Dik durmak ve düz sırt?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve coder tarafından 15 Aralık 2006 başlatılmıştır.

1. coder

coder Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yazılımcı
    Yer:
    istanbul
    Üst sırtımda kamburlaşma var gibi dik duramıyorum fazla. Dik durmak için ve düz bir sırt için ne yapmam lazım. Önerilerinizi bekliyorum.

2. teo

teo Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Ters mekik yapın.
    Yaparken hareketin simetrik olmasına özellikle dikkat edin.
    En üst noktada belinizle beraber tüm sırtınızın da simetrik ve tam kasılmasını sağlayın.
    Başınızı ve boynunuzu dahi mümkün olduğu kadar geriye götürün.

3. coder

coder Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yazılımcı
    Yer:
    istanbul
    sağol cevabın için. Bunu mutlaka denicem. Başka fikri olan yokmu?

4. akçakaya

akçakaya Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Kamburluğun bir başka sebebide sırt kaslarının zayıf olmasıdır.Sırt hareketlerine daha fazla önem ver. ;)

5. sercan1980

sercan1980 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    kamburluğu engelleyecek en güzel hareketlerden biri Pullover dir. Bu hareket olmadan duruş bozuklukları düzeltilmez.

6. sohbetseli

sohbetseli Özel Üye

Beğenileri:
    885
    Ödül Puanları:
    103
    Esneme hareketleri yapabilirsin videosunu body filmleri baslıgında verdim Strech indirip ordan yapabilirsin

7. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Yeni biri için kesinlikle ters mekik tavsiye etmem ters mekik düz bir sırt anlamına gelmediği gibi sakatlanmış bir bel anlamına gelebilir ancak ve ancak güçlü bir abdominalleri bulunan ve tecrübe edinmiş kişiler gerekli strechingten sonra ters mekik yapabilirler fakat etkisinden çok zararı vardır

vucudumuzu kemikler ayakta tutmaz kaslar tutar itici ve çekici kas gurupları sayesinde omur spaymı düz ve dik vaziyette durur vucudun düz durması için abdominaller göğüs omuz ve sırt kaslarının kuvatli olması ve değişik zamanlarda çalışması gerekir

8. mixtape

mixtape Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    malatya
    düz sırt

arkadaşların dediği gibi sırt kaslarının güçsüz olmasından dolayıdır. Temel sırt egzersizlerini yapman lazım . Seated Row, Row Machine, Lat ppull down yapabilirsin. Ters mekik hareketi sadece belini güçlendirir. Vücudunu .ok yukarı kaldırmadığın sürece yapabilirsin Deadlift yapmaktan daha iyidir.

9. CENTAUR

CENTAUR Guest

Flexor hocam benim de duruş bozuklukları hususunda bir sorunum var, benim bel içerde, göbekte dışarıda duruyor yani çokta göze batacak çirkin bir durum değil ama, yağ oranım az olsa bile, benden daha bulk ve yağlı arkadaşların karınları düzken, benim karın dışarda, belde içerde duruyor benim fikrim de diğer arkadaşlarınkinin tam tersi yani güçlü karın kasları olması lazım diyorum bende çünkü çökük bel diye tabir edilen duruş bozukluğu, karın kaslarının zayıf olması yüzündendir benim tahminim ce de benim bel-sırt kasları karın kaslarına nispetle daha iyi olduğu için böyle bir problem yaşıyorum ve ailede de kimse de yok bu şekilde, ters mekik ve deadlift egzersizlerinide sık sık yaparım buna rahmen hem hafiften kamburluk, hemde çokük bel var gibi geliyor bana, bu işin uzmanı sensin hocam, hazır konu açılmışken beni aydınlatma lütfunda bulunursan çok sevinirim:D

Ne tavsiye edersin acaba iş işten geçti mi? Yoksa abdominallere daha çok asılmakmı lazım

Bilgisayarın karşısında da saatlerce iki büklüm oturduğumuz için kamburluk yapabilir tabi ki :roll:
    Bilinçli olarak dik durmayı alışkanlık haline de getirmek lazım.

Saygılar.

10. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    ben ters mekik yapıyordum yapmamayım mı flexor hocamzararı var dediniz

11. teo

teo Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Rutin hareketlerle geliştirilen sırt ve omuz kaslarının dik duruş üzerinde etkisi sınırlıdır. Vücut geliştirme uğraşındaki kişilerin çoğunun özellikle sosyal ortamlarda dimdik gözükmelerinin nedeni istemli olarak dik durmalarıdır. Çok ciddi duruş bozuklukları olanlar hariç herkes belirli süreler için dimdik durabilir. Ancak amaç istemli duruş değil rutin günlük yaşam sırasında dik durmakdır. Bunu sağlayan kas grubu omurganın her iki yanında bulunan paraspinal kas gruplarıdır. Bu grubu geliştirmenin en etkili yollarından biri de ters mekikdir.

Düz bir zeminde yapılan sınırlı ters mekik hareketini hemen herkes yapabilir. Etkisi daha az olmakla birlikte kesinlikle yararlıdır. Uygun sehpa kullanarak yapmak ise belirli bir deneyim ve bel sağlığı gerektirir. Vücut geliştirmeyle uğraşan kişilerin yapması gereken sehpa kullanarak hareketi tam yapmaktır. Paraspinal kaslar oturur ya da ayakta durumda sürekli çalıştıkları için özel bir ısınma gerektirmezler. Hareketi yavaş yapmak sakatlık riskini minimuma indirir. Dik durma, sıçrama ve eğilmiş vaziyetten kalkma hareketlerinin yapıldığı başta basketbol olmak üzere bir çok spor dalı için rutin temel egzersizlerden biridir.

barceloman bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş