Dikkat Protein ve Amino acid kullanımının zararı!!

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve N-aim tarafından 23 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 75 üye.
  1. cusco*

cusco* Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Zaten bu kafayla Bodybuilding'in B'sini yapamazsın..Whey proteini yani
    peynir altı suyunun kısır bıraktığını söylemek cahillikten öte deil malesef bunu profesyonel birisine söylersen gerçekten çok gülerler..

Yaklaşık 3 senedir düzenli whey protein,amino gibi ürünler kullandım ama çok şükür herhangi bir problemim yok olacağını sanmıyorum da malum kullanmayı bilmek önemli bazı şeyleri.Ayrıca bahsettiğimiz ürünler sadece ek besindir bir ilaç,kimyasal bir madde olarak sınıflandırılamazlar..adı üzerinde SUPPLEMENT !

2 senedir çalışmışsın çok iyi beslenmişsin ama 65'ten ilk mesajında 85 yazmışsın diğer mesajında 90 ?Ayrıca 65'ten 2 senede 15-20 kilo almak hemde kas olarak sadece gece açık bırakılan bir pencere ile rüyada görülebilir...Bir çok profesyonel sporcu bile senin aldığın proteinin 5 katını alıp kullandıkları ilaçlarla beraber bile anca o kadar gelişebiliyorlar seneler sonra...Demekki inanılmaz bir genetik var her aldığı proteini kaslara yolluyor gerçekten ilginç...

İLAÇ diye bahsettiğin protein tozu,amino asit gibi ürünlerin normal dozajında sağlıklı bir birey kullanımında bir sağlık problemi yaratması imkansız..yarım kutu protein tozunu içersen ve ya 20 tane amino alırsan bir anda bir rahatsızlık olabilir..2 ölçek whey birşey yapmaz..

Her gün her yaşta insanın elinde yaktığı 1 sigara herkese normal geliyor olabilir ama sadece 1 küçük sigaranın içindeki toxic maddeler kesinlikle whey proteinden daha zararlıdır ama insanımız whey proteini daha zararlı görüyor neden çünkü toz halinde...o bir zehir sanki...

Böyle şeylerle artık uğraşmak gerçekleri insanlara izah etmek zor geliyor..çünkü sözümüz bilimsel kaynaklarla desteklense bile dinlenmiyor malum insanımız hep kafasındaki doğru biliyor..

Sadece üst bölgeleri çalışman zaten ne kadar bilgili olduğunuda belli ediyor..Bacak çalışmayan birisinin vücudunda GH salgısının artışını etkiler ve salgı daha az olur bu yüzden gelişim yavaşlar o senin iri dediğin kasların fazla büyük olamaz..Ölçülerini yazarsan daha iyi olur ayrıca vücudundaki yağ oranın kaç ? 2 senede 20 kilo almışsın ne kadarı yağ ne kadarı kas ?

Kısırlık konusuna gelince,whey protein herhangi bir sentetik madde değil eğer olsaydı heryer de satılamazdı..peynir altı suyu denen değerli maddenin filtrelenip ısıtılıp toz haline getirilmesi ve içine aroma konması ile oluşuyor..herhangi bir androjenik etkisi yoktur bu yüzden de kısırlık ve ya spermlere baskı yapmaz,sperm sayısı azalmaz..

Aksine whey protein ilen giren protein sayesinde vücudundaki testosteron seviyesinde artış ile libidoda artış görülebilir..Bu sayece bodybuilding yapan insanlar da testosteron seviyesi normal bir bireyden fazladır..

slymnasye bunu beğendi.
  2. MrRed IRON

MrRed IRON Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    slm, başta şunu söylemek isterim ; neyin ne olduğunu bilmeden, kendisine çok güvenip karşıdakini aşağılamaya çalışan insanlara cvp vermem, ayrıca kimseye kendimi ispatlamak isteyecek kadar aciz değilim.

neyse.. cusco sana şunu söylemek isterim, herkes sadece whey kullanmıor ve yazdığım gibi arkadaşım böbreklerinden rahatsızlandı, whey inde dozunu kaçıran yok değil. kendisine yaramayacak şeyleri kullananlar var. bunun büyük tehlike olduğunu iyi bilirsin. 85 veya 90 pek fark etmior 2 sinide yazdım çünkü artık kilo almıorum ve sürekli tartılan birisi değilim. demişsin ki bacakları çalıştırmıosan üstler fazla büyümez, şimdiye kadar hep gelişme gördüm ama şu saatten sonrasını kimse bilemez. yağ oranın kaç diyorsun, göğüs, sırt, kollar, omuzlar, karın.. bunlarda kas, yağ diorsan anca bacaklarda oke ? oda kaslı olmadığı içindir ve çok fazla değil. vücudum yağ değil senin anlıcağın. ve 2 yılda 20 kg alınır bunuda söylemek isterim. whey e de ihtiyacı olan kullanacak tabi herkesin kendi seçimi, ama herkes dikkatli kullanmıor, fazla fazla kullanınca sanki daha çabuk gelişecek gibi bi düşünceye sahip insanlar var.

3. cusco*

cusco* Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Whey'in kullanılmasının nedeni içince yağ nerdeyse 0 ayrıca kalorisi düşük ve en büyük özelliği ise kana en çabuk karışan zengin bir protein..kanına 20-25 dakikada karışıyor bu sayede antreman sonrası recovery sağlıyor kaslarda anabolik hareket başlıyor yıkım olmuyor..Bu yüzden whey kullanıyor sabah kalkar kalkmaz ve antreman sonrası vücuttaki katabolik olayı anabolik hale getirir kısa sürede..Senin aldığın besinler wheyden çok sonra kana karışıyor bu da protein ihtiyacını hemen karşılayamaman anlamına geliyor bu yüzden de kas kütlesi gelişimi daha yavaş oluyor..

Ayrıca 2 yılda 20 kilo alınır demişsin evet benide bıraksalar alırım ama kas olarak alamam bu bir gerçek hele kür yapmayan bir insanın 20 kilo doğal yollardan alması bana imkansız gibi geliyor..Resimlerinizi koyarsanız görürüz 2 yılda aldığınız 20 kiloyu ne kadarı kas..

Bu arada D.Wolf nickli üye için diyorsan neyin ne olduğunu bilmeden konuşuyor diye..kendisi benim gerçek hayattan arkadaşım o yüzden gerçekten iyi,bilgili birisidir boş zamanlarında yabancı önemli kaynaklardan makale çevirir ve ya okur öğrenir boş bir insan değildir...

slymnasye, Wolf_Kanuni ve D.Wolf bunu beğendi.
  4. MrRed IRON

MrRed IRON Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    iyi bir sporcudan ziyade iyi bir insan olmakta çok önemli, daha doğrusu başkalarının fikirlerine saygı duymak.

whey direk toz olduğu için sütle içersin kolay sindirirsin hemen etki gösterir. söylediğim yumurta akındada yağ 0 ve kolesterol yok sadece protein. 10 10 yediğimde etki güzel.

sen whey kullanırsın bişey diyemem, ben giderim tavuk eti, kırmızı et, soya unu, süt, yumurta akı... olay budur. ve sağlam çalışma programı.

5. Wolf_Kanuni

Wolf_Kanuni Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Sence whey kullananlar ayrıca tavuk eti, kırmızı et, süt, yumurta vs... kullanmıyor mu? Yazdıkça batıyorsun, söyleyeyim...

slymnasye bunu beğendi.
  6. MrRed IRON

MrRed IRON Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    kullan yada kullanma kardeşim banane. ben diorum ki bunları kullanıom tamam ötesi yok. sen git hepsini birden kullan kendi doğrularınla yaşa beni ilgilendirmiyor

edit : kurallar gereği kişilere nickleri dışında hitap yasaktır!

Son düzenleyen: Moderatör: 21 Temmuz 2009
  7. Wolf_Kanuni

Wolf_Kanuni Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Öncelikle kardeşim diye hitap etme, forum kurallarını oku...

Sen galiba konunun özünü kaçırıyorsun. Kimse seni whey kullanmaya ikna etmeye veya senin onayını almaya çalışmıyor. Burada sana gösterilen tepki iddia ettiğin şeyi herhangi bir kaynakla desteklememen... Birşeyin zararlı olduğunu iddia edeceksen ortaya kaynak koyacaksın, iddianı "bir arkadaşa şöyle oldu" vs... gibi abuk birşeye dayandırırsan adama gülerler, cahil damgası yersin.

slymnasye bunu beğendi.
  8. cece2

cece2 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    walla kilo almak için massive whey gainer alcaktım.prtein,vitamin vs açısından bol olduğu için korktum.(çünkü böbrekte taş oluşmasında etkisi varmışş yada en azından ben öle anladım) en iisi ben pure mascle carbs alıyım.sadece karbonhitrad iidir:D

9. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Konuyu tartışırken kullandığınız kelimeleri ve forum üslubunu korumaya özen gösteriniz.
    Bu mesajdan sonra gerilimi yükseltecek, kişilere rencide edecek ve bodyforumtr üslubuna yakışmayacak her türlü mesaj kimden gelirse gelsin silinecek ve mesajı atan üyeler uyarılacaktır.

Hassasiyetiniz ve anlayışınız için şimdiden teşekkürler.

pastnova ve diez bunu beğendi.
  10. MrRed IRON

MrRed IRON Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    ben kaynak göstermedim zaten örnek söyledim, kanıt olmazsa inanmayız diyorsunuz hepiniz, bende inanmayın o zaman diyorum. bişey bilmeden steroid kullananlar var. adamları uyarırsak, bırakırlarsa yararlarına mı olur yoksa zararlarına mı ?

11. cusco*

cusco* Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Steroid ile Whey Protein'in ne alakası var peki ?Yoksa whey protein bir steroid mi diyorsun ?

12. MrRed IRON

MrRed IRON Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    steroid değil. size görede kullanılmaması gereken bişeydir bence, steroid.

13. hasan Tahsin

hasan Tahsin Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    hasan
    Yer:
    bursa
    karışmak bigi olmasın ama bende yeni başlıcam böle konuları okudukça ek besin alma konusunda korkmaya başladım sumplement kullanımı doğru yamlışmı diye karar veremiyorum bilgisi olan varsa benle paylaşa bilirmi ne yapıp yada ne yapmamam için tşk

14. purulence

purulence Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    System Tech.
    Yer:
    Ankara
    Mr.red iron aynı babam gibi konuşuyorsun,benim babamda senin gibi kullandıgım supplementleri ölümcül şeyler sanıyor.hadi o 60 yaşında da sen nası böyle bi gaflete düşebiliyorsun..

15. Malefice

Malefice Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    38
    2 ay once sagdaki bobrek tasimi dusurdum, bugun sabahda soldaki dustu yada dusmedi daha CT cektirmedim, ama acilde acisi gecti, ikiside milimetreden kucuktu, ben dusurme sebebimi yogun vg ve cardio ya bagliyorum, olusma nedeninide 2 senedir mecburen sagliksiz beslenme ve hareketsizlik ve az su icmeye.

Saglikli bir yasam icin, gunde 3-4 litre arasi su icmek gerekiyor, ne kullandiginiz onemi yok, ancak unutmayin ki suyun PH derecesi cok onemli 7.4-8.2 arasi sular vucut icin saglikli, cunku dogal ph seviyemizde, ancak asidik seyler yedigimizden dengelenmesi icin 7.4 un ustu daha saglikli 7.8 ideal.

Bobrek tasi bir erkegin dogal yoldan yasayabilecegi en buyuk agri ve aci, ayni iskenceye maruz kalmak gibi durmadan kusarsiniz ve bu yuzden damardan cok kuvvetli agri kesiciler verilmesi gerek, bilinenin aksine buyuk bobrek taslari cok aci vermez, cunku bobrekten mesaneye gecemezler, kucukleri dusurmek zorunda oldugumuzdan aci yasariz, buyukler once kirilmali yada ameliyahat ile alinmalidir.

Bol bol su icmektir bunun ilaci. Umarim protein tozundan ve amino acidden kaynaklanmiyordur :)

16. residente_calle

residente_calle Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    Bir arkadaş yogun süt & yogurt tüketiminin böbreklere zarar verdiğini söylemiş. Bunun aslı astarı var mıdır?

Şahsen günde 1litre yağsız süt tüketiyorum.

17. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    calcium ile demir...

18. residente_calle

residente_calle Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    yani . . ?

19. victor1

victor1 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Teknik SErvis Experi
    Yer:
    istanbul- BAYRAMPAŞA
    allah şifa versin, o derdi sadece çeken bilir, konuyu açan arkadaşı çok kınamayalım. istisna bile olsa bunlar yaşanan şeyler. yan etkıler her turlu gıdada oluşuyor. fındık cevız bıle yersen o bıle adamı bozuyor alerjı yapıyor.

20. Jundar

Jundar Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Müzisyen , Öğrenci ( Hacettepe Üniversitesi Güzel
    Yer:
    Ankara
    Ben BB ye başlayalı 2 ay kadar oldu(salonda geçirdiğim), salona yazılmadan önce forumda yer alan dumbell ile ev de yapılan çalışmaları 1.5 ay kadar yapıp biraz gelişim sağladım.

Okullar açılana kadar elimden geldiği kadar diyet proğramına uydum fakat okul açıldığı için diyete tam olarak uyamıyorum ve sporda bunun biraz kötü etksini görüyorum , enerjim yetmiyor , kendimi antrenmanı tamamlayamayacak gibi hissediyorum.

O yüzden hocama Protein Tozu kullanmamda sakınca olup olmadığını sordum , oda süt ne kadar zararlıysa , Protein Tozu'da o kadar zararlıdır dedi.Ben yinede forumlara girip bakmak istedim ve ister istemez insanı ufakta olsa tedirgin edecek bilgiler verenler olmuş :)

Ben protein tozunu spora gelmeden önce ki öğünde almak istiyorum , spora 6 da gidiceksem , saat 4 gibi okuldayken sütle karıştırıp içmek istiyorum , antrenmanım daha sağlıklı ve rahat geçsin diye.

Umarım herhangi bir sakıncası yoktur :)

Son düzenleme: 7 Ekim 2009

Sayfayı Paylaş