Daha 3. ayım ama bana yazılan program hiç içime sinmedi

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve EnemyOfSugar tarafından 9 Ocak 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. EnemyOfSugar

EnemyOfSugar Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Yer:
    Eyüp
    Arkadaşlar 6 haftalık bi kuvvet programı uyguladım.Ve butun hareketlerım 4x12ydi şimdi hocamdan hacim programı istedim. Bana bu programı yazdı ve o altı haftalık kuvvet programı oncesı ölculerım ve sonrası ölculerım resımde yazıyor. Acaba bu programın bana yararı olur mu olursa ne kadar olur? olmazsa yenı bır program tavsıye edebilecek olan var mı acaba?? 1493133_598928056827738_1448485045_n.jpg 1517585_598928080161069_2146671882_n.jpg

2. EnemyOfSugar

EnemyOfSugar Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Yer:
    Eyüp
    Yok mu yardım edecek bi allahın kulu?

3. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    o program birsürü gereksiz hareketle dolu. yeni başlayan birinin günde 7-8 hareket yapıp gelişmesi imkansız.

4. HCI

HCI Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    1
    hocam 7-8 hareket yetersiz mi yoksa fazla mı gelişim için ?

5. trkçrl

trkçrl Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    bence programın ço ksaçma heleki göğüs programın press ve fly lardan oluşan bir program pullover yada dips eklesen iyi olur bide pressleri smit machinede yapmayın dengeleyici kaslarınız çalışmaz...

6. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    yeni başlayan biri için 7-8 hareket çok fazla. örneğin göğüs idmanı yeni başlayanlar için 4, iyi beslenip dinleniyorsa 5 hareketi geçmemeli. ayrıca decline press ve decline fly yeni başlayanlar için gereksiz.

HCI bunu beğendi.
  7. kubilaykıbrıs

kubilaykıbrıs Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir-kıbrıs
    normal bench press koymayıp deatlift ve lunge ı bacak idmanı koyan mantık aynı olamaz. Makina yerine normal yap

8. KnightyCool

KnightyCool Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Bölgesel programlardan kaçının. Her çalışmada farklı bir kas grubunu çalıştıran – mesela bir gün göğüs, bir gün bacak, bir gün kol – programlar sadece ilaç kullanan, ileri seviye sporcular için idealdir. Onun dışındaki sporcular mutlaka ve mutlaka haftada 3 kez tüm vücut programları uygulamalıdır. İyi bir tüm vücut programı olarak bunu önerebilirim: Doğan Vücut Geliştirme Programı

fpces ve StormBlast bunu beğendi.
  9. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    ilaç kullanmayla bölgesel çalışmanın ne alakası var insanları yanlış yönlendirmeyin. body building'te en ideal çalışma bölgesel çalışmadır. hipertrofi için ağır idman yapılmalıdır ve tüm vücudu aynı gün ağır çalıştıramazsınız.

10. KnightyCool

KnightyCool Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Evet bu tür ağır çalışmalar 1) İLAÇ KULLANAN 2) ÜSTÜN GENETİKLİ 3) PROFESYONEL SPORCULAR için uygundur. Çünkü ilaç kullanımı ve üstün genlerle vücut recovery olabilir. Bu tür programları uygulayan sıradan insanlarsa genel olarak yavaş gelişir veya kısa bir süre sonra gelişimleri durur. Sayfalara gelip "ben niye gelişemiyorum" diyenlerin %99'u bu tür programları uyguluyor.

Dünyanın her yerinde spor bilimciler, uzmanlar, antrenörler yeni başlayanlar, orta ve ileri sporcular için tüm vücut çalışmalarını önerir. Çünkü bu tür çalışmalar çok daha uygun ve etkilidir.. Daha fazla bilgi için: Vücut Geliştirme Hataları
    --- Mesaj birleştirildi, 13 Ocak 2014 ---
    Biraz daha ileri sporcular (vücut ağırlıklarının 1,5 katı squat yapan) programlarını alt-üst olarak ikiye bölebilir:

Pzt: Alt vücut (bacaklar, kollar)
    Salı: Üst Vücut (Göğüs, sırt, omuz)
    Çarşamba: Boş
    Per: Alt vücut
    Cuma: Üst Vücut

Ama profesyoneller hariç herhangi bir kişiye tutup haftada 5 gün split program yazmak tam anlamıyla cinayettir. Çünkü yeniler ve orta seviye sporcular bu kadar yüksek hacimden verim alamaz.

11. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    8 yıldır bu sporu yapıyorum, bu spordan önce de yaklaşık 5 yıl güreş geçmişim var. Yani yaklaşık 13 yıldır sporun içindeyim, bu 13 yıl içinde azimli ve disiplinli çalışıpta gelişemeyen insan görmedim. 55-60 kilo salona gelip 75-80 kiloya ulaşan ve gayet muazzam gelişen onlarca insan tanıdım. Gelişemedim diye mızmızlananların çoğu 1 ayda rambo olucanı sanıp salona çalışmaya gelen disiplinsiz ve iradesiz kesimdir. Bu sporda bi kural vardır sıkı çalışıcaksın, iyi besleniceksin ve iyi dinleniceksin. Oyunu kuralına göre oynamayanlar gelişemedim diye ağlamaya devam edebilirler. İradeli ve disiplinli bi şekilde bu kurallara uyanlar daima kazanıcaktır bundan şüpheniz olmasın.

