Danimarkanin Yeni ayibi

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve DEXTER JACKSON tarafından 21 Kasım 2006 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. DEXTER JACKSON
  Offline

  DEXTER JACKSON Özel Üye

  Katılım:
  12 Kasım 2006
  Mesajlar:
  590
  Beğenileri:
  109
  Ödül Puanları:
  0
  DANIMARKANIN YENI AYIBI


  Danimarka'da ilkokulda okutulan ders kitabında bütün teröristler Müslüman'dır yazdığı ortaya çıktı.

  Hazreti Muhammed karikatürleri ile büyük bir tepki çeken Danimarka'da şimdi de ilkokul öğrencilerine okutulan ders kitabında “bütün teröristler Müslüman'dır” yazdığı ortaya çıktı.

  Danimarka devlet okullarında okutulan din dersi kitaplarında İslam dininin, “Köktendincilik” ve “Terörizm” başlıkları altında ele alındığı bildirildi. Danimarka'da Türkçe yayınlanan “Haber” gazetesine göre, ülkedeki 5'inci sınıf öğrencilerine verilen din derslerinde İslam'la ilgili bölüm terörizm başlığı altında anlatılıyor. “Biz ve Hıristiyanlık” adındaki ders kitabında öğrenciler önce Beslan şehrindeki okul katliamı, ardından 11 Eylül'de Dünya Ticaret Merkezi'ne düzenlenen saldırılar ve Usame Bin Ladin hakkındaki bölümleri öğrendikten sonra İslam hakkında bilgi alıyorlar.

  “HER TERÖRİST MÜSLÜMAN'DIR”

  Danimarka'da yayınlanan Politiken gazetesinde yer alan bir habere göre de, kitaptaki bir bölümde “Her ne kadar her Müslüman terörist değilse de, her terörist Müslümandır” ifadesi yer alıyor.

  Kitapta terörizm bölümünde öğrencilere, dünyada ETA, Baader Meinhoff, Kızıl Tugaylar ve IRA gibi Müslüman olmayan terör örgütlerinin de bulunduğuna yer verilmiyor.

  Danimarka ilkokullarında okutulan din dersleri kitabı serisinin dördüncü sınıflara yönelik bölümünde de İslam dinine “Köktendincilik” başlığı altında yer veriliyor.

  Kitapta ayrıca öğrencilere, “Herkes kendine neden en geri kalmış olan ülkelerin Müslüman ülkeler diye soruyor” şeklinde bir ifade yer alıyor.

  “YAZAR İSTEDİĞİNİ YAZAR”

  Kitabı yayınlayan Malling Beck yayınevi editörlerinden Lars Tindholdt, hiç kimseyi incitmek gibi bir hedeflerinin olmadığını, kitabın yazarlarının da istediklerini yazabileceklerini söyledi.

  Aalborg kentinde papazlık yapmakta olan ve karısı Henny Nörgaard ile birlikte din dersleri kitabını yazan Christian Meidahl adlı papaz ise kitabı yazdıkları dönemde Beslan'daki okul katlimanının gerçekleştiğini ve bunun kendileri üzerinde büyük etki yaptığını kaydetti.

  Kitabın yazarı, Danimarka okullarına giden öğrencilerin İslam dinini öğrenmeleri için “Şeriatçılığı” da bilmeleri gerektiğini söylerken, Beslan'daki okul katliamını gerçekleştiren kişilerin Müslüman olup olmadıklarının kesin olmadığı kendine hatırlatılması üzerine de “Bunu da öğrencilere anlatmak öğretmenin görevidir” şeklinde yanıt verdi.


  20.11.2006
  Hürriyet Gazetesi
   
 2. Despo
  Offline

  Despo ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  30 Mart 2004
  Mesajlar:
  7.961
  Beğenileri:
  6.073
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Danimarka
  Skandal kitaplar geri çekildi

  Danimarka'da, 'Tüm teröristler Müslümandır" gibi bir ifadeye yer vererek İslam dinini "Şeriatçılık" ve "Terörizm" başlıkları altında ele alan, ilkokul 4.-5. sınıf din dersi kitapları yayıncı firma tarafından geri çekiliyor.

  Sadi Tekelioglu
  Kitapları yayınlayan Malling Beck firmasından yapılan açıklamada kitaplardaki bazı bölümlerin eksik ve yanıltıcı bilgilere yer verdiğinin kabul edildiği belirtildi ve hiçbir şekilde Müslümanları inicitmek ve İslam'a hakaret etemk gibi bir amaçlarının bulunmadığı belirtilerek kitapların toplanmaya başladığı bildirildi. Yayıncı firma ayrıca bugüne kadar kitapları satın alan okullarla da ilişkiye geçilerek kitapların geri gönderilmesinin isteneceğini belirtti.

  Su an Okuldayim, daha sonra bu konularda düsündüklerimi yazacagim...
  Bu arada din dersi kitaplarındaki skandal ifadelere yer verilmesi dünya basının da da geniş yer buldu. Kitap'ta "Tüm teröristler Müslümandır" ifadelerini söylediği iddia edilen Al-Arabiya televizyonu genel sekreteri Abdel Rahman Al- Rashed söz konıusu ifadenin kendisine ait olmadığını, ancak başka bir konuşmanın içinden cımbızle çekilerek kopyala yapıştır yöntemiyle bir araya getirilmiş açıklama olduğunu belirtti ve kitabın yazarı Christian Meidahl ve Karısı Henny Nörgaard hakkında dava açacağını belirtti.

  Danimarkalı Müslükmanları bir çatı altında buluşturmaya çalışan İslam dernekleri örgütü (Det islamiske trossamfund) adına bir açıklama yapan Kasim Ahmad, din dersi kitaplarının Jyllands Posten gazetesinde yayınlanan Hz. Muhammed karikatürlerinden daha da beter olduğunu söyleyerek kendilerinin de kitabın yazarları hakkında dava açacaklarını söyledi.

  Danimarka Halk okullarında 4.-5. sınıf düzeyindeki öğrencilere diğer dinler hakıında bilgi verilirken İslam "Fundamentalizm" ve "Terörizm" başlıkları altında ele alınıyor. Müslüman ülkelerin dünyanın en geri kalmış ülkeleri olduğununun düşünülmesi gerektiği, tüm müslümanların terörist olduklarının söylenemeyeceği, ancak tüm teröristlerin Müslüman oldukları iddialarına yer veriliyor.

  Kaynak:
  Haber.dk

  Danimarkada yasayan bir müslüman olarak düsüncelerimi yazmayi düsünmüstüm, cünkü bu konularda yazabilecegim cok sey vardi ama baslik forum kurallarina aykiri oldugu icin kilitliyorum.Müslümanlık benim asıl düsüncem ve yasantimda cizmis oldugum yoldur bu düsünceye karsi olan bir düsünceyi asla savunmam fakat geri adim attiklarinida yazmak konu geregi görevimdir...
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş