Dünya'nın en büyük örümceği ve Örümcek ağı

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve smltncr tarafından 7 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
 1. smltncr
  Offline

  smltncr Yeni Üye

  Katılım:
  6 Kasım 2008
  Mesajlar:
  575
  Beğenileri:
  214
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Denizli
  Güney Amerika'da yaşayan "Kuş yiyen örümcek" dünyanın en büyük örümceğidir. Bacaklarının çevresel açıklığı da dahil, boylarının çapı 25 santimetreyi bulur. Belirli bir büyüklüğü aşan bütün örümceklerde zehir kesecikleri vardır. Fakat bunlardan tehlikeli olanlar sayılıdır. Aslında, sinekleri ve zararlı böcekleri yok ettikleri için yararlıdırlar.

  [​IMG]

  Örümcek Ağları

  Örümcekler günümüz teknolojisinin bile çözemediği inanılmaz canlılardır. Örümcek ağının çok özel nitelikleri olan sağlamlık ve esneklik bugüne kadar taklit edilemedi. Aynı çaptaki bir çelik telden iki kat daha güçlü olan bu doku ne kadar çekilirse çekilsin orijinal durumuna dönecek kadar esnektir.

  Örümcek ağları kendine yüksek hızla çarpan nesneleri yırtılmadan esneyerek frenler. Tekrar gerisin geriye yaylanmadığından nesne ters yöne fırlamaz, yapışır kalır. Örümcek ağının esneme kapasitesi bugün yapay olarak üretilmiş en iyi telin neredeyse dört katıdır.

  Bu maddeyi yapay olarak elde etmeyi hala başaramayan bilim insanlarının örümcek çiftliği kurup, örümcekleri sağarak, ipliklerini aldıklarını biliyor muydunuz? Yaklaşık 2,5 santimetre boyundaki bu örümceklerden günde hayvan başına 320 metre (yaklaşık 3-5 gram) iplik elde ediliyor ve bu iplikler ABD ordusuna kurşun geçirmez yelek yapmada kullanılıyor.

  Dünyada 34 bin örümcek cinsi tespit edilmiştir. Yani her cins örümcek farklı özellikler taşır. Örümceklerin hepsinde zehir bezleri vardır, ama karadul örümceği, kahverengi örümcek gibi çok az türü insana zarar verebilir. dünyanın en büyük örümceği ise Güney Amerika'nın kuzey kısmında yaşayan 'Goliath Tran-tula' isimli dev örümcektir. Erkeğinin bacağının boyu 25 santimetreyi bulur. Kurbağaları, kertenkeleleri, fareleri ve hatta küçük yılanları yakalayıp yiyecek kadar güçlüdür.

  Örümcekler, diğer böceklerden farklı olarak sekiz bacağa ve sekiz göze sahiptirler. Büyüme safhasında bir bacak kınlırsa yerine yenisi gelebilir. Vücutları iki parça olup arka kısmındaki bezlerden ağ üretimi başlar, buradaki çok ince deliklerden sıvı ve damlalar halinde verilen ağ malzemesi dışarı çıkar çıkmaz donar.

  Örümcek ağının her tarafı yapışıcı değildir. Kurban ağa yakalanınca yapışkan kısmı bildiklerinden kendileri de ağa yakalanmadan onun yanına kadar giderler. Örümcek ağını amacına göre farklı şekillerde örer. Ağdaki ipliklerin de cinsleri yerlerine göre farklıdır. Yumurtaların sarmalanması için ürettiği yumuşak iplik onu aynı zamanda bir uçurtma gibi uçurabilir. Ağın ana yapısı, dairesel kısımları, avı yakalayacak kısmı için elastikiyetleri ve sağlamlıkları farklı ipler üretir.

  Örümceklerin birçok türünde erkeğine göre 4 - 5 kat büyük olan dişinin çiftleştikten sonra erkeğini yediği doğrudur. Ancak bu erkeklerin bir gecelik zevk uğruna katlandıkları bir sonuç değil, kendi nesillerini devam ettirebilmek, kendi evlatlarını ürettirebilmek için kendilerini dişiye kurban etmeleridir.


  [​IMG]____[​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Dev bir örümceğin kuşu yediğini gösteren bu resimler Avustralya’nın Cairn kentinin batısındaki bir mülkiyetin bahçesinde çekildi.​  Ve vahşi doğa uzmanlarına göre tüm dünyaya e-mail yoluyla yayılan bu haber tamamıyla gerçek.​  Dün sabahın erken saatlerinde çekildiği düşünülen fotoğraflar ağına yakalanan ölü bir kuşu sıkıca kollarının arasında tutan bir örümceği gösteriyor.​  Avustralya Sürüngen Parkı’nın baş örümcek sorumlusu Joel Shakespeare, bu örümceğin bir GoldenOrb Weaver cinsi örümcek olduğunu söyledi.​  Joel şöyle devam etti: “Normalde bu örümcekler böcekleri avlarlar; böyle bir görüntüyle karşılaşmak sıra dışı. Daha önceden bu cins örümceklerin insan eli büyüklüğünde olduğunu görmüştüm. Ayrıca tropikal bölgelerin kuzey kısımlarında bu örümceklerin çok daha fazla büyüdükleri biliniyor.” ​  Shakespeare şunları ekledi: “Fotoğafta bir melek gibi görülen kuş muhtemelen uçarken ağa çarptı ve yakalandı. Örümcek bu kuşun bütününü yiyemez. Zehrini kuşu yemeye hazır duruma getirmek için parçalamakta kullanır ve yemeği adeta paketler.”​  Queensland Müzesi’nden Greg Czechura ise bu cins örümceklerin kuş yediklerinin iyi bilindiğini; ancak fazla görüntülenemediğini söyledi. Czecura şöyle devam etti: “Bu örümcekler oldukça güçlü bir ağ kullanırlar. Fakat örümcek, kuşun ağdan kurtulmaya çalıştığı için yorulmasından sonra saldırıya geçer. Kuş ne kadar çok çabalarsa o kadar ağa dolanır ve böylece daha fazla yorulur. Bir kuş yakalayan örümcek oldukça şanslı bir örümcektir.” ​
  Dünyanın en büyük örümcek ağı  180 metre ağaç ve çalılık alanı kapsayan bu örümcek ağı, ABD'nin Teksas eyaletindeki Lake Tawakoni Devlet Parkı’nın çalışanları tarafından bulundu. Bu sanat eseri bir ya da birlik durumunda yaşayan örümcek topluluğu tarafından yapılıp yapılmadığı konusunda henüz bilgi yok. Örümcek ağı başlangıçta beyazdı ancak çok sayıda sivrisineğin yakalanması nedeniyle rengi siyah oldu. Bunu yapan örümceklerin ne türden olduğu konusunda da bilgi verilmiyor.​  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]


  __________________​  alıntı: www.mezatforum.com
   
  Son düzenleme: 7 Temmuz 2009
  midnight, 307KD, bonatschi ve diğer 6 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş