Dümdüz Kollar vs Şekilli Kollar ?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve melo_15 tarafından 5 Aralık 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. melo_15

melo_15 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Arkadaşlar ben şu an 2 haftadır body building yapıyorum. Buraya gelme amacım göbeğimden kurtulmak biraz da kas yapmaktı. Salona gelenleri, hocaları falan incelediğimde "bulk" deniyordu sanırım, o türlü kas yapıları görüyorum. Kaslar belirgin değil, sadece hacimli, genişler. Bunun nedeni nedir acaba? Yani bir Fitness'cı tanıdığım var adamın her halinde kasları şekilli belirgin durumda, ve inanılmaz atlet biri.

Acaba bu iki durumun arasındaki fark nedir? Ben kaslarımın şişmesini değil belirginleşmesini istiyorum. Bunun için protein desteği mi almak gerekiyor? Ayrı bir program mı çizilmeli nedir bunun püf noktası? Cahilliğime verin bir yanlış lafım olduysa. Cevaplarınızı bekliyorum.

2. metall

metall Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    bulk görünmelerinin nedeni fazla kilolarının varlığıdır.

bu sporda antrenman kadar beslenmenin de büyük önemi vardır

protein yerine karbonhidrat ağırlıklı beslenildiğinde bu durum ortaya çıkar

tuz gibi maddelerin de su tutucu özelliğinden dolayı uzak durulması gerekir

zaten dikkat ettiysen kolları patates gibi olanların göbekleri de ayva gibidir

önemli olan o hacmi yaptıktan sonra parçalamaktır ama bu çoğu kişiye zor geldiği için öyle idare ederler

3. ErcinTT

ErcinTT Yeni Üye

Beğenileri:
    315
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara/Batıkent
    Bulk demek kilo alma dönemidir sporcular bu dönemde 1sene içerisinde 10-15kg alırlar.Bunun amacı daha iyi gelişmektir.Kilo almak için bol bol besin tüketiriz e buna bağlı olarak vücut çok iyi gelişir.

O bahsettgn biraz amactır aslnda.
    Kimisi hacimli yapıya sahip olmak ister kimisi ben orta kiloda olayım fit olayım der kişiye bağlı bir sey.

Sen fit olmak istiyorsun buna bağlı olarak Kardiyo yapabilirsin çeşitli step hareketleri yapabilirsin biraz yağ yaktıktan snra Vg ye başlarsın yavas yava skilo alırsın fakat hep fit olursun.

4. metall

metall Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    bence hacim sadece fazla kilolarla olmaz

sağlıklı kaslarla da hacimli olabilir insan ve önemli olan budur bence

sürekli bulk olanlar bence amaç değil tembelliklerini gösterirler

5. melo_15

melo_15 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Arkadaşlar teşekkür ederim cevaplarınız için. Buna başlamadan önce yağ ölçüm testi yapmışlardı herhalde orda yağ oranı az çıkınca hoca hiç Kardiyo lafı etmedi. Belli bir program tablosu var 4 adet, ben 1.sini çalışıyorum her gün. İzninizle o yağ oranlarını falan bir yazayım:

Height: 1.79

Weight: 69.4 KG

Fat % : 11.3 %

Fat Mass: 7.8 KG

FFM: 61.9 KG

Muscle Mass : 58.5 KG

Şimdi ince belli ve belirgin kaslı atletik bir vücuda sahip olmak için ben "Kardiyo" mu yapmalıyım? Eğer kalın ama dümdüz kollarım olacaksa ben buna devam etmek istemiyorum. :)
    Hocama söylemeli miyim bu Kardiyo meselesini? 5 dk bisiklet sürüp aletlere geçiyorum hep, başka kardiyo çalışması yok.

6. ErcinTT

ErcinTT Yeni Üye

Beğenileri:
    315
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara/Batıkent
    Göbek gitsin istiyorsan kardiyo yapmalısın ayrıca kardiyoda yağların yanacağı için zaten kaslı bir görünüm alıcaksn :)

7. melo_15

melo_15 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Arkadaşlar şimdi yarın salona gittiğimde "hocam ben kardiyo yapmak istiyorum" mu demeliyim?

8. AnkTıp92

AnkTıp92 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Tıp Fakültesi Öğrencisi
    Yer:
    Ankara
    Evet sonrada gidip cardio yapmalısın :)
    Ama forumu biraz araştır, etkili cardio yöntemleri bulabilirsin.

Arama bölümüne İnterval Cardio yaz.

9. ErcinTT

ErcinTT Yeni Üye

Beğenileri:
    315
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara/Batıkent

Doğru söylüyorsun sürekli bulk kalmak tembellikten.Ama bulk un amacı o sene içinde max. kütleye ulasıp daha sonra yağları yakmaktır.

10. melo_15

melo_15 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Arkadaşlar tekrar merhaba. Bugün hocama durumu söyledim," antremandan sonra biraz bisiklet sürmemin sakıncası olur mu" dedim. "Olmaz kesinlikle, tabi sür" dedi. Ben de 30 dk bisiklet sürdüm.

Şimdi bir kaç sorum var. Konumun ana sorusunu tekrar gündeme getireyim:

"Şekilli kaslar ve atletik bir vücut için hergün 1 saat V.G, 30 dk bisiklet" uygun mudur sizce? Kollarım dümdüz olmasın istiyorum, belli olsun yani. Bu sorumu da yanıtlayabilirseniz çok sevinirim.

Beslenmenin de çok önemli olduğunu biliyorum, sizce beslenmem nasıl olmalı? Protein ağırlıklı olması gerektiğini biliyorum ama hergün de tavuk, yumurta yiyesim gelmiyor. Ne yapabilirim bu konuda?

Yardım edeceğinizi umaraktan şimdiden teşekkür ediyorum.

11. TeKiller

TeKiller Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    0
    Bulk döneminde yağlanırsın kasların üzeri kapanır yani belirgin olmaz ama çok hacimli görünür.

12. ozpirik

ozpirik Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilişim
    Yer:
    İstanbul
    Kardiyo ile beraber kas çalışmaya devam et ki kollarına şekil verecek olan kasın olsun.. Bir kaç hafta içinde de bir değişiklik bekleme :) Gözle görülür değişiklik en az 3-5 ay sürer o da çok hafif olur (bende öyle oldu en azından) ama kaslarına dokunduğunda sertliği bir kaç haftada hissedersin zaten. Çevrendeki uzun zamandır bu sporu yapan kişileri görüp moralini bozmaman için hemen bol miktarda değişik açılardan vücudunun poz resimlerini çek, ölçülerini al, sakla.. Ara sıra karşılaştırıp aradaki farkı görünce emin ol motivasyonun yükselir..
    Protein'e dikkat etmek şart. Tavuk her zaman tabi ki şart değil light ton balığı da olur imkanın varsa kırmızı et de tüketebilirsin, dana ciğer vs.. canın ne isterse... Protein tozu da tavsiye ederim..

Sayfayı Paylaş