dövüş sporcusunun squat yapması??

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve rocky4141 tarafından 10 Nisan 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. rocky4141

rocky4141 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    meraba arkadaşlar..aklıma takılan birşey oldu.forumda dövüş sporcularının squat yapmaması gerektiğini okumuştum (sırtta ağırlık ile) ama izlediğim nerdeyse bütün mma dövüşçüsü çalışma videosunda adamlar squat yapıyor.(genelde kiloları çok abartmadan).squat ın tüm vücudu kuvvetlendiren bi hareket olduğunu düşünürsek görüşlerinizi alabilir miyiz.sizce yapılmalı mı yapılmamalı mı?

2. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    bu tamamen bir tercih meselesi...güreş kulvarından gelenler bunu daha sık yaparlar...ancak, elzem değilidr...

kickboxing, muay thai kulvarınca pek iyi karşılanmaz...ama, tabi ki yapanlar var...ben kendim eskiden halter ile uğraşmış biri olarak ,tavsiye etmem...(( ama , yapan da yapıyor,başka konu...

bunun yerine, bir sürü hareket varken...neticede , "squat" tekme,diz atmak ile direkt ilintili bir hareket değil...ve ayrıca, bir sürü alternatif çalışma ile bu yönde çalışma zaten yapılıyor...

rocky4141 bunu beğendi.
  3. rocky4141

rocky4141 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Bir abimizden duymuştum ne kadar doğru bilemem de duvara yaslanıp diz eklemi 90 derece olacak şekilde beklemeyi tavsiye etmişti.başarılı bi sporcuydu.evet zaten sanırım dediğiniz gibi squat yapmaya harcayacağımız enerjiyi torbaya ya da lapaya tekme atarak harcasak daha verimli olur gibi geliyor insana.

4. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    kickboks-muay thai sporcularının bacak çalışmalarında ercan gürgözenin cevabına katılıyorum
    + fazla tekrar yapabileceginiz agırlıkla squat yapmanızın da faydaları olur.

5. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Yüksek tekrarlı bir squat çalışması özellikle ön bacak bölümünün dayanıklılığı adına da önemli olacaktır. Bu bölge ki dövüş ayakta geçiyorsa en fazla tekmelerin alındığı bölgedir.

6. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    bacak dayanıklılığı zaten ,antrenmanlarla sağlanır...dayanıklılık ,farklı bir konsepttir ...dayanıklılık:

-egzantrik yük,stress altında uzun süre kalabilme
    -darbeye karşı

dayanıklılık olarak baz alınması gerekiyor...

dayanıklılıktan ziyade ,konu bu şekilde olursa " kuvette sürat,serilik" kapsamına girer...)

7. judgementday

judgementday Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Hocam kickbox yapan birinin nasıl bacak çalışması lazım veya gerekli mi? Ben duvara yaslanma hareketi bide ağırlıksız squat yapıyorum.

8. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    zıplama hareketleri de ekleyiver...duvara yaslanma= izometrik hareket...idare eder, dayanıklılık açısından...ama , sıçrama ve boş squat ok...)

judgementday bunu beğendi.
  9. yigit64

yigit64 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara.
    squat ayak tekniği olan sporların vazgeçilmezidir bence agırlıkla yapmasan bile agırlıksız kesin yapılmalı . bacakları geliştiriyor hem saglam vuruyorsun hem dayanıklılıgı artırıyor

10. halil_37

halil_37 Üye

Beğenileri:
    211
    Ödül Puanları:
    43
    hem powerlifting hem mma sporunu yapan biri olarak, squatin çok çok faydalarini gordum, squatta insanin çalismayan kasi yok, inanilmaz gibi gelebilir ama kollar bile çalisiyor :). tavsiyem 10/15 tekrar yapabilecgin bir girlikla 4 / 5 set yapman, basarilar....

11. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    yahu ,arkadaşlar "ben eski bir halterci olduğum halde " ,"ağırlık squatın bi işe yaramayacağını söylüyorum ...kaç taneniz dövüşcü falan yetitirdi, veya dövüşcü ...yapmayın etmeyin...(((

sebeplerini tekrar açıklayalım:

-squat "uniform bir harekettir "...kasları homojen belli bir düzenekte çalıştırır...

-oysa , dövüş sporlarında uygullanan harekeketler egzantrik tekniklerdir...uniform değilidrler ...kondüsyonun uniform olamayan hareketler kapsamında verilmesi gerekir...

-ayrıca, squat çalışmaları neticesinde ne olursa olsun "kaslar topaklaşır" (esnetme vb yapsanız dahi yeterli olmaz) ve çabuk yorulurlar...uzun süreli dövüşlere katkı da bulunmazlar..)

12. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73

kıckboks ve muay thai antrenmanlarını izledim ama kendilerini güçlendirmek için + ne gibi özel çalışmalar yaptıklarını açıkcası pek bilmiyorum. ben boksla ilgili oldugum için boksta çok tekrarlı squat ın yararlı oldugunu söyleyebilirim çünkü güçlü bacaklar güçlü yumruklar çıkarmaya yarar.. fazla agırlıkla az tekrar üzerinden çalışmıyorum boyle bı çalışma yapılırsa ercan beyin dedıklerine harfi harfine katılırım.... sadece az tekrar ve fazla agırlık çalısılıyorsa bu kasları hacim olarak geliştirir güce etkisi olsa dahi dövüs sporlarında bize gereken hız dayanıklılık kondusyon ve güctür bunları karşılayacak antrenmanlar yapmalıyız.

Sayfayı Paylaş