Dünya Halter Şampiyonası 2011

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve serkan1984 tarafından 10 Kasım 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. serkan1984

serkan1984 Üye

Beğenileri:
    341
    Ödül Puanları:
    73
    biraz geç fark ettim , izlemek isteyen olur belki , trt3 canlı olarak müsabakaları yayınlıyor

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de yapılan Dünya Halter Şampiyonası,5 Kasım itibarıyla Fransa’nın başkenti Paris’te başlıyor. 13 Kasım’a dek sürecek şampiyonada altın madalyanın en büyük adaylarından, son dünya şampiyonu Nurcan Taylan yer alamayacak
    Türkiye, Dünya Şampiyonası’nda 9 sporcuyla temsil edilecek. Fransa’da yaptığı son çalışma sırasında sakatlanan Olimpiyat, Dünya ve Avrupa Şampiyonu Nurcan Taylan yarışmalara katılamayacak. Türkiye’yi temsil edecek sporcuların listesiyse şu şekilde;
    05.11. 2011 Saat 17.00 48 kg A Grubu Nurdan Karagöz
    06.11. 2011 Saat 12.30 53 kg B Grubu Fatma Ebru Pekmezci
    06.11. 2011 Saat 17.00 53 kg A Grubu Aylin Daşdelen
    06.11. 2011 Saat 20.00 62 kg A Grubu Bünyamin Sezer-Hurşit Atak
    07.11. 2011 Saat 16.30 58 kg B Grubu Bediha Tunadağı
    08.11. 2011 Saat 11.30 63 kg B Grubu Neslihan Okumuş
    08.11. 2011 Saat 19.00 69 kg A Grubu Mete Binay-Ekrem Celil
    10.11. 2011 Saat 16.30 77 kg A Grubu Semih Yağcı
    11.11. 2011 Saat 21.30 94 kg B Grubu İbrahim Arat
    13.11. 2011 Saat 09.00 +75 kg A Grubu Ümmühan Uçar
    2001 ve 2010 yıllarında Türkiye’de de gerçekleştirilen Büyükler Dünya Halter Şampiyonası madalya sıralamasında Türkiye, tüm zamanlarda kazandığı 14 altın, 13 gümüş ve 18 bronz, toplam 45 madalyayla 10.sırada yer alıyor. Listenin başındaysa hala 274 madalya kazanan Sovyetler Birliği var. Çin 232 madalya alarak 2.sırada yer alırken, Bulgaristan 222 madalyayla 3.lükte yer alıyor.

http://www.sportstv.com.tr/dunya-halter-sampiyonasi-pariste-basliyor/

2. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    kesik kesik olsa da takip etme şansım oldu turnuvayı. ilginçtir, sürekli koparma kısmını kaçırıp silkmeyi yakalıyorum :D şu ana kadar 1 koparma izleyebildim adam akıllı. tsarukaeva'nın inanılmaz performansı dışında kayda değer bir olay gözüme çarpmadı (6da 5 isabetli kaldırış yaptı, klasmanında koparmada 117 kiloyla dünya rekorunu kırdı). bir tane güney amerikalı bayan halterci 1.72 gibi halter için epey uzun bir boya sahipti, o dikkatimi çekti.

3. serkan1984

serkan1984 Üye

Beğenileri:
    341
    Ödül Puanları:
    73
    bugun 75 kg bayanlarda dünya rekoru kırıldı , çok hareketli olmasada ilk üçe çekişenler arasında iyi bir mücadele oldu.....

alınan erkeklik hormonundanmıdır bilmem ama genelde halterci bayanlar çirkin gelirdi gözüme takii ispanya için yarışan sporcuyu görene kadar, ismi lidia valentine

http://www.greatist.com/cms/wp-content/uploads/2011/09/lidia-valentin.jpg

birde belirtmeden geçemiyecegim , bu çinliler ne yapıyo arkadaş her siklette kesin dereceye giren sporcuları bulunuyor , tebrik etmek lazım gerçekten süper ilerleme kaydettiler......

4. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    iran 105+ sikleti adeta domine etti. hem altını hem gümüşü eve götürdüler, silkmede 260'a yaklaştılar, toplamda dünya rekorunu 6 kiloyla kaçırdılar. behdad selimi&Sajjad Anoushiravani ikilisi gerçekten formdaydı. hemen altlarında 105 kiloda yarışan grupta ise dmitry klokov-Khadzhimurat Akkayev çekişmesi harikaydı. akkayev koparmada 198 silkmede 232 kaldırırken klokov 196 ya 232 yaptı, rusya karlı çıktı. bu arada 69 kiloda yarışan mete binay'a da tebrikler, koparmada 157 kilo ile bize 1 altın getirdi. genel manada turnuva hafif ve orta sikletlerde çin, ağır sikletlerde iran&rusya tarafından domine edildi.

5. donkisot

donkisot Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    -gercekten hos kizmis su ispanyol.

-Gecen gün cinlilerin basarilari hakkinda tartistik birisiyle. Yapmayin ya nolur, fasist degilim ama cinlilerle de calistim biliyorum onlari. Sen konusuyorsun adamlar suratina mal mal bakiyorlar, hicbirsey anlamiyorlar. Kendi aralarinda da kavga eder gibi konusuyorlar. Gelelim basarilarina!!!??? Bakin onlar basarili degil sadece kalabalik bir ülke. O kadar insan bizde olsa bizden de bircok dalda dereceler gelir. Tamam bir atasözümüz var "nerde cokluk orada ...". Ama iyiler biraraya geldimi iyi seyler ortaya cikiyor. Bizim sorunumuz iyilerin az olmasi ve kötülerin arasinda kaybolup gitmesi veya ezilmesi. Bunu iyi düsünün. Hindistan'da da fakirlik var, bir sürü sorunlari var ama adamlar bilisim konusunda dünyanin aranilan adamlari.

Wikipedia'ya göre bazi ülkelerin güncel nüfuslari:

Cin : 1,339,724,852
    Hindistan : 1,210,193,422
    Amerika : 312,609,000
    Türkiye : 73,722,988

- Günahlarini almak istemem ama ispatlanamayan doping buldularsa- ki mümkündür bir sürü kimyasalla ugrasip duruyorlar, malum bebek mamalarinda zehirli seyler bulundu- onu da kullanma ihtimalleri cok cok cok yüksektir. Bilirim yaparlar.

6. serkan1984

serkan1984 Üye

Beğenileri:
    341
    Ödül Puanları:
    73
    @donkisot

benim çince hocam mogol türküydü çin ve çinliler hakkında bir sürü şey anlatırdı bize , açıkcası senin dedigin gibi salak insanlar oldugunu düşünmüyorum hatta aksine üçkagıtçılıkta master yaptıkları için çok akıllı olduklarını düşünüyorum....sınıftan arkdaşlarım hoca ile çine geziye gitmişlerdi , hoca bizim elemanlara benden habersiz bişey almayın demiş kazıklanırsınız tabi bizim arkadaşlar çok uyanık oldugu için hocadan habersiz alışveriş yapmışlar , çoguna çakma ürünleri fahiş fiyatlara satmışlar :)....kavga eder gibi konuşmuyorlar aslında onlara göre normal bişey , mesela banada almanca çok kaba gelir ama bu dilin özellikleri ile ilgili bişey....

kalabalık olması bir ülkeyi sporda başarılı yapmaz bence sporda başarılı olmak için bir çok etmen var en basitinen devlet spora destek verecek , iyi genetige sahip sporcuların olacak , beslenme ve antreman bilimine hakim antrenörlerin olacak , farmakolojide iyi olacaksın , eger iyi degilsen ilaç bulup bunun nasıl kullanılacagını tatbik etmede iyi olacaksın vs vs diye uzar gider...

türkiye hakkında söylediklerine katılıyorum ama sadece kalabalık nüfusla olacak bişey degil sporda başarı , fildişi sahilleri gibi bir ülkeden drogba ve yaya toure gibi adamlar çıkıyor , türkiyeden bunlara denk futbolcu sayabilirmisin bana ?

kimyasalla oynamayan ülke yok zaten dünya üstünde , doping bütün ülkerde az veya çok var , hatta prof sporcuların hepsinin doping yaptıgı belli bişey, dopingin aga babasıda amerikadadır bana göre

---------- Post added at 02:47 ---------- Previous post was at 02:44 ----------

iranlılarda gerçekten çok iyi ilerleme kaydettiler , 85 kg sporcusuda madalya aldı , iran halter federasyonunun başına hüseyin rızazadeyi getirmişler ....

7. donkisot

donkisot Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Rekabet ve Cin

iste sen söylüyorsun bak, üc kagitcilikta master yapmislar. Insanlar yalan dolani, üc kagitciligi caresiz kaldiklarinda yaparlar cünkü baska secenekleri yoktur. Nerede cahil, bilgisiz, aptal insan var onlarin akli kötülüge calisir. Egitimli ve akilli insanlar ise nasil daha iyi olabilirimin planlarini yaparlar. Bu durumdan dolayi egitimli ve akilli insanlarin aptal insanlar tarafindan kandirilmisligi, aptal yerine konulmuslugu coktur. Öte yandan ben cinlilere salak demedim, hal ve tavirlarini anlattim ki zaten üc kagitciliklari konusunda seninle hemfikiriz.

Spordaki basari faktörlerini güzelce siralamissin. Tabiki bir sürü faktör var. Hersey icin gecerli degil mi bu? Basariyi sadece bir faktöre baklamak tabiiki yanlis. Benim nüfusla kastettigim sey aslinda istastiki bir cikarimdir:

Diyelimki bir ülkede bir alandaki basari orani %1. Bu demektirki 100 kisiden 1 kisi bu alanda basarili. Nüfusu 1,339,724,852 olan Cin'i düsünürsek buradaki basarili olanlarin sayisi 13,397,248'dir. Bu kadar kisinin biraya gelip yine ayni sartlarda rekabet ettigini düsünürmüsün? Ne rekorlar cikar. Oysa nüfusu düsük olan ülkelerde bu sayi daha düsük olacaktir. Basari oranini yükseltsen ve diger faktörleri iyilestirsen bile rakabet eden kisi sayisi hep fazla olacaktir kalabalik ülkelerde. Spordaki basari faktörleri arasinda rekabet sence ne kadar önemlidir?

Fildisi sahillerinden falan örnek vermissin. Bunlar cok özel örnekler. O basarili sporcularin durumlari cok farkli. Tanimiyorum onlari ancak genetik yapilari o spor icin ülkece iyidir veya cok özel tanri vergisi yetenekleri vardir ya da cok caliskanlardir bilemiyorum. O ülkelerin bütün spor dallarinda dereceye girecek hatta yarismaya katilabilecek sporculari var mi acaba? Oysa Cin'i heryerde görüyoruz, heryerde bitiyorlar masallah. Yarismalara katilmak bile önemli degilmidir o ülkenin basarisi icin. Bizim bazi spor dallarinda yarismaya katilacak sporcumuz bile yok ya da tek kisi yolluyoruz sampiyonalara.

Doping konusunda söylediklerin zaten herkes tarafindan bilinen bir gercek o konuya tekrar girmeye gerek yok. Bütün ülkeler doping yapabildiklerine göre bu konuda esitler demektir. Bunu basari faktörleri arasina koyamayiz. Eger ispatlanamayan daha güclü dopingler kullanilirsa ozaman bu basari faktörleri arasina girer.

8. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Naim Süleymanoğlu , Halil mutlu , Fedail Güler zamanında adeta bir milli maç gibi saatini bekler izlerdim. Artık eskisi gibi efsane halterciler çıkmıyor malesef. Yakalarsam bakıyorum.

9. serkan1984

serkan1984 Üye

Beğenileri:
    341
    Ödül Puanları:
    73
    @donkisot

senle anlaşamadıgımız nokta genellemeler bence , mesela " Nerede cahil, bilgisiz, aptal insan var onlarin akli kötülüge calisir. Egitimli ve akilli insanlar ise nasil daha iyi olabilirimin planlarini yaparlar " demişsin ben bu tip genellemelere karşıyım , sana bir sürü tersi örnek gösterebilirim..

senin ilk postunda çinlilerin başarısını kalabalık olmalarına baglamışsın veya ben öyle anladım , onun için karşı çıktım...tabikide rekabet olmasıda başarının gelmesinde bir etkendir ama olmazsa olmaz degildir ....

çininde yok maalesef öyle her alanda sporcusu hatta hiç bi ülkenin yok , olimpiyat kralı amerikanın bile güreşde , halterde vs sporlarda sporcuları başarılı degil , diger başarılı ülkenin sporcularını alıp kendi ülkeleri adına yarıştırmaya başladılar son senelerde ....evet kesinlikle yarışmaya sporcu sokmak bile başarıdır ama bunuda kendi içinde tartışabiliriz çok kapsamlı bi konu aslında...

10. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    sovyetler birliği ve çin. ikisi de komünist rejimin getirdiği sıkı disiplin ve asla pes etmeme mantalitelerinin sonucu olarak olimpiyat tarihinin en çok madalyaya sahip ilk 3 ülkesinden biridir.

bu arada, bulgaristan bizim 5te1 nüfusumuza bile sahip değil ancak halterde bizden fersah fersah öndeler.

daha güncel bir örnek, 4,551,000 nüfuslu hırvatistan 73.722.988 nüfuslu türkiye'yi ezdi mi? ezdi. ispanya, 42 milyon nüfuslu ülke 2010 dünya şampiyonu, bizse 73 milyonla dünyanın şamar oğlanı.

bu işler nüfusla değil kafayla oluyor maalesef. bizde sporcular kendilerinin geliştirmek için çabalamıyor, hocalar teorikte yetersiz bilgiye sahip, organizasyonlar gerekli bile görülmüyor. böyle bir ortamda neyin başarısı gelecek yapmayın.

bu arada halter sporu her ülkede yaygın olarak steroid kullanımını içeren bir spordur.

11. donkisot

donkisot Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Anlatmaya calistigim sey yanlis anlasiliyor. Yine aciklamaya calisayim: ülkelerin belli spor dallarinda tabiiki basarilari olabilir. Buna birsey demiyorum. Bulgaristan halterde basarili, ispanya futbolda basarili, ... vs.

Serkan1984 isimli üye söyle bir sey yazmis mesajinda: "bu çinliler ne yapıyo arkadaş her siklette kesin dereceye giren sporcuları bulunuyor". Ben de bu laf üzerine öncelikle her siklette yarismaya girecek adamlari var demekki diye düsündüm ve diger alanlardaki girisimleri aklima geldi. Adamlar her alanda varlar, anliyormusunuz? Birseyin icinde var olmak bile bir deneyimdir. Siz ister anlayin ister anlamayin varliklari bile yetiyor. Bilimde de varlar, sporda da varlar, heryerde varlar. Bilimdeki basarilarini lobicilikle elde ettiklerini gözlerimle gördüm, kulaklarimla duydum. Lobicilik icin adam lazim. Biz burada 1 milyar küsür adamdan bahsediyoruz.

Kompleks yapmaktan ve heyecanlanmaktan ne organize edebiliyor/olabiliyor ne de disiplinli calisabiliyor bu Cilgin Türkler. Daha iyi bir gelecek bizi bekliyor. Bakin yildiz kiz voleybol milli takımımız dünya sampiyonu oldu. Bayanlari biraz örnek alsin beyler.

12. serkan1984

serkan1984 Üye

Beğenileri:
    341
    Ödül Puanları:
    73
    anlatmaya çalıştıgın şeyi anlıyoruzda çok fazla genellemeye yapmanı tavsiye etmem , rekabetin bi avantaj oldugunu söyledik zaten ....önce çine başarısız dedin sonra biz o kadar kalabalık olsak bizdede çıkar öyle sporcular dedin , sana sorarım o zaman hindistan gibi kalabalık bi ülke niye bir çok kendinden küçük devletin altında olimpiyat sıralamasında.....

sonra yine bi genelleme yaptın " Nerede cahil, bilgisiz, aptal insan var onlarin akli kötülüge calisir. Egitimli ve akilli insanlar ise nasil daha iyi olabilirimin planlarini yaparlar " dedin ki tersi milyon tane örnek mevcut

ve yine genellemelerine devam ediyosun bilimdeki başarıları lobicilikten geldi deyip yine olayı bi anlamda kalabalık olmalarına baglıyosun , 10 milyonluk israilin durumu nedir derim bende sana.......senin görüşlerindir hepsine saygı duyuyorum , varmak istedigin noktayı anlayabiliyorum ama çok fazla genelleme yapıyorsun

Karakaş bunu beğendi.
  13. Karakaş

Karakaş Üye

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    103
    muhteşem bir şampiyona oluyor. arada dünya rekorları kırılıyor, bol çekişmeli geçiyor. bazen izlerken sporculardan daha fazla ben heyecanlanıyorumdur herhalde. (türksel süper(!) lig maçlarını izlerken esneme rekorları kıran birisi olarak)

bu arada son tartışmaya da müdahil olayım.. başarı için en büyük kıstas hatta bence tek kıstas o spora yapılan altyapı yatırımıdır. gerisi teferrüattır.

mesela 3 milyonluk litvanya zamanında basketbola öyle bir yatırım yapmıştır ki sayısız dünya yıldızı çıkarmış, hemen her şampiyonada başa oynamaktadır şampiyon olsun ya da olmasın. peki ya 1.5 milyarlık çin basketbolda ne konumda?

futboldan, türkiye'den örnek vereyim galatasaray'ın 2000 yılındaki uefa ve süper kupasındaki şampiyonluğu, 2002 yılındaki dünya 3.lüğümüz olsun çok büyük oranda 20 yıl önce sepp piontek'in oluşturduğu altyapının, jenerasyonun başarısıdır. peki ya şimdi futbolda ne alemdeyiz? niye, çünkü günlük düşünüyoruz.

sepp piontek demişken zamanında türk milli takımının başına 5 milyonluk danimarka'yı avrupa şampiyonu yaparak gelmişti.

keza 7 milyonluk bulgaristan zamanında halter sporunu adeta domine etmişti. bizim çokça övündüğümüz naim suleimanov bile zamanında bulgarlara 1 milyon dolar verilerek devşirilmiş bir sporcudur.

eğer bir spora gerekli altyapı yatırımını yaparsan başarı kaçınılmazdır. geriye kalan şuydu, buyduların hepsi de bahanedir. ne ekersen onu biçersin. altyapı-altyapı-altyapı.

Son düzenleme: 18 Kasım 2011
  14. donkisot

donkisot Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Yazdigim seylere bir daha bakin isterseniz. 2 seferdir söylemedigim seyleri söylemisim gibi yaziyorsunuz. Siz bence duymak istediginiz seyleri anlamak istiyorsunuz. Ben kesinlikle ne "Cin'e basarisiz" dedim ne de "biz o kadar kalabalık olsak bizde de çıkar öyle sporcular" dedim.

Kopyala yapistir yapsaniz daha saglikli bir iletisim olacak.

Genellemeler tabiiki yapilabilir, bir sonuca varmak istiyorsan, pratik bir bilgiye sahip olmak istiyorsan bu gayet normaldir. Belli sartlarda belli kosullarda böyle böyle oluyor diye bilimsel sonuclar vardir, bunlar genellemelerdir. Istatistik bilimi genelleme degilmidir?

Ben kalabalik olalim da basarili olalim demedim, sadece iyiler az dedim. Bu özel durumlarin varligini yadsimaz. Sizlerin anlattigi durumlar da dogrudur. Hatta ilginc bilgiler verdiniz. Mesela komunist rejimin spor üstündeki pozitif etkilerini. Komunist rejimin "asla pes etmeme" gibi bir mentalitesi oldugunu da bilmiyordum. Cumhuriyet rejiminde bu yok mu acaba?

10 milyonluk Israil'in hangi durumu hakkinda konustugunuzu anlamadim. Israil hakkinda söyleyebilecegim tek sey diasporasinin cok iyi calistigidir.

Hindistan'a gelince, sporda basarili olduklarina ben de rastlamadim. Belki karisik bir kültüre sahip olduklarindandir. Kendi iclerinde de sorunlari var. Müslüman, hristiyan, budist, vs. birlikte yasiyorlar ama hep kavga, hep sorun var, fakirlik de var üstelik. Birlik olamiyorlardir. Bunun cevabini ben de bilmiyorum.

Genel durumu ve gidisati anlamak acisindan arada herseyden siyrilip
    olaylara tepeden bakmayi deneyin, birsey kaybetmezsiniz.

Ben hala Cin'in halterdeki basarisini anlamis degilim. Hakikaten bu adamlar ne yapiyorlar da her siklette dereceye giriyorlar?

15. serkan1984

serkan1984 Üye

Beğenileri:
    341
    Ödül Puanları:
    73
    "Gelelim basarilarina!!!??? Bakin onlar basarili degil sadece kalabalik bir ülke. O kadar insan bizde olsa bizden de bircok dalda dereceler gelir"

" Nerede cahil, bilgisiz, aptal insan var onlarin akli kötülüge calisir. Egitimli ve akilli insanlar ise nasil daha iyi olabilirimin planlarini yaparlar. "

" Bilimdeki basarilarini lobicilikle elde ettiklerini gözlerimle gördüm, kulaklarimla duydum. Lobicilik icin adam lazim. Biz burada 1 milyar küsür adamdan bahsediyoruz."

bu yazılarda ben istatiksel bişey göremedim açıkcası benim bildigim somut bilgiler üstüne yorum yapılır istatistikte, ayrıca istatistik çok farklı bi bilim , zıt görüşlü iki siyasi ekonomi hakkındaki istatistiki verilere bakıp tamamen farklı konuşabiliyor.....her ülkenin özel durumu degerlendirilmeden tepeden bakıp genel bir yargıya ulaşmak çok zordur benim gözümde......

karakaş'a katılıyorum bencede en büyük etkenlerden biri devletin gerekli altyapıyı oluşturmasıdır spor için.....

neyse konumuza dönelim halter şampiyonası ayın 13ünde bitti , çin toplamda 36 madalya alarak birinci olarak tamamladı şampiyonayı , ikinci rusya toplamda 23 , kazakistan ise 11 madalya alarak şampiyonayı 3. olarak tamamladı....türkiye ise 1 altın 2 gümüş ve 3 bronz alarak toplamda 6 madalyayla 6. oldu....daha detaylı sonuçlar için :

http://en.wikipedia.org/wiki/2011_World_Weightlifting_Championships

16. donkisot

donkisot Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Linki vermeniz iyi olmus. Birsey farkettim, cinliler yüksek kilolarda madalya alamamislar (bayanlar haric). Yüksek kilolara cikamiyorlarmi acaba? ben halter sporu ile ilgilenmedigim icin, kilo ile yarismaya katilim arasindaki iliskiyi bilemiyorum. Acaba soya yemekten kilo alamiyorlar mi :) neyse espri yaptim. Gercekten merak ettim nedenini.

17. serkan1984

serkan1984 Üye

Beğenileri:
    341
    Ödül Puanları:
    73
    yüksek kilolardada var sporcuları zhe yang , shengguo zhang , hairong jiang , haibo sun vs gibi sporcuları var ama diger sikletteki sporcuları gibi çok başarılı degiller ve her sene kesin katılmıyolar bir sene varsalar diger sene yoklar veya yerine yeni isimler getiriyorlar

başarısızlıklarını sebebi genetik olabilir , bilindigi üzere ufak adamlar , fazla agır siklete yatkın degiller ama öbür taraftan bakarsak agır siklette koreli sporcular var çok iyi olmasalarda arasıra iyi derece yapabiliyorlar......agır sikleti domine edenler zaten rusya ukrayna , bulgaristan , polonya gibi demir perde ülkeleri zaten bu adamlar genetik olarak uzun boylu , iri kemikli güçlü kişiler olarak tanınıyor dünya üzerinde , agır sikleti domine etmelerine pek şaşırmadım diyebilirim

donkisot bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş