Deadlift ve kısa hamstrings problemi için yardım lütfen

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve xzgrx tarafından 18 Haziran 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. xzgrx

xzgrx Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar,

Spora 5-6 ay evvel başladım ancak ilk 3 ay kadar cardio`ya ağırlık verdim.
    (1 saat kadar cardio sonrası ağırlık antrenmanı şeklinde)
    2-3 ay kadardır ağır çalışmaya ve ardından cardio (20 dk) yapmaya çalışıyorum.
    Yaş 30, boy 182, kilo 92 kg (101 kg den düştüm), bel 102 cm (113 cm den düştüm), kol 40 cm (başladığımda da aynıydı :D, ama sanırım kilo vermeme rağmen incelmediğine göre doğru yoldayım. biraz şekillendi)

Asıl konuya geleyim
    Forumdan öğrendiğim kadarıyla deadlift ve squat bu sporun olmazsa olmazları. (Utanarak söylüyorum ki bacak çalışmaya yeni başladım)
    Ben de bu bilgiler ışığında özellikle bu iki hareketi yapmaya karar verdim.
    Ancak benim hamstringler aşırı kısa olduğundan deadlift hareketinde eğilirken sırtımı düz tutamıyorum (belin çukur kalması gerekiyor diye biliyorum) ve dolayısıyla belim hafiften bükülüyor.
    2 gün önce bu hareketi yapmaya çalıştım ve yaparken de belim biraz ağrıdı.
    Şu anda (Allahtan) sadece hamstringlerim ağrıyor, hatta öyle ağrıyor ki çok komik yürüyorum :D
    Bu hamstringleri uzatmanın yöntemi var mı?
    Sanırım kaslarımı uzatmadan bu hareketi yapmam bir sakatlığa sebep olacak.

Squat yaparken de, belim bükülmesin diye çok fazla eğilmiyorum.
    Şimdilik baldırlarımı mümkü olduğu kadar yere paralel hale getirmeye çalışıyorum ve hafif ağırlıklarla çalışıyorum (smith machine)

Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

2. netugur

netugur Üye

Beğenileri:
    101
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    gsm - bilişim
    Yer:
    istanbul
    deadlift ve squat vücut için çok faydalıdır fakat nizami yapılmadığında da bir o kadar tehlikelidir.
    senin yaptığın deadlift hangisi ? klasik deadlift mi yoksa stiff legged deadlift mi ? klasik deadliftte dizler kırıldığı için arka bacak kaslarına fazla yüklenme olmaz. ama stiff yapıyorsan dediğin olabilir.

squat içinde ilk 1 ay kadar çok hafif ağırlıkla veya boş barı sırtına alarak yavaş hareketle tam nizami yapmaya alışana kadar devam etmendir. ayrıca internetteki bilinen body building sitelerinden bu iki hareketin videolarını iyice seyredip hareketin doğru yapılış şeklini görebilirsin.

sonuç olarak öncelikle kendini sakatlama , boş bar ile iyice alış ve sonra yavaş yavaş ağırlığı arttırırsın. bu iki hareketi yapabileceğin uzun yılların olacak onun için baştan dikkatli ol ki ömrün boyunca mahrum kalma.

kolay gelsin.

umutn ve xzgrx bunu beğendi.
  3. xzgrx

xzgrx Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkürler,

Ben stiff legged deadlift yapmaya çalıştım, bir yandan da aynadan belimin duruşunu gözlemledim.
    Squat yaparken çok eğilmediğim için belimin duruşu bozulmuyor ancak deadlift te yerden alırken bükülüyorum.
    Dediğiniz gibi dizlerimi kırarak yapmam gerekecek sanırım.

Bu kısa bacak kaslarım için ne yapmam lazım?
    Stretching işe yaramaz gibi geliyor.
    Evde eşimin yardımıyla gerdirme vs yapsam işe yarar mı?

4. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    mekaniği öğrenmek biraz zaman alıyor hamstringleri biceps gibi düşün onları uzatmanın yoluda hareketleri tam olarak nizami yapmaktır deadliftte zaten dizler kırılır her tekrarda stiff legged senin yapmaya çalıştığın rack gibi koyacak bi yerin varsa barı ordan alıp başlayabilirsin

xzgrx bunu beğendi.
  5. novizenj

novizenj Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    73
    xzgrx bunu beğendi.
  6. xzgrx

xzgrx Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Smith machinede yapılan bir deadlift görmüştüm.
    Orada barın inebileceği minimum yükselik ayarlanabiliyor.
    Sizce öyle mi yapsam faydalı olur mu?

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 23:43 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 23:39 ----------

Teşekkürler,
    Buna benzer egzersizleri 15 sene falan evvel ergenlik çağımda hızla boy atıp bacaklarımda şiddetli ağrılar çektiğimde doktor vermişti, ama ağrılarımın önemsiz olduğunu öğrenince hiç yapmamıştım duh
    Yaş ilerledi, umarım çok geç kalmamışımdır.
    Bir de bacaklarım da gövdeme göre uzun ve ne yaparsam yapayım ayaktayken ellerimi yere deydiremiyorum :( Bu da bir etken olabilir düzgünn yapamamamda sanki.

7. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    benim durumuma benzer bende spora yeni başladığımda deadlift yapamazdım zamanla alışıyor vücut şu an kgx2 hedefine doğru ilerliyorum az kaldı

xzgrx bunu beğendi.
  8. xzgrx

xzgrx Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Tüm yorumlara çok teşekkür ederim

Sanırım biraz sabırlı olmam gerekecek

9. xzgrx

xzgrx Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Bu arada yarın sabah tatile çıkıyoruz, umarım oradaki spor salonunda yeterli aletler vardır, olmazsa haftaya anca çalışıp yeniden acı çekeceğim :)

Sayfayı Paylaş