Dambıl ile tekrar sayısı

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve FrkN67 tarafından 5 Eylül 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. FrkN67

FrkN67 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar.

Haziran ayından bu yana 5 kiloluk dambıl setimle çalışmalar yapıyorum.

Başladığımda 84 kiloydum,şuan ise eğer tartı da bir sorun yoksa 68 kiloyum ve 1.76 boyundayım:)

Ben Kilo vermek adına ''Definasyon'' yapıyorum halen ve de hergün sadece 1 bölgeyi çalıştırmak üzere haftanın 7 günü de kas çalışması yapıyorum.

Merak ettiğim konuya gelince ;

5 kiloluk dambıllarla şuan çalışmaya devam ediyorum ve tekrar sayılarını galiba biraz abarttım. Mesela Göğüs çalışırken,bütün hareketlerin toplamında 1040 tekrar yapmışım. Araştırdığıma göre ise düşük ağırlıklarla beyaz lif kaslarını çalıştırabiliyormuşuz.Yani Kırmızı lif kaslarını çalıştırabilmek için daha yüksek ağırlıklar gerekiyormuş.

Sorum ise ;

20 Kiloluk döküm dumbell set alıcam. Yani 10'ar kiloluk 2 adet dambıl alıcam.
    Acaba Kırmızı lif Kaslarını uyarmak için bu ağırlık yeterli midir?

Ve de 5kg ile 1000+ tekrar yapıyordum amacım kilo vermekti.

Şimdi ise 10 kg dambıllarla 20x3,15x3 gibi düşük tekrar ve set sayılarıyla, çok ağırlık az tekrar prensibini benimseyerek kasları rahat bir şekilde uyarabilir miyim?Yoksa gene yüksek tekrar aralıklarında (toplamda 500-600 tekrar) mı yapmam gerekiyor?dumbelllls

Sorularıma cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler:lol:

Son düzenleme: 5 Eylül 2012
  2. brhmcr

brhmcr Guest

Yuksek agirliklarla 8-12 tekrar araligi isini gorecektir. Belirli periyodlarda agirlik arttirman gerekir. Bazen ise sasirtma amacli yuksek tekrarli setler veya drop setler yapabilirsin.

Aslolan tekrar araligin degil dietindir.

Benim tavsiyem 8-12 tekrar araligidir.

3. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    ayarlanabilir dumbell seti olsa iyi olur 50 kgye kadar büyük kas gruplarını çalışırken 5 kg -10 kg yetmeyebilir ilerde örnek bicepsi 10 kg 10 tekrar yapınca kasa uyarım gidebilirken ancak sırt çalışırken gitmez hacim döneminde 3 set 8 tekrarsa definasyonda 4 set 12 tekarar yada 3 set 15 tekrar olmalı öyle bir ağırlık seçeceksinizki 3 set 15 tekrar yapıyorsun 12-13e geldiğinde son tekrarlarda kas çok zorlanacak başka türlü olmaz

4. brhmcr

brhmcr Guest

rockybalboa7 bence tekrar araligindan ziyade setler arasi dinlenme suresi onem kazaniyor bulk-definisyon idman farkliliginda.Soyledigin dogru muhakkak 12 ustu tekrara cikilabilir definisyonda ama asil amac set arasini 1 dakika alti tutmak olmali diye dusunuyorum.

5. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    evet orayı atlamışım doğru setler arası dinlenme süresi önemli definisyonda 30 saniye yada 45 saniye olması gerekir

6. FrkN67

FrkN67 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Şimdi ben hareketleri 20-30 tekrarlı yapsam 30-45 saniyeliğine dinlenirimde 1 harekette 300 tekrar yapınca 30 saniye yetmiyor yav :D

7. brhmcr

brhmcr Guest

Iste yanlis yaptigini anlaymaya calisiyoruz. max 15 tekrar yeterli olacaktir bir set icin.Set arasini da 30 saniyeye indir.

8. M£RT

M£RT Üye

Beğenileri:
    114
    Ödül Puanları:
    0
    Birkaç foto koysana ya merak ettim okadar çok tekrar çalışan birinin vücudunu :)

9. Alpay

Alpay Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    bende ılk başlarda 40-50 tekrar yapmaya çalışıyodum :) ancak çok yanlış 40-50 tekrar yapınca kollarım çok ağrıyordu diğer çalışmalara ayırıcak derman kalmıyor :) brhmcr in dediği gibi 8-12 civarı tekrar yap 300 nedir kardeşim uçmuşsun :):)

10. FrkN67

FrkN67 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ağırlıklar 5 kilo gibi düşük olunca 8-12 tekrar beni kesmiyodu :D Neyse 10 kilo aldığımda kas gelişmesi için 8-12 tekrar yaparım ozaman olur değil mi?:p

11. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    yeni başlayanlarda yalnış düşüncelerden biridir bende aynısına yapmıştım:) 3 kg dumbellim vardı 60-70 tekrar yapıyordum sonuç tabiki sıfır setler ve tekrarlar süs olsun diye konulmamış ya 4set 12 tekrar yada 3 set 15 tekrar olacak şekilde set aralarında 1 dakikanın altında dinlenmek koşulu ile çalışılmalı

12. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    FrkN67, yeni başlayan çoğu kişinin yaptığı hatayı yapmışsınız. ama şu anda elinizin altınında böyle bir site varken böyle sorular sormanız normal değil. diğer üyeler size torpil gemiş cavaplamış fakat forumu okuma zahmetini göstermediğiniz için size yardım etmek benim içimden gelmiyor.

13. FrkN67

FrkN67 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Letsev adlı arkadaşım öncelikle merhaba,

Evet ben yeni ve biraz acemi biri olarak yanlış yapmış olabilirim,ama bu forumu okumadığım,araştırmadığım anlamına gelmez. Foruma dün üye oldum ama 2.5-3 aydır forumu takip ediyorum.

Set ve tekrar sayılarında arkadaşlar 12x4, 15x3 gibi aralıklardan bahsetmişler,forumda azıcık araştırma yaptığımdada aynı set ve tekrar aralıklarından bahsedenler çok oldu.

Lakin Bu set ve tekrar sayılarından bahseden arkadaşların her biri, 15-20 ve daha yüksek ağırlıklar ile çalışıyorlar.

Ben ise sadece 5kg ile bariz kas yapmanın bile imkansız olduğu bir ağırlık ile çalışıyorum.

Amacım başta Kilo vermekti çünkü 84 kiloydum.Kendime göre hazırladığım ağırlık programım ile birlikte gereksiz yiyeceği,abur cuburu keserek 68 kiloya düştüm ve de bu başarılı olduğumun kanıtı diye düşünüyorum.

Zaten sorduğum sorunun da cevabını büyük bir ihtimalle arkadaşların önerileriyle almış bulunuyorum. Tekrar sayılarındada hata yaptığımı anladım:)

10kg dambıl aldığımda söylenildiği gibi yüksek ağırlık düşük tekrar ile çalışacağım. 15x3, 14x2 gibi.

Teşekkürler.bench_O

Sayfayı Paylaş