Cinko hakkinda ..

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve Ayaz tarafından 27 Ekim 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 33 üye.
  1. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    Cinko

Cinko hakkinda „hizli“ bilgiler. Kim bilir belki sizin de ihtiyaciniz vardir?

GENEL BiLGiLER VE POZiTiF ETKiLERi

Cinko (Zink) bir mineral olmasinin yani sira iki önemli enzimin bir bilesenidir. Birincil olarak proteinin islenmesinde devreye girer, ikinci olarak da kanimizda bulunup hücrelerimize enerji yükleyen glikojenin anaeorob metabolizmasi icin sorumludur.

Ama cinkonun cok daha fazla iyi yönleri vardir. Cinko mikrop bezlerinin fonksyonunu ve ayni zamanda testosteron produksyonu saglar. Bunlarin ötesinde cinkonun hamilelik esnasinda olusan yirtiklari önleme etkisi de vardir. “Hamilelik” bu baglamda size tuhaf gelebilir ancak profesyonel bodycileri daha detayli incelediginde özellikle omuz-gögüs gecislerinde ve bisepslerdeki derinin uzama yirtiklarini görebilirsiniz. Eger derinizdeki bu yirtiklardan muzdaripseniz cinko bu yirtiklarinizi (malesef) gidermez, zira cinkonun etkisi burada iyilestirici degil “önleyicidir”. Ayrica cinko hastalik tasiyicilara (infektlere) karsi savunmayi güclendirir ve yaranin iyilesme sürecini kisaltir.

CiNKO EKSiKLiGi NELERE YOL ACAR?

- sac dökülmesi, ince ve kirilan saclar, erken agarma
    - kuru ve pul pul dökülen cilt, kizarikliklar, yirtilmalar, yaralarin agir iyilesmesi, agiz salgi bezlerin ve dilin iltahaplanmasi
    - tirnak kirilmasi, beyaz lekeler
    - koku, tat, isitme, görme duyularinda degisiklikler
    - göz kurulugu
    - genital organlarda gelisme yetersizligi
    - seksuel istegin azalmasi
    - düzensin adet (sizin ile alakasi yoktur ama yine de bilmekte fayda vardir)
    - döllenme sorunlari, agrilar
    - depresyon, korku, degisken ruh hali
    - kansizlik
    - uyku
    - istahsizlik
    - hastaliklara karsi hassaslasma

Vücudumuz cinko sentezleyemediginden disardan alinmasina bagimlidir.

DOGAL CINKO KAYNAKLARI:

- yulaf ezmesi
    - ciger
    - peynir
    - findik
    - et
    - yumurta

Sunu da belirtmek gerekir ki vücut bitkisel kaynaklardan alinan cinkoyu cok etkili degerlendirememektedir. Yüksek yag miktarlari alimina engel oluyor ! Kalsiyum icin de ayni sey gecerlidir.

CiNKO EKSiKLiGi NASIL OLUSUR:

- besinlerden yetersiz faydalanma
    - radikal dietler
    - arttirilmis cinko ihtiyaci ( hamilelik, hastalik, agir sportif faaliyetler..)
    - doku „tamiri“
    - cinko aliminin düzensiz degerlendirilmesi ( bagirsak hastaliklar, vejeteryan yiyecekler, alkol.. ki ufak miktarda alkol dahi cinko salgisini arttirir ve ihtiyaci cogaltir. )
    - seker hastaligi
    - asiri terleme
    - Sigara (sigara dumanindaki kadyum cinkonun karacigerden gecmesine engel olur)

YAN ETKiLERi

Dozajini kacirmadiginiz taktirde cinko cok güvenlidir.
    Uzun vadeli süre icin günde 50 mg’dan fazlasi kolesterol degerlerin kötülesmesine yol acabilir ve hastaliklara karsi bagisiklik azalir. Daha da fazlasi (günde 150 mg) ishal ve kusmaya yol acabilir. Ayrica cinko hücre bölünmesinde de önemli bir rol oynadigindan dolayi asiri dozajlar tümöre yol acabilir.

ETKiLESiM

Cinko; demir, bakir ve kalsiyum emilimine engel olur, ancak A Vitamini alimini tesvik eder.

KULLANMAK iSTiYORSANIZ…
    en iyi sekilleri
    1.) Amino asitlere bagli cinko (zink monomethionin ve zink hidrojen aspartat)
    2.) Cinkortat
    3.) Cinko glukonat ve cinko citrat

TAVSiYE EDiLEN DOZAJ:

„Normal vatandas“’in günlük cinko ihtiyaci 10-20 mg arasidir ve bunu normal besin yollariyla saglayabilir. Sporcularda ise bu ihtiyac 30-40 mg bulur. Bazi bodyciler’in abartili bir sekilde 100 +mg kullanmasi sizi sasirtmasin, cünkü tahmin edebileceginiz gibi bu steroid kullanimiyla ilgili birseydir…

iPUCU:

Eger cinkonun yaninda baska takviyeler almak isterseniz Magnezyum, B- ve C-Vitaminini tavsiye ederim. Ayrica cinkonuzun „saf“ (pure) cinko olmasina önem göstermenizde yarar var. Bazi cinko hap ve kapsüllerinde 5 gram cinkonun yani sira bircok degisik vitaminler olur. Günlük ihtiyacinizi karsilamaya calissaniz 10 tane almaniz gerekir, ancak bunun yani sira vitamin ihtiyacinizin %600 üstüne cikabilme ihtimali olur. B-Vitamininde sorun cikmayabilir cünkü vücut fazlasini atiyor, ancak diger vitaminler icin ayni seyler gecerli degildir.

Kaynak

http://www.bbszene.de/board/was-bringt-zink-50398.html

Profesyonel bayan vücutcu Musclemouse (nick)’un 20.09.2004, 11:29 daki mesajindan cevrilmistir

murats35, Azi, Akay ve diğer 16 kişi bunu beğendi.
  2. OdnamoK

OdnamoK Özel Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    0
    Yediklerimize ek olarak dışardan almamız gerekiyor mu acaba? Derimdeki çatlaklar gün geçtikçe artıyor.

3. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Çinko ile ilgili basit ama bilgilendirici bir tercüme olmuş +rep

4. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    yediklerimizle agir calisan sporcularin günlük ihtiyaci karsilanmiyordur.
    Ben sahsen ek olarak 2 yildir aliyorum. Eczanelerde bulunur.. zaten duyduguma göre Almanyada
    cinkoya pharma-endüstrisi el atmis. yani supplementcilerin elinden almis.. cok büyük pazar payi var almanyada..

ben de türkiyeye geldim geleli eczanede bulunan Zinco (kapsül) aliyorum .. icinde 40 kapsül var, her biri 220 mg ve 50 mg elementel cinko icerir. yani herhangi bir ögünden 15 dk. sonra bi tane atiyorum.

cinko ayrica yüzdeki ufak sivilcelere de iyi gelir. ki bu cinkonun görsel olarak görebileceginiz tek yönüdür.
    40 Kapsül 4,30 YTL yani para degil aslinda.

bence eksik edilmemesi gereken bir takviye.. ayrica burada var mi biliyorum ama almanyada cinko merhemi de satiliyordu ve yirtiklari önleyici en iyi uygulamaydi.. sivilcelere de iyi geliyordu.

saygilar

Akay bunu beğendi.
  5. OdnamoK

OdnamoK Özel Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    0
    Çok saol Ayaz yeterince açıklayıcı oldu, Çinko kaynağınıda bulduk teşekkür ederim.

6. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce
    sağolasın ayaz ceviri için

40 tablet zinco yu 4300 e aldığını öğrendiğim iyioldu meğer ben hep yalnış çinkoyu alıyormusum zinco-c adlı ürünü alıyordum ben eczaneden
    15mg elementel çinko
    30 mg c vitamini içeriyor

30 tablet fiyatı 10 ytl ::S

+rep...

7. Neo

Neo Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sporcu danismanligi
    Yer:
    izmir
    çok güzel bir çalışma saol ayaz aslında bu çinkoya türkiyede yeteri kadar önem verilmiyo

8. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Tüüüh ben de aynı hapı aldım kahretsin kazıklandık :cry:

9. HaX7

HaX7 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    50mg'dan fazlası kolestrol değerlerini yükseltir demişsin. Bu kapsüllerin bi tanesinde de 50mg. var. Bu çinkoyu nasıl kullanmamızı önerirsin ?

Herhangi bir öğünden 15dk. sonra içmek uzun vadede sorun yaratmaz mı ?

10. sahmat

sahmat Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ...
    sevgili ayaz, eline saglik, sagolasin..
    usteki belirtilerden bazilari bende var..
    gunluk 50mg mi yoksa 30mg mi alsam acaba, ne dersiniz ?

11. CENTAUR

CENTAUR Guest

Yumurtanın sarısında çinko bulunduğunu biliyorum, mümkünse yumurtanın beyazını yemek için sarılarının hepsini atmayalım çöpe ;) .

Teşekkür.

12. coder

coder Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yazılımcı
    Yer:
    istanbul
    Çinkoyu nasıl kullanabiliriz. Sabah mı akşam mı? Aç karınlamı tok mu?

13. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    ben hergün egisik saatlerde 50 mg takviye olarak aliyorum..

saygilar

14. Excursion

Excursion Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Bende yanlış alıyormuşum, bugün ayaz'ın aldığından aldım, ama zam gelmiş 8 ytl'ye aldım. Ama tabiiki yine de çok ucuz..

15. turkovic

turkovic Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Ben de zinco marka kullanıom 8 ytl 40 kapsül 1 kapsülde (50mg elementel zn var)oğun sırasında alıyorum öğün dışında alınca yaklaşık 3-4 dk lık mide bulantısı yapıyor

16. akolca

akolca Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkdaşlar bende çinko kullanmak istiyorum aslında saç dökülmesine iyi geldiği ve diğer faktörlerinide sayarsak gerçekten çok yararlı bir element benim anlamadığım sayın Ayazın da sölediği 50 mg üzerindeki alımlardaki yan etkileri peki biz bu 50 mg olayını nasıl aşıcağız birde sürekli kullanmak gereklimi yani ara vermek gibi bir durm söz konusu olabilyomu birde B6 vitamini ile kullanıldığında saç dökülmesine iyi geldiğini biliyorum. Bu ikisini ne şekilde ve nasıl kullanmalıyım bilgisi olan arkdaşlar varsa ve yardım ederlerse sevinirim teşekkürler

17. KaRaBaSH

KaRaBaSH Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    piyasada satılan çinko tabletleri zaten ona göre ayarlanmıştır, günlük ihtiyaç kadar dozları vardır. ben şahsen solgar'ın kalsiyum-magnezyum-çinko sunu kullanıyorum, gayet iyi bir ürün olduğunu düşünüyorum.

18. akolca

akolca Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Solgarın aynı ürününü bende kullanıyorum fakat üzerinde yazdığı kadarıyla 3 tablet için 15 mg yazmakta yani sölenen dozajın yeterli olduğunu düşünmyorum

19. diker

diker Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşımız ayaz önemli bilgiler vermiş sağolsun,
    çinko için benimde kullandığım bir ürün var,
    ismi 'centrum zinc'
    hemen hemen her eczanede var,bence oldukca kaliteli bir ürün,ve çok da pahalı değil,

20. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    ben çatlaklar için çinko merhemi kullanmıştım ama deriyle ilgili olan herşeye(kızarıklık,yanık,çatlak..) çok iyi geliyor. Fiyatıda makul evde bulundurulması gereken birşey

Sayfayı Paylaş