D Vitamininin Önemi

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Nowayout tarafından 29 Kasım 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
 1. Nowayout
  Offline

  Nowayout Üye

  Katılım:
  29 Kasım 2013
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Cinsiyet:
  Bay
  Kas ve Kuvvet - Vücut Geliştirme Sitesi sitesinden alıntıdır.

  Yağ kaybetmek ve metabolizmayı düzenleyen hormonların seviyesini arttırmak için D vitamini alın. Yeterli oranda D vitamini almak hem erkekler, hem de kadınlar için önemli ama farklı nedenlerden.

  Erkeklerde, D vitamini yağsız bir vücut ve ideal sağlık için testosteron seviyesini düzenliyor. Örneğin, yeni bir çalışmada 2069 yaşlı erkek 3 yıl boyunca takip edildi ve daha fazla D vitamini alanların kanında daha fazla testosteron bulundu. D vitamini ve testosteron seviyesi düşük olanlarda çalışma boyunca ölüm oranı %111 daha fazlaydı.

  Bilim adamları D vitamininin testosteron seviyesini düzenlemesinin ardında en az iki neden yattığını düşünüyor. Birincisi D vitamini testosteronun estrojene dönüşme işlemini kısıtlıyor. Ve ikincisi testosteron salgılayan bezlerdeki reseptörlerin hassasiyetini arttırıyor.

  D vitamini takviyesi almak testosteron seviyesini arttırmak isteyen erkekler için işe yarıyor. Bir başka araştırmada düşük testosteron seviyesine sahip erkeklere bir yıl boyunca günde 3332 IU D vitamini verilince testosteronun %20 arttığı görülmüş. Araştırmalar gösteriyor ki kanında 30 ng/ml’den daha fazla D vitamini olan erkeklerin testosteron seviyesi ve kas miktarı daha fazla, yağ oranı daha az oluyor.

  Kadınlar için, yeterli D vitamini almak vücut yapısı için en ideal hormon seviyesini sağlıyor. D vitamini doku hasarını tamiri edici rol oynuyor, tiroid fonksiyonlarını ve kas ve kemik sağlığını destekliyor.

  Kanında D vitamini oranı yüksek olan kadınlar daha az vücut yağına sahip ve dahası yeterli D vitaminine sahip annelerin çocukları da daha yağsız çünkü D vitamini fetusdaki metabolizmayı düzenleyen genetik sinyalleri etkiliyor.

  Bildiğiniz gibi vücudumuz D vitaminini güneşten üretiyor ama ne yazık ki büyük bir çoğunluğumuz güneşten yeterli D vitamin alamıyoruz ve gıdalarda da fazla D vitamini yok. O yüzden günlük 4000-5000 IU D vitamini almak size birçok fayda sağlayacaktır.
   

Sayfayı Paylaş