dambil seti 20kg mi yoksa 50kg bar dambil set mi alsam

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve rogliganus tarafından 25 Haziran 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. rogliganus

rogliganus Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaslar merhabalar

kararsiz kaldim fikrinizi almak isterim

elimde 20kglik dambil seti var ve agirliklar bagzi hareketler icin yetersi kaliyor. ve agirliklari tak cikar yapmam atramani zorlastirdigi icin hafif ve agir setler icin
    daha fazla agirlik almayi dusunuyorum.

aslina bakarsaniz bar agirlik ile dambil agirlik arasindaki farki cozmus degilim
    ben dambillar ile barla yapilan haraketleri de calisabiliyorum.

50kg'lik bar set yerine bir ikinci 20kg set dambil set alip agirliklari istedigim sekilde kombine mi etsem diye dusundum.

sizin tavsiyeniz ne olur.

2. JohnnyTog

JohnnyTog Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Toghan
    Yer:
    İstanbul
    Dambıl ve Barbell çalışmaları farklıdır. Bu yüzden hareketlerde Dambıl ve Barbell kombinasyonları yapılır. Dambılla yapılan hareketlerde daha ufak kas gruplarıda çalışır ve kuvvet tek bir kas üzerinde kalmayarak dağılır ancak sadece dambılla yapılan kas çalışmalarında kaslar üzerinde dengesizlikler elbet olacaktır. Barbell ile yapılan çalışmalarda ise Ana kasa daha fazla yük biner ve yardımcı ufak kas grupları daha az çalışır Kaslar arasında denge daha fazla olur. Alınacak Dambıl ve Barbell arasındaki fakları sadece maddi olarak düşünmemek gerekir. İkisini kombine etmek daha sağlıklı olur ve kasların için daha iyi olacaktır.

3. rogliganus

rogliganus Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    bu aradaki ince farki anliyabilmis degilim 2 dambili sanki elimde barbell varmis gibi tutsam. ve hareketi o sekilde calisam aynı efekti almaz miyim*

* tamam soru biraz absurt ancak sadece barbell ile dambıl farkini tam anlamak istiyorum.

Sayfayı Paylaş