğin bir lor peyniri kullan bence.Kas kaybetmeden yağ yakman mümkün ama uzman arkadaşlara bırakıyorum burayı sonuçta tek ama doğru blgiyi alman daha doğru.Gece fazla karbonhidrat yeme uyurken yağa dönüşmesi muhtemel.Haftasonu 2 gün ardarda spor pek sağlıklı gelmiyor kasların 1 gün dinlenmesi lazım.Günlük bölgesel çalışırsan bi nevi ama bu sefer de 5 gün kasların çalışmayacak.Kaslarını sabit tutmayı başarabilirsin.Haftanın 2 günü koşu yeterli olur mu bilmiyorum ancak koşu gerçekten bel göbek eritmeye birebir.Beline şu yemekleri korumaya saklamaya yarayan streç lerden sarıp koşarsan yararı olur kanaatindeyim.

mavzer95 bunu beğendi.
  6. mavzer95

mavzer95 Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    cevaplar için teşekkürler sanırım hafta sonu yaptıgım antremanı hafta içi 2 güne dagıtsam koşuyuda hafta sonuna alsam daha iyi olcak sanırım hem yağ yakıp hem kas yapma konusuda beni rahatlattı biraz yavaş oluyormuş ama olsun acelem yok

teşekkürler beslenmeyide arttırayım sanırım zaten antreman yaparken 600 700 kalori yakıyorum

ha bide spor yapmadım off günlerde beslenmem zayıf olsa sorun olur mu yani vücut şaşırmasın bi çok bi az ?
    edit: arkaadşlar koldakı kondisyonu hafta içleri kaybettiğimi hissediyorum o yüzden hafta içi 2 gün akşamları kol ve arka kol çalışsam sorun olur mu yani ne kadar protein almam gerekir ? sıradan antreman yaptım günlerde ki gibi mi olmalıdır ?

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 10:55 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 09:34 ----------

Arkadaşlar k bakmayın aklıma geldikce soruyorum gereken proteini farklı ürünlerden mi almak iyidir yoksa az yağlısından mı yani her zaman et bulamadıgım oluyor alın dıyorum kazan getir alalım diyolar :D o yüzden bende light sütü kendi harçlıklarımla alıyorum 40 50 gr proteini sütten ve yoğurttan karşılasam sorun olur mu ?

Son düzenleme: 10 Ekim 2011
  7. mavzer95

mavzer95 Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    upupup arkadaşlar lütfen fikriniz yazın yada yok mu uzman biri ?

8. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    409
    Ödül Puanları:
    0
    şöyle olmuştur tahminimce sadece düşüncem ama sen yağ yakmışındır mesela bazıların kol kası iridir ama sırf kas değil yağda var elbet ama o yağı atınca saf kas gözükür biraz daha şekilli ve hacimli gözükür insana

mavzer95 bunu beğendi.
  9. mavzer95

mavzer95 Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    sanada teşekkürler arkadaşlar uzman biri yok mu cevap verecek ?

10. mavzer95

mavzer95 Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    uzman kimse yok mu

11. baskn35

baskn35 Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    Merhaba.
    Ben uzman değilim. Fakat forumda çok vakit harcıyorum. Kısaca beslenmen hakkında konuşayım.
    Anladığım kadarıyla kilo problemin var. Gün boyunca çok su içmeye çalış.
    Mümkünse sütten azalt. Suyu arttır. Uyandıktan sonra içtiğin 2 bardak su çok önemli. Mümkünse yanında 1 çay kaşığı bal yiyebilirsin.

Öglen tavuk veya yağsız et tüketmeye özen göster. Karbonhidratı azaltabildiğin kadar azalt. (kilo problemin varsa)
    Antremandan 2 saat öncesinde en azından 100 gr haslanmıs tavuk ve 1 porsiyon pilav veya makarna idealdir.
    Antreman sonrası bal yerine muz da yiyebilirsin. Ve 30 dakika geçmeden et yersen, daha verimli olur. Yani Antremandan max 20 dakika sonra protein tüketmeye bak.

Antreman sonrasında et yiyeceğin için antreman saatlarini geçe bırakma. Akşam 9 dan sonra sadece su iç. Mümkünse 8.
    Demek istediğim şu ki; Yağsız proteinden kaçma . Karbonhidratı azalt. Öglen yediğin dolu 2 tabak karbonhidrat yağ toplanmasına neden olabilir. (antremanda yakamazsan)

Benim bildiklerim bu kadar daha iyi bilen arkadaslar yardımcı olacaktır iyi forumlar

mavzer95 bunu beğendi.
  12. mavzer95

mavzer95 Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkürler ayrıca spor yapmadığım günler pek karbonhidrat almam tahminimce spor yapmadım günler 50 60 gr protein alırım gün boyu ayrıca :D karbonhidratıda tamamen yakarım sporda yazın 2 3 tişört değiştirdiğim oluyordu

13. mavzer95

mavzer95 Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    uppupupupuup

Sayfayı Paylaş