Dizdeki boşluk hissi,güvensizlik ve ağrı

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve mr.mike tarafından 9 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. mr.mike

mr.mike Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba forum sakinleri;
    Bundan yaklaşık 14 ay önce bir gün spordan döndüm botumu ayağımı kıvırarak çıkarmaya çalışırken sağ dizimde şiddetli bir ağrı oldu ve bir kaç sn sonra geçti.Sonrasında spor yaparken gerilmeler,boşluk hissi,ağrı ve kütlemeler oluyodu.Tam 8 doktora gittim mr,tomografi,röntgen ne varsa çektiler hepside dizin sağlam güçlendir dediler.Fakat ben sporu yaptıkça iyice bunlar artıyodu. 1 ay elektroterapi ve rehabilitasyon gördüm yine boşluk hissi ws hiç bir değişme olmadı.Bende sporu bıraktım ardından bir süre sonra bu belirtiler geçti.14 ayın sonunda tekrar spora basladım.Koşu bandında eğimli yürüyüş ve bisiklet yapıyorum.Fakat dizim yine bana aynı problemleri çıkarmaya başladı.BB yi çok seviyorum ve bu kronikleşen rahatsızlığım beni uzaklaştırıyor.Neyse bugün 9.doktora gittim röntgen ve tomografi çektiler yine bir şey çıkmadı,Bu yaşadıklarımı anlattım ve bana ses dalgası yayan bir alet var istersen onu uygulayalım,zamanın varsa bacağını alçıya alalım iyileşmesi uzun süren bir dokuysa iyileşebilir dedi son çarede artroskopinin kesin çözüm olacağını söyledi.Dizinin stabilizesi bozulmuş bundan dolayı sana rahat vermiyor dedi.
    Burada pek çok deneyimli kişiler var,onların görüşüde benim için bir umut olabilir.Sizin tavsiyeleriniz neler? Şimdiden çok teşekkürler ve sağlıklı bir hayat dileğiyle hoşçakalın.

2. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    damarsal nedenler romatizmal hastalıklar enfeksiyon tümörler röntgende mr da görülemeyen hastalıklardır.
    bu nedenler doktoruna bunu telkin et. ayrıca sormak istediğim akut yada kronik olduğu kanısı 14 ay boyunca süreklimi olduyor yoksa spor esnasındami yani yolda yürürken nüksediyormu?

3. Lonewolf

Lonewolf Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Merhaba. Sayın doktorumu kesinlikle dinlemeni tavsiye ederim. Bunun yanında deneyimlerimi ve nacizane tavsiyelerimi paylaşmak isterim.

2009 yılında benzeri sebeplerle doktora gittim ve 'Kondromalazi' teşhisi konuldu. Senin teşhisin nedir bilmiyorum ama belirtiler benimkine oldukça yakın. 4 yıldır bununla yaşayan ve şikayetleri neredeyse kaybolan biri olarak sana tavsiyem ameliyatı hiç düşünmemendir. Yapman gereken şeyler varsa fazla kilolarından kurtulmak, dizini çok zorlayıcı aktivitelerden (squat yapmak, dizüstü oturmak gibi) uzak durmak ve evde düzenli olarak diz çevresindeki kasları güçlendirecek egzersizler yapmaktır. Şikayetlerinin azaldığını göreceksin inşaallah. Ben faydasını, hastalığın seviyesinin 2. seviyeden 1. seviyeye gerilediğini gördüğümde anladım.

Geçmiş olsun.

4. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    saygıdeğer lonewolf,

sizin semptomlar ayrı bir durumla belirginleşir hasta çoğu zaman farkında bile olmaz. kıkırdak dokunuzda kaynak mr da belli olur çelişkiye mahal vermez. en kötü kıkırdak doku tahrişi söz konusudur. ama arkadaşta teşhis konulamadığı gibi herhangi bir tetkik netice vermemiştir.

Lonewolf bunu beğendi.
  5. Lonewolf

Lonewolf Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Anlıyorum doktor bey. Belirtileri benimkine çok benzer olunca deneyimlerimi paylaşmak istedim. Son söz sizlerindir.

atakan_irresistable bunu beğendi.
  6. mr.mike

mr.mike Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle teşekkür ederim doktor bey.
    Spora tekrar başlayınca nüksetti,bazen kendini nadirde olsa hatırlatıyordu.Zaten spora başladım ve ondan 1 hafta sonra rahatsızlığı yavaş yavaş hisseder oldum.Ve üzerine gittikçe daha da sıklaştığını gördüm.Şimdi ayaklarımı ileri doğru itsem bile tık tık ses yapıyor.Merdiven inerken her adımda kütleme yapıyor.
    Sizin öneriniz nedir hocam?

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 16:10 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 16:04 ----------

Teşekkür ederim Lonewolf;
    Doktorun verdiği egzersizleri günde 3 4 defa yapmaya çalışıyorum.Kilo olarak 8 kg fazlam var ve diyete devam ediyorum.Spor olarakta düşüncem haftada 3 gün yapmak fakat burada veya gittiğim doktorlar spor yapma derse mecburen ve malesef spora ara vericem.Herhangi bir tetkik konulmaması beni rahatsız eden.Keşke bir tetkik konsa ve ona yönelik tedavi uygulayabilsek,gerçekten çok çaresiz bir durum.

7. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    mr da bişey gözükmemesi ve bu seslerin gelmesi tendonların eklem yerlerine sıkışması olarak değerlendiriyorum. geçicidir. ancak kalıtsalda olabiliyor.
    bunun dışında kıkırdakda doku bozulmasına bağıl oluşan kireçlenme olabilir ama bu dediklerim varsayımdan öteye geçmez.
    başka bir doktora eğer gidebilirseniz özel bir hastaneye gitmenizi yada eğitim ve araştırma hatanesine başvurmanızı öneririm.

8. mr.mike

mr.mike Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkür ederim hocam çok saolun.Önerilerinizi dikkate alacağım,sağlıklı günler..

9. Yusuf Önder

Yusuf Önder Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Hocam öncelikle cok geçmiş olsun. Aynı problemleri yaşıyorum. Google'da aratınca sizin sorduğunuz soruya denk geldim. Şimdi durumunuz nedir ? İyileşme oldu mu ? Ben de bu şikayetlerden ötürü birkaç defa farklı doktorlara cıktım. Hepsi farklı teşhis koydu. Tendinit, menisküs zedelenmesi, kemik iliği ödemi, doku yumuşaması bunlardan sadece bir kaçı :) En son özel bir hastaneye gittim doktor tekrar mr filmimi çekti. Senin dizlerin sağlam sadece güçlendirmen lazım falan dedi. Egzersiz ve kas gevşetici verip yolladı.

Sayfayı Paylaş