Diyabet Hastası Kısıler Body Yaparken Ne Yapmalı Yardım??

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve Mehmet E. tarafından 1 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Mehmet E.

Mehmet E. Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    oncelıkle herkese merhaba arkadaslar bana 1 ay once dıyabet hastalıgı (tıp 1) teshısı konuldu. Bunun ıcı spora ara wermek zorunda kaldım sımdı tekrar baslamak ıstıyorum fakat nasıl bır yol ızlemelıyım bılmıyorum beslenme olsun antreman programı olsun bu konuda yardımcı olabılecek benım gıbı dıyabet hastası olupta vg yapan arkadaslar varsa yardımlarınızı beklıyorum sımdıden tesekkurler
    Bu arada 70 kıloyum amacım ırı bır yapıda olmak

Son düzenleme: 1 Mayıs 2012
  2. pasha05

pasha05 Üye

Beğenileri:
    98
    Ödül Puanları:
    43
    Yer:
    Issız Bir Nehir Yanı
    Dostum oncelıkle gecmıs olsun..Bende 18 senedır Tip1 dıyabet var.son 5aydır yogun bır sekılde bb calısıyorum.oncelıkle dıkkat etmen gereken antremana gıtmeden once mutlaka kan sekerını ölç.ben uzun yıllardır dıyabet oldugum ıcın vucut tepkımelerınden kan sekerı degerımı tahmın edebıılıyorum.fakat cok tedırgınsem mutlaka ölçüyorum.sen sakın ölçmeden antremana gitme.hipoglısemı bu hastalıgın en buyuk tehlıkesıdır.terleme,bulanık görme,kendını kontrol edememe ve daha sonra koma halı yanı dusuk kan sekeri.antremana gıttıgınde mutlaka yanında meyve suyu yada seker bulundur.bu ıkı urun kana direk karısır.Antremandan sonra karbo alımı yapacagın ıcın antremanını ona gore ayarlaman ıyı olur.Supllement kullanımı ıcın erken ama cogu urunde zaten aspartam var.Zaten senın su anda bır dıyet lısten vardır.ona uymaya calıs.cunku o lıste sana bb de beslenmen ıcın cok yardım saglayacaktır.ınsulın kullanımına dıkkat et.sureklı aynı bolgeden yapma ödem olusur.

H4k4nn ve hasanateş bunu beğendi.
  3. Mehmet E.

Mehmet E. Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Oncelıkle zaman ayırdıgın ıcın tesekkurler dostum dıyet lıstesı degılde karbonhıdrat sayımı yapmayı ogrettı dıyetısyen ana ogun 5 porsıyon ara ogun 2 porsıyon seklınde buna gore nasıl bı beslenme tarzı olusturmalıyım pırınc makarna bulgur hangısını karbonhıdrat ıcın kullanmalıyım antreman sonrası karbonhıdrat olarak ne almalıyım meyvesuyunu da ıcmelımıyım acıkcası bıraz yenı oldugundan acemıyım bu konuda anlasılan baya tecrube etmıssın hastalıgı bana onerebılecegın seyler nelerdır sen gunluk neler yersın mesala bıraz aydınlatabılırsen cok sevınırım bu arada seker hastası olupta bb yapıldıgını bılmek ayrı bı mutluluk verdı tesekkurler acıkcası yapamamaktan korkuyodum:)

4. pasha05

pasha05 Üye

Beğenileri:
    98
    Ödül Puanları:
    43
    Yer:
    Issız Bir Nehir Yanı
    Korkma dostum bu hastalıkla ıyı gecınırsen sana dost olur ama kotu gecınırsen malasef cok sıkıntı.17 senedır bız beraberız daha da devam edecek :) Meyvesuyu su sekılde ıcebılırsın,buyuk marketlerde şekersiz meyve suları var onları tuketebılırsın.ama normal meyve sularını ıcme cunku hepsınde seker ve glıkoz surubu vardır.Benım dıet lıstem ıle senınkı uymayabılır cunku yas kılo vb faktorlerden degısebılır.

kontrollerını aksatma.normalde 3ay olmalı ama ben seneden seneye anca yaptırıyorum ama sen dıkkat et. http://www.centro.com.tr/download/HEMOGLOBIN.pdf bu lınkı okursan senın ıcın faydalı olabılır.

beslenme ise mesela oglen yemegınde pırınc bulgur makarna vs bır yemek tuketeceksın ekmegı azalt.salata yogurt ogunlerınde bulundurmaya calıs.

5porsıyon ana ogunu pek anlayamadım acıkcası 3 porsıyon ana 3 porsıyon ara ogun dıye bılıyorum.benım beslenmem ıse su sekılde:

sabah 1kase lıfalıf sut ıle karıstırıp.2 yumurta 1 kalıp beyaz 1 kalıp kasar peynırı.yanına domates vs.(marketlerde diyet saralle diyet cılek recelı bulabılırsın)

saat 10 gıbı ara ogun 1 elma-bıraz kuruyemıs-sut olabılır tercıh sana baglı

oglen yemegı 300-400gr tavuk balık kırmızı et salata veya yogurt 1 tabagın 3/4 ü kadar karbo ıceren bır yemek belkı bır-ıkı dılım ekmek

ılkındı zamanı yıne meyve sut vs bır yıyecek

aksam yemegı oglenle hemen hemen aynı

saat 21 de antremana gıdıyorum 23 cıvarı natremandan gelıyorum gece ınsulınını alıp 150-200gr et yarım tabaktan bıraz az yada yarım tabak karbolu bır yemek ve salata.

bu program senın ınsulın markana kullandıgın dozaj ve uzun yada kısa surelı ınsulne gore degısır.tatlı hamur ısı kızartma bunlardan uzak durmaya calıs.ayda bır kere baklava yersın ama o zamanda ınsulını ayarlaman lazım kı bu senın ıcın bıraz erken.

cebınde ya da cuzdanın da dıabet hastası olduguna daır bır kımlık tası cunku ALLAH korusun dısarıda bır yerde koma ya gırersen cogu kımse anlamıyor sara sanıyor.cebınde mutlaka seker olsun mutlaka.hıpoglısemı ve hıperglısemı nın vucuttakı tepkımelerını ogren.duzenlı olarak kan seker olcumunu yap.

5. Mehmet E.

Mehmet E. Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    cok tesekkur ederım dostum cok yardımcı oldun verdıgın bılgılerle umarım salon hocamda bu konuda deneyımlıdır yardımcı olur:)

pasha05 bunu beğendi.
  6. brhmcr

brhmcr Guest

Değerli üyemiz;

Konunuz kilitlenip kapatılmıştır.

Konu kilitleme sebepleri;

- Daha önce benzer bir konu açılmıştır
    Lütfen arama yapmadan konu açmayınız.

Link :
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/tip-1-diyabet-ve-spor-t30603.html
    Arama Kelimeleri :

Lütfen 1 dakikanızı ayırarak forum kurallarını okuyunuz. Forum kurallarını okumak için buraya tıklayınız

Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla
    BodyForumTR Ekibi

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş