Doğal Yağ Yakıcılar

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve GyMania tarafından 1 Ekim 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. GyMania

GyMania Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Doğal yoldan yağ yakmak nasıl olur? İlla da tarım ilacı mı içmek ve kendimizi öldürmemiz gerek? hayır...

Doğal yağ yakıcılar: Fatburner

Fazla kilolardan kurtulmak için ne buzdolabına kilit takmak, ne de açlıkla boğuşarak tek başına diyet yapmak yeterli oluyor. Burada cevaplanması gereken soru belli aslında; yağ hücrelerinin içinde depolanmış yağ molekülleri nasıl dışarı çıkarılır? Ve hücrelerin fırını olan 'mitokondri' adı verilen organellerin (hücrelerdeki küçük parçacıklar) de nasıl yüksek miktarda yağ yakması sağlanır? Bu soruların cevabı; protein ve hayati maddelerin alımında yatmaktadır. Hormonlar; uzun aminoasit, yani protein zincirleridir ve bir grup hormon, yağ yıkımını veya depolanmasını idare eder. Bazı vitamin, mineral ve besin takviyeleri ise hayati maddeleri oluşturur ve hormon üretimleriyle, bunların işlevlerinde rol alırlar. Amerikalıların 'fatburner' olarak adlandırdıkları 'yağ yakıcılar' organizmamızda değişik şekillerde bulunur veya dışardan takviye edilir. İşte bu sistem ve nasıl harekete geçirileceği bugünkü yazımızın konusunu oluşturuyor...

'Büyüme hormonu', uykudayken zayıflamaya yardımcı olur: Vücudumuzun en etkili yağ yakıcısı, 'somatotropin' adı verilen büyüme hormonudur. Uykunun en derin evresinde salgılanmaya başlar ve sayesinde uykudayken zayıflarız. 1 veya 2 gram arjinin ve lizin adı verilen aminoasitler, bu hormonun sentezini uyarmak için yeterlidir. Büyüme hormonu; kasları geliştirir, kas düzeyinde yağ erimesini sağlar ve cildi pürüzsüzleştirir. Yulaf ezmesi, süt, yoğurt, yumurta ve balıkta; arjinin ve lizin bulunur. C ve B6 vitaminleri de büyüme hormonu sentezi için gereklidir.

İnsülin karşıtı glukagon yağ depolarını boşaltır: Halk arasında şeker hastalığından dolayı insülin hormonu oldukça iyi bilinirken, onun karşıt etkili rakibi glukagon pek fazla tanınmaz. İnsülin hormonunun aksine, glukagon, yağ moleküllerinin enerji kaynağı olarak kullanılmasını sağlar. 29 adet aminoasitten oluştuğu için proteinden fakir beslenme düzenlerinde yapımı azalacağından, yağ hücrelerinde depolar artacaktır. Protein alımının önemi burada bir kez daha karşımıza çıkmaktadır.

İyot, yağ erimesini kolaylaştırır: Asyalı toplumların neden bizlere göre daha zayıf olduklarının cevabı; belki de bizim yediğimiz ekmek kadar deniz ürünü ve daha önemlisi deniz yosunu tüketmelerindedir. Yosunlardaki iyot miktarı, diğer besinlerdekinin neredeyse bin katıdır. İyot, metabolizmanın motoru tiroit bezinin yakıtıdır. Bu bez, vücudun ısısını ayarlar, kalori yakmadaki ritmini belirler. İyot eksikliği kilo aldırır, çünkü yeterli miktarda tiroksin hormonu üretilemez. Tiroksin, yağ yakımını uyaran hormondur. Yağ hücrelerinden depo yağların çözünmesini sağlayan mekanizmayı tetikler. Eğer tiroit bezi bu hormonu üretmekte yetersiz kalırsa, tüm metabolizmada bir yavaşlama görülür; deri, tırnaklar ve saçlar opak, kuru ve kırılgan olur, bağırsaklar tembelleşir, yağ yakımı azalır. Sonuçta kilo artışı olur. Tiroit bezinin tiroksin sentezleyebilmesi için peynir ve soyada zengin olarak bulunan tirozin adı verilen aminoaside de ihtiyacı vardır. Selenyum ve A vitamini de tiroit fonksiyonlarında önemli rol oynar.

C vitamini yağ yıkım metabolizmasını hızlandırır: Pek çok hayvan ve bitki kendi C vitaminini sentezleyebilirken, insan bunu dışarıdan almak zorundadır. Kimi araştırmacılar hayvanların bu nedenle şişmanlamadıklarını öngörmektedir. Kilo fazlası olanların, çoğu zaman C vitamini eksikliği çektiği tespit edilmiştir. C vitamini miktarı ile adrenalin, noradrenalin ve kortizol gibi zayıflamada etkili böbreküstü bezi hormonlarının düzeyleri, anlamlı olarak ilişkili bulunmuştur. Günde 3 gram C vitamini almanın zayıflamaya kesin katkısı olduğu ifade edilmektedir. Bu şekilde böbreküstü bezi düzeyinde C vitamini rezervleri gerekli seviyeye ulaşır. Burası yukarıda saydığımız hormonların üretildiği yerdir. Eczanede satılan formu yerine, 4 adet limonun sıkılarak bir bardak suda seyreltilmek suretiyle içilmesinin daha faydalı olduğu, çünkü limonun içerdiği bioflavonoidlerin, C vitamininin yararını 20 kat artırdığı, uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Karnitin yağları uzaklaştırır: Karnitin; aminoasit metabolizmanın düzenlenmesinde etkilidir. Yağların taşınarak mitokondriler düzeyinde yakılmasına yardımcı olur. Özellikle kas fonksiyonları için önemi çoktur. Yeterince protein almayanlarda kolaylıkla karnitin eksikliği ortaya çıkar, çünkü insan vücudunda kısıtlı miktarda üretilir. Kümes hayvanlarının etinde ve süt ürünlerinde bulunur. C vitamini, B6 vitamini ve demir, bu aminoasidin emilimine yardımcı olur.

Metioninin yağların yakılmasına katılır: Obezlerde metionin düzeyleri olması gerekenin çok altındadır. Yorgunluk hali ve konsantrasyon bozukluğu gözlenir. Protein metabolizmasında kilit bir rol üstlenir. Yeterince alınmadığında bağışıklık sistemi zayıflar, kanser riski artar, yağlar birikmeye başlar. Yağların yakılmasına değişik düzeylerde katılır. Lipidlerin mitokondriye taşınarak yakılmasını sağlar, kas proteinlerinin yapısına girer. Ayrıca zayıflatan stres hormonları, metionin olmadan sentezlenemezler. Yumurtanın sarısında, dana karaciğerinde, kümes hayvanlarının etinde, süt ürünlerinde, mercimek ve soyada bulunur.

Noradrenalin yağ yakar: Bizim pozitif stres hormonumuz noradrenalin, gerektiğinde böbreküstü bezinden salgılanarak enerji üretmek için yağların kullanımını sağlar. Bu şekilde yüksek miktarlarda yağ dolaşıma katılır ve gereken enerji sağlanmış olur.

DR. ALİ KERİM DİLER

2. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
  3. GyMania

GyMania Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
  4. onkirk

onkirk Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    ?

yazının tamamını okumadım bilmiyorum orda yazıyo mu ama bugün jay cutler'ın videolarını izlerken kulağıma şu sözü takıldı:
    peppers are fatburners..
    türkçesi: biberler ve baharatlar yağ yakıcıdır.

burda jay'in mönüsünden falan bahsetmim şimdi uzun sürer..
    ama saat başı yemek yiyo adam..
    günde 1000gr karbo 300-400 gr protein tüketiyo..
    neyse jay cutler başlığı varsa ordan devam ederim...

5. GyMania

GyMania Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Re: ?

Adamlar ilacın alasını alıyorlar bu iş biberle baharatla olmaz dostum... O videodaki söylemleri hikayeden ibaret, ha doğruluk payı vardır ancak kendine sorsan ağzına koymuyordur. Kalçadan yediklerini söylese olay aydınlanır yani...

6. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce

isteyen deneyebilir antrenman öncesi acılı bi şeyler yerseniz aşırı derecede terliyor vücut antrenman sırasında ..

7. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul

Evet, acı barındıran besinler vücut ısısını arttırdığı için metabolizmayı hızlandırır.

8. onkirk

onkirk Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0

olayı bu kadar basite indirgemene üzüldüm doğrusu..
    ben orda sadece gördüklerimi ve duyduklarımı yazdım..
    jay bir öğününde yoğurtlu bir sebze yemeği yiyordu ve içine baharat atarken söyledi bu sözü..
    kalçadan yedikleri beni ilgilendirmiyor..
    ben burda ordaki faydalı bilgileri çekip çıkarmak ve bizlere uyarlamak peşindeyim..
    isteyen kalçadan yer isteyen yemeğinin içine baharat atar...tercih meselesi..
    ayrıca ben kimseye biberle baharatla olur demedim..ya da bol bol biber tüketin diye bir ifade kullanmadım..gördüğümü söyledim...
    koskoca jay yağ yakımı için sadece baharat kullanacak değil elbette..
    ama şunu da unutma bizler de jay olamayız..
    yani kalçadan falan yağ yakıcı alan olduğunu sanmıyorum...
    dediğim gibi be gördüğümü yazdım..isteyen araştırır bakar doğruluk payı var mı isteyen de uygulamaz..
    size kalmış...

kolay gelsin...

9. GyMania

GyMania Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Sizi üzmek veya yazdıklarınızı eleştirmek değildi maksadım. Kamera önündeki demeçler veya beyanlar ile uygulanan yöntem ve gidilen yollar farklı bunu ifade etmek istedim. Saygılarımla

10. smert62

smert62 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    İşte olay bu. Be nkaç zamandır. C vitamini ile ilgili yazılar yazıp durmaktayım. Aynı site içersinde C vitamini ile ilgili aynı paralel düşüncede yazı buldum.
    Selamlar..

Sayfayı Paylaş