Dünyanın En İyi Strateji Oyunu

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve castorpollux tarafından 12 Eylül 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
 1. castorpollux
  Offline

  castorpollux Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2008
  Mesajlar:
  467
  Beğenileri:
  411
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Ankara
  6 Haziran 1944, New York/ABD

  Sonunda Alman askerleri beklenen çıkarmayı gerçekleştirmiştir. Tüm güçleriyle direnen Amerikan askerlerinin morali düşüktür, çünkü bir kaç gün önce başkentleri Washington DC'ye "Atom Bombası" adı verilen, o güne kadar kimsenin hayal bile edemediği korkunç bir bomba atılmıştır. Şehir, halkıyla beraber neredeyse tamamen yokolmuştur. Almanların morali yüksektir. Henüz tamamlanmış İngiltere işgali başarılı olmuştur. Moskova düşmüş, Rus ordusu çok küçük bir grup ümitsiz direnişçi dışında tamamen dağıtılmıştır. Mutlak Alman zaferi çok yakındır, tek engel morali yıkılmış Amerika'dır.
  Tarih yeniden yazılıyor...

  [​IMG]
  Kişiler, tarihler ve yerler tamamen gerçektir, gelecek?
  Gelecek bize bağlı...
  [​IMG]
  Sistem Gereksinimleri:
  • Windows 98 / ME / 200 / XP
  • Pentium III 800 MHz 128 Mb RAM
  • 1 GB Free Hard Drive Space
  • 4 Mb Video Card DirectX Compatible
  • DirectX Compatible Sound Card
  • DirectX 9.0 or higher
  • [​IMG]
  Hearts of Iron İsveç asıllı Paradox Interactive'in 2. Dünya Savaşı konulu oyunu. Bu oyunda Türkiye'den Yeni Zelanda'ya kadar 1936-1948 arasındaki tüm ülkeler (Andorra, Monako, San Marino gibi küçük şehir devletleri hariç) vardır.

  Oyun 2. Dünya Savaşı zamanında (öncesi ve sırasında) geçmektedir ve oyuncu gerçekte tarihi olayların nasıl meydana geldiğini görüp tanıklık edebilir.Heart of Iron bir tarih oyunu olarakta düşünülebilir.
  Oyunda oyuncunun istediğini seçip katılabildiği ya da ayrılabildiği 3 farklı ana müttefik vardır. Bunlar Allies, Axis ve Comintern. Oyun yalnızca bir müttefik kaldığı zaman sona erer ki bu çok zor gerçekleşir. Zaman olarak ise 30 Aralık 1947'de gece yarısı sona erer ve bu durumda kazanan müttefik anahtar bölge ve şehirleri ellinde bulunduran ve puanlama sistemine göre en çok puana sahip olan olur.
  tr.wikipedia.org'dan alıntı...


  Oyunla ilgili yorumlardan alıntılar;

  trgamer.com sitesinin tanıtımı:

  Adını "Crusader Kings", "Europa Universalis I-II" ve "Victoria ile" duyduğumuz İşveç'li Paradox Entertainment, RTS türündeki "Hearts of Iron 2"nin yapımına başlandığını bildirdi. Yine 3 ideoloji arasında geçen ve 2. Dünya Savaşının konu alındığı oyunun özelliklerine geçmeden önce, ilk oyun hakkında biraz bilgi edinelim...

  Yukarıdada yazdığım gibi Hearts of Iron'ın konusunu, 1936 ve 1948 yılları arasında geçen 2. Dünya Savaşı oluşturuyor. Tamamen harita üstünde oynanan bu oyun için tam bir strateji denilebilir. Ülkeler arası ilişkilerden tutun, darbelerin ve seçimlerin bulunduğu bu oyunda tam bir diplomasi trafiğinin içindeyiz. Oyunda 3 ideoloji bulunmakda; Demokrasi, Faşizm ve Komunizm. Her ideolojiyi savununan toplam 3 ana ülke var. Faşizmi Almanya, Demokrasiyi İngiltere ve Komunizmi'de Rusya savunuyor. Bu ülkeler 2. Dünya Savaşı başlayana dek kendi görüşlerine yakın olan ülkeleri kendi tarafına çekmeye çalışıyor. Savaş patlak verdiğinde en güçlü olan ideoloji doğal olarak dünyada söz sahibi oluyor.

  Oyunda o tarihler arasında var olan tüm ülkeleri seçebilmekteyiz. Şeçebileceğimiz ülkeler içinde Türkiye'den tutun Afganistan'a kadar her ülke bulunuyor. Seçtiğimiz ülke ile oyuna başladığımızda o ülkenin haritası üstünde o an elimizde bulunan askeri üniteleri görüyoruz. Bu ünitelerin yerlerini istediğimiz şehirlere yollarak değiştirebiliriz. Bu üniteler arasında, Kara Piyadeleri, Özel Kuvvetler, Deniz Piyadeleri, Paraşütçü hava birlikleri, Tanklar, Mekanize Askeri birlikler, Savaş uçakları, Savaş gemileri, normal ve nükleer füzeler bulunmakda.

  Oyunun özellikle diplomasi yönü çok gelişmiş. Geçirdiğiniz her 4 yılda bir seçimler yapılıyor. Bu seçimlerde karşınıza gelen ekranda sağ ya da sol görüşlü bir parti seçebilmekteyiz. Sizin yaptığınız seçime göre ülkenizin görüş açısı ve ideolojisi duruma göre değişiyor. Eğer sol bir parti seçerseniz komunizme, sağ bir parti seçerseniz faşizme yaklaşıyorsunuz. Eğer ideolojiniz tamamen netleşirse, hangi görüşde iseniz ve tabi ki güçlü bir ülkeyseniz o görüşün lideri olan ülke size ittifak olma ve onlara katılma teklifinde bulunuyor.
  Fakat bir ülkeye savaş açmak bu kadar kolay değil. Önce Parlemento'dan savaş izni çıkarmanız gerekiyor ki bu da çok zor. Çünkü Parlemento'daki üyeler savaşa genelde karşılar ve çok zor izin veriyorlar. Belirli bir süre sonrada artık baskılara dayanamayıp kabul etmek zorunda kalıyorlar. Böylece artık savaşa başlayacak konuma geliyoruz.

  Eğer savaş açmak istediğiniz ülke ile doğrudan bir sınırınız yoksa, o ülkenin topraklarına ulaşmak için arada bulunan diğer ülkelerden "Ülke sınırlarından yabancı asker geçimi" iznini almanız gerekiyor. Ancak bu izin ile askerlerinizi, tanklarınızı ve uçaklarınızı o ülkelerden geçirip saldırabilirsiniz.

  Şimdi oyunda bulunan Askeri birimleri gruplara ayıralım...

  Kara Birlikleri
  - Infantry Division
  - Paratrooper Division
  - Marine Division
  - Mountain Division
  - Cavalary Division
  - Militia
  - Armoured Division

  Deniz Birlikleri
  - Battleship
  - Destroyer
  - Cruiser
  - Submarine
  - Carrier

  Hava Birlikleri
  - Fighters
  - Strategic Bomber
  - Tactical Bomber
  - Dive Bomber
  - Naval & Torpedo Bombers
  - Transports

  Hearts of Iron'da gelişmiş bir diplomasinin olduğunu gösteren diğer bir özellik ise, değişebilen kabine sistemi. Oyunda her seçim sonunda başa gelen yeni bir parti ile ideolojimizin değiştiğini belirtmişdim. Bu yeni seçimle sadece ideoloji değil, hükümet değişiyor tabii. Bu yeni hükümet bazı kısımlardan oluşuyor. Bu kısımları daha iyi anlayabilmeniz için, oyuna başladığımız ilk andaki Alman Hükümetini örnek olarak yazalım...

  Head of State (Cumhurbaşkanı) - Adolf Hitler
  Head of Goverment (Başbakan) - Adolf Hitler
  Foreign Minister (Dışişleri Bakanı) - Joseph Goebbels
  Head of Armament (Silahlı Kuvvetler) - Hermann Göring
  Ministery of Defence (Savunma Bakanlığı) - Heinrich Himmler
  Ministery of Intelligence (Gizli İstihbarat) - Gestapo Leader Wilhem Canaris
  Chief of Staff (Genelkurmay başkanı) - Franz Halder
  Chief of Army (Kara Kuvvetleri Komutanı) - Walter Van Brauchitsch
  Chief of Air (Hava Kuvvetleri Komutanı) - Hermann Göring

  Evet, Hearts of Iron hakkında verdiğimiz bu bilgilerden sonra artık 2. oyun ile gecelek yeniliklere bir göz atalım..

  Hearts of Iron 2, yeniden hazırlanan harita görüntüleri ve arayüzleri, geliştirilmiş ve çoğaltılmış askeri birimler, yeniden düzenlenmiş teknoloji ağacı, yeni özelliklerin eklendiği diplomasi ve ticaret seçenekleri ve dayanışmaya bağlı yeni multiplayer seçenekleri ile göz dolduruyor. Diğer bir yeni özellikle de bizlere oyunun içinde seçimler olmadan da siyasi görüşümüzü değiştirebilme imkanı sunuyor.


  Oyun çok karmaşık olduğu için iyi bir İngilizce ile işin içinden çıkılabilir hale geliyor...
  Oyunu tam benlik olmasına rağmen bu yüzden pek birşey beceremiyorum, bu oyun hakkında bilgisi olan arkadaşlar konuya bir el atsın...
  bu tip oyunları sevenler biran önce oyunu bulup oynamaya başlasın derim...sonrada bizlere açıklasın :D
   
  Son düzenleme: 12 Eylül 2008
  alifurkan1, Despo ve BOSNAK bunu beğendi.
 2. atakan_irresistable
  Offline

  atakan_irresistable Üye

  Katılım:
  14 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.203
  Beğenileri:
  710
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  istanbul
  sistem gereksinimleri çok düşük kaç yılının oyunu buu sayın costarpollux
   
 3. gaddarkemal
  Offline

  gaddarkemal Yeni Üye

  Katılım:
  30 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  994
  Beğenileri:
  756
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  İstanbul
  Bu oyunu oynamadım, fırsat bulursam bi indirip bakarım.

  Bir hayır sahibi de fallout'un tanımını koysun. 1.'si 2.'siş derken bethesda olaya el attı inşallah yakında çıkacak olan 3.'nün içine etmezler.....

  "War....war never changes.."
   
 4. Overlord
  Offline

  Overlord Üye

  Katılım:
  30 Eylül 2007
  Mesajlar:
  218
  Beğenileri:
  100
  Ödül Puanları:
  0
  ooh ben bu oyunun delisiydim hoi2yi ve doomsdayi oynadım. ayrıca paradoxun diğer oyunlarını (europa universalis 3, victoria) da oynamıştım. bu sene öss yüzünden oynamıyorum, ama 3-4 yıl oynamıştım bunu. fransayla 36 campaininden almanyay italyayıı ve japonyayı işgal eden sayılı kişilerdenimdir :D ayrıca türkiyeyle 43 yılına kadar suriye, lübnan, iran, ve sovyetlerin kafkasyadaki bütün topraklarını alıp stalingrada yaklaşmıştım. almanyaylada amerika hariç komple almıştım her yeri. istersen screenshotlar koyabilirim.
   
 5. Aytosh
  Offline

  Aytosh Yeni Üye

  Katılım:
  4 Nisan 2006
  Mesajlar:
  632
  Beğenileri:
  156
  Ödül Puanları:
  0
  Dünyanin En Iyi Strateji Oyunu Rome Total War'dir!
   
 6. castorpollux
  Offline

  castorpollux Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2008
  Mesajlar:
  467
  Beğenileri:
  411
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Ankara
  Rome Total War en popüler diyebiliriz ama bu oyunun strateji olarak rakibi yok. Çünkü herşey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş...Tüm tarihi gerçekliği, yerleri, kişileri, ittifakları ile herşey kusursuz ayarlanmış...
  Belli bir oyun fanatikliği yapmak yerine eğer oynarsanız o zaman Roma Total War bu oyunun yanında süper mario gibi kaldığını göreceksiniz...


  Türkiye ile bunları yaptıysan zaten olay bitmiştir :D
  oyun hakkında aydınlatmalarda bulunursan çok makbule geçer...


  Hearts of Iron Anthology Çıkış Tarihi: Eylül 3, 2007
  Düşük sistem çünkü grafiksel bir olay yok, oyun sadece harita üzerinde geçiyor...Bu durum bir ülkenin Lideri gibi düşünerek hareket etme imkanı veriyor...

  Evet 3 yakında çıkacak...
   
 7. BOSNAK
  Offline

  BOSNAK Üye

  Katılım:
  10 Ekim 2005
  Mesajlar:
  375
  Beğenileri:
  156
  Ödül Puanları:
  53
  Yer:
  ist-izmir
  almayanın dünya savaşlarındaki başarısızlığı hala içinde kalmış desene ..bu oyunu bende alayımda hayalideki daha doğrusu olması gereken topraklarımızı yeniden geri alayım :D

  pek oyun oynamam ama strateji oyunlarını severim tsekkür castarpollux
   
  castorpollux bunu beğendi.
 8. sovereign
  Offline

  sovereign Üye

  Katılım:
  28 Haziran 2008
  Mesajlar:
  372
  Beğenileri:
  52
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Ögrenci
  Yer:
  Istanbul
  age of empires üstüne strateji gelmedi.
  cafelerden çıkmazdık be..
   
  Despo bunu beğendi.
 9. Aytosh
  Offline

  Aytosh Yeni Üye

  Katılım:
  4 Nisan 2006
  Mesajlar:
  632
  Beğenileri:
  156
  Ödül Puanları:
  0
  age of empires savaş stratejisi yönünden zayıftır(hatta strateji bile yoktur).
  hearts of iron ile total war serileri çok farklı türler. ben o mesajı provokayson amacıyla yazmıştım :D
   
  Son düzenleme: 13 Eylül 2008
 10. castorpollux
  Offline

  castorpollux Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2008
  Mesajlar:
  467
  Beğenileri:
  411
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Ankara
  demek öyle :D
  age of empires'ı bu oyunla kıyaslamak çok zor çünkü,
  Hayko ile Metallica grubunu kıyaslamak gibi olur, dünün çocuğunu efsane ile kıyaslamak ayıp olur...
  Total War, Age Of iyidir hoştur, ama iki mızraklı, iki okçu birkaç mancı ile yapabileceğin hamle sınırlı, hedef desen aynı kale ile çevrili, aynı savunma sistemi...
  heart of iron'da ise tankçısı, topçusu, piyadesi, yanında atom bombası, kıtalar arası füze geliştirme, radar-şifreleme teknolojisine hakim olmak bütün bunların yanı sıra ekonomi ile hammadde ile uğraşıp, diplomasiye önem vermek çok daha karmaşık...savaşırken savaş destek birimlerinin hazır olması, birimlere lojistik destek, konvoylara eskort...yani herşey tam anlamıyla gerçek...
   
 11. Aytosh
  Offline

  Aytosh Yeni Üye

  Katılım:
  4 Nisan 2006
  Mesajlar:
  632
  Beğenileri:
  156
  Ödül Puanları:
  0
  rome total war, sun tzu nun kitabı gibi birçok tarihi yazı ve eserin araştırılması sounucu ortaya çıkmış bir oyundur. oyunda ok attığın askerlere attığın okun, yüksekliği, yağmurun etkisi,zırh türü, sağdan mı soldan mı atıldığı bile etki eder. mesela kalkanları solda olan bir gruba sağdan ok atarsan daha çok hasar verirsin. oyun içi strateji konusunda rome türünde bir numaradır.(bu arada karşılıklı oynamak isteyen herkesle iddiasına oynarım :D )
  senin başlığını okuyana kadar bu hearts of iron a hep soğuk bakmıştım , şimdi indirmeye başlıyorum. son versiyonu hangisi?
   
 12. bonatschi
  Offline

  bonatschi Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2006
  Mesajlar:
  3.857
  Beğenileri:
  4.944
  Ödül Puanları:
  123
  Yer:
  Londra
  Oyunu nereden indiriyorsun?
  Özelden mesaj olarak da atabilirsin.
   
 13. gaddarkemal
  Offline

  gaddarkemal Yeni Üye

  Katılım:
  30 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  994
  Beğenileri:
  756
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  İstanbul
  İş stratejiye döndüyse Civilization serisini özellikle gönülleri fetheden Civ 2 'nin isminin anılmaması haksızlık olur.

  3 kişi oturur bi makinada hot seat oynardık.
  Breh breh breh
   
 14. castorpollux
  Offline

  castorpollux Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2008
  Mesajlar:
  467
  Beğenileri:
  411
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Ankara
  ben torentten çektim antology paketinden 1-2 doomsday, armegeddon ve fanlarının çıkardığı C.O.R.E mevcuttu 1.75 gb...
  gamestorrent sitesine oyunu yazıp taratın, Hearts Of Iron Anthology [English] yazan torrentten çekin...46kb'dan aşağı çekmedi, paylaşanı çokmuş oyunun...
  Orjinal'ini alın demek vardı ama bulmanız neredeyse imkansız o yüzden mecburen indirmek gerekiyor...

