Diyanetin Yanıtı: Domuz Jelatini Haram

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Ray1 tarafından 16 Ekim 2012 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
 1. Ray1
  Offline

  Ray1 Üye

  Katılım:
  30 Aralık 2011
  Mesajlar:
  15
  Beğenileri:
  9
  Ödül Puanları:
  0
  Merhaba Arkadaşlar,

  Daha önce https://www.bodyforumtr.com/vbforum/optimum-r-nlerinde-domuz-jelatini-t60978.html?t=60978 adresinde bir tartışma vardı ve bu tartışma, dini içerik tartışmasına dönüştüğü için kilitlenmişti.

  Bu tartışmada da yazdığım gibi Diyanet'e konuyu ayrıntılı bir şekilde anlatan mail attım ve yanıtı geldi. Bu maili ve içeriğini aşağıya paste ediyorum ama öncesinde gelen yanıtın özeti de dahil olmak üzere, birkaç madde birşeyler yazmak istiyorum;

  1. İçinde domuz jelatini varsa, bu ürün haramdır. Bilmemne vakfı ya da mahalledeki hocanın farklı görüşünün olması birşeyi değiştirmez. Diyanet bu konuda en yetkili organ ve aynı zamanda tek resmi organ. Ha bizim hoca böyle demiyor diyen varsa, buyursun kullanmaya devam etsin ama kahir ekseriyetle haram olduğu belirtilen bir konuda helal propogandası yapmaktan kaçınsın. Çünkü bunun ağır bir vebali vardır.

  2. Eğer bir ilmek dini tartışmaya dönüşüyorsa, adminden ricam bu dönüşümü yapanları uyarması, ilmeği toptan kilitlememesi çünkü bu ilmek bundan sonra, domuz jelatini olan ürünlerin bildirilmesi amacıyla kullanılabilir.

  3. Supplement review'lar yapılırken, bu konuya dikkat edilerek, jelatin varsa özellikle belirtilmesinde yarar var. Tabi bulunabiliyorsa, bu jelatinin türü de olursa daha iyi olur. Yukarıda linkini verdiğim tartışmada da görülebileceği gibi, ithalatçılar bu konuda doğru olmayan şeyler söyleyebiliyor veya jelatin içeriğini gizleyebiliyor. Doğru yanıtları yurt dışı üreticilerden alabilirsiniz. Tazminatlar sebebiyle, doğru yanıt veriyorlar. Bazen de "bilmiyoruz, sığır ya da domuzdan herhangi biri olabilir" diyorlar. Bu durumda, ürün domuz jelatini kullanıyordur, emin olabilirsiniz.

  4. Bütün bu yazdıklarım, dini hassasiyetleri olan kullanıcılara yöneliktir. Bu sebeple "ya boşverin bunları için gitsin" türü takılan arkadaşlardan ricam, kendilerine hitap etmeyen bu konularda ahkam kesmekten geri durmaları çünkü dediğim gibi, bu mesajın hedef kitlesi başka.

  5. Benim bildiğim (teyid ettirdiğim) içinde domuz olan ürünler Dymatize likit amino, optimum bcaa 1000, body fit natural fat burner. Benzer şekilde üreticisinden "sığır jelatini" diye yanıt aldığım ürünler ise (ki bu tavsiye değil, sadece bilgi paylaşma, sorduğum sorulara verilen yanıtlar), Universal amino 2000, kre-alkalyn efx, twinlab amino fuel. Bunlar, içinde gelatin/jelatin olup da, üreticisine sorup yanıtını aldığım şeyler. Jelatin olmayan ürünlerde zaten sorun yok ama yukarıda da belirttiğim gibi, yerli üreticiler bazen jelatin içeriğini saklıyor. Bu sebeple, ürünü almadan önce yurtdışındaki mağazalardan alıyormuş gibi yapıp, içeriğine bakmakta fayda var..

  Sorum ve diyanetin yanıtı aşağıda;

  Tarih:16.10.2012
  Konu:HELALLER VE HARAMLAR-Yiyecekler
  Soru Metniniz: Merhaba, İlaçlar için kapsül olarak kullanılan malzeme var. Bu bazı ilaçlarda domuz jelatininden, bazılarında ise sığır jelatininden yapılıyor. Jelatin ise, hayvanın deri ve kemiklerinin kaynatılması ve bazı işlemlerden geçirilmesi ile elde ediliyor. Buna göre; 1. Muadili yoksa, bu ilaçları kullanmak caiz midir ? 2. Bu ilaçların muadilleri varsa ve bunu öğrenmişsek fakat ilacı da daha önce almış bulunduysak, kullanımı caiz midir yoksa atılıp, muadilinin alınması mı gerekir ? 3. Eğer kullandığımız şey bir ilaç değil de, bir sporcu besiniyse ve kullanılmasında ciddi faydalar olmakla birlikte sığır jelatininden olan muadilleri de varsa, İslami açıdan hükmü nedir ? 4. İnternette bazı ortamlarda (Süleymaniye Vakfı gibi) bazı sitelerde, bunun caiz olduğuna dair bir takım fetvalar verildiği görülüyor. Buna karşılık kimi site ve organizasyonlarda ise, kesinlikle kullanılmaması gerekiyor deniyor. Bu durum biraz kafa karıştırıyor. Konuyla ilgili bilimsel bir değerlendirme http://www.kurandersi.com/konulu-kuran-sohbetleri/2009/helal-gida.html linkinde yer alıyor ama İslami konuları salt bilimsel çerçevede değerlendirmek eksik olacağı gibi, benzer değerlendirmelerle tam tersi sonuca ulaşanlar da var. Bütün bunları göz önünde tutarak, konu ile ilgili değerlendirme yapabilir misiniz ?

  Cevap: Dinimiz, insanı maddi ve manevî her türlü zarardan korumak için bir takım kurallar koymuş ve insana zarar verebilecek pis ve kötü olan her şeyi yasaklamış; temiz güzel ve faydalı olanı da helal kılmıştır. (Bakara, 2/168,173; A'raf, 7/157) Domuzun pis olduğu ve etinin haram kılındığı Kur'an-ı Kerim'de açıkca ifade edilmiştir. "Allah size ancak ölü hayvan etini (leşi), kanı, domuz etini ve Allah'tan başkası adına kesileni haram kıldı" (Bakara, 2/173).
  Yiyecek ve içeceklerimizde, haram olduğu sabit olan herhangi bir katkı maddesinin varlığı konusunda kesin bir bilgiye sahip isek; bu tür yiyecek ve içeceklerden kaçınmak ve helal olan ürünleri tercih etmek durumundayız.
  Eti yenen hayvanlardan elde edilen jelatinli gıdaların yenmesi ve içilmesi caizdir. Ancak gıdaların içeriğinde kesin olarak domuz ve ürünlerinden elde edilen jelatin var ise o gıdayı kullanmak helal değildir.
  Domuz kaynaklı tıbbî malzemenin tedavi amacıyla kullanılmasını, "Zarûret" hükümleri çerçevesinde değerlendirmek mümkündür. Buna göre, bu malzemenin yerini tutacak başka bir tedavi malzemesi yok, hasta için kullanılması hayati önem arz ettiği konsültasyon raporuyla belirtilmiş ise, tedavi amacıyla kullanılması caiz olur. Sözü edilen şartların bulunmaması durumunda caiz olmaz.
   
  as55 ve münzevi bunu beğendi.
 2. letsev
  Offline

  letsev Üye

  Katılım:
  30 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.561
  Beğenileri:
  1.079
  Ödül Puanları:
  123
  islam dinini bağlar. uygulamak isteye için.
   
 3. SCHWARZXXL
  Offline

  SCHWARZXXL Özel Üye

  Katılım:
  15 Mart 2006
  Mesajlar:
  3.598
  Beğenileri:
  4.651
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Konuyla ilgili bilgiyi verdiniz. Konunun devamına gerek yok.
   
  leny151180, actively ve diez bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş