Diyet ile birlikte kas gelişimini nasıl sağlarım?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve mali karaca tarafından 30 Kasım 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. mali karaca

mali karaca Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Herkese merhabalar uzun zamandır forumu takip ediyorum ve herkesin birbirine yardımcı olması sebebiyle çok önemli bilgiler edindim bunun için herkese teşekkürler.
    Benim problemim şu;ben geçen sene şubat ayı gibi spora başladım ve haziran ayına kadar çokta fena olmayan bir gelişim kaydetmiştim araya yaz tatili felan girince sporu bıraktım ve 1 aydır tekrar başladım.Geçen sene göbekli olduğum için bu yıl kilo vermem gerektiğini düşündüm ve yaklaşık 20 günde 82 kilonda 77 kiloya düştüm.
    Şuan göbeğim yok ama karın kası yapmayı çok istiyorum tabii bu süre zarfında haftada üç gün spor yapmama ve spordan sonra 30gram protein tozu içmeme rağmen testlere göre hiç kas yapamadım tam tersi kaybettim.Benim kafamın karıştı nokta şimdi burada başlıyor bundan sonra sizce kas ağırlığı yapmak için nasıl beslenmeliyim tekrar kilo almak istemiyor (bu tabiki yağ anlamında kas olduktan sonra kilo almak zorundayım zaten).Ya da karın kası için biraz daha kilo mu vermeliyim.Uğraşmama rağmen ağırlıkları arttıramıyorum çünkü kendimi yemek anlamında aç ve güçsüz istiyorum.Durum biraz karışık gibi görüncede yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

2. Artemis™

Artemis™ Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    HACKER
    Yer:
    MERSIN
    karın kası ıcın yag oranının cok az olması lazım kas kaybetmemek ıcınde yuksek proteın dıyetı yapacaksın yanında bcaa kullanmanı tavsıye ederım maddıyat varsa glutamınle kombıne olarak

3. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Durum neden karışık gözüksün ki durum gayet açık. En temel bilgilerdendir, kas yapmak için çok yemek, yağ yakmak için az yemek lazım. 20 günde 5 kilo verecek kadar az yemek yiyorsan kas yapamazsın, durum bundan ibaret. Minimum yağ kazanarak kas yapmak için kilonun 2 katı gr cinsinden protein ve günlük ihtiyacının %10-20 üzerinde kalori içeren bir diyet uygulaman gerekiyor. Ya karın kası çıksın diye yağ yakma hevesinden vazgeçeceksin ya da kas kütlesi kazanma hedefinden, ki karın kasından vazgeçmeni tavsiye ederim çünkü sadece şubattan hazirana kadar çalıştıysan muhtemelen karın kasının gözükeceği kadar kilo verdiğinde epey sıska kalacaksındır.

4. mali karaca

mali karaca Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hayır şuan hala spora devam ediyorum açıkcası ben de çok iyi beslenemediğim için kaslarımın gelişemediğini fark ettim bu yüzden yapmam gereken minimum yağ ve sağlam bir şekilde protein ağırlıklı beslenmek olduğuna karar verdim sanırım birkaç ay sonra yağ oranım düştükçe de hem kas kazanabilirim hem karın kası yapabilirim diyorum sizce doğru mudur?

5. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Hangi yağ oranına düşünce bulka gireceğin kişisel tercihe kalmış bir şey ama benim tercihim kış aylarındayken bulka girip yaza doğru fazla yağları atmak olurdu, öyle de yapıyorum zaten. Ama ben göbeksiz gezmek istiyorum diyorsan önce yağlardan kurtulup sonra bulka da girebilirsin. Karın kasını çok kafaya takma, en kolay yapılan kaslardandır. Bazı insanlarda karın egzersizi bile yapmadan squat, deadlift ve omuz pressle çıkabiliyor.

6. mali karaca

mali karaca Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Benim yapmak istediğim şey protein ağırlıklı beslenip kas kütlemi arttırmak yaza doğruda yağlarımdan kurtulmak yani Şubat ayına kadar kütlemi arttırırsam sonrasında da yağlarımı yakarak karın kaslarımı ortaya çıkarabileceğimi düşünüyorum bu sizce doğru mudur?Bu arada şuanki yağ oranım 14.5..

7. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Doğru ama ben olsam hedefi ay olarak koymam. Şu anda kendime 3 büyük harekette (deadlift, squat, bench press) belirlediğim hedefe ulaşana kadar bulkta olacağım mesela. Bu şekilde ağırlık hedefi koymak benim amacıma daha uygun ama benim amacım iyi gözükmek değil güç artışı. Eğer amacım iyi gözükmek olsaydı belli yağ oranına kadar hedef koyardım kendime. Mesela %18 yağ oranına kadar bulk, sonra yağ yakımı gibi. Ay olarak sınırlayınca aralarda çıkacak aksaklıklar hedeften saptırıp moral bozabiliyor.

8. mali karaca

mali karaca Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Peki şöyle bişey sorsam yağ oranımı %14'lerden karın kası yapacak seviyeye düşürmem ne kadar zamanımı alır fikriniz var mı?Bu arada cevaplarız için çok teşekkürler.

9. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Bunu bilmek mümkün değil. Ne kadar kas kütlen olduğuna, genetik yapıya, ne kadar isabetli diyet yaptığına vs. bağlı. Eğer yeterince kas kütlesi olsaydı %14'ken bile yukarı taraflarda kendisini göstermeye başlardı. Yeterince kas kütlesi yoksa %10'da bile gözükmez.

mali karaca bunu beğendi.
  10. mali karaca

mali karaca Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yani çok fazla soru oldu ama l carnitine hakkında bilginiz var mı?

11. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Var.
    Supplemente değil beslenmeyi öğrenmeye ihtiyacın var. L-carnitine sana 20 günde 5 kilodan fazla kilo verdirtmeyecek. İşi gücü bırakıp beslenme bölümündeki bütün sabit başlıkları okumanı öneririm. Sabit başlıklarda her yazana katılmasam da en azından temel bilgin olmuş olur.

12. mali karaca

mali karaca Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    çok teşekkürler tekrar..

13. abdullah6607

abdullah6607 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar 1,68 boyundayım 90 kiloydum spora baslamadan önce sporla beraber diyet yapıyorum 14.11.2013 basladım şuan 18 gün oldu diyet ve spora basladıgım süre yaklasık 8 kilo verdim arkadaslar sürekli kardiyo calısıyorum günlük 1 bucuk saat veya 2 saat çalışıyorum. hızlı kilo veriyorum diye düsünüyorum sizce zararı olur mu bide 3 günde 1 agırlık çalışıyorum kilo kaybettikce kas ortaya cıkar mı sizce ?

Sayfayı Paylaş