deadliftle ilgili sorum var

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve devilsday tarafından 16 Kasım 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. devilsday

devilsday Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar kusura bakmayın muhakkak var belki konu ama bulamadım bi türlü. Deadlift yaparkan, ellerin barı iç ve dış şekilde kavramasının sebebi nedir. Mesela sol el ile sağ el tutuşu farklı anlatamadım belki. Cidden çok düşündüm ama bulamadım bi türlü mantığını:) Herkese teşekkürler tekrardan.

2. serkan1984

serkan1984 Üye

Beğenileri:
    341
    Ödül Puanları:
    73
  3. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    daha ağır çalışmanı sağlayan tutuştur bahsettiğin stil. iki el düz tutuşla deadlift yaparsanız %20 civarı güç kaybedersiniz fakat şu var, romanian deadlift yapacaksanız (yani hamstring çalıştıracaksanız) iki elinizin de barı üstten kavraması gerekir, eğer ki stiff leg deadlift ve ya sumo deadlift yapacaksanız (alt sırt) o zaman bir düz bir ters kavrayış kullanmalısınız.

sultanmehmed bunu beğendi.
  4. devilsday

devilsday Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Evet serkan bahsetmek istediğim aynı fotoda ki gibi. Ben sol eli o şekilde tutunca iyi kavrayamadığımı düşünüyorum belki de sorun bendedir. Yani iki elimi de sağ elin kavradığı gibi kavrasam hareketin verimliliğini azaltırmı. Teşekkür ederim cevabın için

5. serkan1984

serkan1984 Üye

Beğenileri:
    341
    Ödül Puanları:
    73
    %20 biraz iddalı olmuş , öyle bişey oldugunu kesinlikle sanmıyorum ki cogu powerlifterda zaten hook gripi tercih ediyor ( iki el düz tutuş)

6. devilsday

devilsday Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    @r10

Ben iki elimle düz tutuşla sol elin ters kavramasından çok daha iyi bi performansla yapıyorum:) Yani sol el ters oldu mu hiç yapasım gelmiyo çünkü bende tam aksine performans düşüklüğü yaratıyo. Teşşekür ederim cevabın için

7. serkan1984

serkan1984 Üye

Beğenileri:
    341
    Ödül Puanları:
    73
    kavrama şeklinin verimi azaltacagını düşünmüyorum deadliftte , sana nasıl kolay geliyorsa öyle yap

8. devilsday

devilsday Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Peki çok teşekkür ederim:)

9. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    ters-duz kavramanın asıl mantıgı barın elden kaymaması

cunku duz tutusta bar yukske agırlıkte kesın kayar

eger bır el ters bır el duz olur ve agırlık bantı kullanılırsa oldukca yuksek kılolar ıle yapılabılır egzersız yoksa duz tutusla eger gercekten guclu bır kavarmanız yoksa mumkun degıl

sultanmehmed, devilsday ve draft bunu beğendi.
  10. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Danny boy a katılıyorum. Bir deadlift hastası olarak kesinlikle böyle tutuşu tercih ederim. Bu şekilde olmayınca orta sırtıma odaklanmaktan çok parmaklarımın açılmamasına kısıca önkollara odaklanmış oluyorum ve hareketten aldığım etki azalıyor. Ayrıca birde hook grip denilen bir türü daha var. Bunda da baş parmaklarla barı sardıktan sonra kalan 4 parmağınızla baş parmağınızı ve barı kavramak. Bu ise strap yoksa maks kilo denemeleri için birebir.

sultanmehmed, devilsday ve Danny Boy bunu beğendi.
  11. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    evet cok dogru zaten hepımız haltercı gormusuzdur tv de orda dıkkat eden olduysa barı aynı bu resımdekı sekılde kavrarlar :)

devilsday bunu beğendi.
  12. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    çarpraz tutuş gerekli değildir...

tutabilir ya da tutmayabilirsiniz...) alışma, o şekilde mecmualarda görülme ve algılama biçimi..

ayrıca, kinesiolojik ve sağlık açısından sürekli "çarpraz tutuşlarla "çalışmak "vücut anomalilerini "kolayca oluşturur...tabi ki uzun yıllar çalışmanız durumunda ..."iskelet-kas " anatomisinde zamanla "sağ ve sol" kapsamlarda anomali oluşur...özellikle , çok ağır çalışmalarda "omuz, kol ,sırt " bölgelerinde ...

gerçi ,bu anomali etkisi antrenmanlarda "tutuş yönünün" , simetrik olarak değişmesi ile minimize edilebilinir...)

devilsday bunu beğendi.
  13. devilsday

devilsday Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Çok teşekkür ederim cevaplar için. Ter ve düz tutuşun mantığıydı anlamak istediğim bu da sayeniz de çözüldü. Ben ters elle kavramada ki amacı, ters tutulan bölgeye daha fazla güç uygulanmak istediğini zannediyodum komik gelebilir :)

Mesela barla birlikte toplamda 100 kg iki el düz rahat yaparken, sol elle ters kavrayıp yaparsam 80 kg anca yapabiliyorum ve deadlifti doğru yapma konusunda çok izledim ve araştırdım hareketi kesinlikle yanlış yapmadığımı düşünüyorum ve hareketi yedirdiğimi hissediyorum. Çünkü yaptıktan sonra sanki 10 dakka depar atmış gibi yoruluyorum eve geldiğimde de sırtımda ki şişmeleri hareketlenmeleri hissedebiliyorum.

Cevaplar da çapraz tutmanın, hareketi yedirmekte bi dezavantajı olmadığını okuyunca ben 2 el düz tutarak yapmaya devam edeyim, çünkü ben böyle daha ağır kilolara rahat girebiliyorum.

Herkese çok teşekkür ederim tekrar

14. ARSON

ARSON Üye

Beğenileri:
    1.618
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    V.G.F. 1.Kademe Antrenör
    Yer:
    MERSİN
    ÇApraz tutuşta ki amaç barın harekete bağlı etkisile ivmelenip el içinde dönmesini engellemektir; düz tutuşta bar dönecek olursa parmaklar açılacağından kavrama güçlüğü çekilecektir.
    Ağırlık kayışı yada kancası kullanırsan böyle bir problemle uğraşmak zorunda kalmazsın.

Steve ve devilsday bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş