CLA (Aspir çiçeği yağı) ile ilgili Araştırma

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve BaBe ShaQ tarafından 24 Ocak 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. BaBe ShaQ

BaBe ShaQ Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Manisa-Merkez
    CLA (Aspir Çiçeği Yağı) (Conjugated Linoliec Acid); doğal olarak ette ve mandıra ürünlerinde küçük miktarlarda bulunan bir serbest doymamış yağ asitidir. CLA, 1978 yılında Wisconsin Üniversitesi’ nden Michael W. Pariza tarafından etin pişirilme esnasındaki mutagen oluşumunu araştırırken rastlantı sonucu bulunmuştur. Yapılan araştırmalar CLA' nın; vücuttaki kas ve yağ dengesini etkilediğini, depolanmış yağların azaltılmasında ve yağsız kasların arttırılmasında çok önemli bir rol oynadığını göstermiştir. CLA doğal olarak süt, peynir, biftek, kuzu ve hindi etine ilave olarak çoğu işlenmiş gıda da bulunur. İşlenmiş gıdalara en iyi örnek yüksek oranda CLA içeren Wiz peyniridir (Cheez Wiz). Fakat CLA’ nın aşağıda bahsedilen faydalarını görmek için bu gıdalardan önemli miktarlarda tüketmeniz gerekmektedir. Bu gıdaları çok miktarda tüketmek hem pratik değildir, hemde aynı zamanda aldığınız yüksek kalori ve proteinden dolayı negatif etkilerle vücudunuzu cezalandırmak anlamına da gelmektedir. Bu nedenle, gerekli CLA’ yı elde etmek için daha ekonomik ve etkili yollar araştırılmıştır. Aspir Çiçeği Yağında doğal olarak bol miktarda bulunan linoleik asiitten (LA) CLA elde edilmesiyle bu sorun çözülmüş olup; böylece yüksek kalorili besin almaksızın, belirlenen zamanda gerektiği kadar CLA alımına olanak sağlanmıştır.

Düzenli CLA alımı yağların vücutta depolanmasına yardım eden lipoprotein-lipaz enziminin çalışmasına engel olur ve dolayısıyla vücutta depolanan yağ miktarını azaltır, ayrıca daha önceden depolanmış yağları serbest bırakarak kan akışına dönmesini sağlar. Kan akışına geri dönen yağlar kaslarda enerji kaynağı olarak kullanılır. Bu nedenle CLA alımının bir egzersiz programı ile desteklenmesi kan akışına geri dönen yağların yakılmasını kolaylaştıracaktır.
    Vücuttaki 1 gr yağ, 1 gr kastan iki kat daha fazla yer kaplar. Zayıflamak için yapılan düşük kalorili bir diyet proğramı vücuttaki yağ miktarı ile beraber kas miktarını da düşürmektedir. Diyet bırakıldıktan sonra kaybolan kasların yeri yağ ile doldurulacağından, vücut tekrar kilo almaya başlar. Bu nedenle az yağlı bir diyet proğramı eşliğinde CLA alımı vücuttaki yağ miktarını azaltırken kas miktarını korur ve böylece diyet bırakıldıktan sonra formunuzu korumanıza yardım eder. CLA herhangi bir diyet, kilo verme veya egzersiz proğramından sonra kullanılırsa jo-jo etkisi denen yeniden hızla kilo alma problemininin giderilmesinde de yardımcı olur. Vücut geliştirme çalışması yapanlar da formlarını korumak ve yağsız kas miktarını arttırmak için CLA kullanabilirler.

Beslenme uzmanları Amerika’ da obezitenin (Aşırı şişmanlık) devamlı olarak artmasını, son 30 yıldır CLA oranı düşük veya hiç CLA içermeyen gıdalardaki tüketimin artmasına bağlamaktadırlar. Özellikle besi hayvanlarının meralarda beslenmek yerine suni yem ile beslenmeleri sonucu bu hayvanlardan elde edilen ürünlerin içerdikleri CLA miktarında % 65 oranında düşme görülmüştür. Araştırmalar CLA’ nın sadece vücuttaki yağları azaltırken kas miktarını arttıran veya koruyan bir yağ asidi değil, aynı zamanda dikkate değer bir şekilde anti-katabolik, anti-oksidant, bağışıklık sistemi güçlendiricisi, kolesterol düşürücü ve kanser önleyici etkileri olduğunu da göstermiştir. CLA göğüs kanseri, prostat kanseri ve damar sertliği riskini de azaltabilmektedir. Ayrıca şeker hastalarının kan şekerini kontrol altına almalarına da yardımcı olabilir

LİPOPROTEİN LİPAZ ENZİMİ

Lipoprotein lipaz (LPL) enzimi (LPL) enzimi yağ hücreleri tarafından yapılır ve yağların hücrelerde depolanmasını sağlar. Yani ne kadar fazla LPL yapılırsa o kadar fazla yağ depolanacak demektir. Bazı önemli araştırmalar şişmanlığın yenen yiyeceklerin kalorisine ek olarak içeriğindeki yağ oranı ile ilişkili olduğunu göstermektedir.
    LPL aynı zamanda üreme hormonları, yani kadında estrojen, erkekte ise testosteron tarafından kontrol edilir. O halde cinsiyet farklılığına bağlı olarak da şişmanlama eğilimleri farklı olabilecektir. Kadınlarda meme, kalça ve bacaklardaki hücreler LPL üretirken, erkekte karın-bel bölgesi hücreleri LPL zenginidir. Karın bölgesindeki yağlar acil enerji gerektiğinde hemen kullanılır. Halbuki bacak ve kalçalardaki yağlar daha uzun vadeli gereksinimler için depolanmıştır. Yani erkekler göbeklerini daha çabuk eritiverirken kadınların yüklerini boşaltmaları o kadar kolay değildir. LPL, aynı zamanda verilmiş kiloların tekrar alınmasını kolaylaştırır. Kişi kilo kaybettikçe kandaki LPL miktarı artar. Kilo kaybetme miktarı arttıkça LPL bu kaybı önlemek için mücadele verir. Sanki beden kaybettiği kiloları tekrar geri istemektedir. Yani kilo kaybı bu enzimi üreten geni uyarmaktadır. Diyet yapanların kaybettikleri kiloları neden bu kadar kolay geri aldıkları böylece ortaya çıkmış olmaktadır. Fakat istenilen kiloya indikten sonra CLA alımına devam etmek bu enzimin aktivitesini azaltmakta ve jo-jo (yoyo) etkisi denen yeniden hızla kilo alma problemi giderilebilmektedir.

Edit :
    Kaynak : http://www.bitkisel-tedavi.com/tonalin.htm

2. ONR

ONR Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkürler babe shaq.
    CLA,yağ kaybı için kullanılacaksa günde 5000 mg. kullanılmalıdır.
    Kilo korumak içinse bunun yarısı yeterli olacaktır.
    Daha önceki kürümde günde 1250 mg. kullanıp büyük bir hata yapmışım.Gerçeği sonradan farkettim.
    Nisan ayında günlük 5000 mg. lık bir küre daha gireceğim.
    O zaman sonuçlarımı sizlerle paylaşırım.
    Bu arada Chromium Picolinate'a aşığım. :) Ben bunu tek geçiyorum.
    İnşallah,yaza kadar bütün karın kaslarımı görmek istiyorum.
    Herkeze kolay gelsin..

3. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Yazı alıntı ise kaynak gösterelim ;)

4. teo

teo Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Kapsamlı sayılabilecek medikal araştırmalar sonucunda ortaya konan bilimsel gerçeklere göre; CLA'nın özellikle karın çevresindeki yağ miktarının azaltılmasında çok sınırlı bir etkisi vardır. Bazı çalışmalar hiç etki göstermediğini iddia ederken çoğu çalışmalar 12 haftalık kullanımda yaklaşık 1 cm'lik bir incelme sağladığını ortaya koymuş. Bu çalışmalar da özellikle göbek çevresinde yağlanma problemi olan insanlar üzerinde yapılmış. Verilen kilonun geri alımını önlediği konusunda da çelişkili sonuçlar var ama etkili olduğunu iddia edenler bile etkinin çok sınırlı olduğunu ortaya koyuyor. Şimdiye kadar ciddi bir yan etkisi ise gösterilmemiş.

CLA'ya düşük etkili ve yan etkisi olmayan bir ürün olarak bakıp yağ kaybı amacıyla kullanmak düşünülürse bu kez de maliyetlere bakmak gerekir. Günlük 5 gramlık kullanımda 12 haftalık maliyeti yaklaşık 300 YTL olacaktır. Bu para karşılığında iddia edilen yaklaşık 1 cm'lik bel incelmesine değip deymeyeceğine karar vermek gerekiyor.

5. ONR

ONR Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Söylediklerinin tamamına katılıyorum teo.Gerçekten masraflı ve mucizevi sonuçlar göstermeyen bir yöntem CLA.Fakat kilo korumak için ideal.Daha çok diyet sonrası geriye kilo almamak için günde 2500 mg. kullanılabilir.Ve etkili de olur.

6. Miracle

Miracle Üye

Beğenileri:
    243
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ticaret
    Bende Cla kullanıorum bı kutu bıttı.Belım ınceldı baya eskıye oranla..Ama yanında dıyette yapmanız lazım tam etkısını gostermesı ıcın..Ayrıca cok sısmanlarda ıse yarıoyomus..En kralı l-carnitine tek gecerım ;)

7. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    cla kullanırken yaklaşık ne kadar karbonhidrat azalttınız günlük kullanımınızdan

8. kurenator

kurenator Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    ist
    Diet döneminde günde 3000 mg kullandım hiçbir etkisini görmedim.Hele ki yazılıp çizildiği gibi mide bölgesinde de bir incelme göstermedi 2 ay kullandım baktım olacak gibi değil bıraktım.L-carnitin bu ürünü 5 e katlar etki olarak burası kesin.Ben bu ürünü fazla mal göz çıkarmaz mantığıyla kullanırım en fazla.Ama tabiki de kullanıp memnun kalanlarda olacak aksi takdirde ürünün varolma sebebi ne olur dimi.Ama L-carnitine kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim ben.

9. Miracle

Miracle Üye

Beğenileri:
    243
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ticaret
    katılıyorum Cla kadar etkısız bır ılac gormedım hıc bır ıse yaramıyor..Antrenorume sordum Cla cok kılolulara yardım edermıs spor yapanlara degıl... :!:

10. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    kafam çok karıştı sitede l-carnitinenin çokda işe yaramadığını söyleyenlerde var clanında çok işe yaramadığını söyleyenler var peki l-carnitine kullanırken nasıl bir sistem uyguladınız diyet , çalışma ve cardio sistemi olarak

11. teo

teo Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Ne CLA ne L-Carnitine ne de bir başka şey sıkı bir diyet ve kardio çalışmasının 10'da 1'i kadar yarar sağlamaz. Kilo vermenin sağlıklı yolu budur. Sihirli egzersiz, kestirme yol, mucizevi ilaç vb yoktur. Aksi olsaydı onmilyonlarca obez Amerikalı ortalıkta dolaşmazdı.

12. Miracle

Miracle Üye

Beğenileri:
    243
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ticaret
    En etkılı we en hızlı hıssedılebılınen etkı l-carntine.. Ama Teonun dedıgı gıbı mucıze beklemeyın ne kadar cok calısırsanız ılac o kadar yardım eder sıze.. Yan gelıp oturursanız etkısız dersınız tabı :eek:

13. paradayz

paradayz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    egzersiz tabiki olmasi gereken bir durum ama ,ne kadar calısırsan calıs bel yaglari mutlaka kalır.......
    zamanında gunde 10.000 caki yapanbiri olarak soluyorum...artık gerisini siz dusunun.
    ( bu arada on bin dogru yazdim ,yanlis mi yazdin acaba diye sorular olmazsa sevinirim.)

14. manolyasmell

manolyasmell Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    uzun sayılacak bir süre boyunca gnc nin CLAsını kullandım hiç bir etkisini göremedim günde 3000mg almama rağman. 4kutu l-carnite ise her spor ve her cins için inanılmaz ve moral verici.etkisini görmeyen nasıl anlayamadım.CLA ya verilen paraya yazık :x

15. kurenator

kurenator Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    ist
    Evet burdan çıkarılacak sonuç cla'ya boşuna para vermeyin.Bunun yanında tabiki de beslenme programı ant cardio şart bunlar olmadan bu destekleyicilerin kullanılması anlamsız olur.Şimdi l-carnitin kullandığınız da beklediğiniz kadar kilo veremesenizde bu ürünün kesin bir özelliği var; kullandığınızda vücutta enerji patlaması oluyor ve l-carnitine desteğiyle yağ hücreleri yakılıp atp sağlanıyor.Buda demek oluyor ki ant sırasında size gerekli olan enerji,kuvvet ve hırs sağlanmış oluyor zaten bu şekilde de iyi çalışıp yağ yakımını gerçekleştirirsiniz..

16. cNyT

cNyT Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    28
    tüh yaaaa

çok araştırmadan CLA siparişini vermiştim gelir yarın :(

5000-6000 mg kullansam falan faydasını göremezmiyim?

17. Villeneuve

Villeneuve Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Ankara
    arkadaşlar cla 1 kutusu 73ytl herkesin bunu alacak ekonomik gücü yok bunun alternatifi var mı.

18. ONR

ONR Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    789'uncu yazışım.Günde 1000 mg. Solgar L-Carnitine alın (biri sabah kalkar kalkmaz,diğeri akşam kardiyodan sonra.) 1 ayda 5-10 kilo verirsiniz ve baya yağ yakarsınız.Ben ilk kürümde 9 kilo vermiştim.

19. scofield_PB

scofield_PB Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    """kafam çok karıştı sitede l-carnitinenin çokda işe yaramadığını söyleyenlerde var clanında çok işe yaramadığını söyleyenler var"""

KESINLIKLE KATILIYORUM DOSTUM BENDE L-CARNITIN VE CLA ARASINDA KALDIM AMA DAHA ELLE TUTULUR BI CEVAP ALAMADIM :?

20. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    İkisini de kullanma, 3-4 ay boyunca düzenli ve akıllı beslen, haftada 3-4 gün sıkı cardio yap. Bu supplementlar mucize değil, ilk dediklerimi yapmaz isen yağ yakmayı unut. Anca onları yaparken CLA ya da L-Carnitine alarak belli bir etki sağlayabilirsin.

Sayfayı Paylaş