Diyetisyen spora başlatmadı

Konusu 'Kadınlara Özel - Beslenme & Diyet' forumundadır ve taliha tarafından 13 Nisan 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. taliha

taliha Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba,

Vücut geliştirme sitesinde bizim için de özel bir bölüm açılması beni çok mutlu etti. O kadar çok konu var ki, hepsini incelemek bayağı zamanımı alacak ama sırf şimdiye kadar okuduklarımdan, kendimi bilgi bombardımanına tutulmuş gibi hissediyorum ve bu da aklımda bazı sorular oluşturmadı desem yalan olur, özellikle diyetisyenimin isteğini de gözönüne alırsam.

Kasların yağlardan daha az yer kapladığını, bununla beraber daha ağır olduğunu biliyorum. Yağların kasa dönüşmediğini ise forumdan öğrendim. Kilo fazlalığı nedeniyle diyetisyene gittiğimde, diyetle beraber spor yapmamı istemedi. Buna takılsam da diyetisyenimin dediğini yaptım ve ilk haftada vücudumdan hem kilonun hem de yağın gittiğini öğrendim ama şu spor konusu kafamı karıştırmaya devam etti. Diyet yapan diğer arkadaşlarla konuştuğumda her kafadan ayrı bir ses çıktı: Biri "yağ sıkışır (neyle neyin arasına sıkışacak ki?) ondan istememiştir." derken; diğeri "spor kas yapmana neden olur, kasın bir ağırlığı olduğu için bu ağırlık da kilo vermediğini zannetmene ve moralinin bozulmasına neden olur." dedi ( forumdan okuduğum kadarıyla kadınların kas yapması zor olduğuna göre, bu da bir neden olamaz). Bunların doğruluk payı nedir yoksa bir başka neden mi var?

Kaldı ki diyetisyenim "henüz" spor vermiyor diyelim. Peki bu kiloları spor yapmadan verdiğim için (10 kilo verdim diyelim) kollarımda sarkmalar oluşmayacak mı?

Diyetisyenime tekrar gittiğimde özellikle bunun nedenini soracağım ama vereceğiniz bilgilerle bu konuda bilgi sahibi olursam, bana vereceği cevaptan sonra kafamda yeni soru işaretleri beliremeyecektir diye düşündüm.

2. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    diyet döneminde spor yapılır sadece diyetle sağlıklı kilo verilmez çatlaklar sarkmalar olur kastanda kilo verilir kimileri seviniyor işte sporsuz neymiş efendim 20 kilo vermiş yağdan mı verdin kastan mı diye soruncada kilo verdim işte ne yapayım kası cevabı alınır neyse kilo verilirken cardioda yapılmalı tempolu yürüyüş ,ip atlama,bisiklet sürme gibi düzenli beslenme şart öyle bir kiprit kutusu kadar peynir efendim 3 zeytin vs gibi bir diyet olmamalı birde çok tekrar az ağırlık sistemi ile vg sporuda yapılmalı örneğin 3 set 12 tekrar gibi böylece daha hızlı kilo verilir hem çatlaktı,sarkmaydı bunlar en aza indirilir hemde güçlü,sıkı ve estetik bir görünüme kavuşulur

Son düzenleme: 13 Nisan 2013
    taliha bunu beğendi.
  3. taliha

taliha Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevabınız için çok teşekkür ederim. Forumda cardionun gerekliliğini okuduğumdan spor yasağı kafamı çok kurcalamıştı ve bunun nedenin çok merak ediyordum. Siz de sporun gerekliliğinden bahsediyorsunuz. Düşünüyorum ama bulamıyorum, diyete başlayanlar için sporun olumsuz ne yönü olabilir diye. Yağ sıkışması kavramı imkansız gelse de, öyle gelmesinin nedeni bilgisizliğim mi diye de düşünmedim değil.
    Diyetim maalesef biraz zorlu ama henüz katlanılabilir, ileride iyi yönde değişir diye umuyorum.

4. ParZ

ParZ Üye

Beğenileri:
    869
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Sonraki gidişinizde sorar mısınız lütfen niye böyle bir şey demiş ? Gerçekten çok merak ettim. Sporsuz diyet ile zor kilo verirsiniz sıkıntılı olur.

Beslenmenizi yazar mısınız buraya ? Çok ağır bir diyetiniz varsa spora gücünüz kalmayabilir diye böyle bir şey yapmış olabilir belki.

taliha bunu beğendi.
  5. taliha

taliha Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Mutlaka soracağım, en azından bu yasağın ne kadar süre devam edeceğini öğrenmiş olurum (umarım kısa sürelidir). Günlük listem (birbirinin yerini alan birkaç başka besin maddesi olsa da) şu şekilde:

Sabah
    1 dilim kepek ekmeği
    1 avuç içi kadar az yağlı beyaz peynir
    Dilediğim kadar domates, salatalık, biber vs.
    Ara
    1 dilim kepek ekmeği
    1 avuç içi kadar az yağlı beyaz peynir
    Öğlen
    1 dilim kepek ekmeği
    6 yemek kaşığı sebze (zeytinyağlı ya da etli olabilir)
    1 kase light yoğurt
    Ara
    1 adet orta boy meyve
    Akşam
    1 dilim kepek ekmeği
    Salata
    1 porsiyon et, balık ya da tavuk
    Ara
    8 adet ceviz ya da badem ya da fındık.

Gün içinde açlık hissetmiyorum ama spor da yapıyor olsam ne durumda olurum diye sorsanız, haklı olabilirsiniz, belki halsiz hissedebilirim.

6. uzzman

uzzman Yeni Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Aralarda mutlaka yeşil çay veya sade kahve de içmelisiniz.
    8 adet kuruyemişi gün içine dağıtmak daha mantıklı olur, ayrıca 8 adet ceviz ile 8 adet badem veya fındığın miktarı çok farklıdır, 8 adet ceviz fazla bir miktar, 8 adet fındık veya bademin karşılığı olsa olsa 3 en fazla 4 ceviz olur.
    Kepek ekmek yerine tam tahıllı tercih etmelisiniz.
    Ve mutlaka spor yapılmalı, diyetin sonunda keşke dememek için.

taliha, rockybalboa7 ve wrestler bunu beğendi.
  7. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    spor yapmadan da kilo verilebilir. bu doğru ama süreç uzar.

kilo vermenin yolu; günlük harcanılan kaloriden daha az miktarda kalori içeren gıda almaktır.

spor yaparsanız gün içinde harcanacak kalori miktarını artırırsınız. böylece kaybedilen yağ miktarı artar.

ancak protein ağırlıklı beslenmek gerekir. bunun sebebi yağla birlikte kasların yakılmasını önlemektir.

sarkma olayı, kilolu iken derinin genişlemesi ve daha sonra kilo verilmesiyle hacmin azalması fakat derinin elastikiyetini kaybetmesi sonucu şekillenir. spor yapıp yapmamayla bir alakası yoktur.

spor yapılmadan elde edilen zayıflamada kas dokusu da kaybolursa hacim iyice azalır, olması gereken normal ölçülerden daha zayıf bir görünüm şekillenebilir. ancak sporla kaslar büyürse (istenilen, olması gereken ölçüde) bu kırışıklık bir nebze azalabilir.

amaç sadece kilo vermeyse doğru diyet ve düzenli yürüyüş yeterli olacaktır (herhangi hormonel vs. bir hastalığınız yoksa..).

eğer çok aşırı kiloluysanız, bilinçsiz yapılan sporun sağlığınızı tehdit edeceğini, önce diyetle bir miktar zayıflayıp daha sonra spora başlamanız gerektiğini düşünmüş olabilir.

taliha bunu beğendi.
  8. taliha

taliha Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Diyetisyenimle konuştum ve spor yapmadan ne kadar sürede kaç kilo verebileceğimi anlayabilmek için şimdilik spor yapmamı istemediğini öğrendim, neyse ki gelecek ay başlayabileceğim.

Yeşil çayı diyetisyenim de son gidişimde verdi, tadını sevmediğim için zorlanıyorum ama yapacak bir şey yok. Ceviz listemden tamamen çıktı ama badem ve fındığa devam ediyorum. En çok sevindiğim gelişmeyse, tabii ki kilo vermemden sonra, spora izin verilmesi oldu.

Kalori miktarı konusunda kafamda bir belirsizlik var: Günlük kalori ihtiyacının çok altında kalori alınıyorsa, (bildiğim kadarıyla) metabolizma yavaşlıyor. Burada anahtar kelime "vücuda daha az kalori girmesi" mi yoksa "gün içinde alınan toplam kalorinin sporla yakılması sonucunda kişinin o günü kaç kaloriyle kapamış olması" mı? Ayrıca metabolizmanın neden yavaşladığını da çok netleştiremedim. Normal kiloda olan biri olsam, daha az kalori alarak vücudumu o kaloriye alıştırmış olmaz mıyım? Bunun kötülüğü, günlük kalori ihtiyacını çok aza indirmekten dolayı en ufak bir fazla kalori alışta, bunun bana kilo olarak dönmesi değil midir? Metabolizmanın yavaşlamasının nedenini anlayamıyorum.

Elastikiyetin kaybolma nedeninde hemfikiriz ama sarkmayla spor yapmamanın birbiriyle bağlantısı olmadığını açıkçası düşünmemiştim. Hiç mi olumlu yönde etkisi olmaz?

9. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Vücuda normalden daha az enerji girdiğinde, metabolizma bunu tehdit olarak algılıyor ve enerji rezervlerini korumak için kendini yavaşlatıyor.

Bizim istediğimiz dengeli ve kaliteli kalori alımı. Sizi antrenmanlarda bitkin düşürecek, bir sonraki antrenmana toparlanmanıza yetmeyecek kadar kalori kısıtlaması yaparsanız bu yanlış olur. Bu dengeyi antrenmanlar ve günlük hayatınız sırasında vücudunuzu dinleyerek siz ayarlayabilirsiniz.

Kaliteli kalori için örnek şu olabilir. Beyaz ekmek yerine yenilen tam buğday ekmeği.. Beyaz ekmek yedikten kısa süre sonra tekrar acıkacak ve tekrar yemezseniz kendinizi bitkin hissedeceksiniz. Ancak kepek ekmek sizi daha uzun süre tok tutacak.

Sarkma konusunda ben biraz farklı konuya değinmişim. Sarkma ve kırışıklık.. Benim bahsettiğim kırışıklık (derinin elastikiyetini kaybetmesi sonucu..) Sarkmanın sebebi ise kas ve deri arasında birikmiş yağ dokusu. Bu yağları eriterek sarkmayı önleyebilirsiniz. Derinizin yapısına bağlı olarak kırışıklık kalır ya da kalmaz. Bunu yağları erittikten sonra görebilirsiniz. Eğer yağ kütlesini eritmek yanında kaslara hacim de kazandırabilirseniz, bu kırışıklıkların miktarı azalabilir.

10. MissyMuscle

MissyMuscle Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    bu tür bir diyetistyenle ben der karşılaşmıştım daha önce ama onu dinlemeyip spora başlamıştım. bu dediğim 3 yıl önce oldu ve sorun yaşamadım ama tabi sizin için aynı şey olur mu bilemem, bence siz doktoru dinleyin

11. garbage

garbage Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Rusya Turkiye
    Merhaba konu bayag eskiymis ama saglık soz konusu olunca bencede doktor destegi sart. Saglıklı deit de ciddi bir konu.

Sayfayı Paylaş