12. KnightyCool

KnightyCool Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Orası doğru ama azimle çalışmayı doğru bilimsel bilgilerle ve ispatlanmış gerçeklerle birleştirmek daha iyi ve mantıklı değil mi?

Türkiye'de hangi salona gitsen insanlara bu split programlar veriliyor ama Avrupa ve Amerika'da gerçek çok aksi. Çok ileri olmadığı sürece kimseye 5 günlük split programlar verilmiyor. Hatta bütün spor bilimciler bunlara karşı çıkıyor. Sanki Türkiye farklı bir gezegende gibi geliyor.

doxux bunu beğendi.
  13. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    Spor branşlarına göre idman programı verilir. Mesela bi futbolcuya, voleybolcuya, basketbolcuya split idman veremezsiniz. Onların idmanları farklıdır istasyon ve kondüsyon çalışması yaparlar, teknik idman yaparlar. Çünkü onların gereksinimi bu yöndedir. Body building'te de en yararlı idman hipertfofiyi en yüksek sağlayabilen idmandır. Buna giant setler, drop setler, crossfit idmanları, kardiyo idmanlar, split idmanları hepsini katabilirsiniz. Önemli olan gelişimi maximum düzeye çekmek mantık bu. Bu sporda tüm vücut idmanları sadece adaptasyon döneminde yapılır diğer dönemlerde yapılması verimli değilidir.

14. KnightyCool

KnightyCool Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Doğru ama bu saydıklarınızın hepsi ileri seviyede sporcular için geçerli. Vücut geliştirmeye yeni başlamış ve orta seviyedeki sporculara kadar doğru olan olabildiiğince az izolasyon programı yaparak ilerlemek.. Belli bir kuvvet oranından sonra izolasyon ve şekillendirmeye geçilebilir.

15. trkçrl

trkçrl Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    bu sporda azimli ve disiplinli çalışan herkez gelişir arkadaşlar en kötü programı ver adama azimli bir şekilde uygulasın yinede gelişir bu sporda en önemli etken sabırdır...
    yeni başlayanlara ilk 1 yıl bana göre tüm vücudu çalıştıran program verilse çok daha fazla gelişiyor 1 yılda belli bir kütleye ulaştıktan sonra bölgeleri daha fazla zorlaması gerekeceği için bölgesel geçmesi daha mantıklı...

16. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Her kas grubunu haftada 1 çalıştıran programlar ancak çok yüksek ağırlıklar kullanabilen ilerlemiş sporcularda verimli oluyor, yeni başlayan veya orta seviye sporcularda vücudun iyileşme yeteneğine de bağlı olarak tüm vücut çalışması veya her kas grubunu 3-5 gün arayla vuran alt vücut/üst vücut, itme/çekme, itme/çekme/bacak şeklindeki bölümlemeler daha verimli.

Türkiye'nin ayrı bir gezegende gibi olduğu tespitine katılıyorum. Yabancı forumlarda 4-5 günlük splitlerle dalga geçiliyor artık.

17. kubilaykıbrıs

kubilaykıbrıs Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir-kıbrıs
    her bölgenin hakkını verebilecek kadar kendini ileri görebiliyorsan her türlü çalışırsın zaten bir süre sonra sinir sistemin dahi ona alışır. Ama yeni başlayan için mantık genel hareketler ve bol dinlenmeli olması kas gelişimini olumlu etkiler.

18. ßeast

ßeast Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    2 senelik evde çalışmanın ardından, salonda 3. ayıma girdim ve hergün bir bölge şeklinde çalışıyordum uzun zamandır ama gelişim haliyle ilk iki seneye göre yavaştı.Şu siteyi gördün geçen ve bu program kafamı karıştırdı.Sizce bölgesele devam mı etmeliyim yoksa şu programı mı uygulamalıyım. Doğan Vücut Geliştirme Programı

19. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    yeni başlamış ve orta seviye sporcu dan kastınız nedir. benim bildiğim orta seviye sporcu bu sporu en az 2-2,5 sene kesintisiz yapanlardır. yıllardır bu sporun içindeyim tüm vücut çalışan bi tane bile orta seviye sporcu görmedim.

20. trkçrl

trkçrl Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    orta yeni ileri derecede sporcular yıla göre değil kaldırdığı ağırlığa göre katogorilendirilir...70 kg bir insan squatta kilosundan az basıyorsa yeni başlamış 100 kg basıyorsa orta seviye 140 kg basıyorsa ileri seviye bir sporcudur yıllarla alakası yoktur...

doxux bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş