Doğal Beslenme İle Vücut Geliştirme Sınırları

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve laneth99 tarafından 6 Eylül 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 26 üye.
  1. laneth99

laneth99 Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Vücut geliştirme sporunu 7 aydır düzenli, onun öncesinde de düzensiz olarak 3 - 4 ay yaptım. Şu an fit görünümlü , az hacimli bir vücuda sahibim. (Boy: 1.85 Kilo: 78 Yaş:20 ) Protein tozu , creatin gibi supplement alma isteğim varken , internette yaptığım araştırmalarla okuduğum onlarca makalede supplementler olmadan bir yere varılamayacağı savunuluyordu. Ancak okuldaki salon hocam supplementler tavsiye etmediğini söyledi. Amacım plaj vücudu denilen (Brad Pitt:fight club:)) yapıya sahip olmak. Doğal Beslenmeyle ne kadar ileri gidebilirim? Supplementsiz imkansız mıdır bu iş?

2. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    imkansız diye bir şey yok.suplamentler sadece senin eksik kalan besin değerlerini tamamlamaya yarar.yani beslenmene gerekli özeni verdiğin sürece ek ürün kullanmana gerek yok.heleki bahsettiğin vucut tipi için sağlam bir kış döneminin ardından yaza doğru gireceğin diyet ile yeterli definasyonu sağlarsın.yeterki yağ yüzdeni fazla yukarılara çıkarma.

Berkthagar, for3vers4gnak, FREELEO ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  3. laneth99

laneth99 Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Günde 2 tam yumurta artı 3 de yumurta beyazı yiyorum. Bunun dışında gün içinde tavuk , ton balığı , mısır gevreği ; bazı günler de kırmızı et yemeye özen gösteriyorum. Tabi ki de protein içerikli besinleri diğer günlere nazaran az aldığım zamanlar da oluyor. Bu düzende acaba yeterli mi besin alıyorum diye düşündüğüm zamanlar çok oluyor. Anladığım kadarıyla supplementsiz gelişme çok yavaş seyrediyor. Yağ olayına gelince , bel çevremde ufak bir yağlanma var onu cardio vascular antrenmanlarla absorbe etmeye çalışıyorum.

4. Ahura-Mazda

Ahura-Mazda Yeni Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ramazan
    Yer:
    Ankara
    seninde dediğin gibi suplementsiz gelişme yavaş seyreder. bunun en önemli nedenlerinden birisi günlük aldığın besinleri gastrointestinal sistemde sindirimi sırasında vücut önce fiziksel sindirime uğratır burada bir miktar enerji harcar daha sonra onu kimyasal sindirimi geçirerek absorbe etmeye taban hazırlar. bu olaydada büyük miktarda enerji harcar ki gerekli enzimler ve asidik ortam sağlamak için çok enerji gereklidir(gaster ph 1.5-2). bunların hepsine ayrı ayrı enerji harcar bunlar bir komplex yapı. daha sonra vücut uygun olanları kana geçirir dolaşıma dahil eder. bu bileşenler gerekli yapılara kas kemik vb yapılara giderek orada membrandan absorbe edilir daha sonra işlenerek hücre komplexine demir baş olarak dahil edilir. burada konuyu iyi anlamak için bu olay whey proteininle karşılaştırarak yapmak daha doğru. whey proteini sindirilmiş besinler arasına girer saflık oranına bağlı olarak. bu şu demek gasterde fazla beklemeden duodenuma geçer ve protein halindeki komplex aminolar haline çok daha hızlı ve fazla enerji harcanmadan sindirime hazır hale gelir. sonra bu bölge ve devamından kana geçerek yine kasa ulaşır. ve hızlı absorbe olur. olay çok daha hızlı ve verimli olduğundan dolayı suplementler gereklidir. ek olarak suplementlerde posa miktarı bir tavuğa göre çok daha azdır bizi pek şişirmeme sebebide bundan dolayı. yardımcı oldum umarım

5. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    evet bu duzende yeterlı proteını alamıyorsun benım tahmınım gunde tas catlasa 100grdan fazla proteın almıyorsundur o yuzden gunluk ne yedıgını tek tek buraya yazkı bızde yorumda bulunabılelım

suplemetlere gelınce egr sen kılonun 2-3 katı proteın alıyorsan ve beslenmen duzenlıyse suplemetlere gerek yok

bu arada hocan sana suplemetlerı neden tavsıye etmemıs bır sor bakalım eger zararlı falan derse bı daha ondan bu spor hakkında tavsıye almana gerek yok demktır

zigbog ve laneth99 bunu beğendi.
  6. laneth99

laneth99 Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Bilkent Üniversitesi Spor Salonundaki hocam protein tozu da dahil yapay ürünleri tavsiye etmediklerini , proteinin belli bir miktardan sonra vücutta salgılanamadığı vb. şeyler söyledi.P
    Diyetisyen bir tanıdığımız da protein tozunun böbrekleri zorlayabileceğini , bir diğer doktor arkadaşımız protein tozunu kullanmayı bıraktığın an kasların deforme olacağını ve ineceğini söyledi. Mahallemdeki body salonundaki hoca da protein tozu vb. supplementlere başlarsan sürekli kullanman gerektiği için bu işlere hiç bulaşmamam konusunda ısrar etti. Açıkçası kafam çok karışık bu konuda. Günlük aldığım besinler fix olmadığı için bir liste yazamıyorum. Tek kesin şey , günde 5 yumurta yiyorum.

7. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    ben senın yerınde olsam bu tur seylerı (yok zararlı yok kasların soner)soyleyen kısı hocada olsa doktorda olsa bır daha tavsıye almam

sana tavsıyem forumu bastan asagı okuman ve bu tur konularda bılgılenıp bu hurafelerden kurtulman

zigbog ve laneth99 bunu beğendi.
  8. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    hayır anlamadığım doktorlar böyle anlatınca başınızı önünüze eğip peki mi diyorsunuz?

bence artık bilimsel verileri açıklama zamanları gelmedi mi? artık güvenimi kaybetmeye başlıyorum doktorlara..halkımız o kadar cahil değil..yazsınlar bir makale peki diyelim..körü körüne ne karşı çıkılmalı ne de hemen inanılmalı..

vücut nasıl oluyorda protein salgılamıyor..ne zaman salgılamış ki?

tozun içinde anabolik steroid mi varda bırakınca pct yapmadığın için kayıp olsun..sonuçta vücut buna toz gözü ile değil protein gözü ile bakmıyor mu?

tamam bende herkesin doğal yemesini içmesini destekliyorum ama ürünleri böyle amatörce eleştirince de birileri savunmak geliyor içimden..

evolution57, AnschLag, xawuz ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
  9. R@CK

R@CK Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Özel Güvenlik
    Yer:
    Tekirdağ
    Bende yeni başladım 1 ay oldu çalışmaya başlayalı. Önerilerinize ihtiyacım var. Şu ana kadar hiç takviye protein tozu veya kreatin v.s kullanmadım. Yorumları okuyorum devamlı fakat protein alıpta şişmanladım ne yapmam gerek gibi yorumlar gördüm. Bir bilene danışmadan birşey alırsam yanlış yapacağımın farkındayım. Doğal beslenme ile gelişme süreci daha uzuyor. Gerekli olan mineralleri de vücuda sağlamanın öneminin büyük olduğunu anladım. Kas gelişimini hızlandıracak birşeye ihtiyacım var.

Son düzenleme: 7 Eylül 2009
  10. residente_calle

residente_calle Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    Yeni başladığına göre zaten supplement alman gereksiz olur, 4-5 ay beklemeni öneririm.

Devamlı protein alıp şişmanladım diyenler olabilir yalnız protein şişmanlatmaz :) Muhtemelen yağ oranları fazla ve ekmek,tatlı,unlu vs. bunları fazla kaçırıyorlardır. Boy,kilo ve yaşını yazarsan vücudundaki yag durumuna göre daha detaylı bir şeyler yazabiliriz.

Doğal beslenme ile gelişme evet uzun olur ama 1 aydır bu sporu yaptığına göre hemen üçgen olmayı bekleyemezsin:) Şahsen forumdan öğrendiğim en önemli şeylerden biri gerekli sabrı, özeni ve azmi göstermek. Gerisini vücut yerine getiriyor merak etme:)

Çalışmalarında başarılar.

R@CK bunu beğendi.
  11. Cloud

Cloud Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    İstanbul
    protein salgılanmaz degildir o vücudu protein salgılayan bir insan yok sanırım emilimden bahsetmis yani fazla proteinin cöpe gitmesi ve dogal olanın öncelikli sırada tercih edilmesi eger beslenmen yeterliyse zaten kullanmıyosun bunu beslenmende eksik yerleri tamamlamak için ihtiyacın oldugunu düsünüyorsan kullan.Proteinin böbrekleri yordugu dogru ama cok asırı degil 1bardak cola içmenle denktir berki ayrıca genel olarak vücutcu olan insanların gün içinde içtigi su miktarı 2-3 litre arasındadır ki buda protein tozunu günde 12 defa kullanmayan biri için böbreklerini korumaya yeter.(Eger protein'e karsı bir alerjisi ve vücudun ters bir tepkisi yoksa)...

rock suan kendi agırlıgın 1 veya 1,5katı protein sana yeterli gelicektir gün içinde bu kadarınıda alıyorsundur protein tozundan önce eger alamadıgını düsünüyorsan beslenme düzenini gözden geçirip dogal beslenmeni düzene sok 4-5 ay'dan sonra supp. kullanmaya baslarsın(eger cok gerek görürsen sart degil)...

R@CK ve laneth99 bunu beğendi.
  12. laneth99

laneth99 Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    evet düzeltiyorum protein salgılanması değil emilimi

Mighty MO bunu beğendi.
  13. R@CK

R@CK Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Özel Güvenlik
    Yer:
    Tekirdağ
    Boy : 178
    Kilo: 74

Bel bölgesinde biraz yağlanma var. Onun haricinde bir sorunum yok. Her gün nizami 80-90 mekik çekiyorum. Şu anki durumumu ileride karşılaştırmak için birkaç resim çektim ama burada paylaşırsam konu sapacak gibi yorumlarınız için teşekkürler...

Mighty MO bunu beğendi.
  14. spymasterw

spymasterw Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    supplementlere karşı biri olarak bende böyle düşünerek yola çıktım ve nitekim güzel bi kıvama getirdim supplement kullanmadım ama güzel beslendim istediğim kıvama geldi ama buraya kadar artık bi gram ilerleyemiyorum yani supplementsiz bi yere kadar gelebilirsin ordan sonra sınırı geçemessin şimdi supplementleri araştırıyorum bu sene sınırları aşmayı düşünüyorum yanlız bişeyin farkına vardım 1 sene boyunca hiç bi gelişme gösteremedim keşke tık ettiği yerde anlayıp kullansaydım dediğimde oldu ama bu benim vücudum için geçerli herkezin bünyesi farklı benim vücudum çok çabuk gelişirken bir başkasının vücudu yıllarca şekle girmeyebilir buda genetik yapınla ilgili sende bunları göz önünde değerlendirerek kararlarını vermelisin. şöylede bi durum var insan hep daha iyisini olmak istiyo vücudun doymuyo aslında gözün doymuyo istediğin kıvama geliyosun sonra dahada iyi olmak istiyosun öyle acaip bişey işte istiyosunda istiyosun

15. nerfbod

nerfbod Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    Piyasadaki en popüler ek gıda markalarından birinin "gainer" ürününün içeriği:

Ne olduğu hakkında çok az ya da hiç bilgi bulunmayan sayısız kimyasal. Amerika'da ek gıda endüstrisinin de her ne hikmetse normalde kılı kırk yaran FDA tarafından yeterince ya da hiç regüle edilmediği düşünülürse artık firmanın insafına kendimizi bırakıyoruz demektir.

16. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    doğal beslenme konusunda hem fikiriz fakat bu maddelerden hangisini tanıyamadınız..
    ilk satır hariç mineral ve vitaminler ..zaten bu mineral ve vitaminler bu formda bulunurlar normal multilerde de ..

17. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    Bu öyle tartışılacak bir konu ki. Başka forumlardan birinde bir adam vardı, kendisi supplement ve de özellikle whey protein düşmanıydı. Söz konusu forumda yaklaşık 5 yıldır yazıyor ve tüm yazılarını 5 yıldır okudum. Yöneticiler müsade ederse forumun linkini ve kişiyi belirtirim hemen şu anda belirtmek doğru mu bilmiyorum. Merak edenler arasıra okuyup fikir edinebilir. İyi yanı her fikrini bilimsel makale ve bu makalelerin linkleri ile destekliyordu.

Supplementlerin ticari bir oyun olduğunu, aslında faydadan çok çok zarar getirdiğini, supplementlerin faydalarının kısa vadede ama zararlarının uzun vadede çıkacağını savunurdu. Şu anda supplement kullananların bir kobay olduğunu ileride ne gibi sonuçların çıkacağının meçhul olduğunu vurgulardı. En önemli destek noktası da 1900 lü yıllardaki vücut geliştiricileriydi. O zaman ne whey vardı ne kreatin ne aminoasit ne bcaa ne glutaim. Steroidler de yoktu tabi. O kişiler doğal yollarla yapıyorsa günümüzde de yapılabilir diyordu. Ayrıca eski insanları da örnek alıyordu, diyete de karşıydı, etin sütün yağlı yenmesi gerektiğini savunurdu. Protein alımına gelince ne x1.5 ne de x2 derdi. x1 yeterli derdi. Yeter ki doğal olsun. Kendisi doğal beslenme fanatiği idi, pastörize sütlere düşmandı, eti özel sütü mandıralardan alırdı. Yıllardır akşam 10 oldu mu yatarmış ve marketlerden raflardan işlenmiş paketlenmiş hiçbir ürün tüketmezdi. Whey proteinler için şunu derdi, son kullanma tarihine bakın, bir süt ürünü o kadar nasıl dayansın? Öyle bir beslenme programı benimsemiş ki, içinde son kullanma tarihi olan hiçbirşey yok. Paketlenmiş hiçbirşey tüketmiyor. Adamı ormana bırakın, ne yenirse aynen onları yiyor. Mesela yumurta için, haşlamayın derdi, çiğ tüketin. Temiz yumurtada salmonella olmaz derdi. Günde 10 tane haşlanmış yumurta yiyeceğinize, çiğ yumurtaya alıştırın derdi. Yavaş yavaş arttırırsınız sonra derdi. Süt direk inekten çıktığı gibi olacak pastörizasyona uğramayacak. Bu sütten yapılmış peynir, yoğurt, kefir ve tereyağı yenecek. Yeni tutulmuş taze balık, özel çiftliklerden alınan doğada dolaşmış inek tavuk eti yenecek. Bunlardan elde edilen saf kuyruk yağı yenecek. Doğadan toplanmış meyve ve sebze yenecek. Tahılın hiçbiri yok. Yulaf ezmesi yok. Pirinç lapası makarna yok. Patates yok doğal da olsa çok şeker içeriyor. Taşdevri diyetine çok benziyor. İnternette aratırsanız bulabilirsiniz bu diyeti.

Kendisi ne durumda?
    Çok uzun bir spor geçmişi var, 20 seneden fazla. Şu an bu işi amerika da profesyonel olarak yapıyor ve çeşitli trainer sertifikaları var.
    Foruma resimlerini koydu, birçok kişi inananamadı, doğal bir yolla bu vücut nasıl yapılır diye. Gerçekten iyi bir durumdaydı, çok parçalı değildi ama çok ölçülüydü, güçlüydü, bench olsun deadlift olsun çok çok yüksek ağırlıklara girebiliyordu.

Çoğu fikir ile çelişen görüşleri vardı, kardiyo hiç yapmazdı, mekik de öyle. Yağlı beslenirdi, tabii doğal yağ, sütün yağı, etin yağı. Yoksa yapay fast food gelen trans yağ değil tabi. Sıfır kardiyo ve yağlı beslenme ve light ürün düşmanı olmasına rağmen iyi derecede karın kaslarına sahipti.
    Squat ve deadlift fanatiği idi. İzole hareketlerden nefret ederdi. Ayrıca omuz çalışılmasını gereksiz bulurdu. Yeni başlayan birinin 1 sene boyunca bench press yapmaması gerektiğini, altyapı hazırlaması gerekitğini savunurdu. Bunlar örneklerden bazıları.
    Doğal beslenme + düzgün program ile bir kişinin 2 sene sonunda benchde kilosunun 1.5 mislini rahat 6 tekrar çıkarabilmesi gerektiğini, kilosu x 2 yi de squat da yapabileceğini savunurdu.
    Ama dediklerini yapmak mümkün mü? Ben denedim olmadı. Doğal yollardan ilerleme kaydedemedim. Bir yerde takıldım kaldım. Ama dediklerini uygulayamadım bir türlü. Ne akşamları 10 da yatabildim, ne de bahsettiği pastörize olmayan süt, peynir, tereyağı tüketme fırsatı bulabildim. Ne köy tavuğu ne de yüzde yüz doğal et tüketme şansımız var. Antrenmanları akşam 9 da yapıyorum dedim kendisine yapma daha iyi dedi, 5 den sonra yapılan antrenmandan verim alamazsın dedi, birçok makale vs kaynak belirterek. Mümkün değil iş yaşamında. Onun dediklerine uymaya kalksanız markete gidince eliniz boş döner. Biraz uzun oldu ama özeti mümkün mü mümkün ama çok çok zor. Ayrıca kendisi 6 yaşında atletizmden geliyor, babası da atletmiş zaten genetik yapı ve aile geçmişi müsait. Yıllardır ara vermeden spor ile uğraşmış. Yani birçok parametre onun lehinde. Bu şekilde olursa doğal gidilebiliyor ama bence çoğu kimse ne böyle bir genetik geçmişe, ne bu kadar doğal ürüne ulaşma şansına ne de o kadar esnek antrenman yapma fırsatına sahip. Bunlardan biri de olmayınca sonuç uzak kalabiliyor.

Son düzenleme: 24 Eylül 2009
    xxgkhnhscxx, d.cevat, Akay ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  18. sonflozof

sonflozof Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    para yerim
    Yer:
    pendik ist
    laneth99/aslinda diyetisyen konuyu biraz carpitmis,soyle demesi gerekiyordu protein tozunu birakinca normal beslenmene dondugunde ayni oranda protein alirsan vucutta inme olmaz. vucudun aldigi protein orani duserse kaslarda zayiflama gorulur protein tozu varken 150gr toplam protein aliyosan, normal beslenmeyle 150gr alirsan kayip gorulmez/

19. hamdullah

hamdullah Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğretmen
    arkadaşlar merhaba bence doğallıkla yenilikleri birleştirmek lazım.

20. tpcshkr

tpcshkr Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İstanbul

Vallahi kardeşım hemde oyle bir mumkun kı sen bosu bosuna onlara para harcama ben kendı gozlerımle gordum ıyı bır diet ve adam gıbı proteın agırlıklı beslenmeyle varya brad pitt ın o bahsettın vucudundan cok daha guzel vucud gordm arkadasımda gercekten sen bosuna kafana takma bole seylerı ;)

Sayfayı Paylaş