Dikkat Protein ve Amino acid kullanımının zararı!!

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve N-aim tarafından 23 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 75 üye.
  1. karakedi

karakedi Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    tıp ogrencisi
    Yer:
    antalya
    yedıgımız cogu seyde de protein oldugunu dusunursek suplement lerin zaralı olabileceği pek dusunulemez. bol bol su içmek gerekli. sıvı alımı her sporda oldugu gıbı bb de de cok onemlı unutulmamalı.

2. tatt

tatt Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    proteinlerin zararlı olduğu söylenmemiş zaten supplementlerdeki katkı maddelerinden bahsedilmiş.

1 kişi bunu beğeniyor.
  3. ulasmen

ulasmen Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    veteriner fakültesi öğrencisi
    karakedi okuma ile ilgili bir probleminmi var kimse protein tozlarının ıcınde protein oldugu ıcın zararlıdır dememiş katkı maddesi oldugu ıcın zararlı demiş protin zararlı olsa bb ciler 40 yasına varamazdı

4. viperboy88

viperboy88 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bi soru aminoasitlerle alakalı

aminoasitlerin böbreklere zararı varmı?böbrek hastalığım var acaba bi sorun olurmu?

5. ercan227

ercan227 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    böbrek hastasıysan mutlaka doktorunla görüşmen gerekir sakın kendi başına kulaanma

6. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    viperboy88,

Başlığınızı uygun konuya taşıdım.
    Bundan sonra yeni başlık açmadan önce ilgili başlıkları araştırmanızı ve forum kurallarını okumanızı rica ederim.

saydam ve diez bunu beğendi.
  7. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    öncelikle proteinlerin böbreğe zararı olduğu bilinmektedir. daha doğrusu günlük öğünlerde 30-45 araşından fazla alınan zararlıdır. karaçiğer enzimleri tarafından amino asitlere parçalanan proteinler den sonra geriye amonyak kalmakta ve bu daha az olan üreye çevrilir ve böbrekler yoluyla atılmaktadır.

fakat amino asitleri bi zararı olmaz ama nasıl olmaz suppplement senklinde olanları doktorlar bile bilmez sanıyorum çünkü bildiğin hap yutuyorsun fakat sindirldiğini yani vucudun nasıl bir işlem yaptığını bilmiyorum normalde vucut proteini alır midede asidik ortamdan geçer ve oniki parmak bağırsağında tekrar sarılır ve emilimi başlar ama midede asidik ortamda amino ne olur bilmem ama şirketler bu ürünü piyasaya sürmeden önce bir deneme yapmıştır kanısındayım.

8. ayıbogan

ayıbogan Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    38
    walla bende de supplement kullanıyorum hemde 2-3 aydır hiç bir sorun olmadı...ama bunları kullanırken çok fazla su içmelisin malum böbrek şakaya gelmez....

bulk_man bunu beğendi.
  9. MrRed IRON

MrRed IRON Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    ya kardeşim önce gerçek besinler ile yapın şu sporu ben 2 yıldır yapıom hala daha besinlerden karşılıyorum proteinimi 65 ten 85 kg çıktım 2 yılda iyi vücut yaptım. ayrıca bünyen zayıftır sen nie gidip whey protein alıp bilmeden çakıon 2-3 ölçek. yapmayın arkadaşlar dikkatli adımlar atın daima xD

10. MrRed IRON

MrRed IRON Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    slm

kardeşim ben 2 yıldır yapıorum bu sporu daha ben kullanmıyorum whey proteinmiş bilmemne :) daha yeni başlamak istiosunuz böle şeylere hemen sarılıyosunuz hemde dozunu yolunu yordamını bilmeden...

vucudumun ihtiyacı olan proteini ben besinlerden fazlasıyla karşılıyorum 65 ten 90 kg çıktım 2 yılda iyi vucut yaptım böyle şeylere gerek yok kimyasal maddeler paso boşverin. pek ilgilenmiom öyle toz, hap, iğne...

kısır kalırsınız. kısır kalmaya davetiye çıkarıo onların bütün hepsi.

kullanacam diosanızda bünyeniz uygunsa ona göre hareket edin kullanacağınız dozu bilin ve yanında ilaveleri iyi öğrenin bişeler yapın işte :)

kısacası dikkatli adımlar atın.

11. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul

bence once sen ogren bunların ne oldugunu steroıdlerle supplementlerı bır tutan bırı zaten bunlar hakkında hıcbır bılgıye sahıp olamz lutfen forumu bastan asagı oku ve ne nedır ne degıldır ogren ;)

U.ERBAŞ HAKLARI ve slymnasye bunu beğendi.
  12. slymnasye

slymnasye Üye

Beğenileri:
    387
    Ödül Puanları:
    73

2 yıldır bu sporu yaptığını söylüyorsun ama 2 yılda hiç bir şey öğrenememişsin.. sanırım klavye sporcularındansın..

suplement kullanıp kullanmamak kişisel tercihtir buna saygı duyarım ama bilmediğin bir konu hakkında da yalan yanlış yorumlar yaparsan buradaki kimseden saygı göremezsin...

herkes suplement kullanıcak diye bir durum yok bu iş suplementsizde oluyor.. kendimden örnek vereyim;1 yıldır suplement kullanmıyorum ama kısır yapıcagı ya da herhangi bir hurafeden dolayı değil ihtiyacım olmadığı için ama artık gelişmem yavaşladığı için bu hafta içinde başlamayı düsünüyorum...

burası bir forum senin yazdığın yazıyı okuyup etkilenecek insanlar olucaktır dikkatli adımlar atın demekle olmuyor bu işler insanlara yardım etmek istiyorsan bilmediğnin konularda yorum yapmıcaksın illa yorum yapıcaksan da okuyp öğrenip öyle yardımcı olmaya çalışıcaksın...

öncelikle supllementlerle steroidleri karıştırıyorsun ayrıca suplementlerin kısır yaptıgına dair bir kanıtın var mı?

senin bu söylemlerin kahveci recep amcanın söylemlerinden ileri gitmiyor bence forumu biraz oku ne demek istediğimi anlayacaksın...

U.ERBAŞ HAKLARI ve SEZER YZL bunu beğendi.
  13. Whiteside Impreza

Whiteside Impreza Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Antalya

Bugüne kadar hangi protein tozunun veya aminonun kısır yaptığını söylermisiniz?İnsanları yanlış yönlendirmeyin..

slymnasye bunu beğendi.
  14. siyahkuşak

siyahkuşak Üye

Beğenileri:
    129
    Ödül Puanları:
    53
    protein tozu değil ama fazla tüketilen süt ve yoğurdun taş yapabileceği aşikar...bu sporu yapan bazı arkadaşlar günde 1 kg yoğurt yeneceğini zannederek fazla kalsiyum alımı ile bu sorunlar ile karşılaşabiliyorlar....
    gittiğim salonda soyunma odasında çöpe atılmış bir çok 200 ml li süt ler görüyorum...şunu söylemek istiyorum ki proteini komple sütten yoğurttan almaya çalışanlar var...çok yanlış şeyler bence....sindiriminden geçtim....

15. Kan Mevsimi

Kan Mevsimi Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Isparta
    Beyler herkesın aklında parca parca seyler kaldı. Proteın tozu bobrek tası yapar mı ?

Bende sımdı korkmaya basladım mesane tarafında 1 kere kucuk agrı oldu yanı onemsencek bısı degıl ama ben evhamlıyımdır butur saglık konularında :D

Son düzenleme: 8 Temmuz 2009
  16. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    Bol su için bu böbrekler için faydalıdır özellikle supplement kullanıyorsanız. Whey protein yüzünden böbrek taşı olan bilmiyorum, böbrek taşı olan tanıdıklarımın dediklerine göre olayın genetik yönü daha ön planda. Su içmek iyidir tabii dozunu kaçırmadan.

Kan Mevsimi bunu beğendi.
  17. Draqo

Draqo Üye

Beğenileri:
    224
    Ödül Puanları:
    0
    Bu gerçekten komik bir başlık olmuş. siz böbreği gerçekten makarna süzdüğünüz süzgeçlerden biri zannediyorsunuz sanırım. nefronlarda taş oluşumu aylar süren bir süreçtir ve genellikle kalsiyum fazlalığından olur. 3 haftada taş birikmesi gerçekten komik hemde çok komik. bunu sakın çevrenizde söylemeyin gülerler. ayrıca sizin optimum whey dediğiniz proteini ben aylardır kullanıyorum. artı şöyle söyleyeyim , protein tozu gerçekten zararsızdır. amino asid için aynısını söyleyemem ama protein tozu dediğiniz şey peynir altı suyunun bir kaç işlemden geçmiş halidir. özetle lor peyniri ne kadar taş yapıyorsa whey'de o kadar taş yapar.

ozpirik bunu beğendi.
  18. Draqo

Draqo Üye

Beğenileri:
    224
    Ödül Puanları:
    0

Öncelikle geçmiş olsun. Kusura bakmayın ilk mesajım biraz hiddetli olmuş. Çok çok geçmiş olsun. Gerçekten çok zor ve ağrılı bir durum. Umarım böbreklerinizde bir sorun oluşmaz ve bu dertten kurtulursunuz bunu içten söylüyorum. Umarım böbrekleriniz sağ salim kurtulur

Açıkçası mesajı tam okumadan yazmıştım. şimdi detaylı olarak inceleyelim.

Böbreklerin nefron dediğimiz yapılarında bir kum tanesi büyüklüğünde taşın oluşumu aylar alan bir süreçtir. Bu durum %85 ihtimalle genetiktir. Genetik olarak böbreklerde oluşan bir işlev bozukluğu (disfunction) sonucu oluşur. Genetik pek çok hastalıkta etkilidir. Ailemizde de bunu sık sık duyarız. "Oğlum bizim akciğerimiz zayıftır sigara içme" diye. Bunların gerçeklik payı vardır. Genetik olarak akciğerlerde zayıflık , işlev bozuklukları olabilir. Kısa keseyim böbrekte bu tür oluşumlar büyük ihtimalle genetik eğilimden kaynaklanır.

Sol böbrekte 2 sağ böbrekte bir mesanede 2 taş diyorsunuz ki bu çok ciddi bir oluşum. Bunu sürecini 3 hafta olarak belirlemek gerçekten gülünç olmuş ama tabiki herkes biyoloji bilmek zorunda değil. bunun whey'den kaynaklanması ihtimalini çok çok düşük görüyorum. ama tabi , söz konusu insan fizyolojisi olunca imkansız yoktur :)

19. MrRed IRON

MrRed IRON Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    benim hakkımda farklı şeyler yazanlar olmuş. sporu 2 yıldır yapıosun bişey öğrenememişsin, klavye sporcususun demiş ama, bunlar ile alakam yok ve öğrenmiyorumda, yüksek bilgiye sahip olduğunu sanıp klavye sporcusu sen olabilirsin bence. çok bildiğimi iddia etmiyorum, bnm bir arkadaşım sizin söyledikleriniz her neyse bilmek istemiorum ama onlar sayesinde böbreklerinden rahatsızlandı hastaneye kaldırdılar ve artık o söylediğiniz maddeler ona yasak, diorum ki ben kullanmak yerine hiç kullanmamak, biraz daha doğal yolundan halletmek bu işi.
    hemen savaş açmanıza gerek yok.
    bu arada bir bilgi vermek isterim doğal yoldan hacim yapmak isteyen arkadaşlara, çünkü hepsi bu sebepten dolayı o maddelere başvuruyorlar :

yumurta böbrek taşı yapan diyenler komedi sadece beyler, yumurtanın sarısında, kolesterol, yağ ve protein vardır. Ama yumurta akında sadece protein vardır isteyen araştırsın, spor sonrasında 10 adet haşlanmış yumurtanın beyazını yemeyi hiçbirşeye değişmem ! bilgi sahibi değilsin diyen arkadaşlar, evet size gözünüzde ne olduğum benim için önemli değil ve En önemliside, bu sporu rekabet için yapmıyorum, sadece iri kaslı vücuda sahibim, sadece üst bölgeleri çalıştırıorum, Bodybuilding ci değilim. saygılar herkese..

20. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    bodybuildingci değilim diyorsunuz ama o kelimenin hakkını vermeye çalışan burdaki arkadasların sözlerini, ki bu sözler bilimin destekledigi sözler olduguna göre, siz ya inşaatta amelelik yapıyorsunuz ya da bu sporu başka sporlarla karıştırıyorsunuz.

kısırlıkla ilgili bana bir kaynak göster veya herhangi bilimsel basit bir çalışma. igne, hap, toz falan diyorsun. enjeksiyon ile yani sentetik bir madde ile ek besin türünü nasıl kıyaslama zekasına sahipsin?. yoksa, zekanı bakkaldan veresiye mi aldın? cünkü ciddi anlamda birşeyler eksik sende.

madem iyi vücut yaptın, koy da vücut görelim. ben hep merak ederim böyle sanal alemde aslan parçası kesilenleri!. şurda o kadar uzun bir yazı yazıp, her türlü acıklamayı yaparım burda, ama gördüğüm kadarıyla sizin köyde bilim yok galiba, o yuzden bunu yapmam cok anlamsız olacak.

bu sporu tanımadan, okumadan, tecrübe etmeden yazı yazıp, iki günde başımıza hoca kesilenler yok mu, sagolsunlar kilit noktalarda olaya cok iyi yönlerden yaklaşıyorlar.

slymnasye ve Wolf_Kanuni bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş