Diş teli + düşük karb diyeti = yüksek kortizol

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve erdemd80 tarafından 6 Eylül 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. erdemd80

erdemd80 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Yaklaşık 1 yıldır düzenli spor yapmaktayım. Son 4 aydır carb backloading protokolünü uyguluyorum ancak diğer arkadaşlar gibi kendimi hiçbir zaman ne enerjik ne mutlu ne de motive hissediyorum anlamadığım bir şekilde.
    2 ay önce halsizliğimden dolayı kan tahlili yaptırdım ve T3 hormon seviyem düşük çıktı (T4 ve TSH normal) doktora da diyet yaptığımı söylememe rağmen bana T3 ilacı verdi ve bir ay kullanıp tekrar gittiğimde T3'üm gene düşük çıktı.

Kortizol seviyeme baktırmadım ancak yaptığım araştırmalar sonucu sanırım kortizol seviyemin çok yüksek olması T3 seviyemin düşmesine neden oluyor ve bu seviyenin yüksek olmasını sağlayan da uyguladığım carb backloading protokolü dışında 6 ay önce dişlerime taktırdığım tellerin sebebiyet verdiğini tahmin ediyorum.
    Vücudum dişlerim sürekli gerildiği için ekstra stres altında olduğundan kortizolü fazla salgılıyor.

Acaba haftada bir cheat DAY mi yapmak lazım faydası olur mu?

Bu konuda daha önce araştırma yapmış birileri varsa yorumlarını almak isterim.

Sevgiler.

2. AnTiCoRe

AnTiCoRe Üye

Beğenileri:
    246
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Diş Hekimi
    Stajyer diş hekimi olarak şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim diş telinin kortizol üzerinde doğrudan etkisinin olması olası değildir.Tel dişleri sürekli geriyor demişsin ama böyle bir şey olamaz hatta tam aksine tedavi süresince gerilim azalır ve belli bir süre sonra gerilimi artırmak için daha kalın teller kullanılır.En sağlıklısı içiniz rahat etmiyorsa kortizol seviyenizi ölçtürün.Böyle tahminlerden yola çıkmak mantıklı değil.

3. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    İmzamdaki betnosa 5 günlüğündeki 632. Mesajı oku.

egemennn bunu beğendi.
  4. lordsoth

lordsoth Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    cbl de her antrenman sonrası hile öğünü aslında, bence ekstra bir hileye gerek yok. Belki kalorimi alımın az olabilir. Birde şöyle bir şey var kiefer yüksek glisemikli öğün önerdiği için kan şekerinin ani düşme sıkıntısı akşamları yaşanabilir. Bu da halsizlik yaratır. Aslında Cbl, keto yada low carb bu işin olmazsa olmazı değil.

5. erdemd80

erdemd80 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Cevap için teşekkürler evet mesajınızı okumuştum yazmış olduğunuz gibi"... aşırı yorgunluk,isteksizlik,libido düşüklüğü yaşanıyor,bu mod da iken vücut kendini yenilemiyor tamir bakım işlerini askıya alıyor buda bizim için istenmeyen birşey antreman sonrası bir iyileşme yaşanmıyor ve birdahaki antremana hazır olamıyorsunuz..."

Boyum 1.69 kilom 58 ve yaşım 34. Diş tellerimi taktığımdan beri ultra low carb ve cbl uyguluyorum ve özellikle diş tellerinden sonra yukarıda yazmış olduğunuz tüm belirtileri yaşıyorum ben.
    Dediğim gibi diş telinin yaşımdan dolayı da vücudumda ekstra kortizol hormonunu düzensizleştirdiğinden şüpheleniyorum.
    İki haftadır IF+CBL uyguluyorum kilom sabit ancak karın kısmımda vücudum yağ yakmadığından baklavalar halen görünmüyor.
    --- Mesaj birleştirildi, 6 Eylül 2014 ---
    Dediğim gibi T3 hormonum düşük. Kilo almam gerekir diye düşünüyorum youtube da Brandon Carter da bulking döneminde ve IF+CBL yapıp üzerine haftada bir de Cheat DAY yapıyor.
    Bu şekilde 1-2 hafta denemeyi düşünüyorum ben de bu esnada kortizol seviyeme de baktıracağım.

Sayfayı Paylaş