Diyette olanın hergün makarna yemesi yanlışmı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve lantis44 tarafından 2 Ocak 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. lantis44

lantis44 Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar ben diyetteyim.Hergün bir öğün haşlanmış 200-250gr civarı makarna yiyiyorum sizce bu çokmu yanlış bir uygulama.Makarna hem tok tutuyor diye yiyiyorum hem kalori az acaba makarna yerine başka ne tercih edebilirim

Makarna kepekli değil

2. Jacoburak

Jacoburak Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul,beykoz
    Aslında yanlış.Ama yaptığın diyete bağlı ketojen diyetse tamamen yanlış..Çünkü ketoda karbonhidrat alımı sıfırdır protein ve yağ alınır ama seninki sanırım o kadarda katı diyet değil..

3. AnkTıp92

AnkTıp92 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Tıp Fakültesi Öğrencisi
    Yer:
    Ankara
    Arkadaşım keto meto ne alakası var makarna yiyorsa zaten keto durumda olmaz belli ki düşük karbonhidratlı diyetten bahsediyor. Sadece yediğin makarnayı bilerek yorum yapamayız ama illa yiyeceksen miktarını azalt ve yağ tuz koyma.

4. Jacoburak

Jacoburak Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul,beykoz
    Ya çok biliyosun sen anktıp.. :) Bende zaten diyetine bağlı dedim bi oku ya ronnie hoca kesildin başımıza.

5. bruce123

bruce123 Yeni Üye

Beğenileri:
    169
    Ödül Puanları:
    0

tuz koyma :D hyper_hyper_ diyette tuz mu kesiliyor alla alla :) tuz mu yağlandırıyo alla alla :)

6. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Glikojen depoları boşsa, şayet insulin direnci gelişmemişse eğer, karbohidrat yağ olarak depolanmaz.

Ancak kan şekerinin devamlı oynaması, yağ yakmada büyük bir engeldir.

ve özellikle

Şayet sofraya oturdugunuzda canınız sürekli tatlı istiyorsa, ekmek sepetine ve makarnalara saldırıyorsanız, enerjiniz düşükse büyük ihtimalle insulin hassasiyetiniz bozuktur.

Bu durumda yaptıgınız diyette zaten yağdan çok kas kütlesi azalır.

Nedir durum?

Birincisi insulin hormonu terbiye edilmeli. Yani sürekli kan şekeri oynamalarının önüne geçmek lazım. Bunun için ya Gİ diyeti yapılabilir, yada benim tercihim ketojenik diyet.

Ketojenik diyet Gİ diyetinde üstün bir diyettir ve mükemmeldirde.

ikincisi vücudumuzun glikojen depoları sınırlı bu bilinmeli ve gelişi güzel her istediğimizi yememeliyiz. Günlük en fazla 50-100 grama kadar karbohidratlı besin alınmalı. Dolayısıyla vücudumuz yağları karbohidrata tercih edebilsin.

Karbohidrat alacaksanız şayet Tahılları almayın, özellikle ekmek makarna türevlerinden şiddetle kaçının. Bunun yerine meyve püreleri, esmer pirinç ve yüzde 98 oranında doğallıgı bozulmamış tahıl içeren ekmek cok az oranda yenebilir.

üçüncüsü iyi uyumalıyız kış günlerinde en az 9.5 saat - 10 saat. daha sıcak günlerde en az 8 saat. Gece saat 9 gibi yatakta olun.

Acıkmadan asla yemek yememeliyiz.

Sofrayı oturup doyacaz ve acıkmadanda yemeyeceğiz.

1 adet muz ve Bol tereyağında pişirilmiş ev yapımı sucukla tam 10-12 saat boyunca çalışıyorum birde üzerine idman yapıyorum.

Karbohidrat neşelenmemiz için gerekli başkada bir gereksinimiz yok.

Eskisinden dahada enerjiğim bununda altını süratle çizelim.

Kesinlikle önce insulin ile ilgili sorunlarınızı çözün.

Son düzenleme: 2 Ocak 2011
  7. stdev

stdev Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    gün içinde verimli ve zinde olmak isteniyorsa 9 hatta 10 saatlik uyku uyumayı doğru bulmuyorum.

