Dışarı İçin 10 Yenilikçi & Eğlenceli Kardiyo Metodu!

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve AtlasAkın tarafından 4 Eylül 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
 1. AtlasAkın
  Offline

  AtlasAkın Üye

  Katılım:
  4 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  42
  Beğenileri:
  91
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  Ankara
  Yaz gelirken, kardiyo egzersizlerinizi dışarı taşımak harika bir fikirdir. Temiz havayı içinize çekmenizi, açık araziyi kullanmanızı ve mekan değişikliğini sağlar. Vücudunuz uyguladığınız kardiyo egzersizlerine çabucak uyum sağlayacağından; sonuçları tekrar görmeniz için çeşitli dışarı kardiyo egzersinizi birleştirmek, tam ihtiyacınız olan şeydir.

  Birçok çeşit dışarı kardiyo egzersizi vardır; bu yüzden onları değiştirmeniz, egzersizlere başlarken sıkılmanızı önler ve en uygun şekilde aşama kaydetmenizi sağlar. İşte birkaçı:

  1. Merdivenleri Tırmanmak:

  Yaz için olan kardiyo egzersizlerinin başında, merdivenleri tırmanmak gelir. Kalçaları ve bacakları çalıştırırken, kalorileri hızlı bir şekilde yakmanın harika bir yoludur. Salondaki merdiven aletlerinden çok daha ilgi çekicidir.

  2. Paten Sürmek:

  Yaz ayları boyunca yapılacak harika kardiyo egzersizlerinden biri de paten sürmektir. Doğru bir şekilde yapılırsa; bacakları güçlendiren bir egzersizdir ve toplam yakılan kaloriler bakımından, koşmayla kıyaslanabilir.

  Kayarken dikkat edilmesi gereken şey, dizleri biraz bükmek ve arkadaki bacağı dışarı doğru genişletmektir. Hareketi tam aralıkta yaparsanız, bacaklara ve aynı zamanda oyluk kaslarınıza daha fazla gerilim yükleyecektir.

  3. Yokuş Yukarı Depar Atmak:

  Devam edelim. Kardiyonun amaçlarını gerçekleştirmek için bir sonraki müthiş egzersiz, yokuş yukarı depardır. Bu basitçe aralıklı deparla aynıdır ve onun gibi inanılmaz biçimde etkilidir.

  Egzersizi gerçekleştirmek için, ne kadar depar atacağınızı hesaplayın ve size uygun yokuşu bulun. Eğer kısa mesafe, yüksek yoğunluk depar atacaksanız, kısa ve dik bir yokuş tercih etmelisiniz; aksine uzun depar atacaksanız ve daha düşük yoğunlukta çalışacaksanız, daha uzun bir yokuşa ihtiyacınız olacak.

  Koşarak yokuşu çıkın ve yürüyerek inin. Bunu altı-on kez tekrarlayın.

  4. Yüzmek:

  Yüzmek, birçok insanın iyi yönlerini gözden kaçırdığı bir çeşit kardiyo egzersizdir; ancak gerektiği kadar yüksek bir yoğunlukta yapılırsa, size harika bir çalışma verecektir.

  İnsanlar yaz boyu göllere geziye giderler. Eğer temiz, güzel bir göl bulursanız; o gölde yüzmek, gün başlamadan kardiyonuzu yapmanız için müthiş bir yöntemdir!

  Başka bir seçenek olarak, yakınlarda kulvarları olan bir havuz bulun ve kulvarı on beş dakika boyunca yüzmeyi hedefleyin. Her hafta beşer dakika ekleyerek kırk, kırk beş dakikalara kadar çıkın.

  5. Plajda Koşmak:

  Eğer yukarıda bahsettiğimiz depar egzersizini yapamadıysanız; kalori yakımınızı arttırmanın bir başka yolu da, koşuyu plajda yapmanızdır. Altınızda sıkı bir zemin olmayacağına bağlı olarak; vücudunuz dengesini sağlamak için daha fazla çalışacaktır ve bu sırada kaslarınızı yüksek seviyelerde çalıştıracaktır.

  Eğer bu egzersizi yapacaksınız, destekleyici spor ayakkabıları giyin; çünkü kum üstünde koşarken bileğinizi burkma şansınız yüksektir!

  Normal temponuzdan daha yavaş başlayın; bu araziye alışmanızı ve harekete uyum göstermenizi sağlayacaktır.

  6. Yürüyüş Yapmak:

  Koşmayla aranız yoksa, yürümeyi deneyin. Koşmanın verdiği yoğunluk hissini veremese de, uzun bir yürüyüş yaparak hala harika bir egzersiz gerçekleştirebilirsini; özellikle yürüyüş spolarını kullanırsanız(kalori yakımını arttırır).

  Yürüyüş yapacağınız arazi yokuşlarla doluysa bu sizin için daha iyidir! Yokuşlar bacaklarınızı, kalçalarınızı ve kalflarınızı çalıştıracaktır.

  7. Kürek Çekmek:

  Spor salonunda duran kürek makinesini görmüşsünüzdür; ancak olasılıkla onu kullanmaya girişmemişsinizdir. Şimdi yaz geldi, kürek çekme egzersinizi deneyebilirsiniz. Grup olarak yapılırsa müthiş bir çalışmadır ayrıca derinlemesine üst vücut çalıştırır.

  Ayrıca, çok ağır alt vücut çalışanlar için(üst vucuda odaklanmayanlar) iyi bir kardiyo çeşididir; çünkü bu egzersizde bacaklarınıza fazla yüklenmeyeceksiniz.

  8. Plaj Voleybolu:

  Kardiyo yaparken insanların eğlendiği bir diğer plaj eğlencesi, plaj voleyboludur. Süreklilik isteyen kardiyo egzersizlerinden farklı olarak "dur ve hareket et" özelliğine sahiptir. Yeterli süre oynarsanız, iyice kalori yakarsınız.

  9. Tenis:

  Raket sporlarını seviyorsanız, tenisi deneyin. Sizi sürekli hareket içinde tutacaktır ve ne kadar sert oynadığınıza bağlı olarak, saatte dört yüz-altı yüz kalori yakmanızı sağlayacaktır. Ayrıca alt vücudunuz kadar üst vucudunuzu çalıştırmak için birebirdir. Harika bir tüm vücut egzersiz seçeneğidir.

  10. Bisiklet Sürmek:

  Sonuncu yaz için kardiyo egzersizi, uzun mesafeli bisiklet sürmektir. Yaz aylarında ülkenin her tarafında birçok bisiklet turu var. Herhangi birini tercih edebilirsiniz.

  Spor salonundakiyle benzerdir; ancak dışarıda yapmak işi daha keyifli hale getirecektir.

  Kapanış

  Sonuç olarak; salonda veya evde kardiyo yapmaktan sıkıldığınızda, dışarı çıkmaya çekinmeyin. Birçok yarar elde edersiniz ve eğlenme katsayınız artacaktır.

  Orjinal Makalenin Başlığı: 10 Innovative & Fun Cardio Methods For Outside!
  Kaynak için tıklayınız.
  Çeviriyi Yapan: Atlas Akın
   
  muratturan bunu beğendi.
 2. salvadore_xp
  Offline

  salvadore_xp Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.113
  Beğenileri:
  528
  Ödül Puanları:
  123
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  İstanbul and Giresun
  Cardio'yu eğlenceli bir hale getirme fikri süper. Bir çok defa ben de düşündüm bunu. Dışarıda ve burda sıralanan maddelerde olduğu gibi başaramadım; ama tv izlerken kondisyon bisikletini kullanmayı bir ara alışkanlık haline getirmiştim. Çok faydasını gördüm o dönemde...
   

Sayfayı Paylaş