Cardiosuz bi program...

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve SlimShady tarafından 18 Mart 2007 başlatılmıştır.

1. SlimShady

SlimShady Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Arkadaşlar merhaba hemen konuya giriyim... 16 yaşındayım body'ye başladım... Normal vücut ölçülerine sahibim ancak karın ve bel bölgesinde hafif yağlanma mevcut... Vücudumdada yağ oranını hesaplatmadım ama yaklaşık yüzde 20-30 arası vardır diye düşünüyorum... Uyguladığım programa gelince... İlk bir hafta cardio olan bir hazırlık programı uygulattırdı hoca... Ondan sonra daha öncede 15-20 gün yapmış olduğum için normal programa geçtim... Ve cardiosuz bi program uyguluyorum... aletlerin ismini tam bilmiyorum ama

3 mide hareketi var ( crunch, bacak kaldırma , birde normal mekik )
    bench press
    dumbell larla birkaç hareket, falan var...

Sorum şu adele yapımı güçlendirmek istiyorum ancak bunlarla vücudumdaki yağ oranı düşermi ? beslenme programıda aldım onuda paylaşıcam... Yani cardio olmadan karın kaslarımı nası çıkartabilirm... bekliyorum cevaplarınızı...

2. ferhatY

ferhatY Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    evet benmde merak ettiğim bi konu bu,ama püf noktaları bölümünde masteerin bir yazısı vardı,yağ yakımı diye,kardiyo olmadan ağırlık çalşırken harcadığımız kaloriden az kalori alırsak(beslenme olarak) yağ yakabiliceğimizi yazıyordu,benmde bel ve yanlar hafif yağlı tavuk,yumurta lapa pilav ve ton balığıyla beslenmeye başlicam bu haftadan itibaren 2ay uygulicam bunu bakalım sonuçlar nasıl olucak,yani aldığın kalori harcadığından çok olucakki yağ yakımı olsun,beslenme programı ve antreman programı içinde forumda arama yapabilirsin...bu arada benimde yaş 15

3. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Cardio olmadan daha doğrusu o yağları yakmadan karın kaslarını göremezsin. Ağırlık kaldırdıkça kas kütlen artar ve metabolizman hızlanır(kas dokusu yağdan daha fazla aktiftir). Yani daha fazla kas kütlesine sahip biri, televizyon izlerken daha az kas kütlesine sahip birinden daha fazla kalori harcar. Yağ yakmanın en iyi yolu doğru ve ölçülü beslenme+ağırlık kaldırma+cardio'dur. Birinin olmaması genel ilerlemeyi etkiler(özellikle beslenme).

Forumda arama yaparak konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsin.

4. ferhatY

ferhatY Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    @sarc4stic
    birşey sormak istiyorum,forumda yağ yakımı için bi yerde kardiyo şart diyor bazılarıda beslenmeyi iyi yaparsak kardiyoya gerek yok diyor...sence beslenmeye dikkat ederek sadece ağırlık antremanları ile yağ yakımı sağlayabilirmiyiz.kesin bi cvp istediğim için yazıyorum bunu,yoksa forumda okudum bununla ilgili konuları ama hep çelişkili cvplar var...

tşkler...

5. oric

oric Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    16 yaşında beslenmene azıcık özen göstermenle EVET YAKABİLİRSİN
    26 yaşında kardiyo ve beslenmene dikkat edersen EVET YAKABİLİRSİN
    36 yaşında herşeyi yaparsın nafile

6. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Şimdi çelişki(aslında alternatifler diyelim daha doğru) şuradan kaynaklanıyor. Yağ yalmak(ve kilo vermek) için, harcadığın kaloriden daha az kalori alman gerekiyor. Denklem bu. Gayet basit gördüğün gibi. Ama buna nasıl ulaşacağın tamamen sana kalmış. Ya normal aktivitelerine devam edip, daha az yiyeceksin, ya da ağırlık kaldırma+cardio yapıp, normal yemeni muhafaza edeceksin. Kalori farkını istediğin yerden yaratabilirsin. Ama egzersiz yapmayıp, daha az yiyerek bunu başarmaya çalışanların sonunu görüyoruz. Egzersiz(vg+cardio) hem gereken kalori farkını sağlıyor, hem de yağsız kas kütlesini arttırarak metabolizmayı hızlandırıyor. Bu sayede günlük kalori alımını dramatik ölçülerde düşürmeden(ama sağlıklı yiyecekler tüketerek) yağ yakmak mümkün oluyor.

Sonuç olarak, yağ yakma potansiyelinin tamamına ulaşmak için hepsini beraber yapmak lazım. Birini bırakmak, tam potansiyele ulaşmayı engeller, ortalama sonuçlarla idare etmek zorunda kalırsınız.

7. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    kilo vermede tek basit kural besinlerle aldığından daha fazla kalori harcamaktır..
    kardio yapmadaki amaç harcanan kaloriyi artırarak gün içerisinde besinlerden aldığın kaloriyi geçmektir.. ancak harcanan kalorinin tek kaynağı kardio değildir, metabolizma hızı da kalori harcamada en az kardio kadar etkili bir faktördür..

bu durumda 16-26-36 yaş ayrımları yapmanın da mantığı şudur:
    insanın yaşı ilerledikçe metabolizma hızı doğal olarak yavaşlayacak ve bu nedenle gün içersinde metabolizmanın harcayacağı kalori miktarı da buna paralel olarak azalacaktır..

body ile kas miktarını artıran sporcuların estetik görünüm dışındaki bir başka avantajı da şudur:
    sarc4stic 'in de belirttiği gibi kaslı bir vücudun metabolizma hızı, kassız ama yağlı bir vücudun metabolizma hızına göre çok daha yüksektir.. bu nedenle kas kütlesi yüksek insanlar kontrollü bir beslenmeyle çok daha kolay yağ yakabilirler..

şimdi şöyle bir soru sorabilirsiniz..
    -e o zaman az beslenmeyle az kalori alırım, kardio yapmama gerek kalmaz. böylece yağ yakabilirim..

mantık olarak doğru bir yaklaşım..
    ancak body yapan bir sporcunun kas yapılanması için besinlerden alması gereken kalori normal bir insanınkine göre çok daha fazla olmalıdır.. bu durumda yağ yakabilmek için harcayacağımız kalorinin besinlerle aldığımız kaloriyi geçmesi biraz zorlaşacaktır.. bu noktada genetik faktörler öne çıkabilir..

bazı insanların kalıtsal olarak metabolizma hızları çok yüksekken bazı insanlar da kilo almaya meyilli, diğer bir deyişle metabolizma hızları diğer insanlara göre nispeten düşüktür.. eğer 2. kategoriye girdiğinizi düşünüyorsanız vg antrenmanları dışında belli zamanlarda kardio çalışmalarına önem vermek kalori alımı ve yakımı dengenizi sağlamaya yardımcı olacaktır..

ancak vg yapan bir birey aynı zamanda kardio çalışmaları yapacaksa şu noktaya çok dikkat etmelidir:
    vücut geliştirmek için kas çok iyi beslenmelidir.. kardio çalışmaları belli seviyelerin üzerine çıktığında kaslardaki anabolik etkinin önüne geçilmiş olur.. bu durumda kas gelişimi aksayacaktır.. yağ yakımı ile kas yıkımı arasındaki ince çizginin farkına varabilmek ve bu çizgiyi geçmemeye çalışmak çok önemlidir.. bunun için de tavsiyem kardio çalışmalarının vg antrenmanlarının olduğu günlerde değil, off günlerde ve çok uzun tutulmamak kaydıyla yapılmasıdır..

uzun sözün kısası "kardio olmadan yağ yakılabilir mi?" sorusunun cevabı görecelidir.. yukarda bahsetmiş olduğum faktörler ve durumlar doğrultusunda kendi durumunuzu değerlendirdikten sonra bu sorunun size en uygun cevabını bulabilirsiniz..

kolay gelsin

8. nahutab

nahutab Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    kardiyo olmadan zor brnce sonucta spor için yapıyoruz kardiyoyu bir kenara itmek mantıksız :d

9. UÇURUM

UÇURUM Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    KARTUŞ DOLUM
    Yer:
    İSTANBUL

cok acık ve secık bır yazıve emek tesekkurler bu sıteyı bu yuzden sevıyorum kolaygele

10. SlimShady

SlimShady Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    sorumun cevabını tamemen aldım... çok teşekkürler...

11. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    rica ederim..
    yardımcı olabildiğime sevindim..

12. ahmtx

ahmtx Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşım ben bodye başlayalı 2 ay oldu.
    başladığımda 85 kiloydum boyum da 1.70 bu arada.
    hocalarım bana biraz kilo atmam gerektiğini söylediler ve cardio programıyla başladım.
    1.5 ayda 6 kilo attım.
    bu arada gögüs hareketlerini az agırlık sık tekrar yaptım ve hala da öyle yapıyorum.
    şu anda 45 dk.cardiom var ve ben bunun üztüne az agırlık sık tekrar gögüs ve sırt,normal agırlıklarla kol ve omuz,daha sonra da bel bölgesi çalışıyorum.bu programı tamamlamam 1.5 saati buluyor.
    haftada 4 antreman yapıyorum.
    gögüs ve sırta agır girmememin sebebi sık tekrar yaparak oradaki yagları eritmek.hocalarım yagın üzerine kas yapmanın dogru olmadıgını söylediler.
    anlayacagın cardio+vg birlikte yürüyor.
    en azından ben 2 aydır yürütüyorum ve cok olumlu gelişmeler kaydettim.

13. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Cardio anaoarobic interval vs vs gibi hareketler aslında nasıl göründüğün için değil nasıl hissettiğin için önemlidir

Sayfayı Paylaş