Dağ gibi bicepsler

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve wrestler tarafından 28 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 160 üye.
 1. wrestler
  Offline

  wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

  Katılım:
  4 Şubat 2007
  Mesajlar:
  3.231
  Beğenileri:
  3.368
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  TOKAT
  [​IMG]

  Vücut Geliştirmeyle (V.G.) uzaktan yakından hiçbir alakası olmayanların Latincesini bildiği tek kastır. Şu an bodyforumtr’desiniz ve yazımı okuyorsunuz. Bu vücut geliştirmeyle ilgilendiğinizin kanıtı. O zaman diğerlerinden bir farkınız olmalı; bicepsin Türkçede hangi anlama karşılık geldiğini de bilmelisiniz. Biceps (anatomide biceps brachii olarak geçer); ’iki başlı’ demektir. Bu başlar;

  Bicepsin dış tarafında bulunan long head (uzun baş) ve
  İç tarafında bulunan short head (kısa baş) tır.
  Üst kolda bicepsin yanında ona yardımcı olan iki kas daha vardır;
  Brachialis; üst kolun dış yanında, bicepsin uzun başının hemen altında bulunur.
  Brachioradialis; üst kol ile ön kol arasında (dirseğin üstünde), dış kenarda bulunur.


  [​IMG]

  Bicepsin çalışma mantığı şöyledir; bükücü (flexor) bir kastır. Yani kolunuzu ne zaman bükerek bir hareket yapıyorsanız bicepsiniz çalışıyor demektir. Örnek olarak, kolunuzu yanınıza uzattığınızda 1800 ‘lik bir açı oluşur. Hareketin destek noktası dirsekleriniz olacak şekilde ön kolunuzu yukarı kaldırdığınızda (kolunuzu büktüğünüzde) bicepsinizi çalıştırmış olursunuz.

  Not1: Hangi biceps hareketini yapıyorsanız yapın (high cable curl gibi istisnalar hariç), hareket sırasında dirsekleriniz bedeninizin yanlarında sabit durmalıdır. Eğer onları ileri- geri hareket ettiriyorsanız, ağırlığı bicepsten çalıyorsunuzdur. Bu da daha az gelişim demektir. Hareketi yaparken üst kol, dirseklerle sabit (hareketsiz) olmalıdır. Bunun yanında belden bükülme, ağırlığı sallama, omuzlardan yardım almak da hareketin etkisini azaltacaktır. Uzun lafın kısası; biceps çalışıyorsanız, ön kolunuzdan başka yeriniz kıpırdamamalı.

  Not2: Dikkat ederseniz; sırt çalışmalarında da kolunuzu bükersiniz. Bu sırt çalışmalarında bicepsinizi de çalıştırdığınız anlamına gelir. Bu sebeple biceps idmanından sonra sırt idmanına girerseniz yorgun bicesplerle gerekli sırt idmanını yapamazsınız. Ancak sırttan sonra çalışmak bicepsteki yoğunluğu arttıracağı düşüncesiyle tercih edilebilir.

  [​IMG]

  Bicepsler hakkında genel bilgileri edindikten sonra, şimdi özele inelim. Bu kısımda nasıl çalıştırılmaları gerektiği hakkındaki bilgilerin yanı sıra, püf noktalardan da bahsedilecektir.

  - Büyük pazular için her açıdan hücum etmelisiniz. Her yönden saldırmak, her yönden gelişim demektir. Bu da istediğiniz ölçülere en hızlı yoldan ulaşmanızı sağlar. Yeni başlayanlar hariç (onlar için kısa ve temel hareketler içeren idmanlar yeterli olacaktır) yukarıda saydığım 4 kası da aynı titizlikle çalışmalısınız. Tüm vücutta olduğu gibi kolda bulunan tüm kaslar da zincirin birer halkasıdır. Her halka güçlü olmalıdır ki zincir kopmasın. Unutmayın! Birinin zayıf olması diğerinin gerekli ağırlığı kaldıramamasına neden olur. Bu da daha az hacim ve güç demektir.

  - Yeni başlayanlar daha çok makinelere yönelmelidir. Bu şekilde makinenin rotasının dışına çıkamayacak, usulsüzlük yapamayacaklardır. Bicepsi çalıştırmanın mantığını kavramak daha kolaylaşacak, ileri dönemlerde serbest ağırlıkla çalışmak için hazırlık olacaktır.

  - Yeni başlayanlar hemen ağır kiloların peşinden koşmamalıdır. İlk ay tek egzersiz, ilk aydan sonra 10-15 tekrar aralığında, son 3 tekrarda zorlanacak ağırlıklarla çalışılmalıdır. Biceps için toplam egzersiz sayısı 2-3, toplam set sayısı 6-8 olmalıdır. Daha sonraki dönemlerde (6. aydan sonra) egzersiz ve set sayıları (3-4 egzersiz, 9-12 set) artabilir. Bicepsleriniz küçük kas gurubundadır ve onları gereğinden fazla çalıştırırsanız gelişmek yerine küçülebilirler.

  - Kasları monoton çalışmalardan kurtarmak gelişimi hızlandırır. Bunun için programınızda barbell, dumbell, kablo, makine vs. ile uygulanan egzersizlere yer verin.

  - Bicepsin uzun başı kısa başından hacimce daha büyük ve daha güçlüdür. Uzun baş, pazunuzu sıktığınızda sivri (tepe gibi) görünen kısımdır. Uzun başı çalıştırmak için Z-Bar ya da dar tutuşlar kullanabilirsiniz.

  - Kısa başa yoğunluk verilmesini sağlayan tutuş şekli ise geniş (omuz genişliğinden daha geniş) tutuşlardır.

  - Bicepsin büyük kısmını uzun başın işgal ettiğinden bahsetmiştim. Üst kolun %60 gibi bir bölümünü de arka kol-triceps oluşturur. Bicepsiniz ne kadar sağlam olursa olsun (ki triceps çalışmamış kol, maksimum ölçüde bicepse sahip olamaz) tricepsiniz zayıfsa hayalinizdeki kollara sahip olamazsınız. Bu sebeple büyük kollar istiyorsanız, tricepse hakkını verin!

  - Biceps hareketlerinde negatif (indiriş) kısmını yavaş icra etmeye çalışmalısınız.

  - Birçok kişinin yaşadığı sağ ve sol kol orantısızlığının çözümü için tek yönlü (tek kolla yapılan dambıl ya da kablolu) egzersizler tercih edilmelidir. Eğer sürekli barla çalışırsanız, daha güçlü olduğunuz taraf daha fazla yükü taşır. Bu da dengesiz gelişime neden olur.

  Şimdi hangi egzersiz, bicepsin neresini çalıştırıyor ona bakalım;

  Uzun baş (long head) ;
  Dar tutuş barbell curl
  Dar tutuş preacher curl
  Dar tutuş cable curl
  Dar tutuş machine curl
  Incline dumbell curl
  Concentration curl


  [​IMG]

  Kısa baş (short head) ;
  Geniş tutuş barbell curl
  Geniş tutuş preacher curl
  Geniş tutuş cable curl
  Geniş tutuş machine curl
  Dumbell curl
  High cable curl

  Brachialis;
  Hammer curl
  Preacher curl sehpasında hammer curl
  Rope hammer curl

  Brachioradialis;
  Reverse grip barbell curl
  Reverse grip dumbell curl
  Barbell curl (BC) hakkında kafanız gayet net olmalı. Büyük göğüsler için bench press, büyük bacaklar için squat yapıyorsanız, büyük bicepsler için de BC yi hiç düşünmeden antrenman programınıza eklemelisiniz. Yukarıda bahsettiğim (bknz. Not1) kurallar BC için de geçerli. Ek olarak, BC nin pozitif (kaldırma) kısmını bileklerinizi aşağı salarak yapabilirsiniz. Bu şekilde bicepslerdeki baskıyı ve kasılmayı artırırsınız. Zirvede 1 sn. kadar beklemeli ve onları kasılı tutmalısınız. Negatif (indirme) kısmını yavaş yapmalısınız. Birden boşluğa bırakmamalı, yerçekimine karşı direnmelisiniz. En alt kısımda ise ağırlığı ya kaslarınız tamamen esneyecek kadar salmalı ya da kolunuzu dirseklerinizden hafif bükülü olacak şekilde tutmalısınız.

  Preacher curl; etkinlik bakımından BC ile adeta rekabet eder. Avantajı; sehpada yapılması sebebiyle hata yapmanıza engel olurken ağır kilolar kullanmanıza da olanak vermesidir. Geneli etkilemesinin yanında bicepslerin alt kısmını çalıştırır ve o bölümün dolmasını sağlar. Bicepsinizi sıktığınızda biceps-dirsek eklemi arasındaki boşluğu doldurur. Bicepste tepe etkisi yapar. Bu egzersiz kası çok gerdiği için yapmadan önce iyi ısınılmalıdır.

  [​IMG]
  Hammer curlün çoğu kişi tarafından ihmal edildiğini ve sevilerek yapılmadığını düşünüyorum. Fakat bir sonraki cümlede vereceğim bilgiden sonra onu idmanlarınızdan eksik etmeyeceğinizi hissediyorum. Hammer curl biceps- triceps arasındaki brachialisin top gibi şekillenmesini sağlayarak, bicepsi ileriye doğru ittirir. Böylece tepenin büyümesine ve sivrilmesine yardımcı olur. Bunun yanında bicepsin alt bölümünü de kalınlaştırır.

  Concentration curl hakkındaki püf noktalardan da bahsedelim. Bicepsin sivriltilmesi için kullanılan en önemli silahlardandır. Genelde bitirici egzersiz olarak idmanın sonunda yapılır. Hareketin alt kısmında dirseğinizi tam kilitlemeyin. Kolunuz hafif kırık kalsın. Sivriltmeyi istediğiniz için bu şekilde yapmanın faydası vardır. Hareketin pozitif kısmında bileğinizi dışa doğru çevirin (yani çıt parmağınız başparmağınızdan yukarıda dursun). Bu bicepsteki kasılmayı maksimum yapar. Dumbelli omzunuza değene kadar kaldırın. Zirvedeyse bir anlığına bicepsinizi sıkın. Hareketi yaparken dirseğiniz kesinlikle hareket etmemeli.

  [​IMG]

  Yenilerin pek de bilmediği ya da birkaç kez yapanlardan gördüğü high cable curl daha çok şekil vermek ve sivriltmek, idmanın sonunda bicepslere kan pompalamak amacıyla uygulanabilir. Fazla ağır kilolar kullanmadan, bicepslerdeki kasılmaya odaklanarak yapılmalıdır. Kollar vücuttan uzak durduğu için, onları olmaları gereken yerde sabit tutmak zordur. Bunun için ağır kilolar kullanmamanız gerektiğini tekrar hatırlatıyorum.

  Yeni başlayanların kafasındaki en büyük soru işaretlerinden birisi de programdır. Aşağıda farklı seviyedeki sporcular için uyarlanmış birkaç farklı biceps programı yer alıyor. Bu programları hem örnek olma hem de kılavuz olma düşüncesiyle yazıma ekledim. İsterseniz siz de yazıdaki ve programlardaki mantığı kavradığınız takdirde kendinize özgü programlar üretebilirsiniz.

  V.G.ye yeni başlayanlar 1. aylarına kadar tek egzersiz yapmalıdır.


  Program 1:
  Barbell Curls 3X10
  Program 2:
  Machine Curls 3X10

  V.G.de 1 aylık deneyimi olan sporcular için örnek biceps programları

  Program 1:
  Standing Barbell Curl 15-12-10
  Altrernate Dumbell Curl 3X10
  Program 2:
  Machine Preacher Curls 3X8-12
  Hammer Curls 3X8-12
  Program 3:
  Wide Grip Standing Barbell Curls 3X8-12
  Concentration Curls 3X8-12
  Program 4:
  EZ Bar Curls 3X8-12
  Standing Bicep Cable Curls 3X8-12
  Program 5:
  Barbell Curl 3X8-12
  Hammer Curl 3X8-12

  V.G.de 2-6 aylık deneyimi olan sporcular için örnek biceps programları

  Program 1:
  EZ Bar Curls 3X8-12
  Alternate Hammer Curls 3X8-12
  Preacher Curls 3X8-12
  Program 2:
  Wide Grip Standing Barbell Curls 3X8-12
  Hammer Curls 3X8-12
  Incline Dumbbell Curls 3X8-12
  Program 3:
  Machine Preacher Curls 3X8-12
  Rope Hammer Curls 3X8-12
  Concentration Curls 3X8-12
  Program 4:
  Preacher Curls 3X8-12
  Alternate Hammer Curls 3X8-12
  Concentration Curls 3X8-12
  Program 5:
  Barbell Curls 3X8-12
  Hammer Curls 3X8-12
  Concentration Curls 3X8-12

  V.G. de 6 aydan daha fazla deneyimi olan sporcular 2-6 aylık deneyimi olan sporcular için olan programlara 4. egzersiz olarak reverse barbell curlü ekleyebilirler.


  Yararlanılan Kaynaklar;
  Arnold Schwarzenegger - Encyclopedia of Modern Bodybuilding
  Strength Training Anatomy – Frederic Delavier
  sporsaglikdiyet.com - Balyoz Gibi Sert, Dağ Gibi Hacimli Bicepsler
  bodybuilding.com - Want Big Biceps?
  boybuilding.com – Concentration Curl
  ebicep.com – preacher curl
  livestrong.com - Are Preachers Curls a Good Exercise?
  musclemagfitness.com - Dumbbell Concentration Curls
  realjock.com - This or That: Preacher vs. High Cable Curls
  all-about-arm-exercises.com - High Cable Curls Are Great for Peaking the Biceps ..
  muscleandstrength.com - Beginner Bicep Workout
  shapefit.com - Biceps Workout Routines

  Yazan: wrestler


  [​IMG]
  yazının resimleri..
   

  Ekli Dosyalar:

  Son düzenleme: 30 Aralık 2013
  Bora67, Mr.biceps41, Bozo-Baku ve diğer 179 kişi bunu beğendi.
 2. thetramp
  Offline

  thetramp Özel Üye

  Katılım:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2.723
  Beğenileri:
  2.368
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Elektrik-elektronik mühendisi
  Yer:
  manisa
  çok güzel bi başlık açıp çokça sorulan bi konu hakkında hemen herkezi tatmin edebilecek bilgiler vermişsin.yeni başlayanların sürekli ziyaret etmesine neden olabilecek nitelikte bilgiler taşırken uzun süredir yapanlar içinde özellikle biceps antrenman rutinini değiştirirken çokça kullanabileceği bilgiler olmuş.teşekkürler wrestler..
   
  aliberk.sokulgan, omerfarukk33, ace1 ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
 3. ModiXvoorN
  Offline

  ModiXvoorN Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  94
  Beğenileri:
  77
  Ödül Puanları:
  28
  Gerçekten tebrikler, emeğine sağlık. Güzel ve sade bir anlatım olmuş, paylaşımlarının devam etmesi dileğiyle.
   
  wrestler bunu beğendi.
 4. BeachBoy
  Offline

  BeachBoy Üye

  Katılım:
  13 Ekim 2005
  Mesajlar:
  1.657
  Beğenileri:
  4.430
  Ödül Puanları:
  123
  Öncelikler tebrikler wrestler boyut konusunu halletmişsin. Yazılar gayet okunaklı fakat son sayfa ( kaynakların yazdığı ) bir önceki sayfanın üstüne geçmiş galiba. Sondan bir önceki sayfanın son kısmı kapanmış biraz.

  Güzel çalışman ve emeğin için teşekkürler.
   
  Chomoloko, Azi, wrestler ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 5. NoPainNoGain!
  Offline

  NoPainNoGain! Üye

  Katılım:
  16 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  97
  Beğenileri:
  121
  Ödül Puanları:
  43
  Yer:
  istanbul
  Bu yazı ve flexor hocanın yazılarından sonra artık BİCEPS ile ilgili soru soran kalmaz sanırım. Çok çok yararlı bir bilgi emeği geçenlere çok teşekkürler.
   
  wrestler bunu beğendi.
 6. halterman
  Offline

  halterman Üye

  Katılım:
  22 Şubat 2012
  Mesajlar:
  282
  Beğenileri:
  104
  Ödül Puanları:
  53
  Meslek:
  body
  tam aradıgım baslık tam aradıgım konu sonsuz tesekkürler hepsını okudum gayet fikir sahibi oldum daha net bu konuda saygılar
   
  wrestler bunu beğendi.
 7. RaJeV
  Offline

  RaJeV Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2011
  Mesajlar:
  1.756
  Beğenileri:
  686
  Ödül Puanları:
  123
  Ellerinize sağlık süper bi başlık olmuş.
  Aklıma takılan bi kaç soru var:

  Şimdi biceps 4 kastan oluşuyorsa her biceps antremanında her kas grubunu çalıştırmak doğru olur mu? Mesela sadece biceps çalışacağım gün:

  1)Dar tutuş barbel curl
  2)Geniş tutuş barbel curl
  3)Hammer curl
  4)Revers grip barbell curl


  Yukarıdaki program uygulanabilir mi?

  Ayrıca yazıda sırttan sonra bicepse girilebilir yazıyordu. Ben sırttan sonra da bicepse giriyorum. Sırttan sonra kaç hareket önerilebilir biceps için? 2 hareket yeterli mi 3 hareket mi olmalı?
  Ve hangi hareketleri tercih etmeli? 2 hareket için uzun ve kısa olanları mı çalıştırmak gerekir?

  1)Dar tutuş preacher curl
  2)High cable curl yada geniş tutuş cable curl  Uzun zamandır bicepslerden dolayı sıkıntı çekiyorum Vucüduma göre çok orantısız. Bu başlık ganimet gibi oldu.
   
 8. wrestler
  Offline

  wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

  Katılım:
  4 Şubat 2007
  Mesajlar:
  3.231
  Beğenileri:
  3.368
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  TOKAT
  Sorunu özel değil de genel olarak cevaplarsam birçok kişinin aklındaki soru işareti giderilmiş olur.

  Önce bir şeyi düzeltelim. Biceps 4 kastan oluşmuyor. 2 bölümden oluşuyor (kas değil,bölüm!) Ve bicepse yardım eden 2 kas daha var (brachialis ve brachioradialis).

  Aslında ben seviyelere göre örnek idmanlar koymuştum ama o bölüm silinmiş (umarım tekrar düzenlenecek).

  Eğer kişi 6 aydan fazla bir deneyim sahibiyse ve temelinin iyi olduğunu düşünüyorsa, kendini yeterli hissediyorsa her açıdan çalışma yapmalı. Fakat burada mantık önemli. Farklı egzersizlerle daha farklı açılardan bicepse odaklanılmalı.

  Örneğin; dar ve geniş tutuş barbel curl, neredeyse aynı egzersiz. Bunun yerine dar tutuş BC ile dış, dumbell preacher curl ile iç hedeflenebilir (dikkat edin biri bar ile, biri dumbel ile, biri ayakta,biri sehpada uygulanıyor vs. vs.)

  Esasında sorduklarının cevabı yazıda var. Son olarak soruna kısa cevap vermek gerekirse; seviyene ve temeline güveniyorsan farklı özelliklere sahip (dumbel, barbel,kablo, oturarak ya da ayakta, geniş ya da dar tutuş vs.) hareketlerden bir program oluşturabilirsin.
   
 9. BeachBoy
  Offline

  BeachBoy Üye

  Katılım:
  13 Ekim 2005
  Mesajlar:
  1.657
  Beğenileri:
  4.430
  Ödül Puanları:
  123
  "Bicepslere hacim kazandırmak için ne yapmalıyım ? " bu soru forumda çokça soruluyor. Bunun doğrudan yolu biceps hareketlerini ( dumbell , barbell curl vs. ) çalışmak.

  Vücudun bir bütün olduğunu ve bölge hareketlerinin diğer kas gruplarına ikincil etkilerinden forumda bahsetmiştik

  Bicepse hacim kazandırmada ikincil ve önemli idmanlar.

  Kanat İdmanları:

  Sırt egsersizleri yaparken biceps ikincil bir kas grubu olarak iş görür, bu yüzden de daha bicepsleri calistirmayi dusunmeye baslamadan bicepsler patlayacak gibi siser. Aslinda, cogu insanin farketmedigi sey bicepslerin boyutunu asil arttiran calismanin curl degil agir sirt antremanlari olmasidir. Ornegin, Chin-up ya da agir barbell row gibi egsersizler bicepse kas kutlesi eklemek icin kullanilabilir.

  Bacak İdmanları:


  Başlangıç seviyelerindekilere yakın olanlar ve gelişimde yetersiz kalmış diğer vücutçuların sadece vücudun bir bölgesini hedef alan özel programlara dalarak umutsuzca çabalarla iri kollar inşa etmeye çalışmaları .Onları büyük kollar istedikleri için suçlamıyorum ama bu yöndeki yaklaşım tarzları kusurlu . Squatta kendi vücut ağırlığının 1.5 katını 20 tekrarla kaldırmaktan uzak tipik bir vücutçu için , kola özel program uygulamak baştanbaşa uygunsuz ve gereksizdir .

  Vücut ağırlığının 1.5 katını 20 tekrarla kaldırma ile sağlanacak kuvvet ve gösterilen gelişim sizin biceps ve triceps(arka kol) antrenmanlarında odaklandığınız izole hareketlere oranla daha fazla iri kollar inşa etmenizi sağlayacaktır . Her ne kadar squat öncelikli olarak bir bacak hareketi olsa da , bu hareket vücudun geri kalanına etki eden ve vücudun geri kalanını uyaran bir harekettir . Ama daha da önemlisi eğer squatta önemli ağırlıkların altına girebiliyorsanız , bu durum vücudunuzun geri kalanının da düzenli bir şekilde büyümesini sağlar .Vücudun 1.5 katı kadar ağırlıkla squatta ağırlık kaldırabilmek ama buna rağmen üst vücutta büyük oranda kas bulundurmamak nadir görülebilecek bir durumdur .
   
  egemenn, baki_1990, Ocensers ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
 10. ParZ
  Offline

  ParZ Üye

  Katılım:
  28 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.308
  Beğenileri:
  869
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  öğrenci
  Resimleri göremeyen tek ben miyim acaba ?
   
 11. wrestler
  Offline

  wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

  Katılım:
  4 Şubat 2007
  Mesajlar:
  3.231
  Beğenileri:
  3.368
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  TOKAT
  internet explorer da görünmüyor olabilir. google crome da görebilirsin.
   
 12. ParZ
  Offline

  ParZ Üye

  Katılım:
  28 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.308
  Beğenileri:
  869
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  öğrenci
  Chrome kullanıyorum.
   
 13. jackmaldow
  Offline

  jackmaldow Üye

  Katılım:
  28 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  293
  Beğenileri:
  125
  Ödül Puanları:
  53
  Yer:
  LA / California
  Resimler patlamış .
   
 14. heril
  Offline

  heril Üye

  Katılım:
  26 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  108
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  28
  peki verdiğiniz bu 5 adet programın hepsini uygulayacak mıyız yoksa her antreman da 1 program mı uygulayacağız.
   
 15. brhmcr
  Online

  brhmcr Guest

  Aralarindan birini secersiniz ve ayda bir degistirirsiniz. yani her idman degisiklige gitmeyiniz. 1 program secipp vucut cevap vermeyi biraktiginda degistiriniz.
   
 16. Ramy
  Offline

  Ramy Üye

  Katılım:
  16 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Göğüs hareketlerinden sonra neden sertlik olmaz sanki hiç çalışmamış gibi ?
   
 17. bulent1
  Offline

  bulent1 Üye

  Katılım:
  16 Ekim 2011
  Mesajlar:
  85
  Beğenileri:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  technical1967 bunu beğendi.
 18. beygenc
  Offline

  beygenc Üye

  Katılım:
  17 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  6
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  13
  Öncelikle herkese selamlar foruma yeni üye oldum benim bicepslerle ilgili bir sorum vardı. Ben 2 senedir kickboks yapıyorum ve bazı zamanlarda 1-2 aylık vücut geliştirme yapıyorum. Daha çok güçlenmek için yapıyorum. Yalnız pazu bölgesiyle ilgili soracağım birşey var. Benim bicepsle ön kol arasında boşluk var hacimli görünmüyor biceps i sıktığım zaman omuza doğru daha çok kasılıyor diirseğin iç kısmı olan ön kol bölgesiyle arasında bir şişme olmuyor. Ben ön kol ile omuz arasındaki bölgenin genelinin hacimlenmesini istiyorum. Bunun için çekiç hareketini önerenler oldu. Çekiç hareketide dambılı kaldırırken avuçlar bize doğru değilde birbirine doğru dönmüş vaziyette tutuluyor ve bu şekilde yukarı aşağı çalışılıyor. Bu faydalımı sizin önereceğiniz bir hareket varmı. Teşekkürler.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 1 Kasım 2013
 19. BeachBoy
  Offline

  BeachBoy Üye

  Katılım:
  13 Ekim 2005
  Mesajlar:
  1.657
  Beğenileri:
  4.430
  Ödül Puanları:
  123
  https://www.bodyforumtr.com/vbforum/biceps-ve-triceps-uzatma-t8123.html
   
  beygenc bunu beğendi.
 20. khephnes
  Offline

  khephnes Üye

  Katılım:
  24 Şubat 2012
  Mesajlar:
  2.323
  Beğenileri:
  2.644
  Ödül Puanları:
  123
  Selam,

  Barbell curl ile incline dumbell curl ayni biceps programinda birbirinin ardina uygulanabilir mi? Yoksa biceps bolumlerimden ayni bolume etkisi olan hareketler midir?
   

Sayfayı Paylaş