   
 15. Overlord
  Offline

  Overlord Üye

  Katılım:
  30 Eylül 2007
  Mesajlar:
  218
  Beğenileri:
  100
  Ödül Puanları:
  0
  castorpollux bunu beğendi.
 16. guardbody
  Offline

  guardbody Özel Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2004
  Mesajlar:
  3.418
  Beğenileri:
  1.600
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  KALİTE TEKNİSYENİ
  Yer:
  MAGNESIA
  arkadaşlar oyun dünyasının isimleri olarak sizlerden biraz yardım alayım.ben stratejiden anlamam.oyun isimleride bilmiyorum fakat oyun tavsiyesinde bulunursanız sevinirim.tarzım ise max payne,madel of honor,far cry.bunlar bildiklerim.rasgele gidip kapağa bakıp oyun almak oldukça riskli oldugundan tarzıma göre oyun öneriniz işime yarar.
   
 17. Overlord
  Offline

  Overlord Üye

  Katılım:
  30 Eylül 2007
  Mesajlar:
  218
  Beğenileri:
  100
  Ödül Puanları:
  0
  call of duty 3ü seversin kesin ama sistem gereksinimlerini kontrol et
   
 18. guardbody
  Offline

  guardbody Özel Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2004
  Mesajlar:
  3.418
  Beğenileri:
  1.600
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  KALİTE TEKNİSYENİ
  Yer:
  MAGNESIA
  sistem derken işlemci intel e7200,ekran kartı ise asus 8800.bildiğim kadarı ile bu sistemin hepsini açması lazım.
   
 19. castorpollux
  Offline

  castorpollux Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2008
  Mesajlar:
  467
  Beğenileri:
  411
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Ankara
  PainKiller 1-2(overdose), CallOfDuty 3-4, FarCry 2, Crysis, Peter Jackson's King Kong (filmiş kadar heyecan vericiydi, eski bir oyun ama kesinlikle mükemmel)
  Son oyunu mutalaka tavsiye ederim.
  Devasa KingKong'u yönettiğimiz bölümler var, tekrar tekrar oynalıcak derecede güzeldi...
  Oyunun en sevdiğim yanı sanki filmin içindesiniz hissini vermesi oldu...

  http://kingkonggame.com/uk/
  Bir sorum vardı... HOI ile ilgili...
  Nükleer bomba atma olayını beceremedim. Almanyayı seçiyorum, gayet ılımlı bir politika uyguluyorum, tansiyonu yükseltmiyorum bu arada teknolojik atılımlar yapıp, nükleer bomba üretme adına her görevi tamamlıyorum...
  endüstiri bölümünde nükleerle ilgili ne varsa tamamladım,
  Gizli Silah bölümünde Nükleer Waste başlıklarını,
  nükleer reaktör kurdum,
  yani nükleer üretme adına ne var ne yok hepsini yaptım ve
  nükleer bombaya sahip oldum fakat gelgör ki bu bombayı ne bir füzeye nede bir uçaka yerleştiremedim,
  ağır taktik bombardıman uçakları,
  v1, v2 füzeler hepseni yaptım ve aldım...
  bu nükleer başlıkları nasıl bir uçağa ya da füzeye yerleştirip, düşman ülkelere savaş açıp gönderebiliyorum?
  Konvansiyonel füzeleri, nasıl İngiltere'ye ya da ABD'ye atabiliyoruz?
   
  Son düzenleme: 15 Eylül 2008
  guardbody bunu beğendi.
 20. Overlord
  Offline

  Overlord Üye

  Katılım:
  30 Eylül 2007
  Mesajlar:
  218
  Beğenileri:
  100
  Ödül Puanları:
  0
  nükleer bomba için minimum reactor size diye bişey var, galba 6. seviyeye getirince waste bomb atabiliyorsun(seviye geliştikçe atılan bombalar güçleniyor), bombalar belli aralılarla geliyor, sağ üstte kaç tane atom bomban olduğunu gösteren bir sembol olacak. Almanyayla ılımlı politika izlediysen yazık olmuş, atom bombalarının oyunda etkisi az özellikle doomsday yüklü değilse. almanyayla ılımlı politika izlemeseydin 43e kadar dünyanın yarısını almıştın :D şimdi işin daha zor.

  bu arada call of duty 3 demişim 4 olacaktı, sistemin rahatça çalıştırır oyunu.
   
  guardbody bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş