DOĞRU DİNLENME , DİNLENME TÜRLERİ ve İPUÇLARI

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Beatboxer tarafından 8 Şubat 2007 başlatılmıştır.

 1. Beatboxer
  Offline

  Beatboxer Üye

  Katılım:
  26 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  341
  Beğenileri:
  164
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  öğrenci
  Yer:
  izmir
  Acı , kazanç demektir ! Fazlası , kas demektir ! Kusana kadar çalış ! Bu sesler size tanıdık mı geliyor ?!...Bu sesler size akılcı mı geliyor ?!...

  Bu çokça sakatlığı körükleyen sert bir mantıktır. Dinlenme ve yenilenme yeterince ciddiye alınmıyor ve kaslarına tapan heyecanlı genç adayların kas gelişim sürecinde bunun ne denli geniş bir yer tuttuğu farkedilmiyor. Dinlenme ve yenilenme , ağırlık kaldıran sporcular tarafından sıkça gözden kaçırılsa da çok çeşitli şekilde kendini gösterir.

  Dinlenme , ağırlık antrenmanıyla bağdaştırıldığında 3 şekilde ele alınır :
  ---Uygulanan yoğunluğa (H.I.T vs..) , uygulanan program ve antrenman stiline göre değişkenlik gösteren SETLER ARASI DİNLENME...
  ---Kasların kendini yenilenmesi için 1 ya da 2 günlük dinlenme günleriyle (OFFDAY) değişkenlik gösteren ANTRENMAN HAFTASINDAKİ DİNLENME...
  ---Son olarak da yukarıdakilerin dışında kalan ve aslında ayrı bir dinlenme günüyle belirlenmeyen AKTİF DİNLENME...Bu her 4 haftadan sonra 1 hafta aktif dinlenme şeklinde geçer...Aktif dinlenme aynı zamanda normalde yapmadığınız çeşitli aktivitelerle uğraşmanız sebebiyle platoları da önlemeye yardımcı olacaktır. Aktif dinlenme haftası bisiklet , uzun yürüyüşler ve normalde yapmadığınız step vb...hafif sporlar için ideal bir haftadır.

  Yukarıda saydığımız bu dinlenme şekilleri "EĞER CİDDİ SONUÇLAR ELDE ETMEK İSTİYORSANIZ" gözden kaçırılmamalıdır..

  Normalde yenilenme için pek de önemsenmeyen ---SU--- aslında yenilenme sürecinin çok çok önemli bir unsurudur. Uzmanların söyledikleri günde en az 8 bardak olmasına rağmen , aktivite seviyenize ve kafein , şeker ve işlenmiş gıdaların gereğinden fazla tüketimine bağlı olarak bu miktarın artması gerekir.
  Su , aynen esnetme ve ısınma hareketlerinde olduğu gibi oksijenli kanı sisteme taşır ve bu sebeple de kas gelişiminin çok önemli bir parçasıdır. ---ESNETME--- de aynı zamanda kası bir sonraki zorlu koşula hazırlar ve ertesi gün kaslarda oluşacak acıyı hafifletir.

  Geniş çapta bilinen en önemli destek besleyici (supplement) ise ---GLUTAMİN (GLUTAMINE)--- dir. Günde 1 - 4 kere alınan yaklaşık 5 gramlık küçük GLUTAMİN (GLUTAMINE) porsiyonları , eklemlerinize destek sağlayacak çok etkili bir yoldur.

  Düzenli miktarlardaki ---DÜZENLİ UYKU--- ise dinlenme ve kendini yenilenme sürecinin son parçasıdır. Az önce bahsettiğimiz miktardan kasıt ise en az 7 saattir.
  Düzenli uyku sürecini yakalamak zor olabilir. Bunun için de yatmadan önce PAPATYA ÇAYI , SICAK SÜT veya bir miktar MUZ bu süreci yakalamak için bir kaç yöntemdir. Son çare olarak da doktora danışmanız gerekebilir. Ayrıca yaşam biçiminizi de (özellikle stresti yaşam biçimi) değiştirerek hem kendi vücudunuza hem de yaşam sürenizin uzamasına bir katkıda bulunmuş olursunuz...


  Kaynak : http://www.shapefit.com/
  (Exercise Recovery - Proper Rest For Building Muscle & Burning Fat ---- Linda Cusmano tarafından)


  Arkadaşlar hepinize SAĞLIKLI ve MUTLU GÜNLER !
   

Sayfayı Paylaş