8. AnkTıp92

AnkTıp92 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Tıp Fakültesi Öğrencisi
    Yer:
    Ankara
    Bilmemen doğaldır tuz vücutta su tutar. Gözünü seviyim biraz araştır hocandan duyduklarını yazıp durucağına can sıkmaya başladın artık :D

9. bruce123

bruce123 Yeni Üye

Beğenileri:
    169
    Ödül Puanları:
    0

ahhaha valla bilmiyodum su mu tutuyomus peki sana diyette tuzu kesicegini kim söledi prof doktorlarmı :D:D

diyette tuz kesilmez tuz sadece yarısmaya 3 gün kala kesilir su diyeti yaplır karbo yüklemesi yapılır yarısma icindir bu

diğer amatör sporcular diyette tuz kesmelerinin sadece su kaybı elekrolit denge bozuklugu ortaya cıkar kilo verdiklerini yağ yaktıklıarını sanıp su atmıs olurlar ama yağlar kalır aynen diyette tuz kesilmez ögren önce biraz gercek sporcularla takıl :)

10. AnkTıp92

AnkTıp92 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Tıp Fakültesi Öğrencisi
    Yer:
    Ankara
    Benim müsabık olma gibi fuzuli bi tutkum yok, sağlıklı yaşamaya çalışıyorum ve tuzun o kadar da faydalı olduğunu düşünmüyorum. Gerçek sporcular anasının karnından bilgilerle doğdu sanki :D

11. bruce123

bruce123 Yeni Üye

Beğenileri:
    169
    Ödül Puanları:
    0
    sen bu kafayla istesende olamazsın o ayrı konuda simdi konumuz senin verdiğin yalnıs bilgi

bu bilg idüzeldiğine göre sorun yok devam et :)

12. lantis44

lantis44 Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar makarna öğünü yerine tercih edebileceğim arada ne önerirsiniz. Patates salatası olabilir mi yada bulgur plavı bunlar yağ oranları nerede ise olmayacak şekilde yiyeceğim.Bana sadece makarna öğünü yerine öneri verirseniz çok sevinirim.

Karbonhidrat seviyesini bende düşürmek istiyorum ama diyeti param ölçüsünde yapabiliyorum.Günlük Tavuk-light süt vs vs öğrenci olarak baya zorluyor.

13. gok57

gok57 Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bence 250 gram makarnayı 100-100-50 gr olmak üzere 3 e bölerek ye.Kepekli makarnalar var eğer onlardan bulabilirsen glisemik index i düşük olduğu için tercih edebilirsin.Bunun yanında 2 öğün 250 şer gramdan tavuk göğsü,gün içinde yine 1 öğün yağsız ton balığı sabah kahvaltıda 6 yumurta beyazı 1 sarısı yersen ve düzgün bir şekilde bozmadan devam edersen güzel sonuçlar alırsın.Antrenmanda da pilin bitene kadar yüksek tekrara yönel.Hafif ağırlık demiyorum yüksek tekrar diyorum.Kolay gelsin.

14. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Sayın bruce123, tuzun vücutta şüpesiz önemi çok büyük. Ancak sanırım insan doğal yiyeceklerle vücudunun tuz ihtiyacını hemen hemen tamamını karşılayabiliyor bunu biliyor olmalısınız.

Özellikle tuzun kaslarda ve vücutta su tutucu etkisi var. Aynı zamanda yediğimiz besinlerin, vücutta daha iyi emilmesini sağlıyor. (aldesteron hormonu) Peki fazlası ne oluyor? (Conn sendromu)

Ancak özellikle fazla alınan tuzun allostaz mekanizmasını çalıştırdını ve beynin yapısını bozdugunu biliyormuyuz? Kan basıncının daima artması ve damarlara aşırı baskı yapması istenmeyen bir durum.

Böbrekler ne olacak peki?

yani tuz iki ucu keskin bıçak gibidir. fazlası hasar verir kararında alınırsa faydalıdır.

Ancak rafine edilmiş ve işlenmiş tuzların bir zehir olduğunu, kaya tuzu ve deniz tuzunun mükemmel derecede insan sağlığına faydalı iyot gibi mineralleri içerdiğini ve beynin çalışma duzenini bozmadıklarını görüyoruz

Ancak her tuz sağlıklımı? Her tuzu guvenle kullanabilirmiyiz?

Özellikle iyotlu diye satılan rafine edilmiş tuzlar açıkta kaldığında içerisindeki iyot hemen uçuyor.

Paketlenmiş deniz ve kaya tuzları mükemmel.

Bol bol turşu yerseniz zaten yeterince mükemmel tuz ihtiyacınızda karşılanıyor.

Ayrıca kaslarda suratta ellerde ve ayaklarda sağda ve solda su tutulmassa ne olur?

kas kütlesi arttiramam diyemi korkuyorsunuz?

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 19:00 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 18:47 ----------

Anktıp92, müsabık olmana gerek yok. Zaten müsabık olmak çok emek ve çaba ister ve PARA . Ancak musabık olamam diye dusunme kesinlikle imkanların varsa sende olursun mumkunse bir gün müsabık olursan steroidsiz olmaya çalış. Bu arada tuzun birazı faydalıdır. yediğin besinlerin emilmesini sağlar.

Bruce123 bu konuda haksız sayılmaz . Çünkü ağirlik çalişmaları ve ter atıcı çalışmalarda sodyum potasyum ve magnezyum gibi kaynaklar terle atılır. Yani bu sporcunun performansını düşürüyor. Özellikle dehidrasyon ve mineral kayıpları şiddetle giderilmeli.

Tuz alımı daha iyi kas kütlesi oluşumuna olanak verir. Ancak fazla tuz alımıda böbreklere ve vücuda hasar verebilir.

Bunun içinde günde yarım yada 1 litre maden suyu içmek, turşu yemek, günde bir tane muz tüketmek yer fıstığı yemek yeterli mineral ihtiyaçlarınızı karşılar.

Hem potasyum hem magnezyum hemde sodyum ihtiyacınız yeterince karşılanır.

Herşeyin aşırısı ve fazlası zarardır.

Bol bol su içilmeli ve gunde en az yarım yada 1 litre maden suyu tüketilmeli.

maden suyu dilediğiniz kadar içebilirsiniz sınır yok.

karbohidratlar vücutta suyu tutar, dolayısıyla bu vücutcular için bir avantajdir. Ancak sıradan çalışanların vücutlarında suyun tutulmasına gerek yok. Bu tamamen berbat bir goruntu oluşturur.

Son düzenleme: 2 Ocak 2011
  15. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    anktıp ve bruce123 bu şekilde devam ederseniz ceza alacaksınız.

16. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir

Sana cevap vermeye forum ahalısı yetısemıyor, forum yonetımı 5-10 kısıyı kadrolu olarak bunyesıne katıp tam mesaı calıstırmalı bu ıs ıcın..

Sana gore fuzulıymıs ya..
    Tamam beyler dagılalım bu spor yalan herkes koyunde kutulara beton doldurup ınekten sut emerek yapsın bu sporu daha ılerısı fuzulıdır anktıp boyle ferman buyurdu.. Bakın altını cızıyorum ankara tıpta okuyor farketmeden cevap vermeye kalkmayın..

Haa bu arada unutmadan kılıtlenen konuda sevıyenden resıtaller sunarak ettıgın zavallı hakaret ıcerıklı mesajını buraya alıntı yapıyorum kı konuyu kılıtleyen mod gormemıs sanırım belkı burada bır mod gorur ve geregını yapar..

Forum kuralları madde 9 ve 19 bır ac oku..

Sayın saydam umarım yonetım gereklı yaptırımı uygular ve forumun boyle herkesın rahatca herseyı atıp tuttugu sevıyesız ahlaksız rahatca acıkca hakaret edılen bır forum huvıyetıne donusmesıne ızın vermez..

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/protein-tozlar-zararl-dendi-inde-t33174.html?p=352349#post352349

Sayfayı Paylaş