DHEA Etkileri Ve Yan Etkileri

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve D.Wolf tarafından 17 Eylül 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    DHEA insan vücudunda doğal olarak üretilen bir hormondur. Soyada ve yer elmasında bulunan bazı kimyasal maddelerle laboratuvarda elde edilebilir, ama insan vücudu DHEA yı bu kimyasallardan alamaz, bu yuzden sadece yer elması ve soya yemek DHEA seviyesinde bir artış meydana getirmeyecektir.

DHEA yaşlı insanlarda düşünme yetenegini daha iyi tutarak ve Alzheimer hastalıgının ilerlemesini indirgemek, yaşlanmayı geciktirmek ve yavaşlatmak için kullanılır.

Sporcular DHEA yı kas kütlesini, gücü ve enerjiyi artırması için kullanırlar, fakat DHEA kullanımı National Collegiate Athletic Association (NCAA) tarafından kullanılması yasaklandı.

DHEA erkekler tarafından ereksiyon bozukluğu önlemek ve normal hormonal seviyesinin altında olupta, daha saglıklı ve seksüel amaçlı olmak üzere bayanlar tarafından da kullanılır.

Bazı insanlar DHEA yı kronik gidişli olan deri tüberkulozu için, zayıf kemikler(osteoporoz), birçok doku sertleşmesi, kortizon hormonunun düşük seviyede olmasından dolayı, depresyon, şizofren, kronik bitkinlik sendromları olanlar ve Parkinson hastalıgının ilerlemesini yavaşlatmak için kullanılır. Üstelik, göğüs kanseri, kalp hastalığı, diyabet ve metabolik sendromlar gibi durumları engellemek için de kullanılır.

DHEA kilo verme, menopoz belirtilerini azaltmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılır.

HIV taşıyan insanlar depresyon ve yorgunluk oranını azaltmak için de DHEA kullanırlar.

Menopozu atlatan kadınlar da zaman zaman vajinanın iç taraflarına, vajina duvarlarını güçlendirmek ve kemik mineral yogunluğunu artırmak için kullanırlar.

Çoğu besin takviyeleri gibi, DHEA nın da kalite kontrol problemleri mevcuttur. Diğer ürünlerde belirtilen etiketli miktarlardan daha fazla içerdiği halde, bazı DHEA içerikli oldugunu belirten ürünlerde, aslında hiç te DHEA olmadıgı saptandı.

DHEA, steroid ilaçlarını kullanan kadınlar, deri tüberkülozu olanlar ve kemik mineral yogunlugunu artırmak isteyen kadınlar tarafından kullanılan FDA onaylı reçeteli bir ilaçtır.

Nasıl Çalışıyor?

DHEA böbreküstü bezi ve karaciğer tarafından üretilir. Erkeklerde, DHEA testisler tarafından da salgılanır. Vücutta androstenedione adlı bir hormona dönüştürülür. Sonra, androstenedione başlıca erkek ve kadın hormonlarına dönüşür.

DHEA seviyesinin yaşlandıkça düştüğü görülür. DHEA, hatta depresyonda olan insanlarda da daha düşük seviyelerde seyreder. Bazı araştırmacılar DHEA yı yükseltmenin bazı hastalıkları ve saglık sorunlarını önleyebilecegini düşünüyorlar.

Yan Etkileri

- Çogu androjenik steroidler gibi, DHEA da özellikle erkeklerde saç dökülmesine neden olabilir. DHEA, DHT yi testesteron ile birlikte seviyesini artırmaya eğilim gösterdiği için, DHT saç dökülmesinin esas sebebidir.

- DHEA kullanımı akne sorunlarına yol açabilir ve cogunuzun da bildigi gibi testesteron akne problemlerine yol açabilir.

- DHEA kadınlarda adet düzensizliğine de yol açabilir.

- DHEA östrojene dönüşebilir ve bu da erkeklerde istenmeyen dişilik belirtileri göstermeye başlamasına yol açabilir.

- Uzun süreli DHEA kullanımı yumurtalık kanseri, göğüs kanseri ve prostat kanserine yakalnma riskini artırır.

- DHEA hatta prostat büyümesine de sebep olabilir.

- DHEA nın diğer yan etkileri arasında da çabuk öfkenlenme, sinirlilik ve huzursuzluk gibi durumlarda görülebilir.

Çeviri: D:Wolf

Kaynaklar: http://www.webmd.com/vitamins-suppl...ientId=331&activeIngredientName=DHEA&source=2

http://www.bodybuildingforyou.com/pro-hormones/DHEA-side-effects.html

Son düzenleyen: Moderatör: 18 Eylül 2009
    Conqueror_, Deliammo, Malebolgia ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  2. ARSON

ARSON Üye

Beğenileri:
    1.618
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    V.G.F. 1.Kademe Antrenör
    Yer:
    MERSİN
    Kimse kullanmamış herhalde sonuçlarını yazan olmamış. Geçen yaz sonu 40 gün günde 50mg kullandım. Kullandığım süre boyunca kaslarımda sert bir görüntü oluştu; kas gelişimi için bir şey diyemiyeceğim çünkü beraberinde nitrix, creatine, bipro ve amino 3000 kullandım. Libido da ciddi bir artış sağladı ve afedersiniz idrar yaparken meni geldiği oluyordu. Yağ oranım düştü ama dediğim gibi sadece dhea ya bağlamam yanlış olur, yaptığım antrenman da şiddetliydi çünkü. Kuvvet artışı sağlamadı. Her hangi bir yan etki de görmedim, akne vb. İşin özü kullanırken sevdim gelecek haftalarda başka bir marka dener yine buraya yazarım. Son söz olarak benim gibi otuzuna gelmişlere öneririm. Kullandığım marka ise resimdekiydi:

Ekli Dosyalar:

Steve bunu beğendi.
  3. metinav

metinav Üye

Beğenileri:
    471
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Lojistik
    Yer:
    Kocaeli
    faydası varmı daha anlayamadım...

bende now markanın 7keto 100mg ürününü kullanmaya başladım...12 gün oldu, kilo fazlalığım var bel çevresinde.günde 1 kapsül kullanıyorum, bakalım düşen dhea seviyemiz tekrar yükselip kilo kaybı yaşarmıyız, görücez...

Sayfayı Paylaş